Податок на виведений капітал замість податку на прибуток: чи готова Україна до змін

21 березня, 2018 середа
19:19

Попри те, що законопроект про заміну податку на прибуток аналогом податку на виведений капітал ініціював сам Порошенко, а згодом проект отримав підтримку Кабміну, очікувана зміна так і не відбувається

Президент регулярно анонсував свій законопроект про податок на виведений капітал (ПВК). Говорилося, що зміна наявної моделі оподаткування прибутку мала призвести до покращення інвестиційного клімату в державі, впровадження економічно справедливих умов для платників та скорочення адміністративного навантаження на держструктури. Останнього разу Петро Порошенко заявив про зміни під час так званої зустрічі з блогерами 9 березня (скрін з ФБ учасника зустрічі, де про це йдеться).

Однак вже 12 березня президент передумав. На зустрічі з представниками українського та іноземного бізнесу Порошенко заявив, що вважає за потрібне додаткове обговорення та доопрацювання пунктів законопроекту “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податку на виведений капітал“.

 “Я не буду його зараз підписувати, вносити в парламент. Щодо цього питання необхідна чесна дискусія з нашими іноземними партнерами й з асоціаціями бізнесу”, — заявив президент.

Податок на виведений капітал працює у такий спосіб. Наприклад, підприємство отримало 2 мільйони гривень доходу за рік. Враховуємо витрати на оренду приміщень, оплату комунальних послуг, зарплати працівникам та закупку необхідних матеріалів — це 1 мільйон 700 тисяч гривень. 300 тисяч, які залишилися, становлять  чистий прибуток. Припустимо, керівник хоче забрати 100 тисяч гривень собі, а решту інвестувати на переобладнання. Станом на сьогодні йому потрібно спочатку заплатити 18% податку на прибуток — це 54 тисячі з 300 тисяч чистого прибутку. Потім 100 тисяч вивести для себе, з них потрібно заплатити 5 тисяч гривень (5%) податку на дивіденди. У кінцевому підсумку на підприємстві залишиться 146 тисяч гривень на розвиток підприємства.

За умови впровадження ПВК керівник заплатить 15% при виведенні дивідендів, що становитиме 15 тисяч гривень. Однак решта коштів (200 тисяч гривень) залишиться на розвиток.

Для того, щоб оцінити всі “за” та “проти” дії нової моделі оподаткування у реальному бізнес-середовищі президент запропонував компроміс. За словами Порошенка, на перших етапах це (податок на виведений капітал) може стосуватися малого і середнього бізнесу. У такий спосіб зміна корпоративного оподаткування показала би реакцію платників ПВК на нові правила гри, а відтак чи дійсно інвестиційний клімат в країні зазнає позитивних змін.

Причинами дискусій щодо ухвалення нової моделі стало занепокоєння щодо суттєвого зменшення надходження до бюджету протягом першого-другого років дії. Згідно з матеріалами Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, ймовірні мінімальні втрати становитимуть 36,9 млрд грн або 1,2% ВВП (тобто доходи знижуються з 2,4% ВВП до 1,2% ВВП).

Досвід Естонії також продемонстрував, що у середньостроковій перспективі зміна моделі є ефективною, адже стимулює потік інвестицій, однак протягом початкового періоду економіка зазнала болючих ударів.

В Естонії податок на прибуток відсутній з 2000-го року. 20% податком оподатковується тільки розподіл прибутку (виплата дивідендів) без подальшого оподаткування такого прибутку на рівні одержувачів дивідендів. До розподілу прибутку прирівнюється отримання доходу від приросту капіталу, як-от отримання суми понад номіналу частки при ліквідації естонської компанії.

До моменту розподілу прибутку податок не застосовується. Це дозволяє реінвестувати накопичений прибуток без податкових наслідків.

Комплексне впровадження економічних реформ загалом та введення податку на виведений капітал зокрема вже протягом перших 5 років дії дозволили залучити іноземні інвестиції та посприяли зростанню ВВП Естонії майже утричі (з 5 млрд доларів у 2000-му до 14 млрд у 2005 році).

Негативний сценарій розвитку подій не сподобався і головному кредитору України. За словами заступника глави адміністрації президента Дмитра Шимківа, МВФ висловив серйозну стурбованість з приводу втрат доходів державного бюджету. Ба більше, ухвалення відповідного рішення взагалі може призвести до розірвання співпраці. 

"За відсутності будь-яких надійних компенсаційних заходів, втрати бюджету ще більше підірвуть одну з найважливіших цілей програми підтримки МВФ в Україні: забезпечення фіскальної стабільності", — йдеться в офіційному листі.

ПВК — це податок на розподілений прибуток у вигляді дивідендів та прирівняних до них платежів, однак наразі, за словами президента, "розрахунок на те, що у нас будуть залучені до держбюджету тільки дивіденди, некоректний". Для ухвалення нового законопроекту Міністерству фінансів необхідно було провести точні розрахунки та надати ймовірні сценарії впливу. Як виявилося, протягом всього часу просування проекту закону цього не було виконано.

Однак тут постає питання: як президент міг лобіювати власний законопроект протягом такого тривалого часу та навіть отримати схвалення уряду з водночас неправильно врахованими можливостями державного бюджету? Ймовірно, заява МВФ стала для українського керівництва “холодним душем”, однак невже зазначені фондом ризики впровадження нової моделі корпоративного оподаткування стали для українського керівництва відкриттям?

Питання “на що розраховувала Україна?” залишається відкритим, адже досвід інших країн показав, що впровадження ПВК не буває швидким та безболісним для економіки держави, а численні економічні дослідження демонстрували майбутні сценарії розвитку подій.

Аналогова система оподаткування на прибуток повинна впроваджуватися на тлі стрижневих реформ, як-от глобальна боротьба з корупцією, створення заходів задля компенсації нестачі бюджетних доходів, переформатування та автоматизація роботи ДФС, відтак — зменшення впливу людського фактору на оцінку отриманої інформації. Точкові зміни — неефективні, всі перераховані реформи повинні відбуватися одночасно, доповнювати одна одну та завдяки цьому формувати нове українське бізнес-середовище.

Реформа корпоративного оподаткування є питанням часу. Однак допоки український уряд не знайде відповідні шляхи для компенсації багатомільйонної “пустки” у бюджеті та стимулюватиме наявність відповідного клімату для творення змін, доти реформа ПВК буде знаходитися у точці відліку.

 

Олена Огородник

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
05:32
Оновлено
Харків Харківщина ракетний удар обстріл
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
03:33
Володимир Зеленський та Борис Джонсон
Die Welt: Оприлюднено деталі мирної угоди, яку Україна та РФ могли підписати у квітні 2022 року
03:05
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ ліквідував у Лівані терористів, що запускали ракети по Ізраїлю
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
Більше новин