live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Марія Гурська 6 квітня, 2018 п'ятниця

4G, 4G+ чи LTE. Чим відрізняються технології та що насправді пропонують українцям

В Україну нарешті прийшов 4G. Чи 4G LTE. Чи 4G+. Чи просто LTE? Редакція Еспресо.ТV розбиралася, чим відрізняються ці технології, чому 4G+ і є справжнім 4G, де в світі найкращий інтернет та чим насправді користуватимуться українці

Доки світ чекає впровадження 5G, що зробить інтернет ще швидшим, 4G — це останній прорив телекомунікаційного зв'язку, який люди можуть використовувати. І нарешті технологія дійшла до України. 

4G завдяки високій швидкості з'єднання дозволить людям, які до того навряд чи могли завантажувати відеоконтент, дивитися відео в роздільній здатності 4К. 
 

Але що таке цей 4G, чому 4G+ це гачок маркетологів, та що за приставка LTE (Long Term Advanced) постійно використовується в описі гаджетів з підтримкою мережі четвертого покоління.

4 покоління зв'язку

Компанії в більшості назв і характеристик вказують 4G LТЕ. Через це у користувачів і клієнтів виникає думка, що це одне і те ж.

Виробники ж телефонів і провайдери не акцентують увагу на подібностях та відмінностях. Насправді, жодної брехні з їх боку немає. Використання двох понять разом потрібне лише для залучення клієнтів.

З одного боку, 4G і LTE належать до  одного покоління, з іншого ж - в них є кілька відмінностей, які слід враховувати. А дехто каже, що в Україні буде 4G+ чи 4G.5. Отже, варто розібратися, яка між ними різниця.

null

4G. Дана абревіатура розшифровується як 4generation, тобто четверте покоління. У 2008 році цей стандарт був визнаний конвенцією з розвитку бездротових технологій в Женеві.

Читайте також: Запізнився на 8 років. Що таке 4G, як його підключити і навіщо він Україні

Формально датою появи 4G став 2008 рік, коли Міжнародний союз електрозв'язку встановив для нього стандарти. Згідно з цими стандартами, швидкість зв'язку для рухомих об'єктів (смартфони, планшети) повинна досягати 100 Мбіт / с, а для статичних (точки доступу) — не менше 1 Гбіт / с.

У 2008 році ці показники були недосяжними, тож стали умовною метою для телеком-компаній.

Так з'явився LTE (Long Term Evolution  "довгострокова еволюція") — новий стандарт зв'язку, який спочатку позиціонувався як поліпшена версія 3G.

Однак під впливом маркетингу і необхідністю просування новинки в маси Міжнародний союз електрозв'язку вирішив, що стандарт LTE можна позначати як 4G, якщо він пропонує суттєві поліпшення в порівнянні з минулими поколіннями зв'язку.

 

null

Враховуючи цей фактор, компанії стали рекламувати свій зв'язок як 4G LTE, говорячи про "нове покоління", так і не досягнувши його стандартів.

Чому 4G+ — це справжній 4G

Щоб розібратися, в чому різниця між LTE і 4G, потрібно розуміти, що LTE  є проміжним етапом розвитку бездротового зв'язку.

Повноцінне покоління 4G з'явилося з виходом так званого 4G + або LTE Advanced, який часто подається немов "розігнаний" інтернет.  Але насправді, саме таку швидкість і повинен показувати звичайний 4G стандарт.

Відмінностей між LTE і LTE Advanced куди менше, ніж між ними і 3G. Основною особливістю LTE – А є агрегація несучих частот, тобто використання декількох частот одночасно. Це дозволяє, зокрема, збільшити швидкість передачі даних.

Що буде в Україні

На сайті "Київстар" вказано, що оператор використовуватиме технологію 4G LTE, що може викликати деяку плутанину. Проте представник компанії підтвердив редакції Еспресо.TV, що для запуску 4G зв'язку в Україні компанія буде використовувати технологію LTE Advanced.

Таку інформацію вказали також у Vodafone та lifecell. До речі, останній телеком-оператор називає новий для України стандарт 4.5G, як аналог 4G+.

Що дає цей перехід

Vodafone каже, що з переходом на нове покоління швидкість збільшилася в 5-7 разів, Lifecell — в 5, а Київстар обіцяє збільшити її в 16 разів. 

Втім, пришвидшення передачі даних - не єдина перевага впровадження 4G-зв'язку. Відтепер кількість одночасно підключених пристроїв не буде "валити" доступність мережі.

Тобто, якщо раніше у місцях великих скупчень людей, на кшталт концертів лише деякі могли скористатися мобільним інтернетом, а в інших ці намагання були марними, то мережа 4G повинна витримувати такі навантаження.

Окрім цього, мережа 4G забере активних користувачів, а отже "розвантажить" частоти 3G. Теоретично, це має збільшити швидкість передачі даних в мережі.

4G у світі. Де краща мережа?

Зростання швидкості 4G у світі майже зупинилося. Згідно з повідомленням від OpenSignal, поки що мобільні оператори по всьому світу не змогли вивести середню швидкість 4G за позначку 50 Мб / с, і навіть в передових країнах залишилися близькими до 45 Мб / с.

Доступність мережі

На даний момент п'ять країн мають показник охоплення 4G більше 90%, включаючи Південну Корею (97,49%), Японію (94,7%), Норвегію (92,16%), Гонконг (90,34%) і США ( 90,32%). Замість даних про географічне охоплення в звіті розглядається час, за який користувачі можуть підключатися до мережі.

Говорячи про рейтинг швидкості 4G, то кращі цифри демонструє Сінгапур із середнім показником  44.31 Мбіт / с.

Хоча наразі середня швидкість 4G в різних країнах в основному лишається стабільною, було помітне зростання в деяких європейських країнах, включаючи Нідерланди та Іспанію. А також у випадках США і Канади, де показники виросли до 30 Мбіт / с після нещодавнього оновлення LTE від Telus.

Досить дивна ситуація спостерігається в Індії, де доступність 4G становить понад 86%, але середня швидкість мережі — лише 6 Мбіт / с.

Що потрібно для прориву швидкості? Можливо, 5G. Але фахівці вважають, що існуюча технологія ще не вичерпала свого потенціалу.

Удосконалення можуть бути досягнуті шляхом подальшої модернізації мереж 4G і впровадження таких технологій, як Gigabit LTE, яку розглядають як перехідний етап від 4G до 5G.

До того ж, в окремих містах Південної Кореї і Північної Європи оператори заявляють про наявну швидкість більше 50 Мбіт / с, а компанія Telus в Канаді найближчим часом обіцяє з'єднання до 70 Мбіт / с в Торонто.

Введіть слово, щоб почати