Відмовитися від молока та хліба. Чи є здоровий глузд у новомодних харчових трендах

Дар'я Прокопик
31 січня, 2018 середа
14:59

Відмова від молока, користь чи шкода кави, страх глютену, детокс та органічні продукти. Чи реально корисні ці новомодні тенденції

1. Молоко можуть пити лише діти

Ні, не лише. Близько 60% дорослого населення України може перетравлювати лактозу - цукор молока. Це зумовлено генетично. Чи ви є серед цих щасливчиків? Подивіться на самопочуття. Якщо після споживання цільного молока нема здуття, бурління, газів, болю, послаблення, значить, ви можете розщеплювати лактозу.

Ми можемо тимчасово втратити цю здатність в разі інфекційних хвороб чи порушень травлення. 

Якщо ж після молока вам трохи зле, то споживайте лише молочнокислі продукти та сири. В них лактози значно менше або нема. Але виключати молочне повністю небезпечно, адже це найкраще джерело кальцію, вітамінів і корисних жирів.

Творог і сир містять більше кальцію, ніж молоко. Нам радять їсти два-три молочних продукти щодня, і користь від цього доведена мета-дослідженнями.

Зі США, де люди неєвропейського походження не можуть розщеплювати лактозу, до нас іде мода на замінники молока із горіхів, рису та сої. Продажі цих продуктів стрімко зростають. Чи вони є кориснішими? Ні, це принципово різні продукти із тваринним молоком, і їх користь не є доведеною

Який висновок? Споживати молоко та молочні продукти корисно і безпечно. Для повноцінного засвоєння кальцію нам потрібно перебування на сонці та силові вправи. З віком зростає ризик остеопорозу, і тому тим більше треба вживати молочне та бути активними.

2. Чи шкідливий глютен

Глютеном називають запасні білки пшениці та інших злаків. Він шкідливий людям, хворим на целіакію. Ця хвороба проявляється у хронічному запаленні та видозмінах слизової тонкого кишечника і недостатньому поглинанні поживних речовин.

Пожиттєва дієта поки є єдиним заходом для хворих на целіакію. Таких людей на планеті 1-4%.  Чи Вам варто перейти на безглютен?  Ось деякі симптоми, що можуть вказати на проблему:  

 • дерматити і крупачасті висипання на шкірі;

 • в дітей —  дефіцит ваги і повільний ріст;

 • надутий живіт, газоутворення;

 • проблеми зі стулом;

 • блювота.

Непереносимість глютену та/або целіакію має встановити лікар за серологічними тестами та біопсією. Дорогі генетичні тести не є обов’язковими для діагнозу.

Читайте також: Увосьме одна й та сама дієта стала найкращою у світі. Що в ній такого корисного

Тим не менше, безглютенова дієта увійшла в життя понад 4% людей. Чому? Є ринок сертифікованих безглютенових продуктів, і він прагне зростати. Тому нас переконують, що безглютен - це корисно. 

Так, це корисно тим, що люди перестають їсти печиво, піццу, бутеброди і штучні соуси. Але злаки корисні і потрібні, якщо мова йде про каші, пасту чи цільнозерновий хліб. Адже це “повільні вуглеводи”, що дають енергію, вітаміни групи В, клітковину і містять 10-14% повноцінного білка. 

Не варто переходити на сувору безглютенову дієту, щоб почуватись здоровіше. Достатньо відмовитись від “пундиків”.

3. Кава: то вона корисна чи ні

Кава корисна для здоров’я нейронів, судин і печінки. Вона покращує концентрацію, пам’ять та настрій, і навіть допомагає трішечки худнути

Доведена користь кави при хворобі Альцгеймера і профілактиці цукрового діабету. А є люди, в яких кава зменшує шанси паркінсонізму - такі в них гени. 

Кофеїн змушує мозок лишатись бадьорим і активним.

І так, кава не зовсім корисна для шлунку, обміну кальцію, роботи серця і стану тривожності в деяких людей, і до неї виникає звикання та залежність. 

В каві є кофеїн і різноманітні антиоксиданти. Кофеїн нас бадьорить і тішить, але він же викликає звикання. Є люди, організм яких повільно його руйнує, тому кава на них діє довго.

А її надлишок тим часом шкодить серцю.  А є такі, в яких нервова система надто збуджується кофеїном, і виникає тривожність. Ось ознаки того, що не варто пити понад 1 - 2 горнятка кави на день:

 • від кави калатає серце;

 • мокрі долоні;

 • безсоння;

 • болить шлунок чи печінка;

 • тривожність;

 • Ви -жінка в менопаузі.

Антиоксиданти кави впливають на судини, серце, мозок і печінку, і корисні всім.

Як пити каву із користю і подолати залежність:

 • Не збільшуйте дозу для того, щоб збадьоритись. Що менше Ви п’єте кави, то краще вона діє. Для відновлення відчуття бадьорості мозку треба до трьох тижнів утримання від кави. Потім вона знов має шалено бадьорити.

 • Кава змушує нирки втрачати воду сильніше. Тому її слід запивати водою;

 • Вживайте молочні продукти для компенсації невеличких втрат кальцію.

 • Не запивайте кавою їжу. Почекайте трішки із цим задоволенням.

 • Пийте декафеїнізовану каву. В ній є всі корисні речовини, і нема кофеїну.

4. Органічна їжа корисніша за звичайну?

Коротка відповідь - все неоднозначно.

Вирощування органічних продуктів це технологія, аудит і сертифікація. Такі продукти були вирощені згідно із прийнятим протоколом. Наприклад, без застосування синтетичних добрив, гідропоніки, на вільній від пестицидів землі, не ГМО. А якщо це тварини, то вони вільно паслися і гуманно утримувались без застосування гормонів.  І це підтверджено сертифікатом.

В Україні такі товари промарковані лейблом “євролисток”, на них зазначений код країни-виробника та походження сировини та орган сертифікації. А продукти, куплені у бабусь на ринку чи позначені як “Біо” та “Еко”,  не мають відношення до органічної їжі.

Чи органічна їжа краща і безпечніша для довкілля, ніж звичайна? Вона не є більш поживною чи вітамінізованою. “Природні” добрива чи засоби захисту рослин можуть також бути шкідливими.

Читайте також: Сире м'ясо та ягоди. Чому сучасні люди схибилися на дієті первісної людини

Ця їжа може не бути екологічно-безпечною: якщо “органік” товари везуть здалеку, то вони мають значний вуглецевий слід, а отже не є корисними для довкілля. В країнах, де продуктів бракує, органічній городині не місце - там потрібні високоефективні технології вирощування. А вирощування овочів без добрив виснажує землю

Та, безумовно, органічні продукти мають свої переваги. В них значно менший вміст мінеральних добрив, антибіотиків, гормонів та залишків пестицидів. Але зверніть увагу, що споживачі стикаються із пестицидами значно в менші мірі, ніж фермери.

Здебільшого ми стикаємося вже із їх продуктами розпаду. Адже сучасні легальні засоби захисту рослин мають невеликий термін напівжиття.

Чи варто купувати недешеві органічні продукти і як вберегтися від нітратів і пестицидів? 

 • Є “брудна дюжина” фруктів та овочів: полуниці, шпінат, нектарини, яблука, персики, груші, виноград, вишні, селера, томати, перець, картопля. В них дуже багато пестицидів та добрив за звичайного вирощування. Дітям особливо важливо їсти чисті від “хімії” продукти. Бо діти важать мало і, умовно кажучи,  їм  достатньо одного персика, щоб отруїтись.

 • купуйте органічні продукти, що відповідно промарковані; так ви не марно переплачуєте і підтримуєте чесних виробників;

 • Їжте сезонні місцеві продукти. Так ви знизите свої ризики отруїтись і проявите дружність до довкілля.

 • купуйте звичайні продукти, які і без органічного фермерства “чисті”: цибуля, капуста, кукурудза, грейпфрути, авокадо, печериці, баклажани, ківі, стручкова квасоля.

 • Не їжте все сирим: доведено, що термічна обробка будь-яким способом зменшує рівень забруднення пестицидами і їх рештками;

 • заморожуйте ягоди і фрукти: заморозка також руйнує пестициди, але зберігає вітаміни і економить гроші взимку;

 • їжте цільнозернові каші —  замочуйте крупу на ніч, зливайте воду вранці, і варіть. Це зекономить час на варку та виведе рештки фунгіцидів

 • мийте все, що їсте, і замочуйте у воді тепличні овочі.

 • чистіть на овочах і фруктах церу. Це прибирає значну частку засобів захисту рослин. 

5. Детокс. Очищення оргагнізму від токсинів. Чи це працює?

Ще не так давно ми жартували із газетярських порад про “очищення організму від шлаків”.  Та невдовзі і самі почали робити те саме. Тільки називали це модним словом детокс. Що це?

Спершу детоксифікацію - знешкодження отрут - робили в лікарнях людям, що могли померти через високий рівень алкоголю, наркотичних речовин.  Згодом, детокс став дієтичним та оздоровчим трендом.

Прихильники детоксу стверджують, що наше тіло накопичує отрути, “слизові пробки в кишечнику”, що поволі нас вбивають і спричиняють хвороби. Детокс позиціонують як ліки після нездорового способу життя. Ринок детокс-соків в США сягнув  у 2016 році 3.4 млрд доларів.

Детокс це і дієта, і процедури - сауна, колонотерапія, пілінг. Детокс-дієта це фруктово-овочеві та пряні соки. Акцент в харчуванні робиться на свіжі овочі, фрукти, приправу куркумін та часник. Людям рекомендують пити багато води і їсти переважно органічну їжу. За три-сім днів на детокс-дієті і процедур люди справді втрачають вагу і почуваються краще.

Проте, науковці і лікарі не вірять в детокс.

 • Наше тіло само знешкоджує і виводить все зайве через нирки, кишечник і легені.

 • Жодні клінічні дослідження не вимірювали рівень загадкових “токсинів” до і після дієти, вжитку добавок і процедур.

 • В наукових статтях з гастроентерології нічого не згадують про забруднення кишечника. Він насправді не має бути “чистим”, бо там живуть бактерії, що допомагають нам лишатись здоровими.

 • Процедури з очистки кишечнику є потенційно небезпечними і ставлять під загрозу нашу мікрофлору. 

 • Вітаміни в соках руйнуються при виготовленні і зберіганні. Ці соки виготовлені без пастерізації. А, отже, швидко скисають і можуть викликати отруєння. 

 • Так, люди худнуть за кілька днів на безвуглеводній та безбілковій дієті. І втрачають кілька кілограм кишечних бактерій в разі процедур. Але після різкого голодування вага завжди швидко повертається. 

 • Детокс-дієта може призвести до патологічного закислення крові та коми.

 • Найкращим детоксом є схуднення. Наше тіло накопичує в жировій тканині гормони, органічні забруднювачі, а також жиророзчинні вітаміни. При схудненні ми позбавляємось від зайвого.
 • В нашому тілі є своя система детоксу. Гени, що відповідають за знешкодження, можуть активуватись компонентами їжі. На тваринах показано, що цибуля, часник, яйця, всіляка капуста, куркума, фіолетові ягоди, зелений чай та ройбуш, кава і цинк з морепродуктів активують детокс-гени. А речовина бетаїн червоного буряка, фолієва кислота зелені і вітаміни групи В зернових допомагають ферментам знешкодження роботи свою роботу

 • То чи не варто нам споживати ці речовини в пігулках? Чи таки слід періодично пити соки? Ні. Клінічні дослідження на людях ще не довели дієвість та безпеку таких маніпуляцій. Більше того, в малих дозах ці речовини активують гени, а у великих - їх пригнічують. Навіть корисної їжі може бути забагато

 • Найкращий детокс, за словами Catherine Collins, дієтолога з St.George’s hospital, США, це фізичні вправи, збалансована різноманітна дієта на кшталт середземноморської, помірне вживання алкоголю та покинуте назавжди куріння. 

Які би тренди нам не нав’язували, слід завжди пам’ятати про здоровий глузд, доказову медицину, баланс, і рахувати поживну цінність їжі, а не лише калорії.

Читайте також:
1 серпня, 2021 неділя
Жириновський пропонує Алієву допомогу "російських солдат". У Баку відповіли
1 серпня, 2021 неділя
"Замовкни й скорися". Як чиновники Лукашенка тиснуть на бігунку Тимановську
2 серпня, 2021 понедiлок
Світлана Тихановська: випадок Тимановської показує, що Лукашенко після викрадення літака RyanAir розпочав міжнародний терор
Київ
+29
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.75
  Купівля 26.75
  Продаж 27
 • EUR
  Купівля 31.67
  Продаж 32.05
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
2 серпня
23:00
Рябошапка стверджує, що Зеленський вже двічі зустрічався з Чаусом. У президента заперечують
22:58
У Запоріжжі сталася пожежа у багатоквартирному будинку
22:43
60% населення Євросоюзу повністю вакциновані, - фон дер Ляєн
22:31
Ексклюзив
Павло Кухта
Цьогоріч уряд зробив помилку — заклав замало грошей на субсидії, — Кухта
22:18
Мендель вважає, що її два роки "політично цькували" і опублікувала фотосесію
"Рада кожній зморшці": Мендель вважає, що її два роки "політично цькували" і опублікувала фотосесію
21:55
вакцинація
Жителі ОРДЛО можуть стати "піддослідними кроликами" для випробування нової російської вакцини, - розвідка
21:24
Інгулець - Зоря
"Зоря" розгромила "Інгулець" у заключному матчі 2-го туру УПЛ
21:15
СБУ передала до суду справу проти одного з ватажків "ДНР" Безлєра
СБУ передала до суду справу проти одного з ватажків "ДНР" Безлєра
20:37
В ОГПУ заявили, що не змінювали підслідність у справах Чауса
20:05
У Росії засудили українця за звинуваченням у контрабанді деталей до зенітно-ракетного комплексу
19:47
Інфографіка
Марина Бех-Романчук
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 3 серпня
19:38
У Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
"Вийшов на пробіжку і не повернувся": у Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
19:18
Українська сторона в ТКГ не бачить можливості щодо зустрічі у Мінську під час карантину, - Арестович
19:13
Фестивальний післясмак: мер Тернополя вимагає вибачень за "антихристиянські дії" гурту Batushka на "Файному місті"
19:10
Владислав Трубіцин: Ключ до вирішення проблеми хаотичної забудови - новий Генплан Києва
18:50
вакцина
У Дніпрі мер обіцяє вакцинованим містянам безкоштовний проїзд
18:36
Суд вивчив записи з камер відеоспостереження у справі Шеремета
18:34
СБУ нейтралізувала контрольований нардепом "силовий осередок" проросійського ГО
18:28
Окупанти на Донбасі тричі порушили "тишу": стріляли із заборонених мінометів та запускали безпілотник
18:15
Міграційна криза в Литві: Ландсбергіс запропонував накласти санкції не лише на Білорусь, а й на Туреччину та Ірак
17:44
Христина Тимановська
Білоруска Тимановська отримала гуманітарну візу від Польщі
17:30
"Укрзалізниця" разом із Мінсоцполітики спростила купівлю квитків для осіб із інвалідністю
17:29
електроенергія
В Україні ціна на електроенергію піднялася до рекордного максимуму
17:28
Наталка Діденко
У більшості областей України очікується послаблення спеки, - синоптик Наталка Діденко
17:21
Дмитро Кулеба
М3С до Дня Незалежності запустить промокампанію про Україну на ВВС, - Кулеба
17:04
Антон Дробович
Дробович відповів на україномовний твір Путіна "про єдність українців і росіян" статтею "Про історичну єдність в тюрмі народів" татарською мовою
16:54
Еспресо. Вибір читачів
Експертне журі 5-го сезону книжкової премії "Еспресо. Вибір читачів 2021" обрало трійку фіналістів у номінації "Література для підлітків"
16:49
Інфографіка
Еліна Світоліна
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:44
covid
На випадок локдауну: київські підприємства зможуть подати заявки на спецперепустки для працівників з 10 серпня
16:27
Фонд держмайна
Шмигаль доручив Мінекономіки та Фонду держмайна підготувати перелік об'єктів для приватизації на 2022-2023 роки
16:15
трансплантація
У Черкасах вперше провели трансплантацію серця
16:13
У Польщі на Підляшші підпалили пункт вакцинації та будівлю епідемстанції
16:10
контрабанда ліків
Прикордонники викрили багатомільйонну контрабанду фальсифікованих ліків на кордоні з РФ
16:02
У Раді пропонують надати свідкам порушення ПДР право надсилати докази у поліцію і отримувати за це винагороду
16:01
Побиття танцюриста Дорофеєвої працівником УДО: з'явилося відео нападу
15:52
В Україні оголосили штормове попередження на 3 серпня
15:44
Укрзалізниця розпочала електрифікацію дільниці Ковель-Ізов-Держкордон
15:41
Викрили "на гарячому": на Луганщині намагалися підкупити співробітника СБУ
15:40
Литва мігранти
Литва зафіксувала добовий рекорд нелегальних мігрантів з Білорусі
15:31
Колос - Олімпік
"Колос" дізнався потенційного суперника у Лізі конференцій
Більше новин