Ковбаса викликає рак. Переконливі причини відмовитись від улюбленої їжі

1 лютого, 2018 четвер
11:05

Чому їсти ковбасу - це майже як курити та чому навіть ковбаса із "хорошим" складом шкодить здоров'ю

Зміст

Оброблене м’ясо викликає рак. Це остаточний висновок вчених та лікарів, про який офіційно заявили ще у 2015 році.

До українців такі новини долітають дуже повільно, тому ковбаса досі залишається улюбленою їжею більшості.

Бутерброд з ковбасою на сніданок, сосиски на обід та шинка на вечерю. Такий раціон не те, що не має ніякої поживної цінності, але і сильно шкодить організму.

Оброблене м’ясо - це таке, яке готується шляхом засолення, копчення, сушіння або консервування. Тобто різноманітні ковбаси, сосиски, бекон та копченості і вони вже два роки як в офіційному списку ворогів здоров’я людини.

Ці продукти віднесли до першої групи канцерогенності. Тобто вони викликають рак і це науково доведений факт.

В 2015 році Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) прирівняла вживання ковбасних продуктів до куріння, адже ризики для здоров’я у них майже однакові.

Також регулярне вживання обробленого м’яса можна порівняти з використанням асбесту - токсичного матеріалу, який використовують у будівництві.

Станом на 2014 рік, 90% українців регулярно купують ковбасу. А це дев’ять з десяти українців.

За три роки після проведення дослідження цифри дещо змінились. Про це можна говорити і за звітами м’ясопереробних заводів. Наприклад, в 2016 року виробництво ковбасних виробів скоротилось на 2,6%.

За даними Державної служби статистики, скорочення виробництва здебільшого пов’язане з фінансовою кризою, попит на ковбасні вироби суттєво зменшився.

І тепер їх трактують як своєрідні ласощі. Наприклад, найбільше ковбаси купують в грудні, перед новорічними святами.

Читайте також50% українців мають зайву вагу. Як це хочуть змінити

Однак не всі відмовляються від ковбаси, якщо вона стає дорогою. Багато просто переходять на дешевші види. Здебільшого це студенти та люди похилого віку, у яких мізерний дохід. Але саме їм категорично не можна вживати ці продукти.

Що має бути в ковбасі і що в ній насправді

В ковбасі рідко буває якісне м’ясо. Якщо воно там взагалі є. Зазвичай це м'ясні обрізки та субпродукти: шкіра, хрящі та жир. В хорошій ковбасі має бути не менше 60% м’яса.

В процесі переробки використовується до 98% туші тварини. Із шкіри та кісток витоплюється жир, який потім додається у фарш. Хрящі та шкіра потім також перемелюються до ковбас.

У відносно “хорошій” ковбасі природним загущувачем є жир. Але в дешевих виробах для структури додають гідрогенізовані рослинні жири — наприклад, пальмову олію.

В процесі переробки жирні кислоти, які містять в пальмовій олії, змінюють свою структуру та перетворюються на небезпечні для здоров’я трансжири. Тому соя - не найгірше, що можна знайти в ковбасі.

Також варто зазначити, що ковбасу та сосиски не можна осбмажувати, варити або запікати. Хоча багато не уявляють як можна їсти сирі сосиски.

Компоненти, які містяться в ковбасних виробах, здатні агресивно окислюватися при температурній обробці та стають потужними канцерогенами, що провокують рак.

Читайте також: Відмовитися від молока та хліба. Чи є здоровий глузд у новомодних харчових трендах

До того ж, багато українців смажать сосиски та ковбасу на оліїї, яку ці вироби всмоктують. Тим самим це робить страву в рази калорійнішою та шкідливішою.

Звісно, існують і хороші виробники, які дотримуються класичної рецептури та співвідношень. Однак такі м’ясні вироби досить дорогі і великого попиту на них немає.

Але навіть в ковбасі з відносно хорошим складом, є чотири великих мінуси: багато жиру, багато солі, багато калорій та консерванти.

Багато солі протипоказано вживати людям із серцево-судинними захворюваннями, хворобами нирок, вагітним жінкам, а також тим хто страждає від набряків. Так пересолювати їжу вдома ми не можемо.

Величезна кількість жиру робить ковбасу небезпечною для людей з атеросклерозом, цукровим діабетом та ожирінням. А надлишок калорій сприяє набору зайвої ваги.

Максимальний термін придатності ковбаси з правильним складом - 2 дні. А це робота в збиток для м’ясопереробних заводів, тому вони намагаються усіма способами збільшити термін її придатності нехорошими способами. 

Як розповів Еспресо.TV дієтолог-консультант Лора Філіпова, що поняття “хороша ковбаса” в супермаркеті йде від зворотнього. Тобто обирати треба таку, в які найбільше м’яса та найменше різноманітних додатків.

"В дешевих сосисках дуже багато сої, манки та навіть цукру. Тому виходить, що це швидкі вуглеводи в умовно білковому продукті. Найкраще обирати ковбасу за ціною. Вона не може коштувати дешевше за м’ясо", - говорить дієтолог.

З білкового продукту, яким нібито є ковбасні вироби, ми маємо отримувати якісний білок. А в сосисках та копченостях більше жиру. Але надлишок жиру - це не найгірше, що може бути. Шкідливіші ті додатки, які містяться в обробленому м’ясі.

Наприклад, нітрит натрію робить ковбасу приємного рожевого кольору, замість сірого. Чи бачили ви коли-небудь яскраво-рожевого кольору. В процесі приготування цей елемент може переходити в різноманітні сполуки, які викликають рак.

Його також використовують для поліпшення смаку, а також для запобігання росту бактерій. Це дозволяє недобросовісним виробникам додавати у фарш несвіже м’ясо, а нітрит натрію вбереже споживачів від харчових отруєнь.

Підсилювачі смаку, які точно є в складі ковбас, призводять до переїдання. А це загрожує зайвою вагою, а потім ожирінням та діабетом. До того ж після довготривалого вживання м'ясних виробів з підсилювачами смаку, ви не захочете їсти "звичайну" їжу, адже вона здаватиметься прісною.

Ковбаса = куріння

Всесвітня Організація Охорони Здоров'я офіційно визнала ковбаси, сосиски та інші м'ясні напівфабрикати шкідливими для здоров'я. Їх краще не вживати взагалі людям з хронічними захворюваннями, а здоровим обмежити вживання до 50 грам на добу.

Такі висновки ВООЗ зробила на основі низки наукових досліджень про зв’язок переробленого м’яса та раку.

Наприклад, американські вчені з Центру раку в Гаваях протягом семи років слідкували за здоров’ям 190 тисяч людей у віці 45-75 років. Добровольці, які вживали більше переробленого м’яса мали на 67% вищий ризик раку підшлункової залози.

За даними вчених, такий ефект на здоров’я людини має нітрит натрію. У процесі приготування певних м'ясних продуктів додаток поєднується з природними амінами у м'ясі та утворюють канцерогенні сполуки. 

Вживання ковбасних виробів пов’язують і з іншими хронічними захворюваннями. Вчені довели зв’язок вживання ковбаси із ризиком виникнення гіпертонії, захворювань серця, хронічного обструктивного захворювання легенів та раку шлунку та кишечника.

Висновки вчених говорять про те, що вживання ковбасних виробів збільшує ризик виникнення цих хвороб, а не точно до них прихводить. 

Замінити ковбасу можна дуже легко. Дієтолог Лора Філіпова радить замінити ковбасу м'ясом. А якщо дуже хочеться - ковбасами та сосисками домашнього виробництва. 

"Ковбаси, копченості та сосиски - це не продукт для щоденного вживання, особливо якщо ви стежите за своїм здоров'ям. Ці продукти можуть з'являтись в холодильнику, але дуже рідко", - говорить дієтолог.

Замінити ковбасу можна дуже просто - запікати шматок м’яса у спеціях. Так, без підсилювачів смаку та жиру, але це набагато корисніше. Якщо ж дуже хочеться сосисок - не більше 50 грам на добу. Це дозволена норма, яка не шкодить здоров'ю. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
06:26
Прапор США
Китайські хакери готуються до здійснення атак у разі конфлікту з США, - кіберкомандування
05:43
Японія
Японія та ПРООН передали Харкову та Одесі енергообладнання для забезпечення потреб критичної інфраструктури
04:49
Сербія
Катастрофа на залізничному вокзалі в Сербії: у межах розслідування заарештували 11 людей
03:27
Дональд Трамп
Трамп обрав кандидатом на посаду міністра фінансів США інвестора Скотта Бессента
03:10
Еммануель Макрон
Назвав лідерів країни придурками: Гаїті викликала посла Франції через висловлювання Макрона
02:15
національний кешбек
Українцям в Дії виплатили 119 млн грн нацкешбеку, отриманого за жовтень
01:37
Оновлено
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
01:24
Ілюстративне
Викинула з 8 поверху: киянку засудили за вбивство кота
00:56
Бердянськ
У районі порту в Бердянську пролунав вибух
00:38
так званий міністр юстиції "ДНР" Юрій Сироватка
В Україні заочно засудили так званого міністра юстиції "ДНР"
00:38
Bloomberg оприлюднив дані розвідки США про вбивства опонентів Путіна за кордоном
00:17
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація у ніч на 23 листопада
00:04
Дмитро Медведєв
Медведєв заявив, що Трамп може "завершити конфлікт в Україні"
2024, п'ятниця
22 листопада
23:39
Росіяни найактивніше атакують на Покровському й Курахівському напрямках, на Курщині українські бійці тримають оборону
23:37
OPINION
Мігранти в Україні: зрада чи порятунок економіки?
23:21
Оновлено
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
23:11
Запорізька область
РФ обстріляла Запоріжжя та область: пошкоджено будинки, ферму та склади
23:03
Конор Макгрегор
Ірландського бійця UFC Макгрегора визнали винуватим у зґвалтуванні жінки у 2018 році
22:50
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни мають значне просування на відтинку Кліщіївка - Андріївка, - DeepState
22:45
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що санкції США проти Газпромбанку "є атакою на суверенітет" Угорщини
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість і захоплення": Путін заперечив, що "Орешник" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
Більше новин