Історія найдовшої битви україно-російської війни. Чому фільм "Кіборги" варто подивитися кожному

5 грудня, 2017 вiвторок
11:27

242 дні українські військові обороняли Міжнародний донецький аеропорт. За незламність та силу вороги прозвали їх "кіборгами", а режисер Ахтем Сеїтаблаєв зняв однойменний фільм

Зміст

У стрічці йдеться про найгарячіший момент у битві за Донецький аеропорт— бойове чергування у вересні 2014 року. На цей момент стратегічно важливий об'єкт оберігають вже 4 місяці. Тоді вперше сюди приїжджає добровольча група військових.

Серед них і доброволець із позивним "Мажор" — музикант та син багатіїв, який потайки втік на війну. Під час бою він намагається зрозуміти, яка його роль на цій війні, для чого війна відбувається та що буде після її закінчення. Разом з ним в Донецький аеропорт прибувають іще шестеро вояків. Історії у фільмі засновані на реальних розповідях оборонців аеропорту.

Хто такі українські "кіборги" і чому про них знімають фільм

Стрічка "Кіборги" — це художній фільм, та історії у ньому — взяті із життя українських військових, які брали безпосередню участь у боях за летовище.

Усе розпочалося у квітні 2014 року. Тоді сепаратисти спробувати взяти під контроль Донецький аеропорт імені Сергія Прокоф'єва. Це сталося на 10-ий день після того, як терористи проголосили так звану Донецьку народну республіку. Цього дня на територію аеропорту прибули від 70 до 200 бойовиків "ДНР" і вивісили над входом свої прапори. Та все ж українцям вдалось втримати контроль над аеропортом.

Пізніше, 26 травня російські бойовики спробували захопити територію. Вони висунулися в район аеропорту і зайняли позиції в Новому терміналі. Там вони розмістили свої гранатомети. Інші зайшли через підземні комунікації. Українці у відповідь відправили бойові гелікоптери та штурмовик.

До бою приєдналися підрозділи спецпризначенців 3-го кропивницького полку, а також десантники 25-ї бригади і офіцери спецрезерву ГУР: вони підтримали українську авіацію вогнем. Російські сили втратили багато людей, тому відступили.

Терористи поновили спроби штурму після того, як у вересні 2014 року були підписані "Мінські угоди". Саме вони стали приводом до загострення протистояння.

Українські військові, які утримували аеропорт, знаходилися під постійними обстрілами, проте вони змогли взяти у полон 7 військовослужбовців російської армії, серед який опинився один офіцер-артилерист. Українські війська тримали оборону, витримуючи до 50 обстрілів щодня. За кілька тижнів протистоянь з українського боку загинули десятки бійців, і ще кілька сотень були поранені.

Читайте також: В СРСР звели дім-пастку, який згубив десятки геніальних українців. Що таке "Будинок "Слово"

Наприкінці вересня 2014 року українські захисники аеропорту стали відомими як «кіборги». Уперше кіборгами їх назвав один із сепаратистів. Так він намагався пояснити, що українські бійці надто сильні, і російським бойовикам важко зломити опір тих, хто охороняє аеропорт.

Назва "кіборги" швидко розповсюдилася в українських інтернет-спільнотах, термін почали використовувати і ЗМІ. Пізніше слово "кіборги" стало словом року за версією словника сучасної української мови та сленгу "Мислово".

Фільм "Кіборги" - не вигадка, а історія справжніх бійців

Автори стрічки прагнули, щоб усе, що є у фільмі, максимально перетиналося із реальними історіями. Сценарист фільму Наталія Ворожбит спеціально спілкувалася із захисниками Донецького аеропорту: бійці, які ділилися власними спогадами, стали консультантами для фільму і щодня були на знімальному майданчику. Деякі з них теж брали участь у зйомках.

Роль одного з головних героїв, "Мажора" виконує Макар Тихомиров. Разом із ним у стрічці знімаються Андрій Ісаєнко ("Субота"), Роман Ясіновський ("Гід"), В'ячеслав Довженко ("Серпень") та Віктор Жданов ("Старий"). Актори грали не вигаданих героїв, а прототипів справжніх бійців. Серед них: Олександр Трепак із позивним "Редут"; Андрій Шараскін, позивний "Богема"; Євгеній Жуков, позивний "Маршал"; Кирило Недря, позивний "Доцент"; Євгеній Межевікін, позивний "Адам".

Знімати стрічку почали у лютому 2017 року. У інтерв'ю виданню "Апостроф" режисер стрічки Ахтем Сеїтаблаєв розповів, що головними точками для зйомок був павільйон у Києві, аеродром у Чернігові та полігон під Десною.

"З 9 лютого ми знімали у павільйоні, де наш художник-постановник Шевкет Сейдаметов побудував четверту частину аеропорту. Після цього у нас було приблизно 10 днів перерви, під час якої наші художники побудували зовнішню частину аеропорту, її п'яту частину, на запасному аеродромі у Чернігові.

В березні ми почали там знімати на натурі. А ще було одне місце — це військовий полігон під Десною. Там ми знімали кілька епізодів з воєнною технікою, з вибухами, з переміщеннями у боях", — поділився режисер.

Режисер "Кіборгів" хоче, щоб цей фільм побачили не лише українці, а й росіяни. Про це він сказав у інтерв'ю "Настоящему времени".

"Я не вірю в те, що будь-який фільм, яким би потужним він не був, може змінити чиєсь світобачення або кардинально змінити чиїсь погляди на життя. Але якщо хоч якась кома - не константа мислення, раз і назавжди для себе прийнята, може виникнути після перегляду фільму, я вважаю, що це вже немало", - сказав Ахтем.

Фільм про українських захисників підтримало Держкіно: стрічка стала одним з переможців 8-го конкурсного відбору. Стрічка отримала 50% потрібних коштів на зйомки стрічки, а це майже 24 мільйони гривень. Загалом зняти фільм “Кіборги” коштувало 48 млн. гривень. Прем'єра "Кіборгів" відбудеться 6 грудня у День Збройних Сил України. 

Команда фільму "Кіборги" запустила ініціативу #ЯНебайдужий, щоб зберегти пам’ять про тих, хто захищав Донецький аеропорт. Щоб взяти у ній участь, потрібно купити квиток, зробити фото та виставити його у мережі із хештегами #Кіборги, #ЯНебайдужий та #7грудняукіно. Також можна додати, що для вас ознаєчає бути небайдужим та написати власну історію.
 
З кожного купленого квитка на фільм “Кіборги”, 5 гривень буде перераховано у фонд “Повернись живим” на допомогу сім’ям загиблих кіборгів! 
Теги:
Читайте також:
Київ
-5.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
23:56
Ексклюзив
Білий Дім
Люди хочуть думати, що Макрон і Стармер намагатимуться змінити позицію Трампа, - політичний оглядач Колесник
23:39
Ексклюзив
Вадим Денисенко
Рф не може закласти повістку дня, але може вносити свої корективи, - політолог Денисенко про те, навіщо Путіну вибори в Україні
23:07
Огляд
Володимир Зеленський
Гранти від Байдена, а не борги, корисні копалини для США, ставка на Європу і європейську армію та неможливість виборів. Основне з пресконференції Зеленського 23 лютого
22:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Ще зарано думати, що Сполучені Штати нас кинули": політолог Фарапонов
21:47
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
У Папи Франциска на додаток до проблем з кров'ю розвивається ниркова недостатність
21:41
Ексклюзив
росія
Росіяни готові прийняти будь-який варіант завершення війни, який буде представлений, як перемога, - соціолог Шульга
21:13
Ексклюзив
Китай, Росія, США
Поворот США в бік Росії був неочікуваним для Китаю, України і самої РФ, - китаєзнавиця Голод
21:05
Стів Віткофф
Перемовник з росіянами Віткофф: мирна угода між РФ та Україною буде на основі "путівника" у вигляді Стамбульських домовленостей
21:04
Володимир Зеленський
Зеленський: не можна буде визнати вибори, на яких не зможе проголосувати половина населення
20:13
Зеленський про суди над командирами з Харківщини: через недбалість гинуть солдати і відповідати має керівництво
20:11
Оновлено
Динамо, Андрій Ярмоленко
"Динамо" розбило "Карпати": результати матчів і розклад трансляцій 18-го туру УПЛ
20:07
OPINION
Думати про себе у смузі невизначеності
19:53
Дональд Трамп
Якщо Трамп спершу домовиться з Путіним, українці втратять довіру до США, - Зеленський
19:48
Німеччина уряд
Вибори у Німеччині: екзитпол свідчить про перемогу ХДС/ХСС, друге місце - у АдН, яка пропонує Мерцу створити коаліцію
19:30
Анджей Дуда
Дуда чекав Трампа у Вашингтоні близько години, а той приділив йому лише 10 хвилин, - ЗМІ
19:10
Інтерв’ю
Путін Медведчук
Путін пропихає сценарій виборів, щоб вони розірвали Україну зсередини, - Рибачук
18:33
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Лубінець: росіяни знову розстріляли українських полонених, імовірно, це були бійці 82-ї бригади на Курщині
18:25
Оновлено
Україна США
"Просуваємося в роботі": Єрмак про результат нового раунду перемовин з представниками США
18:17
З Хмельницького військовим передали 120 FPV-дронів власної збірки
Торік Україна виготовила понад 2 млн FPV-дронів, цього року буде більше, - Зеленський
18:17
"Потрібна ратифікація парламентом": Зеленський про економічну угоду зі Сполученими Штатами
18:10
Андрій Сибіга
Китай не зацікавлений у продовженні війни на території Європи, - Сибіга
18:01
OPINION
Насправді мирна угода неможлива. В принципі
18:00
Інфографіка
пожежа у Москві
Масштабна пожежа у Москві, вибух на нафтовому родовищі у Тюменській області та на Кубані: де у ворога вибухало та палало цього тижня
17:55
Володимир Зеленський
Зеленський: об'єднану армію Європи можна побудувати на основі контингенту миротворців та ЗСУ
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп стає корисним ідіотом в руках Путіна, - американський дипломат Брайза
17:25
Володимир Зеленський в Давосі
В проєкті угоди зі США поки що нема гарантій безпеки, - Зеленський
17:25
Володимир Зеленський
Зеленський: ми не визнаємо гранти від Байдена як борги
17:06
Володимир Зеленський
Скільки Україна, Європа та США витратили на війну проти Росії. Пояснення від Зеленського
16:52
Володимир Зеленський
Я готовий залишити пост президента, якщо це принесе мир для України, - Зеленський
16:49
військові КНДР
Буданов: КНДР задовольняє 50% потреб Росії у боєприпасах
16:44
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 47 боєзіткнень: окупанти 11 разів намагалися витіснити позиції ЗСУ на Покровському напрямку
16:37
Олег Іващенко
Голова зовнішньої розвідки Іващенко: наприкінці 2025 року в економіці Росії почнуться незворотні зміни на гірше
16:31
Кирило Буданов
"У мене війна": Буданов відповів, чи планує йти в політику
16:12
Кирило Буданов
Повномасштабне вторгнення РФ ґрунтувалося на абсолютно недостовірних даних їхньої розвідки, - Буданов
16:09
Олег Іващенко
РФ планує виготовити 3000 ракет великої дальності у 2025 році, – голова СЗР Іващенко
16:03
OPINION
Зараз Україна субʼєктивізує Європу, даючи їй шанс себе знову проявити
16:00
Огляд
Двері у вирій, пристрасне кохання і жалюгідна слава – 5 книг, де борються за справедливість
15:58
Головнокомандувач ЗС України Олександр Сирський
Командирами корпусів ЗСУ призначать найбільш підготовлених комбригів, - Сирський
15:58
Київ, Майдан Незалежності
У центрі Києва 24 лютого обмежать рух і паркування, а громадський транспорт курсуватиме за зміненими маршрутами
15:38
Рустем Умєров
В Україні купують або виробляють 96% дронів, - Умєров
Більше новин