Педро з Кремля. Російський агент в Європі пішов у відставку

Дмитро Гомон
6 жовтня, 2017 п'ятниця
16:17

Після поїздки до сирійського президента Башара Асада голова ПАРЄ Педро Аграмунт остаточно довів усім, що він - проросійський агент у Страсбурзі

Сьогодні 6 жовтня президент Парламентської асамблеї Ради Європи Педро Аграмунт пішов у відставку.

Еспресо нагадує, хто такий Педро Аграмунт, які події передували його відставці та чому його вважають проросійським.

Після новин з оплоту європейської демократії в Страсбурзі згадується старий анекдот про Вовочку, який закінчується сакраментальною фразою "І ці люди забороняють нам длубатися в носі!"

В сесійній залі Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) розгорівся публічний скандал на весь світ. Депутати публічно закликали президента Асамблеї Педро Аграмунта піти у відставку. Приводом став візит іспанського політика в Дамаск до президента Сирії Башара Асада літаком російського Міноборони разом із депутатами російської Держдуми.

Російський депутат Леонід Слуцький, Башар Асад і Педро Аграмунт. Фото: @l_slutsky

Відставки Аграмунта вимагали представники різних політичних груп - соціалісти, ліберали та його однопартійці з Європейської народної партії (ЄНП). Проте шансів, що Аграмунт прислухається до вимог, мало.

У ПАРЄ не передбачено процедуру імпічменту та відставки президента. Тож єдиний вихід - дотиснути Аграмунта морально, змусити його піти зі своєї посади добровільно.

У понеділок президент ПАРЄ кілька разів спробував провести засідання, але депутати заблокували дискусію. Вони один за одним виступали з вимогою, щоб Аграмунт негайно припинив виконувати свої повноваження. Після цього президент ПАРЄ оголосив перерву в засіданні. Згодом стало відомо, що він тимчасово відмовився від головування.

Наступного дня, у вівторок, Аграмунт на публічних слуханнях відмовився відповідати на пряме питання, чи вважає він припустимим своє подальше перебування на посаді президента ПАРЄ. "У п’ятницю я перейду до обговорення свого статусу", - заявив політик. Також Аграмунт попросив вибачення за свої дії.
 
"Аграмунт вже не тонко, а товсто натякає на свою відставку у п'ятницю, по закінченню цієї сесії", - написала учасниця української делегації в ПАРЄ Ірина Геращенко. 
 
Проросійський Аграмунт

Українській делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) давно відомі симпатії Педро Аграмунта до Кремля. У 2016 році він виступив з ініціативою повернути Росію до Асамблеї. А вже на початку 2017 року він намагався пролобіювати зміну правил ПАРЄ, яка б дозволила російській делегації повернутися.

Читайте також: Ганьба Європи. Як у ПАРЄ намагаються миритися з Кремлем

Тоді ж Аграмунт заявив, що анексія Криму не є підставою для збереження санкцій. "Рада Європи не стоятиме на обох ногах без співпраці з РФ", - заявив тоді президент ПАРЄ.

Нагадаємо, ПАРЄ у 2014 році ухвалила резолюцію, якою позбавила російську делегацію права голосу на рік через анексію Криму. У відповідь росіяни демонстративно гупнули дверима та припинили участь у роботі ПАРЄ.

Російський депутат Леонід Слуцький дарує Аграмунту його портрет. Фото: esiweb.org

Жертва пропаганди

Візит Аграмунта в Сирію був значним досягненням кремлівської дипломатії та пропаганди. Відбувся він ще 20 березня. Літав очільник ПАРЄ не сам - разом з ним в гостях у Асада побувала ціла група депутатів асамблеї з різних країн. Прикметно, що в її складі був ще один іспанець (а конкретніше - каталонець) - очільник фракції лібералів (ALDE) Хорді Шукла. Він - один з доповідачів ПАРЄ по Україні. На тлі цього скандалу в українській делегації розмірковують над тим, щоб вимагати відставки Шукла. 

На "Первом канале" виходив сюжет, у якому пафосно повідомлялося, як до Сирії вперше прибула велика делегація депутатів ПАРЄ і Держдуми РФ.

Педро Аграмунт сходить з трапу російського літака в Дамаску. Фото: скріншот сюжету "Первого канала"

"Росія не пішла з ПАРЄ, і найкращий тому доказ те, що сьогодні разом з нами в Сирії голова Парламентської Асамблеї. ПАРЄ повільно, але вірно заповнює здоровий глузд по відношенню до того, що відбувається в Росії, до ролі Росії в Європі, до ролі Росії в протистоянні міжнародному тероризму на території Сирії. І саме тому наші колеги тут", - говорить у сюжеті голова комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький.

Сам Аграмунт заявив під час відкриття сесії асамблеї в Страсбурзі, що літав до Сирії як іспанський депутат, а не голова ПАРЄ. Пізніше в поясненнях членам Бюро ПАРЄ (керівного органу асамблеї) він заявив, що це був приватний візит, не пов’язаний з його роботою на чолі ПАРЄ.

За словами політика, проблему викликало те, що "візит став предметом маніпуляції з боку окремих російських ЗМІ". Вони не повідомили про приватний характер візиту та створили враження, що він підтримує Асада, а це, мовляв, не так.

Проблема в тому, що Аграмунт говорить не всю правду. Він запевняє, що поїздка була організована коштом сирійського парламенту. Але в сюжеті "Первого канала" сказано, що організатори - саме депутати Держдуми РФ. До того ж у сюжеті видно, як Аграмунт сходить з борту літака Міноборони РФ.

Та й взагалі Аграмунт - не хлопчисько якийсь, він не перший день у політиці і напевно знав, для чого росіяни запросили його в Дамаск та як буде висвітлено його візит. Прикметно, що після поїздки в Сирію він уникав спілкування з журналістами, окрім російських.

"Візити до диктаторів підривають суть існування Ради Європи як місця, заснованого для підтримки демократії та прав людини, а не політиків, які у крові з ніг до голови", - прокоментував сирійський візит колег по ПАРЄ член української делегації Володимир Ар'єв. На його думку, Росія намагається розвалити ПАРЄ зсередини та знівелювати довіру до цієї інституції.

Кав'ярний скандал Аграмунта

Скандал навколо поїздки Аграмунта й низки депутатів ПАРЄ до Башара Асада - лише верхівка айсбергу. Насправді масштаби політичної корупції в органі, головне завдання якого оберігати демократію, набагато більші.

Нинішній скандал відбувається на фоні іншого, більш давнього. Мова про так звану "кав'ярну дипломатію", яку проводить у ПАРЄ Азербайджан.

Термін походить від слова кав'яр - те ж саме, що й чорна ікра. Педро Аграмунт і низка інших ключових осіб в ПАРЄ - фігуранти цього скандалу.

Каспійський кав'яр - обов'язкова складова подарунків, які азербайджанська делегація дарувала ключовим особам в ПАРЄ. Про це, зокрема, кілька років поспіль повідомляє дослідницька організація Ініціатива європейської стабільності (European Stability Initiative, ESI).

"Один кілограм кав'яру коштує від 1300 до 1400 євро. Кожен наш друг у ПАРЄ отримує на кожній сесії, тобто чотири рази на рік, від 0,4 до 0,6 кг", - цитували в доповіді дослідники ESI своє джерело в азербайджанській делегації. Загалом мова йшла про 10-12 осіб, які отримували консерви з делікатесом, та 3-4 людини в секретаріаті асамблеї.

Звісно, мова йшла не лише про кав'яр. Представників ПАРЄ в Баку отримували багато коштовних подарунків: шовкові коври, вироби з золота й срібла, напої та гроші, написано в дослідженні.

Аграмунт регулярно їздив до Азербайджан з 2003 року. Одна з доповідей організації так і називалась: "Чому Педро Аграмунт має піти у відставку".

Навзаєм Азербайджан отримував позитивну реакцію ПАРЄ щодо своєї політики, яка часто має мало спільного з демократією. Найприкметніші епізоди - схвальний відгук спостерігачів ПАРЄ щодо виборів 2010 року та відхилення резолюції ПАРЄ про політичних в'язнів в Азербайджані у 2013 році.

Педро Аграмунт на прес-конференції в Баку. Фото: caviar-diplomacy.net

Останній прецедент - взагалі доволі рідкісна подія. Зазвичай резолюції відкладають, правлять, аж до протилежного змісту, але не відхиляють. Адже це позбавляє змісту саме існування такого ключового інструменту роботи ПАРЄ як інститут доповідачів.

У Баку всі звинувачення в "кав'ярній дипломатії" називають "сміхотворними". Проте скандал вже набув публічності. 

Депутатам ПАРЄ під час поточної сесії треба буде вирішити, що робити з цим скандалом. Бюро організації пропонує створити незалежний орган для розслідування звинувачень. Проте поки що невідомо, хто саме буде входити в нього та коли чекати результатів.

Аграмунт - не єдиний фігурант ікорного скандалу, який одночасно виявляє симпатії до Кремля. У тих же доповідях ESI згадуються каталонець Хорді Шукла і німець Аксель Фішер - співдоповідачі по Україні в ПАРЄ. Дуже символічно, що Росія послуговується для лобіювання своїх інтересів "перевіреними" на схильність до корупції кадрами.

Теги:
Читайте також:
Київ
+1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.66
    Купівля 38.66
    Продаж 39.17
  • EUR
    Купівля 42.06
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
19 березня
05:46
Володимир Путін
У ISW пояснили, як Путін використає "рекордні" показники на "виборах" у війні проти України
05:34
розвідувальні безпілотники MQ-9A Reaper
Американський дрон Reaper здійснив аварійну посадку у Польщі
05:08
Петр Павел та Володимир Зеленський
Невдовзі Європа зможе виробляти необхідну кількість боєприпасів, зокрема й для України, - президент Чехії
04:40
Еммануель Макрон
Франція підтримала Польщу щодо обмеження експорту сільгосппродукції з України, - Politico
04:12
Дональд Трамп
Нездійсненна сума: Трамп шукає кошти для сплати $464 млн застави у справі про шахрайство
03:44
російська пропаганда
У Латвії заблокували низку сайтів з російською пропагандою
03:16
Росія може використати супутникові дані приватних компаній для ударів по Україні, - The Atlantic
02:48
Сі Цзіньпін і Еммануель Макрон
У травні лідер Китаю Сі Цзіньпін може відвідати Францію, - Politico
02:20
Літак Raynair
Гібридна війна РФ: на Балтиці понад 870 літаків мали проблеми з навігацією
01:52
Центробанк Росії
Євросоюз розробив механізм передачі Україні прибутків з заморожених активів РФ, - Bloomberg
01:24
поліція польщі
Міжнародний Комітет захисту журналістів заступився за українських розслідувачів, затриманих у Польщі під час роботи
00:56
SkyUp
Авіакомпанія SkyUp отримала сертифікат операційної безпеки IOSA
00:28
Мая Санду
Санду попросила парламент Молдови призначити референдум про вступ у ЄС
00:03
безпілотник
Асиметричні рішення для переваги над противником: Сирський назвав пріоритет у технологічному розвитку ЗСУ
2024, понедiлок
18 березня
23:40
Реджеп Ердоган та Путін
Ердоган привітав Путіна з "переобранням" і заявив про готовність до посередництва в переговорах із Україною
23:28
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив антиукраїнському президенту Мілановичу йти на вибори до звільнення поточної посади
23:00
Олексій Навальний
"Відповідальні за вбивство Навального": Боррель оголосив про санкції проти 30 фізичних і юридичних осіб
22:33
метро "Лісова"
Метро Києва за керівництва Брагінського замовило ремонт на 1,58 млрд грн у родички його бізнес-партнера, - Bihus info
22:29
НАТО
Розміром з невелике місто: у Румунії почали будувати найбільшу в Європі базу НАТО
22:02
FPV-дрон
Розбирали знайдений FPV-дрон: на Херсонщині троє цивільних загинули від вибуху боєприпасу
21:58
Ексклюзив
Придністров'я
"Навіть тамтешні військові РФ": генерал Маломуж пояснив, чому контингент у Придністров'ї не прагне воювати проти України
21:35
Оновлено
путін
За версією російської ЦВК, Путін переобрався президентом РФ із понад 87% підтримки. Реакції світу
21:34
Ексклюзив
Українські фермери до кордону з Польщею привезли знищену російськими обстрілами й мінами сільгосптехніку
​Засіяти 12 млн гектарів: у Всеукраїнській аграрній раді назвали проблему українських виробників
21:09
Ще три сім’ї разом з дітьми виїхали з ТОТ: Україна надає всіляку допомогу
Обшуки, погрози, залякування: з ТОТ Запорізької та Донецької областей виїхали ще три родини з дітьми
21:00
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни перекидають резерви на Авдіївський напрямок, щоб підтримати темпи наступу. Колонка Сергія Згурця
20:24
Ексклюзив
депортація дітей з окупованих теріторій в Росію
Викрадених дітей Росією більше, ніж відома кількість, - юристка Рашевська
20:18
Оновлено
Президент України Володимир Зеленський
Цьогоріч вийдемо на максимум оборонного виробництва за час незалежності, - Зеленський після Ставки
20:05
OPINION
Митрополит Епіфаній
Нинішній Великий піст — насамперед про стійкість
19:56
Кол-центр, що виманював кошти у громадян ЄС: СБУ з латвійськими правоохоронцями ліквідували міжнародну схему
19:51
Оновлено
Сенатор США Ліндсі Грем прибув до Києва: каже, що спікер Джонсон шукає спосіб просунути допомогу Україні
19:47
Ексклюзив
Сумщина
"Немає проїзних мостів": журналістка Яцина про евакуацію з прикордоння на Сумщині
19:44
Огляд
На фото: Порноакторка Юлія Сенюк (Джозефіна Джексон)
Захоплюватися не можна засуджувати: чому допомога військовим від української порноакторки Джозефіни Джексон викликала суперечки
19:26
військові, ЗСУ
На Новопавлівському напрямку росіяни за підтримки авіації 21 раз намагалися прорвати оборону ЗСУ, - Генштаб
19:26
Жіноча збірна України з фехтування на шаблях - бронзова призерка Кубка світу у Сінт-Нікласі (Бельгія)
Жіноча збірна України з фехтування здобула бронзу Кубка світу в Сінт-Нікласі
19:16
прикордонник
Збільшення на 15 тис. військовослужбовців ДПСУ: уряд вніс законопроєкт до ВР
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 754-го дня війни: під час рейду в Білгородську та Курську області РФ ліквідовано понад 600 росіян, а Армія дронів за два тижні знищила 88 танків окупантів
19:00
прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо
"Це божевільна робота, яку я роблю": прем'єр Канади Трюдо заявив, що щодня думає про відставку
18:52
Агенти "АТЕШ" розвідали пункт постійної дисклокації 126 окремої бригади берегової оборони ЧФ РФ у Перевальному
Партизани розвідали пункт дислокації 126-ї окремої бригади берегової охорони ЧФ РФ у Перевальному, що в Криму
18:49
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Каміш і його колега з Німеччини Борис Пісторіус, Польща, 18 березня 2024 р.
Польща та Німеччина створять бронетанкову коаліцію для підтримки України
18:43
Залізниця
Путін заявив про нібито відновлення залізниці від Ростова-на-Дону до Донецька, Маріуполя та Бердянська
Більше новин