Педро з Кремля. Російський агент в Європі пішов у відставку

Дмитро Гомон
6 жовтня, 2017 п'ятниця
16:17

Після поїздки до сирійського президента Башара Асада голова ПАРЄ Педро Аграмунт остаточно довів усім, що він - проросійський агент у Страсбурзі

Сьогодні 6 жовтня президент Парламентської асамблеї Ради Європи Педро Аграмунт пішов у відставку.

Еспресо нагадує, хто такий Педро Аграмунт, які події передували його відставці та чому його вважають проросійським.

Після новин з оплоту європейської демократії в Страсбурзі згадується старий анекдот про Вовочку, який закінчується сакраментальною фразою "І ці люди забороняють нам длубатися в носі!"

В сесійній залі Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) розгорівся публічний скандал на весь світ. Депутати публічно закликали президента Асамблеї Педро Аграмунта піти у відставку. Приводом став візит іспанського політика в Дамаск до президента Сирії Башара Асада літаком російського Міноборони разом із депутатами російської Держдуми.

Російський депутат Леонід Слуцький, Башар Асад і Педро Аграмунт. Фото: @l_slutsky

Відставки Аграмунта вимагали представники різних політичних груп - соціалісти, ліберали та його однопартійці з Європейської народної партії (ЄНП). Проте шансів, що Аграмунт прислухається до вимог, мало.

У ПАРЄ не передбачено процедуру імпічменту та відставки президента. Тож єдиний вихід - дотиснути Аграмунта морально, змусити його піти зі своєї посади добровільно.

У понеділок президент ПАРЄ кілька разів спробував провести засідання, але депутати заблокували дискусію. Вони один за одним виступали з вимогою, щоб Аграмунт негайно припинив виконувати свої повноваження. Після цього президент ПАРЄ оголосив перерву в засіданні. Згодом стало відомо, що він тимчасово відмовився від головування.

Наступного дня, у вівторок, Аграмунт на публічних слуханнях відмовився відповідати на пряме питання, чи вважає він припустимим своє подальше перебування на посаді президента ПАРЄ. "У п’ятницю я перейду до обговорення свого статусу", - заявив політик. Також Аграмунт попросив вибачення за свої дії.
 
"Аграмунт вже не тонко, а товсто натякає на свою відставку у п'ятницю, по закінченню цієї сесії", - написала учасниця української делегації в ПАРЄ Ірина Геращенко. 
 
Проросійський Аграмунт

Українській делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) давно відомі симпатії Педро Аграмунта до Кремля. У 2016 році він виступив з ініціативою повернути Росію до Асамблеї. А вже на початку 2017 року він намагався пролобіювати зміну правил ПАРЄ, яка б дозволила російській делегації повернутися.

Читайте також: Ганьба Європи. Як у ПАРЄ намагаються миритися з Кремлем

Тоді ж Аграмунт заявив, що анексія Криму не є підставою для збереження санкцій. "Рада Європи не стоятиме на обох ногах без співпраці з РФ", - заявив тоді президент ПАРЄ.

Нагадаємо, ПАРЄ у 2014 році ухвалила резолюцію, якою позбавила російську делегацію права голосу на рік через анексію Криму. У відповідь росіяни демонстративно гупнули дверима та припинили участь у роботі ПАРЄ.

Російський депутат Леонід Слуцький дарує Аграмунту його портрет. Фото: esiweb.org

Жертва пропаганди

Візит Аграмунта в Сирію був значним досягненням кремлівської дипломатії та пропаганди. Відбувся він ще 20 березня. Літав очільник ПАРЄ не сам - разом з ним в гостях у Асада побувала ціла група депутатів асамблеї з різних країн. Прикметно, що в її складі був ще один іспанець (а конкретніше - каталонець) - очільник фракції лібералів (ALDE) Хорді Шукла. Він - один з доповідачів ПАРЄ по Україні. На тлі цього скандалу в українській делегації розмірковують над тим, щоб вимагати відставки Шукла. 

На "Первом канале" виходив сюжет, у якому пафосно повідомлялося, як до Сирії вперше прибула велика делегація депутатів ПАРЄ і Держдуми РФ.

Педро Аграмунт сходить з трапу російського літака в Дамаску. Фото: скріншот сюжету "Первого канала"

"Росія не пішла з ПАРЄ, і найкращий тому доказ те, що сьогодні разом з нами в Сирії голова Парламентської Асамблеї. ПАРЄ повільно, але вірно заповнює здоровий глузд по відношенню до того, що відбувається в Росії, до ролі Росії в Європі, до ролі Росії в протистоянні міжнародному тероризму на території Сирії. І саме тому наші колеги тут", - говорить у сюжеті голова комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький.

Сам Аграмунт заявив під час відкриття сесії асамблеї в Страсбурзі, що літав до Сирії як іспанський депутат, а не голова ПАРЄ. Пізніше в поясненнях членам Бюро ПАРЄ (керівного органу асамблеї) він заявив, що це був приватний візит, не пов’язаний з його роботою на чолі ПАРЄ.

За словами політика, проблему викликало те, що "візит став предметом маніпуляції з боку окремих російських ЗМІ". Вони не повідомили про приватний характер візиту та створили враження, що він підтримує Асада, а це, мовляв, не так.

Проблема в тому, що Аграмунт говорить не всю правду. Він запевняє, що поїздка була організована коштом сирійського парламенту. Але в сюжеті "Первого канала" сказано, що організатори - саме депутати Держдуми РФ. До того ж у сюжеті видно, як Аграмунт сходить з борту літака Міноборони РФ.

Та й взагалі Аграмунт - не хлопчисько якийсь, він не перший день у політиці і напевно знав, для чого росіяни запросили його в Дамаск та як буде висвітлено його візит. Прикметно, що після поїздки в Сирію він уникав спілкування з журналістами, окрім російських.

"Візити до диктаторів підривають суть існування Ради Європи як місця, заснованого для підтримки демократії та прав людини, а не політиків, які у крові з ніг до голови", - прокоментував сирійський візит колег по ПАРЄ член української делегації Володимир Ар'єв. На його думку, Росія намагається розвалити ПАРЄ зсередини та знівелювати довіру до цієї інституції.

Кав'ярний скандал Аграмунта

Скандал навколо поїздки Аграмунта й низки депутатів ПАРЄ до Башара Асада - лише верхівка айсбергу. Насправді масштаби політичної корупції в органі, головне завдання якого оберігати демократію, набагато більші.

Нинішній скандал відбувається на фоні іншого, більш давнього. Мова про так звану "кав'ярну дипломатію", яку проводить у ПАРЄ Азербайджан.

Термін походить від слова кав'яр - те ж саме, що й чорна ікра. Педро Аграмунт і низка інших ключових осіб в ПАРЄ - фігуранти цього скандалу.

Каспійський кав'яр - обов'язкова складова подарунків, які азербайджанська делегація дарувала ключовим особам в ПАРЄ. Про це, зокрема, кілька років поспіль повідомляє дослідницька організація Ініціатива європейської стабільності (European Stability Initiative, ESI).

"Один кілограм кав'яру коштує від 1300 до 1400 євро. Кожен наш друг у ПАРЄ отримує на кожній сесії, тобто чотири рази на рік, від 0,4 до 0,6 кг", - цитували в доповіді дослідники ESI своє джерело в азербайджанській делегації. Загалом мова йшла про 10-12 осіб, які отримували консерви з делікатесом, та 3-4 людини в секретаріаті асамблеї.

Звісно, мова йшла не лише про кав'яр. Представників ПАРЄ в Баку отримували багато коштовних подарунків: шовкові коври, вироби з золота й срібла, напої та гроші, написано в дослідженні.

Аграмунт регулярно їздив до Азербайджан з 2003 року. Одна з доповідей організації так і називалась: "Чому Педро Аграмунт має піти у відставку".

Навзаєм Азербайджан отримував позитивну реакцію ПАРЄ щодо своєї політики, яка часто має мало спільного з демократією. Найприкметніші епізоди - схвальний відгук спостерігачів ПАРЄ щодо виборів 2010 року та відхилення резолюції ПАРЄ про політичних в'язнів в Азербайджані у 2013 році.

Педро Аграмунт на прес-конференції в Баку. Фото: caviar-diplomacy.net

Останній прецедент - взагалі доволі рідкісна подія. Зазвичай резолюції відкладають, правлять, аж до протилежного змісту, але не відхиляють. Адже це позбавляє змісту саме існування такого ключового інструменту роботи ПАРЄ як інститут доповідачів.

У Баку всі звинувачення в "кав'ярній дипломатії" називають "сміхотворними". Проте скандал вже набув публічності. 

Депутатам ПАРЄ під час поточної сесії треба буде вирішити, що робити з цим скандалом. Бюро організації пропонує створити незалежний орган для розслідування звинувачень. Проте поки що невідомо, хто саме буде входити в нього та коли чекати результатів.

Аграмунт - не єдиний фігурант ікорного скандалу, який одночасно виявляє симпатії до Кремля. У тих же доповідях ESI згадуються каталонець Хорді Шукла і німець Аксель Фішер - співдоповідачі по Україні в ПАРЄ. Дуже символічно, що Росія послуговується для лобіювання своїх інтересів "перевіреними" на схильність до корупції кадрами.

Читайте також:
З щорічним прибутком у $150 млн: СБУ розкрила схему з оформлення документів для моряків
22 липня, 2021 четвер
З щорічним прибутком у $150 млн: СБУ розкрила схему з оформлення документів для моряків
Олімпіада-2020, збірна України
23 липня, 2021 п'ятниця
Олімпіада-2020: збірна України пройшла на параді учасників на церемонії відкриття Ігор у Токіо. ФОТО
Микола Чаус
Автор Віталій Портников
23 липня, 2021 п'ятниця
Віталій Портников: Cуддя Чаус - нова стара проблема Зеленського
Київ
+25
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.95
  Купівля 26.95
  Продаж 27.2
 • EUR
  Купівля 31.67
  Продаж 32.09
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
24 липня
19:05
На столичній площі Лесі Українки одночасно зіткнулися 4 авто
19:00
Інфографіка
Олена Костевич
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 25 липня
18:44
Озброєні люди позбавили ексдружину Ротенберга вілли у Франції
18:21
У Маріуполі відсвяткували День Нептуна
17:54
Росія обмежила імпорт помідорів з Білорусі
17:33
ЛГБТ-прайди цьогоріч розпочалися з Кривого Рогу
17:02
Армія України отримає від США в 12 разів менше, ніж армія Афганістану, - Андрій Білецький
16:45
Дар'я Білодід (друга справа)
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:13
На фестивалі у Боярці покажуть реконструкцію боїв УГА та УПА
15:50
Ексклюзив
Зеленський має їхати до Вашингтону з відмовою від формули Штайнмаєра , – Раміс Юнус
15:43
Андрій Андрейків
"Закликаючи Росію не використовувати газ як зброю, Меркель тим самим уже визнає, що газ є зброєю", – правник Андрій Андрейків
15:15
Ділки з Волині незаконно постачали бурштин до Еміратів. Проведено 16 обшуків
14:54
РНБО
В уряді назвали причину санкцій проти російського інтернет-магазину модного одягу
14:48
коронавірус
На Львівщині підтвердили три випадки штаму "Дельта"
14:28
Дар'я Білодід
Твоє олімпійське золото ще попереду: Зеленський привітав Білодід з нагородою Ігор у Токіо
14:00
Джо Байден
У США рейтинг підтримки Байдена впав найнижче за півроку
13:41
Пожежа, Кривий Ріг
У Кривому Розі сталася пожежа у будинку для літніх людей
13:23
Ігор Коломойський
У США анонсували нові санкції проти Коломойського
13:10
Володимир Огризко
"Бій проти "Північного потоку-2" триває, і навіть  те, що він майже добудований, не є крапкою в цій війні", − Володимир Огризко
12:51
Дар'я Білодід
Олімпіада-2020: Білодід принесла Україні першу медаль Ігор у Токіо
12:20
SkyUp, бортпровідниці
Український лоукостер перевдягне бортпровідниць у кросівки замість підборів
11:51
посольство США
США пообіцяли призначити посла в Україні найближчим часом
11:32
Дар'я Білодід
Олімпіада-2020: Українка Білодід не змогла вийти до фіналу Ігор у Токіо
11:02
Вірмено-азербайджанський кордон
На кордоні Азербайджану та Вірменії відновилися збройні сутички
10:43
США нададуть Афганістану військову допомогу на $3,3 млрд
10:18
Павло Коростильов
Олімпіада-2020: українець Коростильов зупинився за крок від нагороди
09:51
Микола Княжицький
Росія і Зеленський одночасно почали боротьбу з українською мовою, - Княжицький
09:21
вакцинація на арені львів
Щеплення від коронавірусу отримали 3 млн українців, - МОЗ
08:49
Олімпіада-2020
Олімпіада-2020: посольство РФ у Японії зажадало прибрати Крим з карти України
08:30
коронавірус
В Україні за добу виявлено 745 нових випадків COVID-19
08:19
ТКГ
Україна відмовилася вести переговори ТКГ у Мінську
07:52
Дар'я Білодід (ліворуч)
Олімпіада-2020: українська дзюдоїстка Білодід вийшла до півфіналу
07:32
ООС, Піски
23 липня на фронті: окупанти поранили мирного мешканця Мар'їнки
07:17
Російські хакери
США депортували до Росії хакера, засудженого за організацію атаки на Tesla
2021, п'ятниця
23 липня
23:35
Президент увів у дію рішення РНБО про поглиблення інтеграції до НАТО
23:00
Зеленський підписав указ: у деклараціях питатимуть про подвійне громадянство
22:43
Олексій Арестович
Звільнення Тарана не передбачається, - Арестович
22:33
На Полтавщині стався вибух під час заправки балонів
22:21
ОАСК
Зруйноване через агресію РФ житло: в ОАСК вимагають скасувати положення про компенсацію за об'єкти лише на підконтрольній території та обмеження суми виплат
22:20
"Представництва" Криму і "ДНР" у Франції та російська компанія Wildberries: Зеленський запровадив санкції проти 6 людей і 10 юридичних осіб
Більше новин