Педро з Кремля. Російський агент в Європі пішов у відставку

Дмитро Гомон
6 жовтня, 2017 п'ятниця
16:17

Після поїздки до сирійського президента Башара Асада голова ПАРЄ Педро Аграмунт остаточно довів усім, що він - проросійський агент у Страсбурзі

Сьогодні 6 жовтня президент Парламентської асамблеї Ради Європи Педро Аграмунт пішов у відставку.

Еспресо нагадує, хто такий Педро Аграмунт, які події передували його відставці та чому його вважають проросійським.

Після новин з оплоту європейської демократії в Страсбурзі згадується старий анекдот про Вовочку, який закінчується сакраментальною фразою "І ці люди забороняють нам длубатися в носі!"

В сесійній залі Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) розгорівся публічний скандал на весь світ. Депутати публічно закликали президента Асамблеї Педро Аграмунта піти у відставку. Приводом став візит іспанського політика в Дамаск до президента Сирії Башара Асада літаком російського Міноборони разом із депутатами російської Держдуми.

Російський депутат Леонід Слуцький, Башар Асад і Педро Аграмунт. Фото: @l_slutsky

Відставки Аграмунта вимагали представники різних політичних груп - соціалісти, ліберали та його однопартійці з Європейської народної партії (ЄНП). Проте шансів, що Аграмунт прислухається до вимог, мало.

У ПАРЄ не передбачено процедуру імпічменту та відставки президента. Тож єдиний вихід - дотиснути Аграмунта морально, змусити його піти зі своєї посади добровільно.

У понеділок президент ПАРЄ кілька разів спробував провести засідання, але депутати заблокували дискусію. Вони один за одним виступали з вимогою, щоб Аграмунт негайно припинив виконувати свої повноваження. Після цього президент ПАРЄ оголосив перерву в засіданні. Згодом стало відомо, що він тимчасово відмовився від головування.

Наступного дня, у вівторок, Аграмунт на публічних слуханнях відмовився відповідати на пряме питання, чи вважає він припустимим своє подальше перебування на посаді президента ПАРЄ. "У п’ятницю я перейду до обговорення свого статусу", - заявив політик. Також Аграмунт попросив вибачення за свої дії.
 
"Аграмунт вже не тонко, а товсто натякає на свою відставку у п'ятницю, по закінченню цієї сесії", - написала учасниця української делегації в ПАРЄ Ірина Геращенко. 
 
Проросійський Аграмунт

Українській делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) давно відомі симпатії Педро Аграмунта до Кремля. У 2016 році він виступив з ініціативою повернути Росію до Асамблеї. А вже на початку 2017 року він намагався пролобіювати зміну правил ПАРЄ, яка б дозволила російській делегації повернутися.

Читайте також: Ганьба Європи. Як у ПАРЄ намагаються миритися з Кремлем

Тоді ж Аграмунт заявив, що анексія Криму не є підставою для збереження санкцій. "Рада Європи не стоятиме на обох ногах без співпраці з РФ", - заявив тоді президент ПАРЄ.

Нагадаємо, ПАРЄ у 2014 році ухвалила резолюцію, якою позбавила російську делегацію права голосу на рік через анексію Криму. У відповідь росіяни демонстративно гупнули дверима та припинили участь у роботі ПАРЄ.

Російський депутат Леонід Слуцький дарує Аграмунту його портрет. Фото: esiweb.org

Жертва пропаганди

Візит Аграмунта в Сирію був значним досягненням кремлівської дипломатії та пропаганди. Відбувся він ще 20 березня. Літав очільник ПАРЄ не сам - разом з ним в гостях у Асада побувала ціла група депутатів асамблеї з різних країн. Прикметно, що в її складі був ще один іспанець (а конкретніше - каталонець) - очільник фракції лібералів (ALDE) Хорді Шукла. Він - один з доповідачів ПАРЄ по Україні. На тлі цього скандалу в українській делегації розмірковують над тим, щоб вимагати відставки Шукла. 

На "Первом канале" виходив сюжет, у якому пафосно повідомлялося, як до Сирії вперше прибула велика делегація депутатів ПАРЄ і Держдуми РФ.

Педро Аграмунт сходить з трапу російського літака в Дамаску. Фото: скріншот сюжету "Первого канала"

"Росія не пішла з ПАРЄ, і найкращий тому доказ те, що сьогодні разом з нами в Сирії голова Парламентської Асамблеї. ПАРЄ повільно, але вірно заповнює здоровий глузд по відношенню до того, що відбувається в Росії, до ролі Росії в Європі, до ролі Росії в протистоянні міжнародному тероризму на території Сирії. І саме тому наші колеги тут", - говорить у сюжеті голова комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький.

Сам Аграмунт заявив під час відкриття сесії асамблеї в Страсбурзі, що літав до Сирії як іспанський депутат, а не голова ПАРЄ. Пізніше в поясненнях членам Бюро ПАРЄ (керівного органу асамблеї) він заявив, що це був приватний візит, не пов’язаний з його роботою на чолі ПАРЄ.

За словами політика, проблему викликало те, що "візит став предметом маніпуляції з боку окремих російських ЗМІ". Вони не повідомили про приватний характер візиту та створили враження, що він підтримує Асада, а це, мовляв, не так.

Проблема в тому, що Аграмунт говорить не всю правду. Він запевняє, що поїздка була організована коштом сирійського парламенту. Але в сюжеті "Первого канала" сказано, що організатори - саме депутати Держдуми РФ. До того ж у сюжеті видно, як Аграмунт сходить з борту літака Міноборони РФ.

Та й взагалі Аграмунт - не хлопчисько якийсь, він не перший день у політиці і напевно знав, для чого росіяни запросили його в Дамаск та як буде висвітлено його візит. Прикметно, що після поїздки в Сирію він уникав спілкування з журналістами, окрім російських.

"Візити до диктаторів підривають суть існування Ради Європи як місця, заснованого для підтримки демократії та прав людини, а не політиків, які у крові з ніг до голови", - прокоментував сирійський візит колег по ПАРЄ член української делегації Володимир Ар'єв. На його думку, Росія намагається розвалити ПАРЄ зсередини та знівелювати довіру до цієї інституції.

Кав'ярний скандал Аграмунта

Скандал навколо поїздки Аграмунта й низки депутатів ПАРЄ до Башара Асада - лише верхівка айсбергу. Насправді масштаби політичної корупції в органі, головне завдання якого оберігати демократію, набагато більші.

Нинішній скандал відбувається на фоні іншого, більш давнього. Мова про так звану "кав'ярну дипломатію", яку проводить у ПАРЄ Азербайджан.

Термін походить від слова кав'яр - те ж саме, що й чорна ікра. Педро Аграмунт і низка інших ключових осіб в ПАРЄ - фігуранти цього скандалу.

Каспійський кав'яр - обов'язкова складова подарунків, які азербайджанська делегація дарувала ключовим особам в ПАРЄ. Про це, зокрема, кілька років поспіль повідомляє дослідницька організація Ініціатива європейської стабільності (European Stability Initiative, ESI).

"Один кілограм кав'яру коштує від 1300 до 1400 євро. Кожен наш друг у ПАРЄ отримує на кожній сесії, тобто чотири рази на рік, від 0,4 до 0,6 кг", - цитували в доповіді дослідники ESI своє джерело в азербайджанській делегації. Загалом мова йшла про 10-12 осіб, які отримували консерви з делікатесом, та 3-4 людини в секретаріаті асамблеї.

Звісно, мова йшла не лише про кав'яр. Представників ПАРЄ в Баку отримували багато коштовних подарунків: шовкові коври, вироби з золота й срібла, напої та гроші, написано в дослідженні.

Аграмунт регулярно їздив до Азербайджан з 2003 року. Одна з доповідей організації так і називалась: "Чому Педро Аграмунт має піти у відставку".

Навзаєм Азербайджан отримував позитивну реакцію ПАРЄ щодо своєї політики, яка часто має мало спільного з демократією. Найприкметніші епізоди - схвальний відгук спостерігачів ПАРЄ щодо виборів 2010 року та відхилення резолюції ПАРЄ про політичних в'язнів в Азербайджані у 2013 році.

Педро Аграмунт на прес-конференції в Баку. Фото: caviar-diplomacy.net

Останній прецедент - взагалі доволі рідкісна подія. Зазвичай резолюції відкладають, правлять, аж до протилежного змісту, але не відхиляють. Адже це позбавляє змісту саме існування такого ключового інструменту роботи ПАРЄ як інститут доповідачів.

У Баку всі звинувачення в "кав'ярній дипломатії" називають "сміхотворними". Проте скандал вже набув публічності. 

Депутатам ПАРЄ під час поточної сесії треба буде вирішити, що робити з цим скандалом. Бюро організації пропонує створити незалежний орган для розслідування звинувачень. Проте поки що невідомо, хто саме буде входити в нього та коли чекати результатів.

Аграмунт - не єдиний фігурант ікорного скандалу, який одночасно виявляє симпатії до Кремля. У тих же доповідях ESI згадуються каталонець Хорді Шукла і німець Аксель Фішер - співдоповідачі по Україні в ПАРЄ. Дуже символічно, що Росія послуговується для лобіювання своїх інтересів "перевіреними" на схильність до корупції кадрами.

Читайте також:
Київ
+13°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.03
  Купівля 38.03
  Продаж 38.79
 • EUR
  Купівля 40.54
  Продаж 41.48
 • Актуальне
 • Важливе
2023, субота
25 березня
21:30
Володимир Зеленський
Оборонна підтримка, макрофін і спецтрибунал для РФ: Зеленський підбив підсумки тижня
21:17
РФ атакувала Дніпропетровщину артилерією та БПЛА
21:13
Євро-2024, збірна Вірменії, збірна Туреччини
Відбір на Євро-2024: Вірменія програла Туреччині у першому матчі Петракова
21:12
В'ячеслав Чорновіл
Цього дня на Бориспільській трасі загинув В'ячеслав Чорновіл
21:02
боєприпаси 155 мм
Завод боєприпасів у Польщі значно збільшить обсяги виробництва для України, - Моравецький
21:00
Анналена Бербок
Німеччина хоче вислати 30 російських дипломатів, - Focus
20:58
Збірна України, Зінченко
Хочу дуже подякувати українській армії, - Зінченко виступив з важливою заявою перед матчем Англія - Україна
20:45
Ексклюзив
Марк Фейгін
Китай не наважиться на відкрите постачання озброєнь Росії, - Фейгін
20:41
Азербайджанські війська
Армія Азербайджану взяла під контроль дороги на північ від Лачинського коридору
20:33
Крим
У Криму окупанти збільшили арешти та видачу повісток кримським татарам, - Центр нацспротиву
20:30
Ексклюзив
Путін і Сі Цзіньпін у Москві
Сі Цзіньпін знає, що Путін грубо порушив основний принцип міжнародного права і Статуту ООН, - дипломат Брайза
20:18
Під час протестів у Франції декілька людей дістали поранення унаслідок сутичок із поліцією
20:16
Місце аварії на трубопроводі Північний потік
Військові кораблі РФ перебували в районі "Північних потоків" за кілька днів до вибухів, - ЗМІ
20:16
Збірна Шотландії, Євро-2024
Євро-2024: Шотландія розгромила Кіпр на старті кваліфікації
20:03
OPINION
Юлія Бориско
І відчиняються таємні кімнати серця...
19:48
Володимир Путін
Путін підтвердив, що у Білорусі з'явиться російська ядерна зброя
19:44
"Слугу народу" Колісник визнали винною в недостовірному декларуванні, але звільнили від покарання через строк давності
19:38
Авдіївка
Окупанти випустили по Авдіївці дві авіаційні ракети
19:36
Путін
Росія виробить втричі більше боєприпасів і танків, ніж Захід поставить Україні, - Путін
19:25
Ватикан повернув Греції три фрагменти скульптур Парфенона
19:00
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
Гендиректор МАГАТЕ Гроссі наступного тижня відвідає Запорізьку АЕС
18:49
Окупанти
Окупанти надалі грабують мешканців Херсонщини, а ЗСУ за добу відбили понад 50 ворожих атак, - Генштаб
18:42
на фото: Часів Яр
Росіяни обстріляли Донеччину: двоє загиблих
18:29
Білорусь протест
Європа солідарна з народом Білорусі в боротьбі за демократію, - Боррель
18:15
Анонс
На телеканалі Еспресо - ексклюзивне інтерв’ю з Тімоті Снайдером
18:06
OPINION
Олеся Ісаюк
Другий найтяжчий ворог
18:00
Ексклюзив
Володимир Путін і Сі Цзіньпін
КНР не зацікавлена в масових катастрофах в Україні та більшій частині Європи, - дипломат Брайза
17:35
Білоруси у Варшаві. 25 березня 2023 року
Білоруси святкують День Волі
17:20
російський паспорт
Росіяни на Херсонщині катують тих, хто відмовляється від паспорта РФ, - Центр нацспротиву
17:17
на фото: Малюк і Резніков
Командувачі Сил оборони привітали працівників СБУ із професійним святом
17:02
Ексклюзив
Марк Фейгін
Захід не бажає бачити Китай переговірником та миротворцем, - Фейгін
17:00
Німеччина уряд
Хочуть зарплатню на 500 євро більше: у понеділок у Німеччині відбудеться загальнонаціональний страйк
16:50
В Херсонській області на міні підірвався цивільний
16:39
Година Землі
"Не сприяє економії електроенергії": Укренерго закликало не підтримувати "Годину Землі"
16:24
зерно хліб пшениця елеватор
Оман запропонував Україні створення зернового хабу на узбережжі Індійського океану
16:21
Поблизу Бучі на колишніх позиціях армії РФ знайшли тіло закатованого окупантами чоловіка
На Київщині досі не ідентифіковано 200 загиблих унаслідок збройної агресії РФ
16:05
Новобранців ЗСУ в Британії навчають викладачі з Данії
16:03
OPINION
Богдан Данилишин
Цьогоріч в Україні можуть зібрати менше зернових
16:00
Ексклюзив
Метью Брайза
РФ зупинить війну, коли ЄС закупить 2 млн снарядів для України, - дипломат Брайза
15:58
Володимир Зеленський
Україна поки що не може почати контрнаступ, - Зеленський в інтерв’ю The Yomiuri Shimbun
Більше новин