Танк "Оплот" чекає випробування війною

Володимир Кравченко
2 квітня, 2018 понедiлок
16:01

Україна завершила виконання контракту на поставку Таїланду танків "Оплот". Тепер український танк чекають в ЗСУ

Зміст

Україна завершила виконання контракту на поставку Таїланду танків "Оплот". Остання партія машин успішно пройшла фінальні випробування і найближчим часом буде передана країні-замовнику. Справу зроблено, заявив 26 березня 2018 року генеральний директор Держконцерну "Укроборонпром"  Павло Букін. Військові експерти вважають це великою перемогою.

Поставка 49 танків на суму $240 млн здійснена в рамках контракту, укладеного між Україною та Королівством Таїланд 1 вересня 2011 року. Угода була укладена одразу після Міжнародної виставки озброєнь IDEX-2011 в Абу-Дабі (Об’єднані Арабські Емірати, лютий 2011 р.).

Україна вперше представила світові нову вітчизняну машину під назвою Основний бойовий танк (ОБТ) "Оплот"  в 2008 році. Він викликав значний інтерес у покупців зброї.

null

Військові експерти сприйняли "Оплот" як одну з найсучасніших машин у своєму класі. Перед його відправкою на виставку в Абу-Дабі генеральний конструктор бронетехніки та артилерійських систем України Михайло Борисюк заявив в інтерв’ю авторові статті, що "Оплот" є  принципово новою машиною, яка створена на рівні сучасних світових аналогів.

"За основними характеристиками – бойовою міццю, мобільністю та захистом – танк "Оплот" перебуває на рівні кращих світових зразків", - сказав генерал Борисюк.

Що являє собою танк "Оплот"

Головною якісною відмінністю "Оплота" є унікальний динамічний захист, - вмонтована динамічна броня нового покоління - завдяки якому пробити панцир вкрай складно. Цілі, яку не міг би знищити Оплот не існує, переконують на заводі, вогонь можна вести 4-ма видами озброєння.

Танк влучає у мішень на відстані 5 км навіть на ходу. Панорамний прицільний комплекс дозволяє контролювати ситуацію навколо без обертання ствола, тепловізор вираховує ворога на відстані 10 км, а антилазерна система "Варта" збиває приціл ворога.

  • Машина отримала нову зварно-катану башту, двигун потужністю 1200 к.с., а також інші системи, які якісно поліпшували вогняні, ходові та захисні властивості танка.
  • Ключовою особливістю машини стала наявність високоточного керованого озброєння, яке дозволяє вести вогонь з гармати керованою ракетою "Комбат" з лазерним наведенням та уражати цілі на відстанях до 6000 м.
  • "Оплот" оснастили 125-міліметровою гарматою (боєкомплект із 40 пострілів: бронебійно-підкаліберні, уламково-фугасні, кумулятивні боєприпаси та керовані ракети), 12,7- і 7,62-міліметровими кулеметами, вмонтованим динамічним захистом новітнього покоління типу "Ніж-2".
  • Танк має швидкість руху 70 км/год., запас ходу по паливу на 450 км, забезпечує виконання бойових завдань у різних кліматичних, метеорологічних та дорожніх умовах у діапазоні температури довкілля від –40°С до +55°С.

Але час та обставини внесли свої корективи

ОБТ "Оплот-М" взятий на озброєння української армії 2009 року. Міністерство оборони одразу замовило для своїх потреб 10 танків. Серійне виробництво мало розпочатися на Харківському заводі ім. Малишева – головному виробнику бронетехніки в Україні. Але коштів для реалізації справи державної ваги у наступні роки тодішній уряд та головнокомандувач – президент Віктор Янукович так і не виділили.

Коштів на початок серійного виробництва "Оплотів", зокрема пілотної партії для Збройних сил України, завод ім. Малишева так і не отримав.

Реалізація угоди з Таїландом мала стати продовженням успішно виконаного так званого Пакистанського контракту (1996-1999 рр.) на поставку Ісламабаду 320 танків Т-80УД ($640 млн.). Завдяки виконанню цього контракту Україна зберегла і розвинула свою танкобудівну галузь, створила замкнутий цикл виробництва танків, увійшла до ТОП-10 світових експортерів зброї, стала помітним гравцем на ринку озброєнь.

Виконання Тайського контракту завод ім. Малишева почав у квітні 2012 року. Проте більш як 10-річний розрив у процесі випуску нових танків мав негативні наслідки.

Фінансування виробництва було вкрай недостатнім. Колектив заводу скорочувався, втрачалися кваліфіковані кадри. Керівництво країни не вбачало за необхідне виправляти становище одного з провідних підприємств оборонної промисловості.

null

Невеликі експортні поставки, такі, як виробництво дизельних двигунів до китайського танка Al Khalid, модернізація вітчизняних Т-64 до рівня БМ "Булат", сервісні обслуговування поставленої бронетехніки, які здійснював завод ім. Малишева у ті "міжконтрактні" роки, радикально не впливали на загальний стан підприємства.

Передоплата по контракту від тайців фактично "проїдалася", завод, який накопичив великі борги із зарплати, і на цей раз був утягнутий у політичну кон’юнктуру напередодні виборів до Верховної Ради (осінь 2012 р.).

За таких умов експортний контракт завжди "плюс", це джерело валютних надходжень і для держави, але його треба було виконувати у стислі терміни – до кінця 2014 року. Серед представників вітчизняного ОПК і самого заводу було неоднозначне ставлення як до Тайського контракту, так і до самого "Оплоту".

Якщо пригадати, що Україна в ті роки (2010-2014) зірвала контракт на постачання Іраку 420 бронетранспортерів БТР-4Е на суму $457 млн (головний виконавець – ХКБМ, підрядник – завод ім. Малишева), то стане цілком зрозумілою і "ціна питання" у Тайському контракті.

Крім того, в цей важливий для виконання Тайського контракту період (2011-2014) на заводі один за одним змінюються його директори. Був змушений піти зі своєї посади генеральний конструктор ХКБМ ім. Морозова Михайло Борисюк, під керівництвом якого створювався "Оплот". До його звільнення приклав руку Дмитро Саламатін – тодішній керівник "Укроборонпрому", а потім і міністр оборони України, як потім з’ясувалося – ставленик Кремля і генерал ФСБ Росії.

Війна з РФ і виконання Тайського контракту

Початок російської агресії проти України ускладнив ситуацію. "22% працівників заводу мають базове російське громадянство. Значна частина цих людей підтримують сепаратистів", - повідомляв у серпні 2014 року тодішній генеральний директор заводу ім. Малишева Вадим Федосов. За його словами, ці люди переконані, що якщо в місто увійде російська армія, то ситуація покращиться. "Але все буде з точністю до навпаки. Ми з Росією в танковому секторі є жорсткими конкурентами. Тому завод ім. Малишева їм не потрібен, і вони його просто закриють. Ми їм сильно заважаємо", - заявляв гендиректор.

Російські бойовики діяли у прифронтовому Харкові. У серпні 2014 р. з реактивного вогнемета російського виробництва був обстріляний Харківський бронетанковий завод. Подією займалися військова прокуратура та СБУ, які визнали обстріл терактом.

Після того як Росія захопила Крим та окупувала Донбас, Україна втратила військові підприємства, що традиційно брали участь у кооперації зі складання танків. Ситуацію ускладнювала необхідність заводу ім. Малишева екстрено працювати для фронту.

Якщо угодою було передбачено завершити поставки "Оплотів" на кінець 2014 року, то станом на лютий 2014 року для Таїланду було виготовлена лише перші 5 танків. А повний цикл виготовлення однієї машини становить близько 18 місяців.

Відтак, терміни виконання поставок за згодою сторін неодноразово переносилися. Представники Міністерства борони Таїланду з розумінням сприймали ситуацію. Російська преса традиційно розповсюджувала фейки про "зриви".

Незважаючи на всі проблеми, контракт завершений, і остання партія БМ "Оплот-Т" незабаром буде відправлена до Таїланду.

Читати також: Танковий завод у Харкові реалізував продукції на рекордні 3 млрд гривень

За визнанням фахівців, "Оплот-Т" став найбільш технологічним та складним зразком бойової техніки вітчизняної розробки і виробництва. Виконання Тайського контракту вони називають великою перемогою. Як заявив військовий експерт Сергій Згурець, "за три роки зроблено те, що зробити було неможливо".

"Контракт виконувався попри нечесну конкуренцію та військову агресію Росії. Ми вдячні нашим стратегічним партнерам із Таїланду за мудре розуміння проблем, з якими зіткнулася Україна, і за віру, що Україна здатна подолати штучні перепони, зведені на шляху наших взаємин", - наголосив у своєму коментарі Павло Букін.

За його словами, реалізація Тайського контракту дозволила Україні отримати значні валютні надходження до бюджету та завантажити виробничі потужності підприємств Укроборонпрому.

Із завершенням цього експортного контракту Концерн налаштовується на виробництво танків для Збройних сил України

Замовлення на виробництво "Оплотів" для потреб української армії надійшло на завод ім. Малишева влітку 2017 року

Говорячи про танки "Оплот", голова Генерального штабу Віктор Муженко зазначав, що в Збройних силах України їх очікували ще в кінці 2017 року - на початку 2018 року, але цей термін через виконання контракту з Таїландом і певні технічні причини перенесли майже на рік.

При виробництві танків для армії будуть враховані як технологічні інновації, так і досвід застосування бронетехніки у війні на Донбасі.

Читайте також: Завод ім. Малишева у Харкові отримав замовлення на кілька "Оплотів", кожен з яких коштує 50 млн грн, - ЗМІ

"Ми готові інтегрувати в "Оплоти" для української армії технології, опрацьовані з урахуванням бойового досвіду. Йдеться про передове цифрове оснащення, зокрема, прицільний комплекс та систему управління вогнем", - зазначив Павло Букін.

Він повідомив, що роботи зі створення нових "Оплотів" відбуваються у відповідності до дослідно-конструкторських робіт, які сьогодні узгоджуються з Міноборони України. Ці роботи передбачають і значну модернізацію танків Т-64, які експлуатуються в український армії, для уніфікації з "Оплотами". Така уніфікація значно зменшить вартість як виробництва "Оплотів", так і модернізації Т-64.

Отже, нові і давно очікувані вітчизняні танки, як так потрібні для боротьби з агресором , військо України може реально отримати вже до кінця 2018 року.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
15:41
ізраїльський авіаудар по Бейруту
ЦАХАЛ вдарив по командному пункту ліванської армії в Аль-Амірії: в Ізраїлі заявили, що "шкодують про інцидент"
15:37
Ексклюзив
Фото ВПО, який евакуювали на Львівщину
Майже 99% біженців повертаються на окуповані території, бо не змогли облаштувати нормальне життя на підконтрольній частині України, - ексзаступник міністра з питань ТОТ Тука
15:23
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
14:45
Росіяни розмістили системи ППО С-300 на мисі Фіолент в окупованому Криму, - "Атеш"
14:41
Огляд
Перші удари Storm Shadow, уражений ATACMS арсенал на Брянщині та удар по Капустиному Яру в Астраханській області: де в росіян вибухало та палало цього тижня
14:36
нафта роснефть
Під час атаки 22 листопада українські безпілотники вразили нафтобазу "Роснафти" в Калузі, - ЗМІ
14:28
Аналітика
ЗСУ
Чітка структура, відповідальність генералів і ніякого ручного управління: чому в Україні хочуть повернути дивізії та армійські корпуси
14:19
Вперше в Україні: 17-річна спортсменка Глухова увійшла до основного раунду Кубка світу зі стрибків на лижах з трампліна
14:05
Нацполіція
У Києві сталося три випадки диверсій з підривами проти військових і поліцейських, - РБК-Україна
14:01
OPINION
Чого хоче нація: ганьбу чи славу — вирішувати нам усім
13:50
Безпілотники
У Британії над американськими військовими базами зафіксували невідомі дрони
13:40
Дональд Трамп
"Мир через силу" чи поступки з боку України: журналіст Пітер Померанцев про роль Трампа у завершенні війни
13:32
Оновлено
Росіяни вдарили артилерією по Херсону й області: поранено трьох літніх людей
13:17
хакер
У Білому домі зібралися на нараду після зламу провайдерів США китайськими хакерами для шпигування за високопосадовцями, - CNN
12:45
Босфор
Закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли завадило РФ захопити Одесу й Миколаїв, - посол
12:29
Цай Інвень
Американська зброя Україні потрібніша: експрезидентка Тайваню закликала США зосередитись на допомозі Києву, а не Тайбею
12:07
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Про 24 години для завершення війни вже не говорять": політик Джердж назвав причину зміни риторики команди Трампа
12:05
OPINION
Не в дипломатах справа...
11:29
Оновлено
Рабин Цві Коган
Спецслужби ОАЕ знайшли тіло зниклого безвісти ізраїльського рабина Цві Когана
11:27
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
"Тривога лунала майже щодня": за тиждень росіяни випустили по Україні майже 1300 повітряних цілей
11:05
ЗРК С-400 РФ
Сили оборони уразили ЗРК "С-400" окупантів на Курщині
Більше новин