Як пережити зимові свята і влізти в старі джинси. Наукові поради
Наука каже, що виною нашого переїдання є не слабка сила волі, а темрява, холод і прагнення мозком радості
Щороку перед зимовими святами нам дають поради про те, як пити воду, повільно їсти з маленької тарілочки і обійтися без олів’є. Але ми все одно не влазимо в торішні джинси.
Ось поради, як прослизнути поміж тарілками зі смаколиками і лишитися стрункими та веселими.
Нам важливо їсти разом. Це дарує відчуття співпричетності. Взимку гурманські витребеньки набувають особливого значення. Довгі ночі і тоскні сірі дні позбавляють нас серотоніну - молекули щастя. І ми починаємо шукати джерела радості в тарілці та келиху.
Адже серотонін виділяється не лише від сонечка, а ще й від підступно-доступних їжі та алкоголю. Але надія є. Бо серотонін та інші молекули задоволення виділяються також від спілкування з друзями, занять спортом, масажу, закоханості і улюбленої музики.
Допоможемо мозку видобувати серотонін у здоровий спосіб - вибором страв і плануванням розваг на свята.
Підготуйся до застілля. Щороку, 31 грудня, ходіть з друзями не в баню, а в тренажерний зал. Завдяки спорту майбутні зайві калорії потраплять в м’язи, а не на талію. Силові вправи чи тривала пробіжка створять дефіцит калорій і потішать мозок серотоніном і допаміном - молекулами радості і винагороди.
“Не чіпай, то на Святвечір!” Краще чіпай. Дієтологи радять добре снідати в день застілля. Це попередить нічне переїдання і додасть сил. На заняття спортом і танці вночі, наприклад.
Загасіть свічки і увімкніть світло. І музику - не телевізор. Науковці радять імітувати сонячний день і яскраво освітити бенкет - не менше ніж 300 Вт. Це має подбати про серотонін. А улюблена музика викличе в мозку викид допаміну.
Що багатший вибір їжі перед нами, то більше ми з’їмо. Цю очевидну річ довели експериментально. В той же час, наш шлунок розрахований на стільки їжі, скільки вміщується в двох долонях. Тому подумайте, чи варто готувати п’ять салатів і три десерти і підштовхувати себе до переїдання.
Вечеряйте рано. Ніч не для споживання їжі. І новорічна ніч чи Святвечір - не виняток. Вночі в нас виділяється гормон мелатонін, що вкладає спати мозок, шлунок та змушує нас мерзнути. Тому вночі ми гірше перетравлюємо їжу і не відчуваємо вчасного насичення. Краще повечеряти як завжди, і покинути святковий стіл задля розваг.
Не “розминайтесь салатами”. Їжа, багата на білки та жири, довше лишається в шлунку і переконує мозок, що ми вже наїлися.
Складіть меню разом із науковцями
Приготуйте щось корисне і легке: овочеві салати, оливкова олія та риба замість олів’є, майонезу та смаженого м’яса. Волокна овочів та фруктів завадять всмоктуванню зайвих жирів. А вітаміни та антиоксиданти олії і свіжих фруктів допоможуть знешкодити алкоголь.
Додайте серотоніну без переїдання. Риба, яйця, індичка, буряк, хумус, горіхи та твердий сир багаті на незамінну амінокислоту триптофан, з якої наш мозок виробляє жаданий серотонін.
Секрет мексиканських веселощів. Гострий перець чілі - червоний, новорічний і корисний. Додавання його до страв зменшить апетит, змусить їсти менше солі і розважить мозок легкою ейфорією. Бо пекучі відчуття від перцю викликають викид допаміну та ендорфінів - молекул задоволення. До того ж, червоний перець потрібен для профілактики хвороб судин та серця.
Червоне вино. Тверезий новий рік це прекрасно, але для багатьох утопічно. Тому спробуйте пити небагато, зате із максимальною користю. Науковці радять споживати червоне вино. Воно багате на антиоксиданти і речовину резвератрол, що сприяє збереженню молодості.
Або вино, або десерт. Алкоголь посилює виділення інсуліну. Як наслідок - всі спожиті вуглеводи ще швидше відкладаються на боках та животі, а відчуття голоду знову з’являється.
Чорний чай також містить антиоксиданти, і ще трошки запобігає всмоктуванню жирів в кишечнику. Саме гарячим чорним чаєм радять запивати жирну їжу.
Просто вода. Ми схильні плутати спрагу і голод. Інколи варто просто зробити ковток води. До того ж, алкоголь викликає зневоднення. Щоб його не було, чергуйте глінтвейн та шампанське із мінералкою.
Не їжте це
Швидкі вуглеводи - моторні на все зле. Газовані солодкі напої і соки, картопляне пюре і рис, білий хліб і тортики ідуть одразу на талію, оминаючи мозок. Від цих продуктів рівень цукру в крові підстрибує і миттєво падає. Нам лишаються нам лише відчуття голоду і зайва вага.
Транс-жири: майонез, готові соуси, крем в тістечках і масло в пампушках. Вони страшні не лише калорійністю. Транс-жири сприяють серцево-судинним хворобам, діабету і негараздам із кишечними бактеріями. Почніть новий рік без транс-жирів і так тримайте.
Кільце ковбаски для нас то майже святе. Але в ковбасі надто мало білка, і забагато жирів, солі та канцерогенів. Замініть її не менш традиційним, але значно кориснішим холодцем.
Міцний алкоголь. В ньому нема нічого корисного - ані резвератролу, ані вітамінів. Лише калорії та швидке розгальмування мозку. Доведено, що саме міцний алкоголь викликає агресію.
Соленики. Хрусткі огірочки та соковиті квашені помідорчики покращують апетит і завантажують наше тіло сіллю та водою.
Розважайтесь не бенкетом! Якщо після вечері потанцювати чи спуститись на сноуборді з гори, то користі буде ще більше. Бо рух сприяє витраті калорій, споживанню мозком амінокислот і утворенню серотоніну, ще й сам по собі дарує нам радість.
- Актуальне
- Важливе