Лівий бунт. Чим загрожує Німеччині розкол партії Шульца

Максим Вікулов
22 лютого, 2018 четвер
16:50

У соціал-демократичній партії Німеччини розпочалося запекле протистояння між поміркованим істеблішментом та лівими радикалами. Мета останніх – прибрати керівництво СДПН до своїх рук та зірвати "Велику коаліцію" з партією Ангели Меркель

Перемовини всіх зі всіма

Перемовини про утворення парламентської коаліції в Німеччині стартували відразу ж після парламентських виборів, що відбулися 24 вересня минулого року. З самого початку очолювані колишнім президентом Європейського парламенту Мартіном Шульцем соціал-демократи категорично заперечували можливість продовження коаліції з християнськими демократами Ангели Меркель, адже 4 роки знаходження в коаліції суттєво знизило підтримку есдеків у суспільстві: виборці просто перестали помічати різницю між право- та лівоцентристами.

Певний час тривали перемовини щодо утворення правоцентриської коаліції у складі блоку ХДС/ХСС Ангели Меркель, ліберальної партії "Вільні демократи" та партії "Зелені". Втім, півторамісячні консультації ні до чого не призвели: надто вже різним було у їх учасників ставлення до міграційних процесів та питань глобальної зміни клімату. Наприкінці листопада переговори остаточно розпалися, і перед Німеччиною постала дилема: або формування нестійкого "уряду меншості" на базі політсили Меркель, або – дочасні вибори.

Після цього очільники соціал-демократів та християнських демократів починають, всупереч більш раннім запевненням, консультації про утворення все-таки "ГроКо" (скорочення від "Гроссе коаліціон"- "Велика коаліція"). Причина такої зміни курсу проста: обидві провідні партії були вкрай не зацікавлені в ще одних виборах, оскільки у вересні кожна з них набрала значно менше голосів, ніж чотири роки тому (а соціал-демократи взагалі продемонстрували найгірший результат за всю повоєнну історію Німеччини).

Еліти обох партій небезпідставно вважали, що результати позачергових виборів можуть бути значно гіршими.

Гроссе коаліціон 2.0.

Консультації проходили відверто важко і довго: численні опоненти у обох таборах намагалися відверто торпедувати процес. Особливо непереливки було Мартіну Шульцу: йому було важко пояснити, чому він категорично відкидав можливість "Великої коаліції" відразу після виборів, а потім несподівано змінив курс на 180 градусів. Наприкінці січня відбувся з’їзд СДПН, на якому помірковане керівництво партії все ж таки змогло переконати більшість есдеків у необхідності створення коаліції.

А вже 7 лютого сторони підписали коаліційну угоду, яка стала неабияким успіхом саме соціал-демократів: однопартійці Мартіна Шульца отримували ключові урядові портфелі – міністра праці, фінансів і закордонних справ – а також суттєве збільшення соціальних видатків.

Баварський християнсько-соціальний союз зміг домогтися встановлення певних обмежень з прийому мігрантів – не більше 220 тисяч на рік, збільшення фінансування безпеки та облаштування зовнішніх кордонів ЄС. ХДС зберіг пост канцлера для свого лідера, а також відстояв пункти щодо бездефіцитного бюджету, продовження жорсткої монетарної політики з метою недопущення інфляції та залишення податкового навантаження на існуючому рівні.

Читайте також: Німецькі соціал-демократи озвучили умови створення нової коаліції з партією Меркель

До речі, вперше за всю історію в проекті коаліційної угоди окремо згадується Україна: сторони засуджують російську агресію в Криму та на Донбасі, і обіцяють підтримку нашої країни як в питаннях відновлення територіальної цілісності, так і в питаннях реформування, модернізації та боротьби з корупцією.

Здавалося б – всі (а особливо соціал-демократи) мають бути задоволені. Але від початку все пішло не так. По-перше, сам Мартін Шульц припустився серйозної політичної помилки, заявивши про власний намір очолити Міністерство закордонних справ. Що власне кажучи, цілком логічно і несло лише позитиви: кар’єрний бюрократ і досвідчений дипломат, відомий в усьому світі політик-важковаговик, Шульц має величезний досвід перемовин і зі світовими лідерами, і з представниками проблемних режимів Крім того, він чудово обізнаний з механізмами функціонування ЄС. Що важливо для нас – Мартін Шульц непогано знається на українських реаліях і не є прихильником умиротворення Кремля (що досить нетипово для представників його партії).

Атака зліва

Але ось партійний актив категорично не сприйняв бажання свого лідера очолити зовнішньополітичне відомство. На Шульца посипалися звинувачення в тому, що вся коаліціада якраз і була влаштована з єдиною метою – отримати високий пост. Опинившись під вогнем тотальної критики з усіх боків, Мартін Шульц змушений був відмовитися від наміру очолити МЗС, а трохи згодом – і заявити про відставку з посади керівника партії.

Читайте також: Мартін Шульц відмовився від посади очільника МЗС Німеччини

Та це вже не вдовольнило партійних радикалів. Ліваки всередині СДПН зрозуміли – настала їх зоряна мить. Тому вони розгорнули масштабний наступ проти всього поміркованого керівництва партії та почали кампанію, спрямовану проти великої коаліції. Справа в тому, що, за статутом СДПН, проект угоди має бути схваленим більшістю з 463 тисяч рядових партійців. Відповідно, радикали розпочали в Інтернеті кампанію «Найн ГроКо» ("Ні - великій коаліції!"), закликаючи всіх вступати до партії та голосувати проти. Подейкують, що в кампанії задіяні консультанти з оточення ультралівого лідера британських лейбористів Джеремі Корбіна, які раніше так само допомогли йому скинути помірковане керівництво власної партії.

Професійні політтехнологи розпочали креативну піар-кампанію проти затвердження "Великої коаліції"

Завдання полегшується тим, що вступити до лав СДПН напрочуд легко – для цього досить заповнити форму на партійному сайті. Більше того – кандидат навіть не зобов’язаний мати німецьке громадянство! Та і взагалі, членські білети роздають направо й наліво. На початку голосування, яке стартувало 20  лютого (і триватиме до 2 березня), сталася взагалі феєрична історія: журналісти газети Bild записали у члени партії…. собаку на ім’я Ліма. Коли видання оприлюднило інформацію про реєстрацію новоспеченого "члена", в центральному апарату партії відреагували в абсолютно бюрократичному ключі, пообіцявши розглянути (!!) питання про скасування реєстрації.

Проти коаліції відтепер може проголосувати будь-яка собака. У прямому сенсі слова

Результати голосування стануть відомі 4 березня. І саме тоді черговий партійний з’їзд або затвердить коаліційну угоду, або, відповідно, ні.

У випадку негативного рішення есдеків, з одного боку, нічого гарного не очікує на саму партію – вона або розколеться, або ж владу захоплять ліві радикали. Але що значно важливіше – країна стане на порозі проведення дочасних виборів (інша опція – уряд меншості – не набагато краща, адже над Кабміном весь час буде висіти загроза відставки і все тих же виборів). На вересневих перегонах на хвилі міграційної кризи до Бундестагу вперше потрапили проросійські ультраправі радикали з партії AfD ("Альтернатива для Німеччини"), посівши відразу третю сходинку.

На сьогодні традиційні політсили стали ще слабшими – їх втомила безкінечна коаліаціада (а есдеків – ще й "громадянська війна" всередині партії). Що призводить до все більшого розчарування пересічних німців і до подальшого росту підтримки радикалів.

За останніми опитуваннями, AfD, яку підтримали 16% респондентів, щойно вперше випередила соціал-демократів (15,5%). З іншого боку, на п’яти соціал-демократам наступають ультраліві троцькісти з партії Die Linke, сутність програми яких – "все забрати і поділити". Наразі їх підтримує 11% опитаних, хоча у вересні за ультралівих проголосувало на 2 відсотки менше. Варто нагадати, що і ксенофоби з "Альтернативи для Німеччини", і "шаріков" з Die Linke надзвичайно приязно ставляться до Росії загалом і до Володимира Путіна – зокрема.

А ось до Євросоюзу ставлення у них різко негативне, хоча і з різних причин: ультраправі бачать в Брюсселі загрозу "наднаціонального диктату", марксистам ввижається "капіталістичний диктат". Так що від перевиборів нічого доброго точно не буде – ні для самої Німеччини, ні для об’єднаної Європи, ні – зрештою – для нашої країни.

Читайте також:
Девін Хейні
2 серпня, 2021 понедiлок
Непереможний чемпіон світу знову заговорив про бажання битись з Ломаченком
1 серпня, 2021 неділя
"Замовкни й скорися". Як чиновники Лукашенка тиснуть на бігунку Тимановську
2 серпня, 2021 понедiлок
Зеленський є надто слабким президентом, - Ярослав Грицак
Київ
+29
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.75
  Купівля 26.75
  Продаж 27
 • EUR
  Купівля 31.67
  Продаж 32.05
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
2 серпня
23:00
Рябошапка стверджує, що Зеленський вже двічі зустрічався з Чаусом. У президента заперечують
22:58
У Запоріжжі сталася пожежа у багатоквартирному будинку
22:43
60% населення Євросоюзу повністю вакциновані, - фон дер Ляєн
22:31
Ексклюзив
Павло Кухта
Цьогоріч уряд зробив помилку — заклав замало грошей на субсидії, — Кухта
22:18
Мендель вважає, що її два роки "політично цькували" і опублікувала фотосесію
"Рада кожній зморшці": Мендель вважає, що її два роки "політично цькували" і опублікувала фотосесію
21:55
вакцинація
Жителі ОРДЛО можуть стати "піддослідними кроликами" для випробування нової російської вакцини, - розвідка
21:24
Інгулець - Зоря
"Зоря" розгромила "Інгулець" у заключному матчі 2-го туру УПЛ
21:15
СБУ передала до суду справу проти одного з ватажків "ДНР" Безлєра
СБУ передала до суду справу проти одного з ватажків "ДНР" Безлєра
20:37
В ОГПУ заявили, що не змінювали підслідність у справах Чауса
20:05
У Росії засудили українця за звинуваченням у контрабанді деталей до зенітно-ракетного комплексу
19:47
Інфографіка
Марина Бех-Романчук
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 3 серпня
19:38
У Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
"Вийшов на пробіжку і не повернувся": у Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
19:18
Українська сторона в ТКГ не бачить можливості щодо зустрічі у Мінську під час карантину, - Арестович
19:13
Фестивальний післясмак: мер Тернополя вимагає вибачень за "антихристиянські дії" гурту Batushka на "Файному місті"
19:10
Владислав Трубіцин: Ключ до вирішення проблеми хаотичної забудови - новий Генплан Києва
18:50
вакцина
У Дніпрі мер обіцяє вакцинованим містянам безкоштовний проїзд
18:36
Суд вивчив записи з камер відеоспостереження у справі Шеремета
18:34
СБУ нейтралізувала контрольований нардепом "силовий осередок" проросійського ГО
18:28
Окупанти на Донбасі тричі порушили "тишу": стріляли із заборонених мінометів та запускали безпілотник
18:15
Міграційна криза в Литві: Ландсбергіс запропонував накласти санкції не лише на Білорусь, а й на Туреччину та Ірак
17:44
Христина Тимановська
Білоруска Тимановська отримала гуманітарну візу від Польщі
17:30
"Укрзалізниця" разом із Мінсоцполітики спростила купівлю квитків для осіб із інвалідністю
17:29
електроенергія
В Україні ціна на електроенергію піднялася до рекордного максимуму
17:28
Наталка Діденко
У більшості областей України очікується послаблення спеки, - синоптик Наталка Діденко
17:21
Дмитро Кулеба
М3С до Дня Незалежності запустить промокампанію про Україну на ВВС, - Кулеба
17:04
Антон Дробович
Дробович відповів на україномовний твір Путіна "про єдність українців і росіян" статтею "Про історичну єдність в тюрмі народів" татарською мовою
16:54
Еспресо. Вибір читачів
Експертне журі 5-го сезону книжкової премії "Еспресо. Вибір читачів 2021" обрало трійку фіналістів у номінації "Література для підлітків"
16:49
Інфографіка
Еліна Світоліна
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:44
covid
На випадок локдауну: київські підприємства зможуть подати заявки на спецперепустки для працівників з 10 серпня
16:27
Фонд держмайна
Шмигаль доручив Мінекономіки та Фонду держмайна підготувати перелік об'єктів для приватизації на 2022-2023 роки
16:15
трансплантація
У Черкасах вперше провели трансплантацію серця
16:13
У Польщі на Підляшші підпалили пункт вакцинації та будівлю епідемстанції
16:10
контрабанда ліків
Прикордонники викрили багатомільйонну контрабанду фальсифікованих ліків на кордоні з РФ
16:02
У Раді пропонують надати свідкам порушення ПДР право надсилати докази у поліцію і отримувати за це винагороду
16:01
Побиття танцюриста Дорофеєвої працівником УДО: з'явилося відео нападу
15:52
В Україні оголосили штормове попередження на 3 серпня
15:44
Укрзалізниця розпочала електрифікацію дільниці Ковель-Ізов-Держкордон
15:41
Викрили "на гарячому": на Луганщині намагалися підкупити співробітника СБУ
15:40
Литва мігранти
Литва зафіксувала добовий рекорд нелегальних мігрантів з Білорусі
15:31
Колос - Олімпік
"Колос" дізнався потенційного суперника у Лізі конференцій
Більше новин