Гірчичники, банки та картопляна пара. Які народні методи не лікують ГРВІ

7 лютого, 2018 середа
10:52

Лікар розповів, якими "класичними" методами не можна вилікувати застуду та ГРВІ

Зміст

Українці досі застуду лікують як народними методами, так і великою кількістю препаратів. Довіряють чудодійним рецептам бабусі, закуповуються гірчичниками, дихають паром з картоплі та деколи одразу біжать в аптеку за антибіотиками.

Обов'язково вичитують в інтернеті різні народні рецепти проти грипу та експерементують на собі і на своїх дітях. Якщо ви знаєте про банки, гірчичники, гарячі ванни для ніг та гидкі домашні мікстури не лише з розповідей своїх рідних, у нас для вас погані новини. Це не лікує застуду.

Як переконує дитячий інфекціоніст, доцент кафедри НМАПО імені П.Л.Шупика Федір Лапій: застуда - це неприємно, але це не привід приймати будь-який препарат, на якому написано "противірусний" або він рекламується як такий.

Прийом антивірусних препаратів не впливає на перебіг застуди.

Але водночас є дійсно необхідні втручання, яких не можна уникати.

Для дорослої людини без хронічної патології застуда не така небезпечна, як малюють. Все, що потрібно - це просто відпочити.

Журналісти Еспресо.TV поспілкувались з лікарем та розібрались, що зі списку народних методик діє, а що ні. Чому не варто так скрупульозно лікувати застуду та як нею можна заразитися.

Чому застуда - це не смертельно

Застуда, або ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) не виникає через холод. Принаймні, наукових доказів цьому немає.

Причина застуд - це вірус і їх існує кілька сотень. Такі віруси передаються переважно від людини до людини, тож підхопити його можна лише від хворого.

Пояснити, чому найбільше люди хворіють взимку, можна тим, що вогка та холодна атмосфера сприятлива для поширення вірусу.

Читайте також: Чим небезпечний вірус кору

Грип - це незвичайна застуда. Серед усіх вірусів, що є причиною ураження дихальних шляхів, вірус грипу є найбільш небезпечним. Грип може викликати серйозні ускладнення, наприклад, запалення легенів.

Вберегтися від грипу можна за допомогою вакцини. Вберегтися від інших вірусів, які є причиною застуди, не можна спеціальними препаратами.

Від цих вірусів захищає лише відстань від хворого. Найкраще - це уникати контакту з хворими людьми та не бути джерелом інфекції для інших людей. Тобто, якщо ви захворіли, залишатись вдома.

Чисті руки також дуже важливий чинник захисту від вірусів. Це те, що дійсно доведено, та те, що працює.

Також важливо підтримувати свій захист, так званий у народі ‘імунітет’, але не спеціальними препаратами - “імуномодуляторами”, які не мають доведеної ефективності.

Потрібно добре спати, збалансовано харчуватись, уникати закритих приміщень та часто мити руки. Також не курити та регулярно провітрювати житло.

Імунітет не залежить від якогось певного фактору, а від способу життя людини та стану його здоров’я.

Викинути гірчичники і забути про горілку з перцем

Існують певні традиції лікування застуди, які споконвіків передавались від бабусі до внуків і так далі. Але деякі народні методи не мають доведеної ефективності лікування з точки зору науки.

Як переконує лікар-інфекціоніст Федір Лапій, більшість народних методів давно потрібно забути. Вони мають залишитись у минулому столітті.

Гірчичники та банки - це минула епоха. Під час лікування застуди потрібно робити усе, щоб хворому було комфортно та ставало легше, а не примушувати його страждати

Ніякої користі, окрім дискомфорту та неприємних відчуттів, ці методи не приносять.

Вдихати пару картоплі взагалі може бути небезпечним, особливо для дітей. Бо випари можуть бути занадто гарячими і легко отримати опік.

Розтирати тіло оцтом та спиртом не можна. Особливо маленьким дітям. У них дуже ніжна шкіра, яка швидко все вбирає. Тому алкоголь та оцет через шкіру швидко потрапляють в кров і можуть викликати побічні ефекти.

Також горілка чи оцет легко випаровуються і провокують спазм судин. І після тимчасового ефекту зниження температури тіла, відмічається зворотній ефект. Вони звужуються і не дозволяють тілу віддавати тепло.

Тому температура збільшується, бо тіло заощаджує енергію та тепло. Навіть якщо жарознижуючий ефект є, то він дуже короткотривалий.

Вітамін С. За словами лікаря, це одна із найбільших афер маркетологів в ХХ столітті. Цей вітамін дійсно є важливим для нас і для роботи імунної системи також. Але його не потрібно вживати як добавку, адже нам достатньо отримувати його з їжі.

Гаряче молоко з медом та маслом діє майже так само, як і інші гарячі напої. Воно не має якоїсь особливої користі під час застуди або, наприклад, коли болить горло. Головний принцип - якщо вам смакує і стає краще після склянки молока, то чому б і ні. Але надіятись на якусь певну силу цього напою не варто.

Також взагалі не рекомендується при болю в горлі пити дуже гарячі напої. Краще обирати ледь теплі або навіть прохолодні.

Також рекомендовано розсмоктувати різні льодяники, при чому неважливо, чи це спеціальну цукерки з аптеки, чи з супермаркету. Вони виконують однакову функцію.

Цибуля та часник не борються з вірусами та не мають науково доведеної ефективності для профілактики застуди. Також не доведено, що вони вбивають мікроби.

Але це корисні продукти в харчування та джерело вітамінів. Нам в будь-якому випадку потрібно вітаміни, незалежно від того чи ми хворіємо чи ні. Але цибуля, часник, імбир, лимон та мед корисні так само, як і інші продукти харчування.

Чим більше пітнієш, тим швидше вилікуєшся - це не зовсім коректно. Закутуватись треба лише тоді, коли вам цього хочеться, коли піднімається температура тіла і з’являється озноб.

Коли ж температура тіла досягла свого піку і поступово опускається, навпаки потрібно зробити так, щоб тіло почало віддавати тепло, тобто розкритись. Часом навіть можна обтерти тіло водою.

Те, що застуда жахливо боїться холоду - застарілий стереотип. Треба слухати себе і робити так, як вам буде комфортно. Якогось суттєвого значення для лікування немає, лежите ви під трьома ковдрами чи взагалі без них.

Горілка з перцем. Алкоголь абсолютно неефективний, навіть навпаки - може сповільнювати процес лікування. Він звужує судини і заважає тілу віддавати тепло. А це одна із головних умов швидкого одужання.

Але ніхто не заважає зварити собі глінтвейн чи випити трохи вина, головне - в міру та без міцних напоїв.

Лікувальні порошки з аптеки не лікують застуду, а лише знімають симптоми. Тому ними зловживати не варто. До того ж, у більшості таких препаратів є парацетамол, який знижує температуру. А для дорослих ця активна речовина у надлишку погано впливає на печінку, тому потрібно слідкувати, щоб не було передозування.

Лікування застуди не потребує спеціальних препаратів та особливих умов. Все, що потрібно: це робити так, щоб вам було комфортно та відпочивати, пити багато рідини і набиратись сил.

Якщо є висока температура, можна прийняти жарознижуючі препарати. Але особливо не можна приписувати самим собі антибіотик.

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 45.45
    Продаж 46.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
14 вересня
14:30
Оновлено
З російського полону повернулися 103 українських воїнів. Серед них захисники Маріуполя та Азовсталі
14:05
Ексклюзив
переговори України з Росією
Переговорів про мир зараз немає і передумови до них не проглядаються, - російський опозиційний експерт Морозов
14:02
"Має стратегічне значення для російської ППО": партизани розвідали територію радіозаводу в Нижньогородській області РФ
14:02
Твердження Росії про українську "брудну бомбу" - абсурдні, - Столтенберг
Столтенберг визнав, що НАТО могло б не допустити вторгнення РФ до України у 2022 році
14:02
OPINION
Для реформ має існувати країна
14:00
перемовини Україна-РФ
Партія Шольца виступила за створення контактної групи для переговорів між Україною та РФ
14:00
Ексклюзив
НАТО
РФ обере зручний момент для наступного удару, якщо Україна не стане членом НАТО та ЄС, - американський експерт Фрід
13:41
Ізраїль, влучення ракети, випущеної з південного Лівану
"Хезболла" обстріляла Ізраїль 55 ракетами "катюша". ЦАХАЛ у відповідь вдарив по Лівану
13:22
Херсон
У Херсоні внаслідок російського обстрілу поранені двоє чоловіків
13:21
Мобільна майстерня для ремонту озброєння
Міноборони допустило до експлуатації мобільні майстерні для ремонту озброєння
13:20
на фото: ракета
Іран вдруге за рік вивів на орбіту науково-дослідницький супутник
12:58
Росіяни зруйнували шляхопровід "Східний" у Покровську
12:57
на фото: Костін
Прокурори встановили особу 51 представника РФ, причетного до ударів по цивільній інфраструктурі України
12:41
Сергій Шойгу
Шойгу провів "широкий обмін думками" з Кім Чен Ином
12:33
ЄС
"Це лише зміцнило нас": очільник мінфіну Угорщини відреагував на бойкоти з боку Євросоюзу під час їхнього головування в Раді ЄС
12:32
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Білоруси вночі не збивали дрон з РФ, а чекали, доки він вилетить на український Славутич, - Гаюн
12:30
Італія
"Росія нам не ворог": в Італії з'явилися проросійські плакати із закликами припинити допомогу Україні
12:02
OPINION
Навіщо МВФ їде до Росії
12:00
Курська область
Британська розвідка показала мости, знищені ЗСУ в Курській області
11:44
Олаф Шольц
Канцлер Німеччини Шольц здійснить перший за останні десятиліття візит до країн Центральної Азії
11:38
OPINION
Про "антивоєнний" фільм Трофімової "Русскіє на войнє"
11:36
Обстріл Донеччни
Війська РФ за добу вбили трьох жителів Донеччини, ще чотирьох - поранили
11:36
Ексклюзив
Іран
Ключова складова домовленості між РФ та Іраном: "планували закупити двигуни для ракет і адаптовувати під свої", - авіаексперт Храпчинський
11:15
енергетика
Окупанти вдарили по енергооб’єкту на Сумщині: є загиблий та поранені
11:05
Володимир Зеленський та Джо Байден
Байден просить Конгрес продовжити надання Україні допомоги на $5,8 млрд, які можуть "згоріти" у вересні, - The Hill
10:46
У Великих Гуляках на Київщині в приватному будинку сталася пожежа: загинула жінка
10:44
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Римський закликав католиків голосувати за "менше зло" на виборах у США
10:43
Володимир Зеленський
"В нас була хороша розмова ": Зеленський розповів, про що говорив із Трампом кілька місяців тому
10:22
Ексклюзив
Run for Freedom
У Києві стартував забіг Run for Freedom за участі Тімоті Снайдера: "Зібралися, щоб виразити солідарність з тими, кого тут немає"
10:18
Сєвєродонецьк, обстріли
Окупанти у Сєвєродонецьку третю зиму не проводять опалення в будинки місцевих, - Луганська ОВА
10:10
Воздвиження Хреста Господнього
Воздвиження Хреста Господнього: як виникло свято та чого не можна робити
10:07
OPINION
Міністерство енергетики чи МінДеркач?
10:04
Оновлено
шахед
Росія запустила "шахеди" з Курської області в ніч на 14 вересня: в Одесі та Києві працювала ППО
10:00
Донбас
День танкових військ: історія, роль та значення свята
09:47
Під час нічного обстрілу Оріхівської громади Запорізької області під завалами зруйнованого будинку загинув чоловік
09:24
Молдова
У Молдові викрили угруповання, яке допомагало росіянам незаконно отримати громадянство
09:19
танкісти 24-ї ОМБр
"Світ бажає перейняти їх досвід": Зеленський і Сирський привітали українських воїнів з Днем танкових військ
09:07
Керівник зовнішньополітичного відомства Канади Мелані Жолі
Канада не дозволяє відправку жодного озброєння або комплектуючих до Гази, - голова МЗС Жолі
09:00
Огляд
Локальні бандерівці, викрадач дракона та економіка на тарілці – 5 книг про спротив
08:45
День українського кіно
День українського кіно 2024: свято творчості та натхнення
Більше новин