live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Котлети - нові цигарки. Чому світ всерйоз замислився про податок на м’ясо

Виробництво м’яса шкодить екології, а тому м’ясоїди повинні платити акциз на кшталт курців. Ідея про спецподаток на м’ясо набуває дедалі більшої популярності в світі. Чи можливо таке в Україні

М’ясо дедалі частіше стає об’єктом критики. Вважається, що його виробництво шкодить екології. Часом м’ясо навіть порівнюють з алкоголем та тютюном, тому пропонують обкладати його додатковим податком. Та до чого це призведе

Що не так з м’ясом

М'ясну промисловість нерідко критикують через убивства тварин, що частина суспільства вважає неетичним та неприпустимим. Та замислюватися про ще один податок світ почав не лише на догоду веганам.

За даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН, на поголів'я худоби припадає близько 14,5% світових викидів парникових газів, а деякі вчені «підвищують» цю цифру до 18%. Науковці навіть прирівнюють ці викиди до прямих  викидів транспортної системи.

За підрахунками The Future of Meat, щоб “виробити” 1 кг яловичини потрібно 6,5 кг кормів, 15 тис. літрів води та 550 днів чекання.

А для навколишнього середовища цей кілограмовий шматок м’яса обійдеться в 330 м. кв. використаних угідь (а це призводить до виснаження ґрунтів і зникнення лісів), 16 кг вуглецю та півкілограму метану в атмосферу.

Джерело: The Future of Meat

М'ясо також називають причиною багатьох проблем зі здоров'ям, тож деякі держави вже закликають своїх громадян знизити його споживання.

А Всесвітня організація в 2015 році охорони здоров'я взагалі заявила, що оброблене м'ясо та субпродукти з нього можуть провокувати рак, і віднесла його до тієї ж категорії небезпечних продуктів, що і азбест.

Читайте також: Ковбаса викликає рак. Переконливі причини відмовитись від улюбленої їжі

Острах викликає й те, що протягом останніх років споживання м’яса в світі тільки зростає. З 1992 по 2016 роки світове споживання м'яса зросло в п'ять разів.

Тільки Азія виробляє 40-45% світового м'яса. Й з 1961 року виробництво м’яса в Азії збільшилося в 15 разів й впевнено продовжує зростати.

В середньому в світі споживають 34 кг м'яса на душу населення. До 2024 року, за прогнозами, ці цифри збільшуються до 36 кілограмів.

Очікувана зміна в споживанні яловичини на душу населення за 2014-2024 роки     Джерело: Ensia

А надмірне споживання м’яса призводить до глобального збільшення кількості людей, що страждають на ожиріння, діабет та онкологічні захворювання. Наприклад, жителі США зараз їдять в три рази більше м'яса, ніж необхідно.

Якщо відмовитися від тваринного білка взагалі, людство могло б зекономити більше $1 трлн, які натомість можна було би вкласти в охорону здоров’я та екологію.

Яким буде податок

Податки на м'ясо вже всерйоз обговорювали у парламентах Німеччини, Данії та Швеції, а уряд Китаю в 2016 році знизив рекомендоване максимальне споживання м'яса на 45%, пише The Guardian.

Основна ідея цього податку полягає в тому, що, якщо гамбургер буде коштувати як баночка ікри, навіть затятий м'ясоїд замислиться та скористається дешевшим вегетаріанським меню.

Німецьке екологічне агентство підрахувало, що податок на на м'ясо, яйця та сир повинен становити 7- 19%.

Та глобальний аналіз, здійснений в 2016 році, показав, що для компенсації шкоди навколишньому середовищу, податки повинні бути суттєво вищими.

На думку вчених, введення 40% податку дозволить знизити споживання м'яса на 13%, а викид парникових газів від цього вдасться скоротити на 1 млрд тонн на рік.  

Це можна порівняти з рівнем забруднення, яке виробляє вся світова авіаційна промисловість.

Прихильники м’ясного податку люблять наводити як аргумент практику введення податків на цигарки, алкоголь та цукор.

Читайте також: Що такого в авокадо, що від нього схибнувся весь світ

Наприклад, коли Мексика запровадила спеціальний податок на газовані солодкі напої в 2014 році, це зменшило споживання цих напоїв на душу населення на 6% у 2014 році,  на 8% у 2015 році та аж 11% у першій половині 2016 року. Про це свідчать дані Національного інституту громадського здоров'я Мексики.

А в тих штатах, де цигарки коштують дорожче, палять менше, аніж там, де вони доступніші.

Чому це погана ідея та що в Україні

Прихильники податку розраховують, що подорожчання м'яса знизить попит на цей продукт, а отже, скоротиться і його виробництво. Але насправді зв'язок між зміною вартості продуктів харчування та попитом набагато слабший, ніж здається. Адже фактично, щоб скоротити попит на м’ясо на 15% доведеться підняти ціни на нього чи не на половину.  

Окрім того, скорочення попиту на м’ясо вдарить по фермерах та спричинить безробіття, впевнені противники податку. А підвищення цін відіб'ється в першу чергу на бідних людях, раціон яких й так не надто розмаїтий, та призведе до скорочення споживання. Багато з них змушені будуть купувати менш якісні перероблені продукти, тим самим ще більше шкодячи своєму здоров'ю.

Тобто, фактично податок не вирішить проблеми з надмірним споживанням взагалі, адже багаті люди й надалі зможуть купувати м’ясо.

Ще один аргумент на захист натурального м'яса: на виробництво штучного і соєвого білка теж потрібна енергія, тобто на виході отримаємо все ті ж викиди в атмосферу та парниковий ефект. Не кажучи вже про угіддя та вирубку лісу задля цього, яких потрібно значно більше.

Поки що доцільним виглядає збільшувати ефективність виробництва без додаткового оподаткування. Наприклад, засновник компанії Microsoft Білл Гейтс пожертвував більше $40 млн некомерційній організації GALVmed, що займається генетичними дослідженнями. Мета - корова, яка зможе давати в чотири рази більше молока, ніж нинішні особини.

В Україні про податок на м’ясо поки не йдеться. Більше того, держава намагається всіляко субсидувати аграріїв. Наприклад, на підтримку тваринництва з держбюджету цьогоріч виділили 4 млрд грн.

Також у ВРУ зареєстровано законопроект, що пропонує заборонити з 1 січня 2020 року реалізацію м'яса, отриманого в результаті забою на бойні без експлуатаційного дозволу.

новини партнерів

11 грудня, 2019 середа

10 грудня, 2019 вівторок

11 грудня, 2019 середа

10 грудня, 2019 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати