live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Антін Борковський 15 листопада, 2017 середа

30 років Сербія перебуває під прихованою окупацією Кремля. Сербський політолог про вплив Росії

Сербський політолог Венцислав Буїч про російську присутність у Сербії й нелюстрованих посіпак Мілошевіча

Наскільки зараз сильна присутність Кремля у Сербії і його вплив у внутрішній сербській політиці?

Присутність Кремля у Сербії настільки велика, що, наприклад, сербський прем’єр-міністр повинен звітувати перед російським послом Чепуріним, що вона сказала, а чого не сказала, ходить до нього і буквально відчитується.

«Нафтова індустрія Сербії», яку викупила російська фірма «Газпром», і зараз, так би мовити, викачує собі величезний прибуток з Сербії, в тому числі і безжальну експлуатацію сербської нафти. Нафти небагато, але вона є. Вона добувається в такий спосіб, що після них, як-то кажуть, хоч трава не рости.

Просто свого часу злочини і помилки Мілошевича відбувалися значною мірою саме під впливом Кремля, який гарантував і обіцяв йому повну підтримку, в тому числі і військову.

Саме так, вже тридцять років Сербія фактично перебуває під такою негласною, прихованою окупацією Кремля – з того часу, як російське КДБ (тоді було КДБ і фактично залишилось) привело до влади Слободана Мілошевича в Сербії, тобто в колишній Югославії. Вже тридцять років!

Була невелика перерва з жовтня 2000 по березень 2003 року. Але, на жаль, снайпери вбили тодішнього президента Сербії Зорана Джинджича і знову все пішло гірше і гірше. А чому!? Тому що не було люстрації в самій Сербії, залишились всі ті самі обличчя Слободана Мілошевича, вся його свита, і поступово вони повернулись до влади.  

Це мені дуже нагадує нашу, українську ситуацію, коли багато соратників Януковича залишились, як і у випадку зі Слободаном Мілошевичем, і почали готувати ту чи іншу, я не знаю, спробу державного перевороту чи спробу тотального повернення до влади. Як це відбувалося у ситуації в Сербії?

А їх ніхто й нікуди не проганяв, розумієте? Як поверталися? Тодішня опозиція, ось опозиційна коаліція, яка 5 жовтня 2000 року все таки повалила Мілошевича. Чому  повалила? Тому що він сфальсифікував вибори, тобто, він програв, але сказав, що «розумієте, я виграв, я залишаюсь президентом».

Ну, народ сказав «ні, давай-но ти звільняй місце»). Він залишив, але, на жаль, тодішня опозиція, яка прийшла до влади, домовилась з тою колишньою бандою, яка була при владі, отримала від них гроші, і взамін за це вони залишили їх у спокої. Коли вже починається якась угода з дияволом, вона має тенденцію зростати як снігова куля.

Залишили їх при владі, отримали якісь гроші, а потім потихеньку, через кілька років їх дістали. З тих пір все гірше і гірше. Наприклад, навіть свобода ЗМІ зараз взагалі фактично нульова в Сербії і такого не було навіть при Слободані Мілошевичу.

Тобто, фактично реванш колишніх людей з оточення Мілошевича – це гірше ніж режим самого Мілошевича, який був пов'язаний з війною?

Як-то кажуть, не до кінця вилікувана хвороба ще гірша, вона повертається, мутує і насправді вбиває ще гірше. Тому,  дорогі мої українці, вчіться в нас, на наших помилках! Люстрація, люстрація, люстрація!

Я хочу простежити певні паралелі, як може розвиватися той чи інший кремлівський сценарій в Україні, зокрема йдеться про сценарій перевороту у Чорногорії.

Чорногорія врятована, тобто, їй вдалось відбитись, тому що народ на Балканах вже втомився від цих воєн, від з’ясувань, націоналізму. Люди просто хочуть гарно жити, в мирі і в дружбі, повірте. Можливо, якби Кремль спробував провести цю операцію 10 років тому, йому, можливо, б це вдалося. А зараз ні, люди вже не підтримують цього.

Щодо України, то схема та сама – серби їздили в Москву, в Ростов, у різні міста, за ними там стежило КДБ (я їх саме так називаю, хоч вони вже не КДБ, але суть та сама), спостерігали за ними, вербували, навчали, платили гроші, і засилали в Сербію.

Читайте також: Чорногорія в НАТО. Балканський провал Путіна

Це взагалі ганьба - те, що відбувається в Сербії, тобто, Кремль використовує Сербію як плацдарм для дестабілізації всіх Балкан.  Їм не треба вже готувати групу по Сербії, у них тут це вже все є. Тільки чекають, образно кажучи, наказу. На жаль, чи розуміє сербський уряд це, співпрацюючи з ними, наприклад, посилає військових в Сирію, які допомагатимуть російським військовим…

Російським військовим допомагатимуть у Сирії?

Так, ось нещодавня новина – допомагатимуть, всупереч бажанню ЄС і Америки. Я так розумію, що ситуація така: сербський уряд дозволяє все – гей-паради, і таке інше, але, наприклад, протест у підтримку НАТО неможливий.

Я проводив акцію протесту навіть не за НАТО, просто кілька місяців тому був протест у центрі Белграду, проти  того, щоб Російському гуманітарному центру (там пожежники, рятувальники), було надано дипломатичний статус, адже кремлівська сторона вимагає, не просить, а саме вимагає цього. Навіщо йому давати дипломатичний статус!?

Можливо для того, щоб ввести його фактично у ранг резидентури а, можливо, створити ту чи іншу військову базу.

Правильно. Ця база знаходиться в самому аеропорту третього за величиною міста в Сербії Ниш. Аеропорт буквально -  хвилину пішки. Якщо буде дипломатичний статус, що це значить? Усі посилки не можна перевіряти, не можна відкривати. А що там буде, яке застосування буде цим вантажам? Що там!? Можливо, і воєнна техніка.

Потім можна фактично дуже легко його перетворити у військову базу. Я виступав проти, протест організував проти намірів сербського уряду, щоб він надав дипломатичний статус цьому російському так званому гуманітарному центру.

Зі мною поговорили працівники служби безпеки і пояснили, що так, протести можливі, так, ми хочемо в Євросоюз, але в НАТО не можна. Я кажу: «Це не НАТО. Це просто я зі своєї сербської сторони, тобто, нам не вигідно, щоб російський центр отримав дипломатичний статус, надалі це буде і дестабілізація на Балканах».

Тож формально протест дозволили провести, але насправді розігнали всіх, хто хотів взяти в ньому участь, - і журналістів, і людей. По суті вийшов фактично одиночний пікет. Ось, яка сила діє в Сербії. І розвиток подій, по-моєму, йде в гірший бік, особливо після новини, що сербська сторона офіційно відсилатиме сербських найманців, які допомагатимуть російській стороні у самій Сирії. 

 

Введіть слово, щоб почати