"Потепління" між США та КНДР. Що відбувається

12 березня, 2018 понедiлок
15:36

Наприкінці минулого тижня із Білого Дому прозвучала приголомшлива новина: до початку травня може відбутися особиста зустріч президента США із лідером КНДР Кім Чен Ином

Зміст

Спочатку світові медіа посилалися на Чжун Юй-юна, голову розвідки Південної Кореї. Проте згодом сам Трамп підтвердив плани щодо зустрічі з Ином у Twitter,озвучивши бажання не просто "заморозити" ядерні розробки у КНДР, а повністю звільнити півострів від ядерної зброї.

Ще кілька місяців тому Дональд Трамп лише туманно коментував саму ймовірність переговорів, говорячи про "правильні умови", які має виконати Північна Корея. Трамп неодноразово називав Кім Чен Ина "людиною-ракетою", або божевільним, Кім в свою чергу обіцяв "приборкувати вогнем божевільного американського дідка". А вже цього вік-енду американська преса, наприклад видання Washington Post або ABC News, активно обговорювала місце проведення зустрічі двох хед-лайнерів світової політики, називаючи можливим місцем Швецію.

До цього часу жоден з діючих президентів США ніколи не бував у КНДР або не проводив переговорів на найвищому рівні із лідерами цієї країни. Майбутня зустріч потенційно може стати справжнім тектонічним зсувом у світі дипломатії.

Чи є сенсація

Ще у січні 2018, незадовго до Олімпійських ігор у Пхьончхані, Трамп у телефонній розмові із президентом Південної Кореї наполягав на продовженні політики "максимального тиску" щодо КНДР, спрямованої перш за все на згортання ядерної програми останньої. Тоді не йшлося про візит Трампа на Корейський півострів взагалі – американську делегацію на Олімпіаді очолив віце-президент Майкл Пенс із дружиною.

За два дні до сенсаційної інформації щодо прямих переговорів, США ввели нові санкції проти КНДР. Цього разу – через убивство брата Кім Чен Ина хімічною зброєю. Нові обмежувальні заходи доповнили вже діючі санкції, які були введені у лютому. Про це йдеться в заяві Державного департаменту США. "22 лютого США прийшли до висновку у відповідності до Закону про ліквідацію хімічних речовин та боротьби з біологічною зброєю від 1991 року, що уряд Північної Кореї використовував бойову отруйну хімічну речовину VX для вбивства Кім Чен Нама в аеропорту Куала-Лумпура". Санкції вступили в силу з моменту опублікування цього визначення у Федеральному реєстрі 5 березня 2018 року.

Що змінилося

Нинішній крок у сторону "потепління" став можливим перш за все зусиллями іншої Кореї – південного демократичного побратима КНДР. 

5 березня президент Південної Кореї Мун Чже Ін відправив команду спеціальних посланців до КНДР, в тому числі главу розвідки Південної Кореї Чжун Юй-юна, щоб просунути вперед переговори між Вашингтоном та Пхеньяном у питанні позбавлення півострова від ядерної зброї. Після двох днів зустрічей із високопоставленими чиновниками КНДР, південнокорейська делегація полетіла до США, щоб пояснити Вашингтону результати цих переговорів.

Дана місія стала першою за 10 років у форматі переговорів на високому рівні. Вона стала головним результатом так званого "олімпійського перемир’я", яке дві держави неофіційно уклали на час проведення зимової Олімпіади в Пхьончхані. Попередні два саміти Південної і Північної Кореї відбулися в 2000 і 2007 роках. Головним досягненням місії можна назвати проведення саміту двох Корей, який очікується вже у квітні 2018-го.

Саме за результатами останніх переговорів між двома Коерями з’явилася інформація, щодо згоди КНДР ввести мораторій на ядерні та ракетні випробування, за умови, якщо США сядуть за стіл переговорів. Голова розвідки Південної Кореї назвав, що Північна Корея заявила про готовність провести "сердечні" переговори зі США з питань, пов'язаних з потенційною денуклеаризацією КНДР і нормалізацією відносин між Пхеньяном і Вашингтоном.

Північна Корея також заявила, що не буде застосовувати ядерну чи звичайну зброю проти Південної. "Північна Корея чітко заявила про свою готовність до денуклеаризації Корейського півострова і про те, що немає підстав для неї мати ядерну програму, якщо військові загрози проти Півночі будуть зняті та її режим буде в безпеці", – заявив радник із питань національної безпеки президента Південної Кореї Чон Ий Ен після того, як повернуся з поїздки до Північної Кореї.

Міжнародна реакція

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш позитивно оцінив зустріч представників Південної Кореї з керівництвом КНДР, а також досягнення ними домовленості щодо проведення саміту наступного місяця, про що йшлося в заяві офісу речника генсека ООН.

ЄС, вустами глави європейської дипломатії Федеріки Могеріні, яка цього тижня  перебуває з візитом у Києві, привітав готовність Дональда Трампа зустрітися з Кім Чен Ином. Окремо підкреслюється очікування на результати такої зустрічі, і , безумовно, на припинення тестування ядерних озброєнь та ракет в процесі підготовки та проведення переговорів.

Водночас, судячи по заявах самого Північнокорейського диктатора, фокус його уваги спрямовано не на США, а власне на своїх південних сусідів. Кім Чен Ин заявив про бажання врегулювання відносин із Південною Кореєю та почати "нову історію об'єднання батьківщини". Він також висловив бажання провести зустріч керівництва двох країн на найвищому рівні: "У мене є принципова воля й тверде бажання просувати міжкорейські відносини та відкривати нову історію об'єднання батьківщини".

Цікаво, що в самих США не всі прихильно ставляться до "потепління". Так, наприклад Роберт Монро, віце-адмірал ВМС США у відставці в колонці, оприлюдненій виданням The Hil на початку березня, озвучив досить песимістичний прогноз. На його думку, вже за кілька місяців Північна Корея матиме ефективну та потужну термоядерну зброю а також міжконтинентальні балістичні ракети для її доставки, і буде здатна завдати удару по США.

Держсекретар США Рекс Тіллерсон вже попередив, що підготовка переговорів може зайняти невизначений час. У Білому домі не виключають, що зустріч не відбудеться, якщо Пхеньян не вдасться до конкретних дій.

Надзвичайно важливим фактором для півострову було і залишатиметься позиція Китаю. Без політичної волі та ресурсного сприяння Китайської Народної Республіки важко уявити не тільки реалізацію, але й взагалі повернення до дискусії про "єдину Корею". Поки що, нещодавно обраний "довічним правителем", генсек компартії Китаю Сі Цзіньпін, після телефонної розмови із Трампом, погодився продовжувати політику тиску і санкції проти КНДР. До прийняття північнокорейцями конкретних кроків щодо денуклеаризації Корейського півострова два важковаговики світової політики домовилися узгоджувати свої подальші кроки та реакції.

Прем'єр-міністр Швеції Стефан Левен озвучив готовність та бажання організувати історичну зустріч між Трампом та Ином. Він нагадав, що посольство Швеції в існує в Пхеньяні з 1970-хх років. Наразі саме Швеція та Швейцарія є двома головними країнами-претендентами, на території яких можуть провести перемовини лідери США та КНДР. Паралельно розглядається демілітаризована зона між Північною і Південною Кореями.

Висновки

Вже за місяць пройде перший за більш ніж декаду  саміт Південної та Північної Кореї. Поки що це єдина відправна точка, щодо якої дипломатична та експертна спільнота має найменше сумнівів.

Кожен американський президент намагався запам’ятатися фундаментальними, рамковими ініціативами у зовнішній політиці. Можна згадати Біла Клінтона, та його спробу закінчити Ізраїльсько-Палестинський конфлікт, звівши Ельхуда Барака та Ясіра Арафата на відомих переговорах у Кемп-Девіді. Або Нобелівську премію миру, яку Барак Обама отримав із формулюванням «за видатні зусилля з укріплення міжнародної дипломатії та співпраці між народами», за спроби політичного врегулювання війни Сирії.

Можливо, Дональд Трамп, якого ще з часів висування кандидатури та під час президентських перегонів критикували за слабкі позиції та відсутність програми щодо зовнішньої політики, хоче залишити по собі згадку як "денуклеризатора" Північної Кореї. Втім, він уже паралельно заявив про "good chance" та власні амбіції врегулювати також Близькосхідний конфлікт, між Ізраїлем та Палестиною.  

Попри ентузіазм американського президента та неймовірні зусилля з боку Південної Кореї, поки що позиція Китаю та подальші наміри Кім Чен Ина не дозволяють дати чіткого прогнозу. Залишається очікувати, як часто буває в таких ситуаціях, коли у переговори вступають дві авторитарні особистості, безпосереднього контакту на рівні "сподобається / не сподобається". Ймовірно, "Олімпійське перемир’я" або розцвіте відновленням дискусії про єдину Корею, або обмежиться "замороженням" ядерних випробувань КНДР до наступного "весняного загострення".

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.7
    Купівля 41.7
    Продаж 42.22
  • EUR
    Купівля 43.48
    Продаж 44.15
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
26 грудня
18:49
Оновлено
РФ ударила по ринку в Нікополі: 8 постраждалих, четверо з них у реанімації в тяжкому стані
18:46
Гривні
На рік під 5%: оборонному підприємству вперше дали пільговий кредит за програмою Мінстратегпрому
18:36
Херсон
"Про наступ на Херсон не йдеться": ЦПД назвав ключовий задум ворога в регіоні
18:08
Міноборони тестує пункт управління підрозділами, озброєними БПЛА
18:07
OPINION
блог Джемілєв
"Турецький двір" та "міністерство саботажу"
18:02
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:00
У Києві чоловік знущався з собаки у присутності дитини: правоохоронці відкрили кримінальне провадження
17:54
ЗСУ
Знущання з бійців у 211-й понтонно-мостовій бригаді: командира взводу оголосили в розшук за двома кримінальними статтями
17:30
Для поглиблення співробітництва: делегація збройних сил Франції відвідала Україну
17:28
путін лукашенко
Лукашенко та Путін припустили розміщення в Білорусі 10 ракетних комплексів "Орешник"
17:21
Ексклюзив
"Наслідок кількох речей": Defense Express про ймовірне збиття Росією азербайджанського літака
17:17
російські полонені
Представники Червоного Хреста регулярно відвідують російських військовополонених в Україні, – Координаційний штаб
17:15
ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 114 боєзіткнень: на Покровському напрямку відбулося 26 ворожих атак
17:05
Арсен Жумаділов
Очільник Держоператора тилу Жумаділов заявив, що СБУ закрила справу щодо його поїздок до Криму
16:49
Ексклюзив
гривня
Економіст Ус назвав причини, які можуть вплинути на зростання економіки України у 2025 році
16:45
Партнерський матеріал
Що таке Open Banking та як його впровадження для небанківських фінустанов полегшить життя українцям
16:37
Баку вважає, що літак "Азербайджанських авіаліній" збила російська ППО, а пілотам не дозволили приземлитися у РФ, - Euronews
16:26
без світла, свічка блекаут
Унаслідок агресії РФ загинули 143 українські митці та 94 медійники, - Мінкульт
16:22
дрон
Росіяни вдарили по Харкову безпілотником "Молния": є пошкодження
16:20
Паулюс Саударгас
"Домашнє завдання ще не виконане": депутат Європарламенту Саударгас розповів, що необхідно зробити Україні для повної інтеграції в ЄС
16:07
Андрій Портнов
Медіарух закликав Зеленського застосувати санкції РНБО щодо Андрія Портнова
16:00
OPINION
Ударами по енергетиці Путін прагне розколоти Україну
15:57
1000 гривень
Мінекономіки: 1 тис. грн єПідтримки впродовж двох днів отримають ще 2 млн українців
15:43
Ексклюзив
"Постачальники зброї не можуть поділити ринок": волонтерка Ярова про зрив голосування за Громадську раду МО
15:40
Ексклюзив
війна з РФ, ЗСУ
Путін поставив завдання захопити Курахове до Нового року, - генерал Маломуж
15:36
Василь Ломаченко
"Відкрили релігійний фронт, коли били жінок та людей похилого віку": Ломаченко обурився через інтерв’ю Епіфанія
15:20
новини Львівщини
Росіяни вдарили по Слатиному та Золочеву на Харківщині: є загиблий та поранені
14:54
путін
The Telegraph: Питання, яке ніхто не наважується поставити Володимиру Путіну
14:52
Україна Японія
Японія передала Україні $1,2 млрд через проєкти Світового банку
14:52
Оновлено
Фінляндія
Президент Фінляндії закликав протидіяти тіньовому флоту РФ після пошкодження підводного кабелю
14:44
Росіяни масовано обстрілюють прикордоння Сумщини КАБами та дронами
14:42
Юрій Кот
Суд конфіскував майно ексведучого телеканалу "Інтер" Кота, який зараз живе в Москві
14:21
У центрі Києва іноземець пограбував магазин, погрожуючи пістолетом
14:04
OPINION
Росія хоче фінського сценарію, щоб потім був грузинський
14:00
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни на Херсонщині активізували обстріли й діяльність ДРГ
13:55
армія КНДР
У ГУР розповіли про втрати солдатів КНДР на Курщині за останні дні
13:53
БРІКС
Таїланд прийняв запрошення РФ стати партнером БРІКС
13:42
Михаїл Кавелашвілі
На інавгурацію "обраного" президента Грузії Кавелашвілі не запросили послів і представників інших країн
13:35
Олександр Сирський, Рустем Умєров
Міноборони перенесло голосування за членів антикорупційної ради через технічний збій
13:25
Гра в кальмара. Виклик
На Netflix вийшов другий сезон "Гри в кальмара"
Більше новин