Зброя, Рубан та правові диверсії

Лариса Волошина
9 березня, 2018 п'ятниця
18:38

Складається дивна ситуація. Під виглядом захисту прав громадян Україні пропонується перетворити окуповані території на сірі зони, а самій стати каналом для легалізації набутих кримінальним шляхом речей

Зміст

Повідомлення про те, що українські правоохоронці затримали при спробі ввезти з окупованих територій зброю та боєприпаси голову "Центру звільнення полонених "Офицерский корпус" Володимира Рубана, одразу ж було сприйнято, як новину про діяльність диверсійних угруповань, яким сприяють авторитетні фігури всередені України. Здавалося б, маємо картину: зброя та бойовики, яких під виглядом мирних переселенців ввозить на контрольовану територію Рубан. Рубан, якого пов‘язують з  Віктором Медведчуком. Пазл наче склався. Про що тут ще говорити?

Але говорити є про що. Давайте згадаємо про потужну інформаційну кампанію щодо спрощення перетину лінії розмежування для громадян та їхніх особистих речей, на якій наполягають численні правозахисні організації. Або про програму "Геть бар’єри". Варто дивитися на проблему проникнення заборонених речей на територію мирної України ширше. Зациклюючись на гучних прізвищах, ми втрачаємо суть. Іде широкомасштабна кампанія з розмивання кордонів між правом і безправ‘ям. Не Рубаном єдиним.

"Там було все, що хочеш. Навіть далеко не тільки стрілецька зброя та боєприпаси", - передають журналісти слова правоохоронців. Володимира Рубана затримали 8 березня о 9:15 на пропускному пункті Майорськ Донецької області. Але крім самого Рубана та зброї, яка ввозилася з неконтрольованої зони, у вантажі були меблі - тумбочки та шафи, набиті мотлохом, в яких і ховалося все це "добро". А також родина "переселенців", які їхали на Закарпаття "починати нове життя".

І от тут постає питання. Якщо переселенці були фальшиві, то звідки ми знаємо, що меблі, в яких вони намагалися провезти зброю, були їхньою особистою власністю? Звідки ми знаємо, що під виглядом провезення через лінію розмежування особистої власності, затримані не везли речі, які вони вкрали в українських громадян на окупованій території?

Це не риторичні запитання. Адже про право громадян перевозити через адміністративний кордон з окупованим Кримом і через лінію розмежування на Донбасі меблів, техніки, коштовностей та грошей говориться не перший рік. Правозахисники запевняють, що Україна має спростити перетин. Відповідні заклики містяться і в міжнародних резолюціях. Є певні групи, які лобіюють відновлення автобусного та залізничного сполучення з окупованими територіями і навіть надання права в‘їзду звідти машин на окупаційних номерах.

Коли ж активістам нагадують про національну безпеку, про диверсійну загрозу, яку можуть спричинити такі "послаблення", вони апелюють до права громадянина на власність та на вільне пересування країною. "Якщо Крим, Донецьк та Луганськ - це Україна, то чому ж ви обмежуєте права українських громадян, що проживають на тих територіях?" - говорять адепти політики спрощення. При цьому не пояснюється, як визначити, хто саме є власником речей, які вивозяться з окупованих територій. І що робити, щоб не перетворювати українські пункти пропуску на центри з легализації контрабанди?

Часто можна почути, що складність процедури провезення особистих речей сприяє відторгненню окупованих територій від України. При цьому ніколи не згадується, що практично неможливо перевірити чи набуто речі, які особа декларує як особисті, чесним шляхом. У межах суверенної держави зробити це не проблема. Ніхто не запитує громадянина, де він взяв гроші на покупку телевізора. Але те, що власником є саме він, встановлюється елементарно. У громадян є документи, техпаспорти, чеки з магазинів...

Право власності в країні підтверджується не тільки фактом придбання майна, а й цілою системою, до якої громадянин може звернутися та повідомити про злочин. Нічого подібного на окупованих територіях нема. Ми бачили, як озброєні маргінали грабували магазини та "віджимали" майно українських громадян . Тому сьогодні неможливо застосовувати до речей, що прибувають з окупованої зони, категорію права власності. Так, там є українські громадяни, у яких є майно. Але там нема системи, яка би це майно захищала. Нас усіх змушують погодитися, що право власності має той, хто зараз контролює майно, а не той, хто набув його в законний спосіб.

Складається дивна ситуація. Під виглядом захисту прав громадян Україні пропонується перетворити окуповані території на сірі зони, а самій стати каналом для легалізації набутих кримінальним шляхом речей. Державу ніби ставлять перед вибором: або повна відсутність контролю, або статус порушника прав і свобод мешканців окупованих територій, про що вже заявляє низка правозахисних організацій. Маємо класичний постправовий дискурс. Поняття права перекручується, а про класичні правові визначення не йдеться взагалі. Правові кордони зміщуються в бік інтерпретацій та роздумів на правову тему. Хоча природні права є чіткими та зрозумілими і не допускають трактувань та вільних тлумачень.

Право власності - це право на майно, набуте чесним шляхом. Звідки ми знаємо, що техніка та меблі, які людина везе через КПВВ, належать саме їй? Що заради них не вбили якусь сім‘ю? Що ніхто не сидить у заручниках у бандитів, поки один з членів родини під примусом вивозить кримінальне майно? Спрощення перевезення майна може призвести до того, що українські громадяни, які залишилися сам на сам з озброєними бандитами опиняться в ще більшій небезпеці. Держава має захищати доброчесного власника. А не умовний диван та його "право" бути перевезеним через лінію фронту. Вона має захищати права всіх з урахуванням факту втрати контролю над частиною території.

На прикладі затримання Рубана ми бачимо, як зловмисники можуть скористатися правовою невизначеністю. Але водночас ми маємо усвідомлювали, що в Україні вже сформовано псевдоправовий дискурс, завдання якого - підтримувати ситуацію невизначеності якомога довше. Спроби підходити до ситуації категорично, тобто все дозволити, або все заборонити - це шлях у безправ‘я. Суть у тому, що відсутність контролю не може бути дотриманням прав і свобод.

Громадяни, які змушені жити в хаосі вседозволеності, не є захищеними. Але їх дуже просто хитнути в інший бік: під виглядом відновлення порядку примусити погодитись на обмеження власних прав і свобод. Саме так відбувалось у сусідній Росії, де громадян поставили перед вибором: або жити в хаосі 90-х, або добровільно обміняти частину прав на "стабільність" ранішнього Путіна.

Вибір - або хаос, або часткове позбавлення прав - це ілюзія, яку створює для нас ворог. Провокування в країні хаосу відбувається не тільки за допомогою вибухів на вулицях, а й шляхом руйнації правової системи під виглядом захисту прав, де про безпеку громадян їхнє життя, здоров‘я та власність не йдеться. Треба захищати права, а не ту їх інтерпретацію, яку догодливо пропонує нам Росія, ввозячи з окупованих територій зброю та лобіюючи руйнацію бар‘єрів, що захищають Україну від проникнення війни на контрольовані території. Мешканців окупованих територій має представляти держава, а не активісти-переговорники та псевдоправозахисники.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
14:01
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
14:00
OPINION
У війні на виснаження цивільне населення — найслабша ланка
13:48
Оновлено
Знешкодження леопарда у зоопарку Одеси: поліція та директор по-різному кажуть про те, чи вискочив звір за вольєр
13:32
грузія
У бою проти росіян на Курщині загинув командир "Вільної Грузії" Бадрі Кварацхелія
13:31
Дональд Трамп
Команда Трампа має намір оголосити про вихід США із ВООЗ "у перший день" після його вступу на посаду президента, - FT
13:18
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
За добу щонайменше 6 "шахедів" залітали до Білорусі, один з них пролетів 170 км, - Беларускі Гаюн
12:54
ЗСУ загиблі
Росіяни розстріляли пʼятьох українських полонених військових: Лубінець звернеться до ООН та МКЧХ
12:41
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 грудня: скільки коштують долар та євро у банках
12:36
санкції проти Росії
ЄС готує новий пакет санкцій проти Росії до третьої річниці повномасштабного вторгнення в Україну, - ЗМІ
12:34
Іран
В Ірані масштабна енергетична криза: на підприємствах скоротили графік роботи, школи перевели на дистанційку, - NYT
12:17
новини Львівщини
Росіяни атакували цивільного чоловіка у Куп’янську: поранення кінцівок призвели до ампутації
12:04
фейк
Росіяни поширюють у соцмережах анонси мітингів в Європі "проти порушень прав людини в Україні", - ЦПД
12:02
OPINION
Українська дипломатія: вмерла, так вмерла…
12:01
терористи ХАМАС
Перемовини між Ізраїлем і ХАМАС щодо перемир'я завершені на 90%, - BBC
11:54
Ексклюзив
Роберт Фіцо
Фіцо намагається отримати вдячність Путіна після війни, - політолог Рейтерович
11:40
втрати окупантів
На Куп’янському напрямку Сили оборони знищили бронетанкову групу російських загарбників
11:11
У Туреччині вертоліт швидкої допомоги врізався у будівлю лікарні: четверо людей загинули
10:54
Ексклюзив
війна з РФ, ЗСУ
Мотивовані добровольці значно краще справляються з обовʼязками й мають бажання працювати, - лейтенант ЗСУ Волянський
10:54
ППО, обстріл, ЗСУ
Сили ППО за ніч ліквідували 52 російських БПЛА, ще 44 - не досягли цілей
10:52
Оновлено
РФ атакувала Україну "шахедами" і ракетами, у Броварах уламки дронів впали на багатоповерхівку: ситуація вранці 22 грудня
10:46
Марк Бернетт
Трамп призначить телепродюсера Марка Бернетта спецпредставником США у Британії
10:19
У Забайкальському краї РФ зіткнулися потяги: з рейок зійшли десятки вагонів з вугіллям
10:03
OPINION
Україна — НАТО: вічний вступ
09:58
TikTok
Албанія на рік заборонила TikTok через негативний вплив на дітей
09:49
Винищувач F/A-18
Над Червоним морем "дружнім вогнем" збили військовий літак США: обидва пілоти вижили
09:35
Польща
Польща досі не збивала російські ракети, бо вони не загрожували об’єктам на території країни, - міністр оборони
09:15
Окупанти через Маріуполь переміщують колони військової техніки на різні напрямки: зафіксовано нову позначку
08:54
Марка "Усик - Світ любить сильних"
"Передбачила перемогу": Укрпошта випустила нову марку на честь українського боксера Усика
08:53
Тайсон Ф'юрі
"Усик отримав маленький різдвяний подарунок від суддів": Ф'юрі прокоментував поразку у реванші
08:30
Китай
"Порушує принцип одного Китаю": у КНР розкритикували нову військову допомогу США Тайваню
08:20
ЗСУ
За добу на фронті сталося 186 боєзіткнень: окупати активізувалися на Времівському напрямку
08:02
OPINION
Чи реальною є перспектива розпаду РФ?
07:47
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи 17-го століття
07:36
Олександр Усик
Усик присвятив другу перемогу над Фʼюрі своїй матері та матерям України
07:29
Даніель Дюбуа
Чемпіон світу у надважкій вазі Дюбуа викликав Усика на реванш: українець погодився
07:23
Інфографіка
втрати окупантів
Три системи ППО, 15 танків та 1820 військових: що втратила армія РФ за добу війни на фронті
07:10
Оновлено
корабель рф
Росіяни завели усі ракетоносії до пунктів базування
07:00
Огляд
Олександр Усик
Усик побив Фʼюрі, допінг-скандал з Мудриком. Головні новини українського спорту за тиждень
01:31
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Усик переміг Ф'юрі та захистив титули чемпіона світу
01:30
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Реванш Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція супербою між українцем та британцем
Більше новин