22,5 млрд за приватизацію. Як тепер продаватимуть держпідприємства

Уляна Букатюк
25 січня, 2018 четвер
12:40

Чому цей закон давно на часі, як відбуватимуться торги та скільки грошей це принесе в бюджет

18 січня Рада 266 голосами ухвалила у другому читанні та в цілому законопроект №7066 “Про приватизацію державного майна”. Він повинен скасувати собою 7 чинних законів щодо приватизації державної власності.

Для чого продавати держмайно

Зараз в Україні, згідно з даними Мінекономрозвитку, налічується понад 3,4 тис. державних підприємств. Це в 34 рази більше, аніж в Китаї. До того ж, далеко не всі ще пораховані, адже є умовні сараї, гаражі, автостанції, паркани, які десь занепадають й про які держава може бути навіть не в курсі.    

Третина державних підприємств - банкрути. Прибуток (в 2016 році) принесли лише 5 зі 100 топових держпідприємств. А реальний збиток 90 держкомпаній склав 11,4 млрд грн.

Тим не менш приватизація державних підприємств в свідомості чималої кількості громадян досі сприймається як антиукраїнське і злочинне явище. Не дивно, що навколо неї утворилося десятки міфів, які охоче підживлюють популістичні кандидати.

Читайте також: 7 міфів про продаж держкомпаній. Уряд пояснює, чому їх давно треба приватизувати

Але по факту, оскільки власником держмайна є кожен громадянин, то платити за його неефективність мусимо також ми. Тож в 2016 році всім українцям довелося скинутися по 2 тисячі гривень на 82 мільярди боргів державних підприємств.

Через державні підприємства чимало грошей просто зникає.

Згідно з дослідженням Центру економічної стратегії, 84% українців вважають, що політики розкрадають гроші на держпідприємствах для своїх виборчих компаній.

Як це відбувається? Припустимо, ви політична сила і вам потрібні фінанси на вибори. Ви призначаєте заступника керівника чи голову департаменту на державному підприємстві. Він починає приймати рішення в ваших фінансових та політичних інтересах.

Це погано для бізнесу і знижує ринкову вартість підприємства та його прибутки. Але це не проблема, тому що це державне підприємство і втрати несуть платники податків, а не ви особисто, пояснює президент Київської Школи Економіки Тимофій Милованов.

Що пропонує закон

Приватизація держмайна була серед вимог МВФ для отримання траншу. Також про її необхідність заявляли в Європарламенті. Приватизацію обговорюють роками, але до справ дійшло лише тепер.

Перше читання законопроект пройшов ще в листопаді, між читаннями внесено більше 700 правок. Однак сенс закону залишився незмінним: приватизація спрощується, ми йдемо назустріч інвесторам, скорочуємо терміни подачі документів.

Для того, щоб зробити процес приватизації зрозумілим, Мінекономрозвитку та Фонд держмайна розробили так званий тріаж - сортування держактивів за групами (залишаться у держави в довгостроковій перспективі; передадуть тимчасовому власнику; передадуть в комунальну власність; продані та ліквідовані).

До групи малої приватизації потрапляють об'єкти нерухомості, невеликі підприємства, а до групи великої приватизації входять об'єкти, активи яких перевищують 250 млн грн. Також скорочуються строки підготовки до продажу з нинішніх 9-12 місяців до 4-5 місяців і збільшується строк для подачі заявок потенційних покупців із 20-45 днів до 20-180 днів.

Залежно від величини ці підприємства продаватимуть. Малі - через електронні аукціони (на кшталт ProZorro.Продажі), які отримають акредитацію від Кабміну. Великі продаватимуть, залучаючи інвестиційного радника (він пропонує стартову ціну, шукає потенційних покупців, показує актив).

Держава залишає в своїх руках 15 стратегічних підприємств (Укрзалізниця, Нафтогаз, ключові оборонні та аерокосмічні заводи, енергетичні компанії), а також інші важливі великі підприємства, що пов’язані з обороною та національною безпекою, правоохоронною діяльністю, загальнонаціональною інфраструктурою тощо (таких нарахували 363).

Важливо також, що в обох випадках продаються лише об’єкти. Земля під ними й надалі залишатиметься державною власністю.

Читайте також: Спалити чи здихатись за 100 грн. Чому давно потрібно було продати держпідприємства

Як продаватимуть малі

“Починати треба з найпростішого — з невеликих підприємств, давно збиткових (часто штучно), що висять тягарем на шиї держави хоча би через свою кількість (близько 900, але лише 11% всіх активів)”, - вважає співзасновник Громадянської Платформи Нова Валерій Пекар.

Чому приватизація була провалена досі? Тому, що починали з найскладнішого — з великих прибуткових підприємств, часто монопольних, навколо яких є конфлікти інтересів великих груп. Спроби одних кланів перемогти інші у нашій країні балансів і протиріч зазвичай завершуються нічим, певен Пекар.

Брати участь в торгах можуть як юридичні, так і фізичні особи. Для цього потрібно подати заявку, сплатити кошти за участь та внести гарантійний внесок.

Проводити аукціон можна в строго відведений час - не раніше ніж через 20 днів після публікації про продаж, але не пізніше 35-го дня цієї публікації. Щоб аукціон відбувся, потрібно не менше двох учасників та принаймні один крок на підвищення. Один учасник може отримати актив, лише якщо пропонує вищу за стартову ціну.  

Загалом об’єкту на продаж дають три шанси

Якщо перший аукціон пройшов невдало, стартову ціну для повторного аукціону знижують на 25% або проводять торги без неї (продають тому, хто запропонує найбільше).

Третій раз актив виставляють на аукціон “зі знижкою” 50% від стартової ціни або знову ж таки “без умов”.

Окрема умова передбачена для тих, хто орендував державну власність та тепер захоче її купити. Якщо аудиторські висновки засвідчать, що орендар всі роки поліпшував стан держмайна за власні гроші й боргів немає, учасник торгів отримає право його викупити.

Що буде з великими

Щоб продати державну власність з активами в понад 250 млн грн, потрібно залучати так званого інвестиційного радника. Якщо в проекті закону до першого читання це положення було рекомендаційним, то після другого - воно стало обов’язковим.

Інвестиційний радник обиратиметься на відкритому конкурсі. Після затвердження його кандидатури Кабінетом Міністрів інвестиційний радник збиратиме інформацію про об’єкт, готуватиме інформаційний пакет, визначатиме попит на об’єкт приватизації, шукатиме зацікавлених покупців і на основі цього встановлюватиме стартову ціну для аукціону. Свою пропозицію він направлятиме на затвердження Кабінету Міністрів (або місцевого органу виконавчої влади).

Важливо, що здійснюватиметься аналіз потенційних покупців. Закон забороняє продаж державного майна країні-агресору та пов’язаним з нею особам. Також в торгах не матимуть права брати особи, які залучені до процесу. Після з'ясування всіх нюансів, відбуватиметься аукціоном з "трьома шансами", як у випадку й з малими об'єктами.

Добросовісним інвесторам закон гарантує стабільність - їх захищатимуть норми англійського права. Законопроект забороняє протягом року після приватизації порушувати справи про банкрутство підприємств, на підставах, що виникли до завершення приватизації.

Скільки заробимо

В Кабміні розраховують щорічно приватизовувати 10-15 великих і хоча б 100-150 дрібних об'єктів.

Фонд державного майна вже затвердив список державних об’єктів, які планують продати в 2018 році. Там перелік з понад 400 малих об’єктів, серед яких дитячі табори, кінотеатри, офісні приміщення, їдальні, магазини, гаражі, єдині майнові комплекси і навіть кораблі. Перелік великих узгоджуватиме ФДМ та Кабінет Міністрів - поки такого списку немає.

На продажі активів держава цьогоріч розраховує заробити 22,5 млрд грн. Нагадаємо, в  2017 році від приватизації планували заробити 17 млрд грн, але вдалося отримати трохи більше мільярду.  2016 рік виявився ще гіршим - прибуток від приватизації склав менше 1% від запланованого. Можливо, прийняття закону розблокує це порочне коло. 

Та важливо розуміти, що приватизація здатна принести не тільки гроші в бюджет, але й спровокувати приріст іноземних інвестицій, прихід нових технологій та створення робочих місць.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
16:38
Австралія
Австралія передасть Україні безпілотники на $32,5 млн і партію ПЗРК у кілька десятків мільйонів доларів
16:36
повістка
Чи зможуть громадяни з повістками звертатися до рекрутингових центрів: відповідь Міноборони
16:12
Роуз Ґоттемюллер
Питання вступу України до НАТО порушуватимуть на липневому саміті у Вашингтоні, - ексзаступниця генсека НАТО
16:10
напад з ножем
Приїхали з'ясувати стосунки: на Житомирщині вчитель порізав ножем своїх колишніх учнів
16:05
OPINION
Богдан Данилишин
Валютні резерви НБУ витрачає на підтримку гривні
15:37
рф влучила FPV-дроном у вантажний автомобіль
РФ влучила FPV-дроном у вантажний автомобіль біля Вовчанська: важко поранено водія
15:29
обстріл Херсон
Російська армія вдарила ракетою по Херсону: частково зруйновано заклад освіти
15:16
Віола фон Крамон
Верховною Радою керує не Стефанчук, а призначений Офісом президента Штучний: заява депутатки Європарламенту фон Крамон
15:10
Оновлено
Голову Броварської РДА Майбоженка заарештували на 2 місяці
15:09
Boeing E-4B
США уклали контракт на суму $13 млрд на розробку наступника "літака Судного дня"
15:04
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Теракт у "Крокус Сіті холі": в Москві заарештували 12-го підозрюваного
15:03
Оновлено
танк Abrams M-1
У ЗСУ заперечують новину Associated Press про нібито відведення танків Abrams з поля бою
15:02
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
"Ті, хто зайшов у цей клин, - смертники": військовослужбовець ЗСУ Варченко про просування ворога біля Очеретиного
14:36
окупант рф
Британська розвідка назвала основні причини вбивств серед російських військових
14:35
Депутатка ЄП
Депутатка Європарламенту Віола фон Крамон порадила Україні включити представників опозиції до виконавчих органів влади
14:34
обстріл
На прикордонні Чернігівщини росіяни обстріляли пожежну частину
14:20
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Треба формувати спільний бойовий кулак: Безсмертний про Глобальний саміт миру у Швейцарії
14:20
Ексклюзив
Мирослав Чех
Війна на виснаження не на користь Росії, - історик Чех
14:02
Віктор Орбан
Через це страждає європейський середній клас, - Орбан заявив, що Україні треба давати менше грошей
14:02
В Одесі відкрили тимчасову експозицію, створену з 33-х куль
Зроблена із 33 куль: в Одесі до Великодня відкрили експозицію італійських та місцевих митців
13:57
Вокзал в Очеретиному
DeepState каже про втрату двох сіл біля Очеретиного, Генштаб не підтверджує
13:51
міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський
Поразка України призведе до "спеціальних військових операцій" Путіна у Центральній та Східній Європі, - голова МЗС Чехії
13:41
Ексклюзив
Чорне море, Крим
В "Інформаційному спротиві" назвали умови звільнення Криму та інших тимчасово окупованих територій
13:29
Україна Японія
Японія приєдналася до Міжнародної коаліції з повернення українських дітей
13:26
Україна_Словаччина
"Якщо не уряд, то ми": у Словаччині за 12 днів зібрали понад €3,8 млн на снаряди для України
13:23
Дональд Туск
Одна з російських ракет впала за 15 км від польського кордону, - Туск
13:22
Євген Нищук
"Не обов’язково тільки актори": хто у Театрі Франка отримає бронь від мобілізації
13:11
Катаріна Матернова
"Україна на правильному шляху": посолка ЄС Матернова сподівається на старт переговорів із Києвом у червні
13:08
Кількість хворих на COVID-19 росте
За тиждень на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли понад 100 тис. українців
13:05
Ексклюзив
Мирослав Чех
Історик Чех: політична гра довкола мобілізації викликає подив та відчуття безвідповідальності
12:59
новини Львова
На Вербну неділю Епіфаній проведе богослужіння у Києво-Печерській лаврі
12:51
торнадо Омаха
У США проносяться руйнівні торнадо: сотні будинків зруйновано
12:42
Обстріл психлікарні у Харкові ракетами С-300: пошкоджено комунікації, пацієнтів не розподілятимуть до інших установ
12:35
Ексклюзив
Map. Крим_2404
Експерт Коваленко: для знищення усіх С-400 та С-300 в Криму потрібно 30 ракет ATACMS, наступною ціллю стане міст
12:31
Ілюстративне фото
Росіяни атакували інфраструктурний об'єкт на Дніпропетровщині
12:26
Путін і Навальний
Розвідка США вважає, що Путін не наказував вбити Навального, - WSJ
12:08
OPINION
Олег Манчура
"Україна не має ядерної зброї, але якщо на нас нападуть — ми її застосуємо"
12:03
окупанти Маріуполь
Росіяни скасували святкування "9 травня" на ТОТ через страх перед протестами, - Нацспротив
11:53
У Києві чоловік напав із ножем на оператора АЗС
Відмовився налити бензин у бутель з-під води: у Києві чоловік напав із ножем на оператора АЗС
11:23
Обстріл Вовчанська 27 квітня
Окупанти зранку атакували Вовчанськ: під завалами будинку загинув чоловік
Більше новин