live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Дмитро Гомон 28 листопада, 2017 вівторок

У Раді Європи хочуть зняти з Росії санкції заради 22 млн євро. Що це за епідемія проросійського вірусу

У Європі триває потужна лобістська робота з повернення російської делегації в ПАРЄ, звідки вона пішла через санкції за анексію Криму та війну на Донбасі

Скандальна заява генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда про можливість зняття санкцій з Росії вже обросла коментарями. Українські учасники делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) погрожують піти з неї, якщо відбудеться повернення в залу росіян. Німецьке МЗС прогнозовано підтримало Ягланда, дипломатичні відомства інших країн поки що мовчать.

Наполеглива робота Ягланда

Ще свіжі в пам'яті перипетії боротьби з проросійським головою ПАРЄ Педро Аграмунтом, якого таки вдалося змусити піти з посади. Та виявилось, що в керівництві Ради Європи є й інші потужні лобісти інтересів Кремля.

Читайте також: Педро з Кремля. Російський агент в Європі пішов у відставку

Взагалі симпатії Ягланда до Росії вже давно не є секретом. Вони подаються під соусом необхідності боротьби за права людини, зокрема в самій Росії. Політик переконує: якщо РФ не буде в Раді Європи, то й захищати права людини, зокрема за допомогою Європейського суду з прав людини, буде неможливо.

Та одна справа - симпатизувати, інша ж - лобіювати інтереси. В цьому сенсі його інтерв'ю для Financial Times стало справжнім "камінг аутом".

Головний меседж генсека Ради Європи полягає в тому, що треба виконати вимоги Росії, інакше вона вийде зі складу РЄ, а це матиме погані наслідки як для росіян, так і для європейців. До речі, днями Ягланд злітав у Москву, де обговорював можливість повернення делегації РФ до ПАРЄ.

Росія вимагає, щоб з неї зняли санкції, накладені за анексію Криму та розв'язання війни на Донбасі. У квітні 2014 року її позбавили права голосу. Крім того, російські депутати не можуть займати керівні посади в асамблеї та бути членами спостережних місій на виборах.

Після того російська делегація припинила брати участь в засіданнях ПАРЄ. А з червня 2017 року Москва зменшила на третину розмір своїх членських внесків у бюджет ПАРЄ. Недоплата склала приблизно 22 млн євро (точний розмір російського внеску не розголошується).

У жовтні, як писав член української делегації Володимир Ар'єв, Ягланд просив повернути права російській делегації, щоб не залишитися без внеску Росії. Речник генсека Даніел Хольтген заявив, що слова його шефа перекрутили. 

Щоб добитися скасування санкцій Янгланд їздить по європейських столицях та пояснює, який ризик складає можливий вихід Росії зі складу Ради Європи, пише Financial Times.

У Кремлі, до речі, ніколи не говорили про вихід з РЄ. Ягланд особисто підтвердив це все в тому ж інтерв'ю.

Генсек також відмовився від пропозиції компенсувати дефіцит, розподіливши російський внесок між іншими країнами-учасницями Ради Європи, розповів постійний представник України в Раді Європи Дмитро Кулеба. А шкода, бо цей крок унеможливив би фінансовий шантаж Ради Європи з боку РФ.

Підтримка Німеччини

Видання "Німецька хвиля" звернулося за коментарями щодо висловлювань Ягланда до німецького МЗС. Звідти прийшла відповідь про те, що в міністерстві "підтримують генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда в його зусиллях з пошуку рішення для подальших викликів".

Реакція була прогнозована, зважаючи на те, що німецьке МЗС продовжує очолювати Зігмар Ґабріель, представник Соціал-демократичної партії Німеччини. Він є прихильником зближення з Росією та за останні півроку кілька разів виступав із заявами про необхідність поступового зняття антиросійських санкцій.

У відповіді МЗС сказано, що питання повернення російської делегації в асамблею має вирішувати "сама російська делегація або ПАРЄ". Важливий нюанс полягає саме в тому, що рішення про скасування санкцій з Росії має ухвалювати саме ПАРЄ, як орган, що їх запровадив.

"Вірус Аграмунта"

Україна вживає заходів на випадок повернення делегації Росії, розповів у ефірі Еспресо.TV постпред України в Раді Європи Дмитро Кулеба.

"Ми зараз активно працюємо над тим, що якщо Росія і повернеться до ПАРЄ, то виконавши резолюції Асамблеї. Інакше вся ПАРЄ буде обнулена, будь-яка держава зможе спитати, навіщо їй дотримуватися міжнародного права", - сказав дипломат.

Член української делегації Володимир Ар'єв, коментуючи інтерв'ю Ягланда для Financial Times, зазначив, що у випадку повернення російської делегації Асамблею залишить українська.

"Стокгольмський синдром чи вірус Аграмунта? Але маски зірвані. Генеральний секретар Ради Європи Ягланд відкрито виступив за повернення Росії в ПАРЄ без виконання резолюцій. Якщо це відбудеться, то на мою думку, українській делегації там більше нема чого робити, бо з того моменту всі резолюції Асамблеї втратять сенс", - написав народний депутат на своїй сторінці у Facebook.

Втім Ар'єв зауважує, що ПАРЄ може й "не купитися" на маніпуляції Ягланда. А його колега по делегації Ірина Геращенко зазначила, що заяви генсека РЄ - це "самодіяльність", яка суперечить рішенням Комітету міністрів Ради Європи та резолюціям ПАРЄ.

Повноваження делегацій у ПАРЄ всі країни-учасниці підтверджуватимуть в січні 2018 року. Ось тоді й стане зрозуміло - чи готова організація закрити очі на порушення Росією прав людини та норм міжнародного права, чи все ж таки збирається залишитися їхнім принциповим захисником.

Введіть слово, щоб почати