Педро з Кремля. Російський агент в Європі пішов у відставку

Дмитро Гомон
6 жовтня, 2017 п'ятниця
16:17

Після поїздки до сирійського президента Башара Асада голова ПАРЄ Педро Аграмунт остаточно довів усім, що він - проросійський агент у Страсбурзі

Сьогодні 6 жовтня президент Парламентської асамблеї Ради Європи Педро Аграмунт пішов у відставку.

Еспресо нагадує, хто такий Педро Аграмунт, які події передували його відставці та чому його вважають проросійським.

Після новин з оплоту європейської демократії в Страсбурзі згадується старий анекдот про Вовочку, який закінчується сакраментальною фразою "І ці люди забороняють нам длубатися в носі!"

В сесійній залі Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) розгорівся публічний скандал на весь світ. Депутати публічно закликали президента Асамблеї Педро Аграмунта піти у відставку. Приводом став візит іспанського політика в Дамаск до президента Сирії Башара Асада літаком російського Міноборони разом із депутатами російської Держдуми.

Російський депутат Леонід Слуцький, Башар Асад і Педро Аграмунт. Фото: @l_slutsky

Відставки Аграмунта вимагали представники різних політичних груп - соціалісти, ліберали та його однопартійці з Європейської народної партії (ЄНП). Проте шансів, що Аграмунт прислухається до вимог, мало.

У ПАРЄ не передбачено процедуру імпічменту та відставки президента. Тож єдиний вихід - дотиснути Аграмунта морально, змусити його піти зі своєї посади добровільно.

У понеділок президент ПАРЄ кілька разів спробував провести засідання, але депутати заблокували дискусію. Вони один за одним виступали з вимогою, щоб Аграмунт негайно припинив виконувати свої повноваження. Після цього президент ПАРЄ оголосив перерву в засіданні. Згодом стало відомо, що він тимчасово відмовився від головування.

Наступного дня, у вівторок, Аграмунт на публічних слуханнях відмовився відповідати на пряме питання, чи вважає він припустимим своє подальше перебування на посаді президента ПАРЄ. "У п’ятницю я перейду до обговорення свого статусу", - заявив політик. Також Аграмунт попросив вибачення за свої дії.
 
"Аграмунт вже не тонко, а товсто натякає на свою відставку у п'ятницю, по закінченню цієї сесії", - написала учасниця української делегації в ПАРЄ Ірина Геращенко. 
 
Проросійський Аграмунт

Українській делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) давно відомі симпатії Педро Аграмунта до Кремля. У 2016 році він виступив з ініціативою повернути Росію до Асамблеї. А вже на початку 2017 року він намагався пролобіювати зміну правил ПАРЄ, яка б дозволила російській делегації повернутися.

Читайте також: Ганьба Європи. Як у ПАРЄ намагаються миритися з Кремлем

Тоді ж Аграмунт заявив, що анексія Криму не є підставою для збереження санкцій. "Рада Європи не стоятиме на обох ногах без співпраці з РФ", - заявив тоді президент ПАРЄ.

Нагадаємо, ПАРЄ у 2014 році ухвалила резолюцію, якою позбавила російську делегацію права голосу на рік через анексію Криму. У відповідь росіяни демонстративно гупнули дверима та припинили участь у роботі ПАРЄ.

Російський депутат Леонід Слуцький дарує Аграмунту його портрет. Фото: esiweb.org

Жертва пропаганди

Візит Аграмунта в Сирію був значним досягненням кремлівської дипломатії та пропаганди. Відбувся він ще 20 березня. Літав очільник ПАРЄ не сам - разом з ним в гостях у Асада побувала ціла група депутатів асамблеї з різних країн. Прикметно, що в її складі був ще один іспанець (а конкретніше - каталонець) - очільник фракції лібералів (ALDE) Хорді Шукла. Він - один з доповідачів ПАРЄ по Україні. На тлі цього скандалу в українській делегації розмірковують над тим, щоб вимагати відставки Шукла. 

На "Первом канале" виходив сюжет, у якому пафосно повідомлялося, як до Сирії вперше прибула велика делегація депутатів ПАРЄ і Держдуми РФ.

Педро Аграмунт сходить з трапу російського літака в Дамаску. Фото: скріншот сюжету "Первого канала"

"Росія не пішла з ПАРЄ, і найкращий тому доказ те, що сьогодні разом з нами в Сирії голова Парламентської Асамблеї. ПАРЄ повільно, але вірно заповнює здоровий глузд по відношенню до того, що відбувається в Росії, до ролі Росії в Європі, до ролі Росії в протистоянні міжнародному тероризму на території Сирії. І саме тому наші колеги тут", - говорить у сюжеті голова комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький.

Сам Аграмунт заявив під час відкриття сесії асамблеї в Страсбурзі, що літав до Сирії як іспанський депутат, а не голова ПАРЄ. Пізніше в поясненнях членам Бюро ПАРЄ (керівного органу асамблеї) він заявив, що це був приватний візит, не пов’язаний з його роботою на чолі ПАРЄ.

За словами політика, проблему викликало те, що "візит став предметом маніпуляції з боку окремих російських ЗМІ". Вони не повідомили про приватний характер візиту та створили враження, що він підтримує Асада, а це, мовляв, не так.

Проблема в тому, що Аграмунт говорить не всю правду. Він запевняє, що поїздка була організована коштом сирійського парламенту. Але в сюжеті "Первого канала" сказано, що організатори - саме депутати Держдуми РФ. До того ж у сюжеті видно, як Аграмунт сходить з борту літака Міноборони РФ.

Та й взагалі Аграмунт - не хлопчисько якийсь, він не перший день у політиці і напевно знав, для чого росіяни запросили його в Дамаск та як буде висвітлено його візит. Прикметно, що після поїздки в Сирію він уникав спілкування з журналістами, окрім російських.

"Візити до диктаторів підривають суть існування Ради Європи як місця, заснованого для підтримки демократії та прав людини, а не політиків, які у крові з ніг до голови", - прокоментував сирійський візит колег по ПАРЄ член української делегації Володимир Ар'єв. На його думку, Росія намагається розвалити ПАРЄ зсередини та знівелювати довіру до цієї інституції.

Кав'ярний скандал Аграмунта

Скандал навколо поїздки Аграмунта й низки депутатів ПАРЄ до Башара Асада - лише верхівка айсбергу. Насправді масштаби політичної корупції в органі, головне завдання якого оберігати демократію, набагато більші.

Нинішній скандал відбувається на фоні іншого, більш давнього. Мова про так звану "кав'ярну дипломатію", яку проводить у ПАРЄ Азербайджан.

Термін походить від слова кав'яр - те ж саме, що й чорна ікра. Педро Аграмунт і низка інших ключових осіб в ПАРЄ - фігуранти цього скандалу.

Каспійський кав'яр - обов'язкова складова подарунків, які азербайджанська делегація дарувала ключовим особам в ПАРЄ. Про це, зокрема, кілька років поспіль повідомляє дослідницька організація Ініціатива європейської стабільності (European Stability Initiative, ESI).

"Один кілограм кав'яру коштує від 1300 до 1400 євро. Кожен наш друг у ПАРЄ отримує на кожній сесії, тобто чотири рази на рік, від 0,4 до 0,6 кг", - цитували в доповіді дослідники ESI своє джерело в азербайджанській делегації. Загалом мова йшла про 10-12 осіб, які отримували консерви з делікатесом, та 3-4 людини в секретаріаті асамблеї.

Звісно, мова йшла не лише про кав'яр. Представників ПАРЄ в Баку отримували багато коштовних подарунків: шовкові коври, вироби з золота й срібла, напої та гроші, написано в дослідженні.

Аграмунт регулярно їздив до Азербайджан з 2003 року. Одна з доповідей організації так і називалась: "Чому Педро Аграмунт має піти у відставку".

Навзаєм Азербайджан отримував позитивну реакцію ПАРЄ щодо своєї політики, яка часто має мало спільного з демократією. Найприкметніші епізоди - схвальний відгук спостерігачів ПАРЄ щодо виборів 2010 року та відхилення резолюції ПАРЄ про політичних в'язнів в Азербайджані у 2013 році.

Педро Аграмунт на прес-конференції в Баку. Фото: caviar-diplomacy.net

Останній прецедент - взагалі доволі рідкісна подія. Зазвичай резолюції відкладають, правлять, аж до протилежного змісту, але не відхиляють. Адже це позбавляє змісту саме існування такого ключового інструменту роботи ПАРЄ як інститут доповідачів.

У Баку всі звинувачення в "кав'ярній дипломатії" називають "сміхотворними". Проте скандал вже набув публічності. 

Депутатам ПАРЄ під час поточної сесії треба буде вирішити, що робити з цим скандалом. Бюро організації пропонує створити незалежний орган для розслідування звинувачень. Проте поки що невідомо, хто саме буде входити в нього та коли чекати результатів.

Аграмунт - не єдиний фігурант ікорного скандалу, який одночасно виявляє симпатії до Кремля. У тих же доповідях ESI згадуються каталонець Хорді Шукла і німець Аксель Фішер - співдоповідачі по Україні в ПАРЄ. Дуже символічно, що Росія послуговується для лобіювання своїх інтересів "перевіреними" на схильність до корупції кадрами.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
08:10
Оновлено
Наслідки атаки РФ на Дніпропетровщину уночі 27 квітня
Росія атакувала Україну ракетами: у трьох областях пошкоджені 4 ТЕС, є постраждалі
08:09
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Росія утримує у Чорному морі два ракетоносії: загальний залп до 8 "калібрів"
08:07
OPINION
Віктор Шлінчак
Влада мусить "зшивати" країну, а не каналізувати негатив
08:04
Оновлено
Атака на НПЗ біля міста Слов'янськ-на-Кубані у РФ
Росіяни поскаржилися на атаку дронів на Краснодарський край: загорілися два НПЗ
08:01
втрати окупантів
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 6 танків, 38 артсистем і понад 1100 військових, - Генштаб
07:28
Аналітика
Військова допомога США
Яких загроз очікувати від Росії, поки нова допомога від США не почне діяти на повну. Пояснюємо
07:25
Літак. авіація, Польща
Польща двічі за ніч підіймала в небо літаки через ракетну атаку РФ по Україні
06:50
розвідувальні безпілотники MQ-9A Reaper
У Ємені розбився американський безпілотник MQ-9 Reaper: хусити заявили про його збиття
06:25
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
В ISW проаналізували, що допоможе Україні відновити контроль над усією територією
03:33
Володимир Зеленський та Борис Джонсон
Die Welt: Оприлюднено деталі мирної угоди, яку Україна та РФ могли підписати у квітні 2022 року
03:05
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ ліквідував у Лівані терористів, що запускали ракети по Ізраїлю
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
Більше новин