Аспірант НАТО: що означає новий статус України у відносинах з Альянсом

Максим Вікулов
13 березня, 2018 вiвторок
08:50
Зміст

На початку березня в НАТО нарешті офіційно визнали: Україна прагне стати членом Північноатлантичного альянсу. Таке рішення, безумовно – важлива символічна перемога. Втім, переоцінювати її значення не варто

Насправді, формального статусу "аспірант" у відносинах між Альянсом і його партнерами просто немає. А неформально таке слово використовується для країн, які висловили прагнення (англ. aspiration) приєднатися до Організації північноатлантичного договору. Причому, такі прагнення зовсім не означають, що потенційний "аспірант" до вподоби самому Альянсу та не роблять його кандидатом на приєднання до найпотужнішого безпекового блоку у світі.

Власне кажучи, на офіційному сайті НАТО у розділі "Розширення" просто внесли технічні правки, вказавши, що Україна є у списку країн, які бажали б вступити до Організації. Дослівно це звучить так: "На даний момент чотири країни-партнери задекларували своє прагнення до членства в НАТО: Боснія і Герцеговина, Грузія, колишня югославська республіка Македонія, та Україна".

Але навіть таке, суто технічне, рішення у нинішніх умовах далося українській дипломатії вкрай не легко.

Колесо історії

Справа в тому, що Україна вже була "аспірантом" Альянсу - аж з далекого 2002 року. Саме тоді наша країна висловила бажання в майбутньому приєднатися до НАТО, і це бажання було відображено на сайті Організації. А з 2005 року між Києвом і Брюсселем було запущено так званий Інтенсифікований діалог, що передбачає активні консультації між сторонами з питань проведення реформ, спрямованих на можливий вступ до Альянсу.

Десять років тому, у квітні 2008-го, Україна і Грузія прагнули отримати План дій щодо членства, який з 1999 року стало останнім етапом перед вступом до Альянсу (до 1999-го такою останньою сходинкою був саме Інтенсифікований діалог). Як відомо, в отриманні ПДЧ нам тоді відмовили (незважаючи на досить прихильне ставлення до цієї ідеї президента США Джорджа Буша молодшого) під впливом лідерів Франції та ФРН Ніколя Саркозі та Ангели Меркель, які вкрай не бажали таким чином провокувати Росію. Водночас, у Бухаресті Київ та Тбілісі отримали запевнення, що вони неодмінно приєднаються до НАТО – але колись потім.

Проте всі досягнення – і високий рівень співпраці, і статус, і Діалог, і обіцянки – були перекреслені у 2010 році. Після перемоги Януковича згадки про вступ до Альянсу були викреслені з усіх офіційних документів, а контрольований регіоналами парламент схвалив Закон про засади внутрішньої та зовнішньої політики, в якому йшлося про "позаблоковий статус" нашої країни. Відповідно, усі згадки про євроатлантичний курс Києва були прибрані і з натовських ресурсів (що цілком логічно).

У 2014 році ситуація кардинально змінилася, і вже тоді Київ поінформував керівництво Альянсу, що Україна відмовляється від позаблокового статусу. Але, незважаючи на запевнення генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга про те, що рішення Бухарестського саміту формально лишається чинним, і Україна буде членом Організації, протягом чотирьох років (!!) у Брюсселі не спромоглися навіть повернути на офіційний сайт згадку  про євроатлантичні прагнення нашої країни.

Те ж саме випливає і з підсумкових декларацій Уельського та Варшавського самітів НАТО: в жодному з документів Україна не згадується у переліку країн, які прагнуть зближення з Альянсом.

У червні минулого року  Верховна Рада ухвалила Закон №6470,  який визначає вступ до НАТО стратегічною метою нашої країни. Але навіть це не примусило натівських функціонерів "помітити" те, про що Київ волає вголос з самого початку російської агресії.

Існує інформація, що українські посадовці декілька разів просили очільників НАТО привести інформацію на сайті у відповідність до фактів. Але – все намарно. Під час дискусії на полях Мюнхенської конференції з безпеки 27 лютого цього року заступниця генерального секретаря Альянсу Роуз Геттемюллер навела формальне обґрунтування, чому Україну не можна назвати "аспірантом". За її словами, Україна, на відміну від Боснії, Македонії чи Грузії, офіційно "не заявила про це як про частину національної політики, що вона прагне отримання Плану дії щодо членства, а саме це є шляхом до членства в НАТО".

Читайте також: Мюнхен-2018: промова Порошенка, Росія у "вісі зла" та пацифіст Габріель

Втім, в неформальних розмовах брюссельські чиновники просили офіційний Київ "не поспішати" з офіційним інформуванням Генсека Альянсу про євроатлантичні прагнення і євроатлантичний вибір.

Врешті-решт, президент України Петро Порошенко написав листа Єнсу Столтенбергу з проханням надати нашій країні ПДЧ. В той же час, 9 березня цього року Брюссель відвідала віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе, яка і пояснила Роуз Геттемюллер: підстав не помічати очевидне вже нема. Наступного дня бажана згадка нарешті з’явилася на сайті Альянсу.

Значення та перспективи

Отже, вистраждана зміна на сайті НАТО з формальної точки зору абсолютно не є проривом, а лише констатує (нарешті!) наявний стан речей. Але її також не можна назвати і простою формальністю. По-перше, це яка-не-яка, але все ж таки констатація готовності чиновників Альянсу до нехай повільного, але політичного зближення з Києвом. По-друге, визнання країни аспірантом – обов’язкова умова до подальших кроків на шляху євроатлантичної інтеграції, першим з яких має бути повторний (так-так, наша історія рухається по колу) початок Інтенсифікованого діалогу. Який, в ідеалі, має привести до надання ПДЧ. Що, в свою чергу, може передувати вступу до Альянсу.

Звичайно, потрібно усвідомлювати: всі переховані кроки буде зробити набагато складніше, адже кожен з них вимагає повного консенсусу всіх членів НАТО. Водночас, ми чудово пам’ятаємо позицію, наприклад, Нідерландів. Які не лише суттєво пригальмували ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, але навіть заблокували резолюцію підсумкового саміту Україна-ЄС лише через згадку про європейські прагнення (саме прагнення, а не перспективи!) України. Ще більшу небезпеку наразі являє позиція Угорщини, яка погрожує блокувати (і блокує) співпрацю України з НАТО скрізь, де може.

Читайте також: Угорський освітній шантаж. Чи заблокує Будапешт український поступ до НАТО

І так – кожен з наступних кроків не дає гарантії просування на наступну сходинку. Наприклад, Грузія, яка на відміну від нас ні на крок не відходила від задекларованої мети вступу до НАТО, все ще перебуває на етапі Інтенсифікованого діалогу. Македонія, яка отримала ПДЧ і вже давно виконала його вимоги, не може приєднатися до Альянсу через історичний спір з країною-членом Грецією, яка погрожує застосувати право вето.

Втім, як би там не було, нам необхідно працювати в усіх напрямках – і на дипломатичному, і проводячи реформи, які зблизять Україну з Альянсом. Щоб у разі, якщо випаде історичний шанс для вступу, ми були повністю готові ним скористатися. Адже, як слушну порадив українцям і грузинам міністр оборони Естонії Юрі Луйк на полях все того ж "Мюнхену": "Працюйте над цим, і будьте готові використати будь-яку можливість, якщо вона з’являється".

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.48
    Купівля 39.48
    Продаж 39.98
  • EUR
    Купівля 42.37
    Продаж 43.09
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
11 травня
04:55
Кримський міст
Партизани пообіцяли "справжній літній сезон" для росіян у Криму
04:13
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
Луніну не довірять місце у воротах "Реала" у фіналі ЛЧ, - The Athletic
02:59
Джон Кірбі
США оцінили імовірність серйозного прориву росіян під час нового наступу
02:31
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі
Усик прибув на бій з Ф'юрі у Саудівську Аравію
01:53
Херсон
"ЗСУ обстрілюють цивільних, які намагаються покинути Херсон": російські фейки за 10 травня
00:55
Нафтобаза. Ілюстрація
"Нова ціль для удару": партизани "Атеш" розвідали велику нафтобазу окупантів неподалік Сімферополя
00:02
Артем Довбик (ліворуч)
Довбик та Циганков віддали асисти у матчі "Жирони" у Ла Лізі
2024, п'ятниця
10 травня
23:32
Ірина Геращенко, стрибки у висоту, легка атлетика
Геращенко принесла Україні першу в сезоні медаль "Діамантової ліги"
23:15
Ексклюзив
Андрій Яніцький
За часів Зеленського уряд перетворився на "декорацію", - Яніцький про звільнення Кубракова
23:11
Оновлено
знищена ворожа техніка
"Наші воїни, артилерія та дрони дають відповідь окупанту": Зеленський про спробу росіян прорвати українську оборону на Харківщині
23:05
терористи ХАМАС
ХАМАС заявив, що прагне укласти угоду про перемир'я, але "Ізраїль хоче війни"
22:43
Вселенський Патріарх Варфоломій
Вселенський Патріарх Варфоломій підтвердив участь у Саміт миру
21:34
Ексклюзив
путін
Це сором для Путіна: дипломат Чалий про лідерів інших країн, які були присутніми на параді 9 травня
21:30
Володимир Зеленський
"По всій лінії фронту – важкі бої": Зеленський заслухав доповідь Сирського
21:29
Кіліан Мбаппе, ПСЖ, Ліга чемпіонів
Мбаппе оголосив, що залишає ПСЖ
21:22
Укрпошта
Укрпошта виставлятиме на аукціонах незатребувані посилки
21:09
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Концентрація військ РФ, загроза рейдових дій у напрямку Харкова та ситуація біля Авдіївки. Воєнні підсумки тижня
20:56
Огляд
Сила "Королівства планети мавп": що подивитися на вихідних
20:52
Оновлено
США Україна
БМП Bradley, ракети для Patriot та NASAMS: Байден підписав указ про передачу Україні військової допомоги на $400 млн
20:51
Канада
Канада виділить $55 млн на закупівлю систем ППО для України
20:51
Інгулець
У Першій лізі визначився другий володар путівки до УПЛ
20:26
У Білорусі будують об'єкт поблизу міста Осиповичі, де можуть зберігати ядерну зброю, - NYT
20:08
Оновлено
Унаслідок російських обстрілів Харківщини загинули троє цивільних, є поранені
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Для кого Єрмак концентрує владу?
20:01
Мая Санду
У МЗС РФ назвали політику Санду геноцидом. Молдова відповіла
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 807-го дня війни: Повітряні Сили отримали перший тренажер F-16, дрони влаштували пожежу на НПЗ у Калузькій області РФ
19:39
За добу Сили оборони відбили 22 ворожі атаки на Авдіївському напрямку
19:33
на фото наслідки обстрілу Харкова 8 травня 2024 року
В Україні у квітні через обстріли РФ загинули щонайменше 129 цивільних, – ООН
19:26
штучний інтелект
Обманюють, блефують та прикидаються людьми: дослідники попередили про нові здібності ШІ
19:13
Румунія, прапор Румунії
У Румунії заявили, що з початку великої війни до них утекли 11 тис. українських чоловіків
19:01
Американські вчені попередили про найсильнішу за 20 років геомагнітну бурю: як це вплине на Землю
18:53
Андрій Дончик
Держкіно призначило нового директора кіностудії імені Довженка
18:47
Ексклюзив
Керченський міст
Окупанти продовжують переміщувати Керченським мостом важку броньовану техніку, - "Інформаційний спротив"
18:43
окупаційна символіка
Литовські прикордонники не пропустили з Білорусі вагон з намальованим знаком "Z"
18:38
Бельгія
Бельгія виділить Україні €9 млн для відновлення енергетичної інфраструктури
18:31
Дмитро Медведєв
"Полетить не лише до Києва": Медведєв знову погрожує атакувати Велику Британію за допомогу Україні
18:16
Президент України Володимир Зеленський
Снаряди для України: Зеленський відповів Фіцо, який образив словаків за збір коштів
18:12
Віктор Гулевич
Лукашенко звільнив з посади начальника генштабу Білорусі
18:08
Василь Байдак
Комік Василь Байдак буде одним із коментаторів фіналу Євробачення-2024
18:07
OPINION
Валерій Пекар
На захист дисидентів: вони — візіонери майбутнього
Більше новин