Бій під Крутами: трагедія добровольців, які воювали проти Росії

29 січня, 2018 понедiлок
08:15

29 січня виповнюється 100 років бою під Крутами, коли на підступах до Києва бійці УНР чинили опір російськими червоногвардійцями

Зміст

Під Крутами загинуло кілька десятків вояків УНР, які були переважно київськими студентами та гімназистами. Червоногвардійці мали чисельну перевагу та в них було більше військового досвіду. Тому вони зуміли захопити станцію Крути, після чого був відкритий шлях на Київ.

Трагедія під Крутами одразу викликала великий суспільний резонанс і стала символом опору агресорам. Зараз події під Крутами знову сприймаються актуально, бо викликають певні паралелі з подіями початку війни на Донбасі (оборона Донецького аеропорту, Іловайський котел).

Ешелонна війна на станції Крути

Події 1917-1918 років у колишній Російській імперії військові історики називають «ешелонною війною». Така назва пов’язана з тим, що залізниця у той час відігравала мега-важливу роль для організації бойових дій.

Різні уряди, що у величезній кількості з'явилися на землях колишньої Російської імперії, направляли залізницею війська для боротьби з ворогами. Залізничні ешелони з військовими захоплювали станції і їхали далі, просуваючись до вузлових міст.

Станція Крути – маловідомий населений пункт. Вона розташована поблизу селища Крути та села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва та 18 км на схід від Ніжина. Якщо їхати з Конотопа до Києва, то і сьогодні так само проїздиш Бахмач і Ніжин.

12 грудня 1917 року Всеукраїнський з'їзд рад у Харкові проголосив Українську радянську республіку. 20-тисячний загін більшовиків під командуванням Антонова-Овсєєнка прямував на схід України, а з північного сходу наступав загін Муравйова. У його складі було більш ніж шість тисяч людей, переважно московських і петроградських червоногвардійців та матросів Балтійського флоту. Загін мав кулемети і артилерію.

Наприкінці грудня 1917 року радянську владу вже було встановлено у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях. Наступ на Київ більшовики вели двома колонами: одна рухалась залізницею Харків — Полтава — Київ, друга діяла у напрямі Курськ — Бахмач — Київ.

За оцінками історика та очевидця подій Дмитра Дорошенка, під командуванням УНР тоді було не більш ніж 15 тисяч розкиданих по різних місцях вояків. Боєздатність українських частин була невисокою.

Найбільш боєздатним був на той момент Гайдамацький кіш Слобідської України. Він був укомплектований солдатами-фронтовиками, юнкерами, січовими стрільцями та налічував одну тисячу бійців.

Ситуація складалася таким чином, що боєздатні частини було кинуто на придушення більшовицького повстання на заводі "Арсенал". Симон Петлюра вважав, що заколот у центрі столиці був більш небезпечним для влади УНР, ніж війська Муравйова у 150 км від Києва.

Виявилося, що захищати залізницю на Чернігівщині було нікому. Тому туди кинули загін студентів, які не були готові до бою з добре підготовленим ворогом.

У загибелі студентів потім звинувачували керівництво Центральної Ради, яке залишило їх без необхідної підтримки. Водночас існує версія, що командування армії УНР розуміло важливість оборони Крут. Туди передбачалося відправити частину Гайдамацького кошу, але цей план не вдалося втілити через повстання на Арсеналі.

Перепоховання загиблих студентів відбулося в Києві у березні 1918 року, коли Центральна Рада разом з німецькою армією повернулася до Києва. Вражений цією трагедією молодий поет Павло Тичина створив тоді поезію під назвою "Тридцять мучнів":

На Аскольдовій могилі

Поховали їх —

Тридцять мучнів-українців,

Славних молодих...

На Аскольдовій могилі

Український цвіт! —

По кривавій по дорозі

Нам іти у світ.

Добровольці 1918 року

Попереднє масштабне вшанування пам’яті героїв Крут відбувалося на 90-і роковини трагедії у 2008 році,коли президентом був Віктор Ющенко. Тоді суспільна ситуація суттєво відрізнялася від сьогоднішнього дня. За часів Ющенка преса та представники громадськості критикували певне захоплення влади трагічними сторінками української історії.

Ситуація з вшануванням пам’яті героїв Крут тоді теж викликала критичні зауваження. Оточення Ющенка звинувачували у міфологізації цієї трагедії, у перебільшенні її масштабів та значення для історії УНР та української революції 1917-1921 років.

І от минуло 10 років і згадка про трагедію Крут стає зовсім іншою. Знову триває війна з Росією, майже щодня на Донбасі гинуть українські військові, зведення з фронту стали звичайним явищем.

В цих умовах трагедія Крут сприймається не як щось далеке з минулого століття, а як майже сучасна історія. Звісно, що не завжди доречними здаються постійні аналогії між революцією 1917-1921 років і поточними подіями, але деякі з них виглядають обґрунтовано.

Коли йдеться про трагедію Крут, то звертаєш увагу на те, що тоді як і у 2014 році армія тільки створювалась. Важливу роль на цьому етапі грав добровольчий рух. Студенти та гімназисти, які боронили Київ під станцією Крути в певному сенсі схожі на бійців добровольчих батальйонів, які стали на захист України у перші місяці російської агресії у Криму та на Донбасі.

Аскольдова могила, де поховані жертви бою під Крутами, розташована на Печерських пагорбах біля Паркової дороги. Зазвичай смолоскипна хода, учасники якої вшановують пам'ять героїв Крут, починає свій рух від заводу "Арсенал" і далі йде до місця поховання загиблих студентів.

Зараз на Печерських пагорбах розташований ряд меморіальних об’єктів, побудованих в різний час і з різного приводу. Парк з алеєю Слави загиблих солдатів Другої світової війни. У цьому ж парку розташований меморіал жертв Голодомору. За Києво-Печерською Лаврою знаходиться відомий військово-історичний музей, на даху якого стоїть монумент Батьківщина-Мати.

Так склалося, що меморіальні об’єкти знаходяться поряд з туристичними, прогулянковими алеями, на яких у непогану погоду завжди багато людей. Однак, гуляючи цими приємними місцями з гарними краєвидами, не варто забувати, яку ціну свого часу заплатили українські військові у війні за Батьківщину.

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.08
    Купівля 42.08
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
19 січня
10:21
"Розраховуємо на співпрацю у сфері deepstrike": Умєров зустрівся з начальницею штабу оборони Канади
10:11
Польща прапор
У Польщі звинуватили Росію у вербуванні поляків для дестабілізації ситуації перед виборами
10:08
Київський адвокат вербував агентів для російського ГРУ та захищав їх у судах: СБУ оголосила підозру у держзраді
10:02
OPINION
Поки ловлять назарових, у Раді засідають калібровані зрадники
09:27
ппо
Українська ППО знищила 43 дрони РФ, ще 15 - не досягли цілей
09:05
Революція гідності
Як мирне протистояння переросло у криваві бої: події "Вогнехреща" 2014 року
08:50
Південна Корея
У Сеулі затримали прихильників відстороненого президента Юна, які штурмували будівлю суду
08:46
Нова влада Сирії заборонила імпорт із Росії, Ірану та Ізраїлю
08:37
Філіппіни, ВМС
Філіппіни та США вп’яте провели спільні військово-морські навчання в Південнокитайському морі
08:17
Сили оборони відбили 98 штурмів РФ під Покровськом: загалом за добу на фронті сталося 199 боєзіткнень
08:01
TikTok
Для користувачів у США перестав працювати TikTok
08:01
OPINION
Коли влада зрозуміє, що це зовсім інша країна та зовсім інші люди?
08:00
Огляд
інавгурація у США, ілюстративне зображення
Інавгурація президента США: церемонія для Дональда Трампа та історія символічної події
07:36
втрати окупантів
Українські воїни за добу на фронті ліквідували ще 1580 російських окупантів
07:30
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила дрони по території України: у Києві працювала ППО
07:25
У Чехії під час показу військової техніки перекинувся бронетранспортер: є загиблі
2025, субота
18 січня
23:17
Велика Новосілка
Штурмують район молокозаводу, аеродрому та гуртожитку: DeepState розповів, як росіяни активізувались у Великій Новосілці
22:53
Іван Труш. Автопортрет
Цей день в історії: народився імпресіоніст Іван Труш
22:49
вогонь, полум'я, пожежа
У Єкатеринбурзі через атаки БПЛА пожежники залишились без спецтехніки, - "Атеш"
22:11
військові навчання
Якщо студенти цивільних вишів не складуть іспит з військової підготовки, їх відраховуватимуть, – Міноборони
21:59
Кафедральний собор Андрія Первозванного Запорізької єпархії УПЦ МП після російського удару (18 січня 2025 року)
У Запоріжжі ракетний удар обвалив стелю у кафедральному соборі УПЦ МП, де попри все не називають РФ агресоркою та надалі моляться за здоров'я Гундяєва
21:55
Ексклюзив
Воїни 47 ОМБр, ЗСУ, війна
Якщо ми не хочемо капітуляції, то маємо думати про виснаження РФ. Іншого вибору немає, - Портников
21:54
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
Турецький клуб перед матчем з "Динамо" розпочав переговори про трансфер Зінченка
21:43
Шведські військові долучилися до бригади НАТО у Латвії
21:12
робота військових у місті Часів Яр
У Часовому Яру українські воїни відійшли з вогнетривкого комбінату, - ЗМІ
21:06
На зимовому курорті в Іспанії через аварію на підйомнику постраждали близько 30 людей
20:43
Віктор Циганков, Жирона, Ла Ліга
Циганков вперше з серпня оформив результативну дію за "Жирону"
20:28
Оновлено
Ранком 18 січня росіяни атакували балістикою Київ та Запоріжжя: 4 людини загинули, 14 поранених
20:01
Володимир Зеленський
"Завтра буде указ": Зеленський анонсував нове рішення щодо санкцій РНБО
20:00
OPINION
"Ця країна"  чи Україна?
19:43
Рустем Умєров
Зброя для України, інвестиції та тренування військових: Умєров провів зустріч з представниками 9 країн Південно-східної Європи
19:22
Оновлено
Ізраїль
Уряд Ізраїлю схвалив угоду про перемир'я з ХАМАС, у межах якої звільнять близько 2 тис. засуджених терористів
19:19
Ексклюзив
ізраїльські солдати
"В довгостроковій перспективі програли обидві сторони": експерт-міжнародник Данилов про перемирʼя між Ізраїлем та ХАМАС
19:06
Єрмак у Парижі обговорив можливий контингент французьких військових в Україні
18:51
напад з ножем
У Тель-Авіві 19-річний палестинець напав з ножем на перехожих: є поранені, нападника застрелили
18:41
Оновлено
новини Львівщини
Росіяни вдарили неподалік від Харкова: виникла пожежа у двоповерхівці
18:37
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Джо Байден
"Не страх перед Росією, а звичка, що Москва є членом міжнародних відносин": політолог Магда проаналізував політику адміністрації Байдена щодо України
18:33
На Дніпропетровщині СБУ викрила компанію, яка нібито допомагала росіянам будувати ядерні лабораторії
18:04
У Кривому Розі ліквідували залишки наркосиндикату: один з організаторів збирався виїхати з України під виглядом пораненого військового, інший інвестував у власну службу таксі
18:01
Хто може виїжджати за кордон?
На Полтавщині місцевим керівникам та депутатам заборонили без дозволу виїздити з України: думки "за" і "проти"
Більше новин