Маск хоче забезпечити Wi-Fi всю планету. Як діятиме новий проект від SpaceX

Марія Гурська
22 лютого, 2018 четвер
18:00

SpaceX почала виводити на орбіту мережу з тисяч супутників, які до 2027 року мають забезпечити повне покриття інтернетом всієї поверхні Землі

Зміст

Компанія здійснила четвертий в цьому році космічний запуск 22 лютого. Багаторазова ракета Falcon 9 стартувала з Військово-повітряної бази Ванденберг в Каліфорнії, і доставила на низьку навколоземну орбіту іспанський супутник радіолокаційного спостереження Paz масою 1350 кг, а також два перші тестові супутники Microsat 2a і 2b масою близько 400 кг.

Саме ці демо-супутники стали першим компонентом розгалуженого "сузір'я" проекту Starlink. З їх допомогою компанія протестує систему радіозв'язку в Ku-діапазоні в зв'язці з наземними станціями.

Відеотрансляція запуску

Точки зв'язку SpaceX будуть базуватися в Вашингтоні, Каліфорнії і Техасі. Також компанія обладнає прийомними терміналами фургони, які встановлять в різних містах по всій Америці.

Запуск тричі переносили: спочатку його планувалося здійснити у суботу, 17 лютого, проте у Twitter компанія повідомила про перенос на день через тривалу перевірку всіх систем. Тоді ж у повідомленні додали, що ракета і вантаж у повному порядку.

Пізніше запуск перенесли на 21 лютого. Знову ж таки, додавши, що все під контролем.

Пізніше фактично за кілька хвилин до старту, запуск перенесли ще на один день. Цього разу причиною стала надто вітряна погода. Маск прокоментував, що це збільшить навантаження на 2%, але краще побути параноїком і перенести запуск ще на добу.

Врешті Маск підтвердив в Twitter, що тестові супутники для роздачі інтернету було запущено разом з PAZ і успішно вийшли на орбіту.

Супутники отримали прізвисько "Тінтін А" і "Тінтін Б". Вони спробують передати слова "привіт світ", коли пройдуть над Лос-Анджелесом в п'ятницю вранці.

Що це за проект

Про систему Starlink поки відомо небагато. Загалом це мережа з 11 943 супутників, які зможуть забезпечити високошвидкісний інтернет-доступ по всьому світу. Такий собі "загальноземний Wi-Fi".

Все буде працювати за принципом комірчастої мережі, в якій супутники зможуть перенаправляти сигнал в райони з максимальним завантаженням. Він передаватеметься безпосередньо на станції і термінали в будинках користувачів, а для роботи системи знадобиться мінімум інфраструктури.

Це дозволить провести інтернет в регіони, де раніше доступ до мережі був відсутній взагалі. При цьому швидкість з'єднання навіть в найвіддаленіших точках буде доходити до 1 Гб / с.

Середньомісячна швидкість світового інтернету в кінці 2015 року, згідно з повідомленням "State of the Internet" Akamai , становила 5,6 Мегабіт на секунду. Це близько 1/180-ї швидкості від мети SpaceX, причому основна швидкість в цій статистиці пов'язана з обмеженою кількістю кабелів та волоконно-оптичних з'єднань.

Результату в 1 Гб / с компанія зможе досягти безпосередньо завдяки розташуванню супутників. Очікується, що майже 4500 апаратів розташуються на висоті 1100-1300 кілометрів, а ще 7500 — на висоті не більше 346 кілометрів. Це куди нижче, ніж зазвичай розташовуються традиційні геостаціонарні супутники.

Завдяки цьому затримка при передачі сигналу складе всього 25-35 мілісекунд. При цьому у більшості супутникових провайдерів цей показник становить 600 мілісекунд.

Цікаво також, що наразі на земній орбіті знаходиться близько 1740 активних супутників  (за даними бази даних, складеної Союзом зацікавлених вчених), і приблизно 2600 мертвих супутників.

Тобто, навіть враховуючі ці мертві об'єкти, заплановані SpaceX 12 000 супутників становитимуть втричі  більшу кількість.

Навіщо це Маску

Вартість проекту оцінюється у $10 млрд, проте в подальшому супутниковий бізнес повинен стати головним джерелом прибутку для SpaceX. Згідно з внутрішніми документами компанії, до 2025 року цей напрям принесе SpaceX  $ 30 млрд доходу і операційний прибуток в $ 15-20 млрд.

Для порівняння - найбільша телекомунікаційна компанія Comcast, що надає послуги високошвидкісного інтернету, в 2015 році заробила тільки $ 12 млрд.

Читайте також: Найпотужніша ракета за останні 30 років.Все, що потрібно знати про тріумфальний запуск Falcon Heavy

Частину прибутку SpaceX планує витратити на космічну програму польотів на Марс. В 2015 році, коли Ілон Маск вперше представив проект Starlink, він зазначив, що зароблені на супутниках кошти підуть на "будівництво міста на Марсі".

До речі, ще у червні 2015 року  The Washington Post повідомив, що компанія Google та Fidelity інвестували в компанію Маска $1 мільярд, частково підтримавши проект. Отже, цілком імовірно, що коли мережа стане функціонуючою, то ці компанії візьмуть на себе частковий контроль над нею. (Головна компанія Google, Alphabet, також працює над спрощенням підключення до Інтернету з неба, використовуючи супутники, повітряні кулі та безпілотні літаки.)

Зазначимо, що SpaceX не самотня у своєму прагненні домінувати у глобальному високошвидкісному Інтернеті з космосу - компанія, що називається OneWeb , намагається схвалити подібний амбіційний план. Нещодавно видання Geekwire повідомило, що OneWeb об'єднується для цього з аерокосмічною компанією Джеффа Безоса, Blue Origin, а також з Virgin Orbit і Arianespace.

Бюрократія

Будь-яка подібна затія потребує довгої тяганини з папірцями. Федеральна комісія із зв'язку США (FCC) спокійно видала SpaceX дозвіл на виведення супутників на орбіту, однак глава FCC Аджіт Пай пропонує колегам рухатись далі і видати SpaceX дозвіл на надання послуг широкосмугового доступу в інтернет з використанням нових супутникових технологій. Заявку на запуск цього сервісу компанія Маска подала ще в 2016 році.

У липневому поданні 2016 року SpaceX включила рядок звіту Комісії з покращеного розвитку широкосмугового доступу ЮНЕСКО: "4.2 мільярди людей (або 57% населення світу) працюють поза мережею з широкого кола причин, але часто також через те, що необхідне підключення відсутнє або не доступне ".

У своєму мікроблозі в Twitter Пай опублікував заяву, в якій пояснив переваги нової системи від SpaceX. За словами глави FCC, уряду необхідно використовувати інноваційні технології, щоб вирішити проблему цифрової нерівності.

Багато регіонів зокрема і в США не покриті мережею. Як повідомляє Reuters, 14 млн американців в сільській місцевості та 1,2 млн американців, які проживають на землях індіанських племен, не мають доступу навіть до низькошвидкісного мобільного інтернету.

Через географічні особливості інтернет-провайдери не можуть провести в ці райони оптоволоконні кабелі і встановити там вишки стільникового зв'язку.

"Якщо технологію впровадять, то SpaceX стане першою американською компанією, яка надасть широкосмуговий доступ в інтернет за допомогою нового покоління низькоорбітальних супутників", - додав Пай.

Поки комісія не коментувала пропозицію Пая, проте член FCC від демократичної партії Джессіка Розенворцел вже підтримала ініціативу. "SpaceX" в кілька разів збільшить число супутників на орбіті і тим самим відкриє масу нових можливостей. FCC слід якомога швидше схвалити запровадження нового сервісу".

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.55
    Купівля 41.55
    Продаж 42.04
  • EUR
    Купівля 42.81
    Продаж 43.54
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
06:46
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакує Україну дронами у ніч на 5 лютого: "шахед" влучив у адмінбудівлю в Харкові, у Києві працювала ППО
06:38
Щоб приховати смерть дитини, тримали тіло в морозилці: в Одесі підозру отримала матір і його співмешканець
06:25
Вибори в США. Застравка спецпроєкту Еспресо
Пем Бонді стала новою очільницею генпрокуратури США
06:08
Оновлено
корабель рф
РФ утримує у Чорному морі один ракетоносій
05:53
окупанти
Російський призов не компенсує втрати на фронті, - ISW
05:34
Дональд Трамп
Трамп заявив, що США візьмуть під контроль Сектор Гази, а палестинців запропонував переселити
04:48
У Краснодарському краї РФ сталася пожежа на нафтобазі після атаки БПЛА
04:28
Чотирьох співробітників "виправної колонії ДНР" підозрюють у жорстокому катуванні українського військовополоненого
03:59
Трамп
Сальвадор пропонує приймати ув’язнених за "надважкі злочини" зі США: Трамп вивчає можливість угоди
03:38
Дональд Трамп
Трамп підтвердив, що його адміністрація веде перемовини з російською та українською сторонами
02:59
Китай та США
"Це добре": Трамп відреагував на запровадження мит Китаєм на американський імпорт
02:30
Російські браконьєри завдали Азовському морю збитків на понад 4 млрд грн
02:13
нафтовий танкер
Росія придбала 230 європейських та американських танкерів за $6 млрд для "тіньового флоту", – розслідування
01:54
Сили Оборони України відновили позиції біля Надіївки на Донеччині, - DeepState
01:47
ЗАЕС
Гендиректор МАГАТЕ Гроссі пообіцяв ушосте відвідати Запорізьку АЕС
01:37
вугілля
Син Януковича продає вугілля з окупованого Донбасу до Туреччини, - розслідування росЗМІ
01:12
Дональд Трамп і Тулсі Габбард
Комітет Сенату США підтримав кандидатуру Габбард на посаду директора нацрозвідки
00:58
Рада Європи
Спецтрибунал для РФ: у Брюсселі сформулювали основні елементи юридичного тексту
00:37
Снайпер ЗСУ
На фронті відбулось 80 боєзіткнень, найгарячіша ситуація на Покровському, Торецькому та Курському напрямках
00:31
указ
Зеленський змінив склад РНБО
00:19
На фронті загинув 18-річний доброволець із Великої Британії Джеймс Вілтон
2025, вiвторок
4 лютого
23:35
Віктор Орбан
Лідер партії влади в парламенті Угорщини звинуватив Україну в дискредитації Орбана
23:16
Володимир Зеленський
"Хто нас захищатиме?": Зеленський назвав умову скасування воєнного стану та призначення виборів
23:12
ЗСУ загиблі
На війні з РФ загинуло понад 45 тис. українських воїнів, - Зеленський
22:58
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що готовий сісти за стіл перемовин з Путіним
22:58
стрілянина у шведській школі
У шведській школі сталася стрілянина, загинули близько 10 людей
22:26
Дональд Трамп
Трамп підписав указ про вихід США з Ради ООН з прав людини, - Reuters
22:20
Володимир Зеленський в Давосі
"Візит був би не дуже доречним": Зеленський заявив, що Трамп запрошував його на інавгурацію
21:58
Збірна України, футзал
Україна з рахунком 9:0 розтрощила Німеччину у відборі на ЧЄ з футзалу
21:56
Ексклюзив
"Причина - провалена мобілізація": нардеп Костенко про напади на працівників ТЦК
21:49
Марк Рубіо
США продовжать ту іноземну допомогу, яка "має сенс", - держсекретар Рубіо
21:21
Азербайджан має докази, що його літак у грудні збила російська ППО, - Reuters
21:04
Оновлено
Ракетний удар по Ізюму 4 лютого
Війська РФ вдарили балістикою по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 52 поранено
20:50
Дональд Туск
Туск: ЄС готовий впродовж години відповісти на будь-які дії США із запровадження мит
20:31
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Зміни у побудові війська: що ми прагнемо досягнути реформою ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
20:20
Партнерський матеріал
Адаптація захисників до цивільного життя: у МХП
Адаптація захисників до цивільного життя: у МХП запровадили посаду фахівця із взаємодії з військовими та ветеранами
20:09
Зеленський анонсував індексацію пенсій з 1 березня
20:05
OPINION
Не служити Великому Ображеному...
19:58
Огляд
USAID під загрозою: чому Трамп і Маск хочуть закрити програму допомоги та що це означає для України. Пояснюємо
19:57
"Нема підстав": КМДА не може відсторонити звинуваченого у домаганнях Білоуса від посади керівника Молодого театру
Більше новин