Гірчичники, банки та картопляна пара. Які народні методи не лікують ГРВІ

7 лютого, 2018 середа
10:52

Лікар розповів, якими "класичними" методами не можна вилікувати застуду та ГРВІ

Зміст

Українці досі застуду лікують як народними методами, так і великою кількістю препаратів. Довіряють чудодійним рецептам бабусі, закуповуються гірчичниками, дихають паром з картоплі та деколи одразу біжать в аптеку за антибіотиками.

Обов'язково вичитують в інтернеті різні народні рецепти проти грипу та експерементують на собі і на своїх дітях. Якщо ви знаєте про банки, гірчичники, гарячі ванни для ніг та гидкі домашні мікстури не лише з розповідей своїх рідних, у нас для вас погані новини. Це не лікує застуду.

Як переконує дитячий інфекціоніст, доцент кафедри НМАПО імені П.Л.Шупика Федір Лапій: застуда - це неприємно, але це не привід приймати будь-який препарат, на якому написано "противірусний" або він рекламується як такий.

Прийом антивірусних препаратів не впливає на перебіг застуди.

Але водночас є дійсно необхідні втручання, яких не можна уникати.

Для дорослої людини без хронічної патології застуда не така небезпечна, як малюють. Все, що потрібно - це просто відпочити.

Журналісти Еспресо.TV поспілкувались з лікарем та розібрались, що зі списку народних методик діє, а що ні. Чому не варто так скрупульозно лікувати застуду та як нею можна заразитися.

Чому застуда - це не смертельно

Застуда, або ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) не виникає через холод. Принаймні, наукових доказів цьому немає.

Причина застуд - це вірус і їх існує кілька сотень. Такі віруси передаються переважно від людини до людини, тож підхопити його можна лише від хворого.

Пояснити, чому найбільше люди хворіють взимку, можна тим, що вогка та холодна атмосфера сприятлива для поширення вірусу.

Читайте також: Чим небезпечний вірус кору

Грип - це незвичайна застуда. Серед усіх вірусів, що є причиною ураження дихальних шляхів, вірус грипу є найбільш небезпечним. Грип може викликати серйозні ускладнення, наприклад, запалення легенів.

Вберегтися від грипу можна за допомогою вакцини. Вберегтися від інших вірусів, які є причиною застуди, не можна спеціальними препаратами.

Від цих вірусів захищає лише відстань від хворого. Найкраще - це уникати контакту з хворими людьми та не бути джерелом інфекції для інших людей. Тобто, якщо ви захворіли, залишатись вдома.

Чисті руки також дуже важливий чинник захисту від вірусів. Це те, що дійсно доведено, та те, що працює.

Також важливо підтримувати свій захист, так званий у народі ‘імунітет’, але не спеціальними препаратами - “імуномодуляторами”, які не мають доведеної ефективності.

Потрібно добре спати, збалансовано харчуватись, уникати закритих приміщень та часто мити руки. Також не курити та регулярно провітрювати житло.

Імунітет не залежить від якогось певного фактору, а від способу життя людини та стану його здоров’я.

Викинути гірчичники і забути про горілку з перцем

Існують певні традиції лікування застуди, які споконвіків передавались від бабусі до внуків і так далі. Але деякі народні методи не мають доведеної ефективності лікування з точки зору науки.

Як переконує лікар-інфекціоніст Федір Лапій, більшість народних методів давно потрібно забути. Вони мають залишитись у минулому столітті.

Гірчичники та банки - це минула епоха. Під час лікування застуди потрібно робити усе, щоб хворому було комфортно та ставало легше, а не примушувати його страждати

Ніякої користі, окрім дискомфорту та неприємних відчуттів, ці методи не приносять.

Вдихати пару картоплі взагалі може бути небезпечним, особливо для дітей. Бо випари можуть бути занадто гарячими і легко отримати опік.

Розтирати тіло оцтом та спиртом не можна. Особливо маленьким дітям. У них дуже ніжна шкіра, яка швидко все вбирає. Тому алкоголь та оцет через шкіру швидко потрапляють в кров і можуть викликати побічні ефекти.

Також горілка чи оцет легко випаровуються і провокують спазм судин. І після тимчасового ефекту зниження температури тіла, відмічається зворотній ефект. Вони звужуються і не дозволяють тілу віддавати тепло.

Тому температура збільшується, бо тіло заощаджує енергію та тепло. Навіть якщо жарознижуючий ефект є, то він дуже короткотривалий.

Вітамін С. За словами лікаря, це одна із найбільших афер маркетологів в ХХ столітті. Цей вітамін дійсно є важливим для нас і для роботи імунної системи також. Але його не потрібно вживати як добавку, адже нам достатньо отримувати його з їжі.

Гаряче молоко з медом та маслом діє майже так само, як і інші гарячі напої. Воно не має якоїсь особливої користі під час застуди або, наприклад, коли болить горло. Головний принцип - якщо вам смакує і стає краще після склянки молока, то чому б і ні. Але надіятись на якусь певну силу цього напою не варто.

Також взагалі не рекомендується при болю в горлі пити дуже гарячі напої. Краще обирати ледь теплі або навіть прохолодні.

Також рекомендовано розсмоктувати різні льодяники, при чому неважливо, чи це спеціальну цукерки з аптеки, чи з супермаркету. Вони виконують однакову функцію.

Цибуля та часник не борються з вірусами та не мають науково доведеної ефективності для профілактики застуди. Також не доведено, що вони вбивають мікроби.

Але це корисні продукти в харчування та джерело вітамінів. Нам в будь-якому випадку потрібно вітаміни, незалежно від того чи ми хворіємо чи ні. Але цибуля, часник, імбир, лимон та мед корисні так само, як і інші продукти харчування.

Чим більше пітнієш, тим швидше вилікуєшся - це не зовсім коректно. Закутуватись треба лише тоді, коли вам цього хочеться, коли піднімається температура тіла і з’являється озноб.

Коли ж температура тіла досягла свого піку і поступово опускається, навпаки потрібно зробити так, щоб тіло почало віддавати тепло, тобто розкритись. Часом навіть можна обтерти тіло водою.

Те, що застуда жахливо боїться холоду - застарілий стереотип. Треба слухати себе і робити так, як вам буде комфортно. Якогось суттєвого значення для лікування немає, лежите ви під трьома ковдрами чи взагалі без них.

Горілка з перцем. Алкоголь абсолютно неефективний, навіть навпаки - може сповільнювати процес лікування. Він звужує судини і заважає тілу віддавати тепло. А це одна із головних умов швидкого одужання.

Але ніхто не заважає зварити собі глінтвейн чи випити трохи вина, головне - в міру та без міцних напоїв.

Лікувальні порошки з аптеки не лікують застуду, а лише знімають симптоми. Тому ними зловживати не варто. До того ж, у більшості таких препаратів є парацетамол, який знижує температуру. А для дорослих ця активна речовина у надлишку погано впливає на печінку, тому потрібно слідкувати, щоб не було передозування.

Лікування застуди не потребує спеціальних препаратів та особливих умов. Все, що потрібно: це робити так, щоб вам було комфортно та відпочивати, пити багато рідини і набиратись сил.

Якщо є висока температура, можна прийняти жарознижуючі препарати. Але особливо не можна приписувати самим собі антибіотик.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
05:34
15 пересувних автотранспортних майстерень
Підрозділи ДСНС отримали 15 пересувних автотранспортних майстерень
04:06
замах на Трампа
Замах на Трампа: у ФБР підтвердили, що колишнього президента США поранила куля
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
Більше новин