Народжені в сорочках: символи і обереги нашої вишиванки

Тетяна Зінченко
17 травня, 2018 четвер
09:00

Чому в кожного українця має бути справжня вишиванка? Що означає "справжня вишиванка" і що символізують знаки, фігурки, написи і рослини на ній?

Яких би поглядів, вірувань і правил життя не дотримувалася людина, в душі кожної все одно є щось святе, що, власне, і наповнює цю душу сенсом буття. Цим святим для української душі є вишита сорочка – свого роду оберіг, символ здоров’я, добробуту та краси, щасливої долі й родової пам'яті, любові та святковості.

Коли говорять, що людина народилася в сорочці, мають на увазі, що це – щаслива людина.  

"Сорочка – не лише частина нашого гардеробу, а певна закодована сукупність сорока божественних енергій, що творять довершену та гармонійну долю людини… Готова сорочка стає наче живою істотою, яка творить довкола себе особливий енергетичний контур, особливу ауру, що має гармонізуватися із тілом людини", - пише Марія Чумарна, письменниця, дослідниця народної творчості, автор книжок  "Код української вишивки" , "Вишивання долі", "Тайнопис вишивки".  

Тому на визначні події свого життя, на свята українці вбираються у вишиванки. Так буде і сьогодні, 17 травня, у Всесвітній день вишиванки. Понад 60 країн світу цього дня наряду з українцями одягнуться в барвисте вишите вбрання, організують концерти, ходи, виставки, ярмарки, флеш-моби.

Уряд Канади у вишиванках.

Українці мають чим пишатися і в цьому відношенні: елементи української вишивки все частіше використовуються в дизайні одягу, і не лише українці - навіть голлівудські красуні залюбки одягають ніжну вишиту вдяганку.  Носити вишиванку стало не тільки патріотично, а й модно та ексклюзивно.

 

Трохи "вишиваної" історії

Утім сорочка – це далеко не просто вдяганка. Для українок - це, можна сказати, перше письмо, яким вони закарбовували свої мрії, сподівання і побажання. Кожен виток і стібок, зроблений на полотні, обов’язково був знаковим, ніс у собі величезне смислове навантаження. І, як часто це буває, те, що закладено в побажаннях і мріях, неодмінно здійснювалося.

Таку особливість приписують і сорочкам-вишиванкам. Згадаймо ще з казок: сестри вишивають своєму брату вишиванку, в якій він був практично непереможним. Таким своєрідним енергетичним "панцирем", який має захищати нас від лихого і приваблювати гарне, і є наша вишиванка.

"Праукраїнці знали щось дуже глибинне і велике про потаємний зв’язок людини в її триєдиній природі зі своїм Творцем: фізичній, духовній і ментальній. Тому вся наша звичаєва культура закодувала цю прадавню мудрість. Бо уже при народженні дитини їй дарували символічну "сорочку" у вигляді чотирикутного відрізка білого полотна (полотно – від поля) і це полотно називалося крижмою (дорогою світла, благословенням чистотою любові). І "поле" новонародженої дитини мало бути чистим, готовим до ясного засіву долі", – пише Марія Чумарна.

Дослідниця стверджує, що в тому, що вишивка закривається на зап’ясті, плечах (у місцях сили), руках, полягає її творення за кодами невидимого космосу, що захищає тіло в певних точках.

"Сорочка  складалася  із  шести  чотирикутників  різної  величини,  і  якщо  б  виміряти  їхнє  співвідношення,  то  в  ідеалі  ми отримали  б  золоту  пропорцію.  Ці  чотирикутники  з'єднувалися  між  собою  за  допомогою  хрестиків,  вишитих,  як  правило, чорними  нитками:  аби  жодна  стороння енергія  не  могла  крізь  шви  проникнути  до людського  тіла,  бо  хрест  своєю  енергією "розтинає",  знищує  негативну  енергію,  а чорний  колір  її  поглинає. Низом,  на  грудях  і  на  рукавах  вишивалися  священні  коди  сили:  для  маленьких діток  вони  кодувалися  переважно  у  рослинних  орнаментах,  що  символізували дерево  життя,  у  зірочках-оберегах,  у  простих  хвилястих  лініях  з  точками,  що  символізували  первинні  сили  природи  -  воду і  вогонь".

Чумарна М. Код української вишивки.

Вишиті символи - які вони, що означають, звідки прийшли і навіщо?

Цю тему грунтовно досліджує Юрій Мельничук, старший науковий співробітник відділу фондів Українського центру народної культури "Музей Івана Гончара", майстер народного мистецтва з вишивки, автор наукових розвідок на задану тему.

"У нас річне обрядове коло обслуговується колосальною кількістю вишиття… Тобто на всі ті сорочки і верхній одяг, але особливо на натільний одяг, наноситься величезний масив інформації, який розрізняє ритуал-обряд, в якому вони використовуються, вікову і статеву приналежність, а також всі пори року… Якщо взяти і прослідкувати життя однієї людини, то навіть інформація про те, як дівчата виходили заміж - і бідна і середня, і багата скільки мали сорочок. Бідна дівчина – 30–40 сорочок, середня - 50–70 одиниць, багата - сто і більше.

У книзі Тетяни Платонової “Таємна доктрина Гермеса Трисмегіста” говориться дуже цікаво про характер передачі та втілення ідей Творця. Ідеї ним започатковуються у вигляді схем, які потім приймаються високими службовими духами, переживаються ними і передаються ієрархічно нижче. Схеми працюють як матриці, за якими далі розгортається велична панорама ткання Полотна Життя, Тканини Світу. Ці описи настільки близькі до термінології, яку вживають майстри, знавці вишивання, що дух захоплює. Адже дійсно, починаючи вишивати рушник, чи інший виріб, людина в цей час уподоблюється Творцю. Спочатку йдуть думки (обдумування ідеї), розрахунки. Далі готується схема вишивання, підшуковуються необхідні матеріали (матерія!) – полотно, нитки".

Код української вишивки  

За словами Марії Чумарної, весь Всесвіт - це мова, структурна геометрія, про яку Платон говорив: "Якщо ми поглянемо на наші символи не лише у площинному зображенні, а спробуємо мисленно розгорнути їх під різними кутами зору, то відкриємо для себе, що всі мікроплощини наших узорів є відображенням кристалічних фігур, що всі вони співвідносяться між собою за законами так званої "золотої пропорції". Бо саме за цим законом гармонії буття наше око запрограмоване сприймати красу".

Юрій Мельничук розповідає, що дослідники семантики нараховують часом до 120 знакових систем, які використовуються в побудові геометричних узорів. Орнамент – складна система, яка компонується з різноманітних елементів, знаків, символів. Кожен з цих знаків має свою енергетику. Але, взаємодіючи між собою, вони створюють синтетичну енергетичну картину. Кожен орнамент відображає якийсь аспект Буття, якусь сторону Життя. Якщо Людина створена за образом Творця і є мікрокосмосом, то все, що відбувається в ній, відображається на макрокосмосі. Зрештою цей процес двосторонній і Людина у собі переживає ті процеси, що відбуваються в навколишньому світі, у Всесвіті, Космосі. Це відображено у древньому вислові, - “змінюючи себе, ти змінюєш Світ”.

Хрести 

Це -  найпоширеніших у світі знаки, і не лише у вишиванні. Несуть у собі глибинні асоціації з Творцем усього земного, з Христом, символізують перемогу життя, світла над темрявою і є "вишитим почерком" вічного життя. Вишитий хрест означає центричність простору, гармонію чотирьох стихій, він - багатогранний і невичерпний, як саме життя.

Ще у дохристиянські часи хрест служив оберегом від злих духів, таким оберегом він перекочував і на наші вишивані речі.

"Розрізняють хрест прямий, хрест косий та подвійний, який утворюється в результаті накладання двох попередніх. Прямий рівнораменний хрест - уособлення Гармонії та взаємодії Духа (вертикальної лінії) та Матерії (горизонтальної лінії). З іншого боку, хрест, як символ самої Природи, демонструє гармонійну роботу чотирьох стихій, що будують усі форми Життя. Прямий хрест - символ Сонця, Логоса, Творця, чоловічого начала. Косий хрест – уособлення жіночого начала, Місяця", - пояснює Юрій Мельничук.  

Сварга (свастика)

Той же хрест, але в динаміці, уособлюючи собою рух. "Свою назву сварга отримала від санскритського слова "свастя", що трансформувалося у слово "щастя", а означає "вхід в Небеса", - коментує цей знак у вишиванні дослідник Юрій Мельничук. -  Свастика символічно відображає рух Сонця по екліптиці… Сварга широко використовувалась в геометричних орнаментах вишиття наших предків-аріїв, але була скомпрометована у ХХ столітті 20 фашистами, так як і пентаграма (5-кутна зірка) більшовиками. Символи не винні в тому, і вони не стали уособленням якогось зла. Тому потрібно без упередження ставитись до вивчення їх семантики. В енергетичному плані сварга - досить сильний знак".  

Півсварги, "S"-мотиви,"гесики", "вужі", меандр  

Половинка сварги, символізує захист, матеріальне благополуччя, достаток. Півсварги, коли їх розташувати в ряд, утворюють безкінечний ланцюжок, який так і називається безконечник  або меандр (походить слово з Греції, від назви дуже звивистої річки Меандр).  

Спіралі, безконечники, сигми, хвилясті лінії

Символ побудови Всесвіту, адже всі галактики мають спіральну будову. Їх ми знаходимо в різноманітних живих організмах, явищах природи, життєвих циклах тощо. Основа побудови організмів - ДНК складається із спіралей. "Космічні знаки Добра завжди включають в себе спіралі. "Павук, як один із символів Творця, тче павутину (Всесвіт) по спіралі. Безконечник власне є спіраллю, яку ми споглядаємо у профіль, збоку. А якщо дивитись на спіраль зверху, то вона закручується до центру, сходячись у точку. Хоча ми знаємо, що ця точка уявна, насправді спіраль простягається до безконечності (безконечник). В який бік закручується спіраль до центру, таке вона має значення енергетики: якщо від периферії до центру за годинниковою стрілкою – "+2, якщо проти – "-""- пояснює фахівець з народних ремесел Юрій Мельничук. 

На вишиванці хвилясті лінії ще й символ води, небесної вологи, життєдайний символ. А ще - символ нескінченності життя, його безперервного плину, знак еволюції Всесвіту, а відтак - і людини.  

Трикутник

Знак стихії, вогню нагадує язик полум’я. Проте семантика цієї геометричної фігури значно глибша. Вогонь - стихія, що пронизує всі плани Буття. В трикутникові відображена троїстість Світу, це один із символів Трійці.

"Шеврони"

Елементи, що нагадують трикутник, однак не мають основи. Є двох типів - вершиною догори та вершиною донизу. Шеврони вершиною догори  символізують чоловіче начало (духовне), і навпаки, шеврони, спрямовані вершиною донизу - знаки жіночого начала (матеріального).

Коло

Символ вічності, яка - без початку і кінця. Символ сонця у наших дуже давніх предків. Для нас кола, і не лише у вишивці, - це ще символ плинності буття, його безперервності. Відтак і значення кола у мистецтві - найрізноманітніше, на нашій вишиванці - також. Проте коло як таке зустрічається у вишиванні нечасто, в основному - у поєднанні з іншими візерунками: у квітах, кільцях, кругах, Дереві життя. Круг із крапкою посередині - це центр світобудови, на вишиванці - людина як частинка космосу, сила людини і значення її у всесвіті. Чистий круг  символізує вінок нареченої, її чистоту і природню красу.

Квадрати та ромби

Одні з найпоширеніших геометричних знаків у вишитті. А в українській традиції є одним із символів землі. Символізують розмежування простору, виділення якоїсь частини (тобто це поле). Квадрат і ромб представляють матерію, здавна вважаються знаками благополуччя, матеріального багатства, достатку.  Квадрат - символ магічного числа 4, що позначає матерію, і є символом чотирьох пір року, чотирьох елементів, частин доби, життєвих циклів. Квадрат на вишитті - це досконалість, гармонія, порядок. Перехрещені квадрати, який найчастіше бувають на чоловічих сорочках, означають "земне поле".  

Ромби пов`язують із плодючістю людини і землі. Вони складаються із двох трикутників, що символізує чоловіче і жіноче начало. Ромб із крапкою посередині означає засіяне поле, що наші предки ототожнювали з  добробутом і достатком. Ромбоподібні візерунки поширені на весільних рушниках та на весільному одязі молодої. Одяг із вишитими ромбами молода жінка, завагітнівши, мала носити аж до народження дитини.

Квіти, зірочки

Найчастіші "гості" наших вишиванок. Довгі візерунки-смужки з ними - це мотивація на постійне оновлення та символ безкінечності. Квіти на сорочках жінок - ознака того, що вона засіює красу на землі і безпосередньо уособлює цю красу. Зірки, розкидані по рукаві у красивому візерунку,  - зображення Всесвіту, що вже є не хаотичним і неосяжним, а зрозумілим, упорядкованим і гармонійним. 

 Восьмигранник, або восьмикутник, Квітка Матері Божої

Символізує зміцнення духу людини, символ Творця. Це також знак Богородиці, так звана Квітка Матері Божої, або рожечка – символ Богородиці. Рожечка, або восьмигранник, утворюється накладанням прямого хреста (символ чоловічого начала, Сонця) і косого хреста (символ жіночого начала, Місяця).  Символ єднання чоловіка та жінки.

Рослинні орнаменти

Крім "мови геометрії", сорочки читаються ще й "мовою природи, рослин". Дуже часто ці "мови" поєднують, доповнюють одна одну і утворюють унікальний шедевр. У створенні рослинних орнаментів використовуються вищезгадані геометричні мотиви.

 • Троянда або Ружа

Символізує Сонце (походить від древнього слова "Ра", а також від "руда" – у давнину так називали кров). Троянди,  сполучені ланцюжками – це порядок, що панує у Всесвіті, де троянди виконують роль зірок. І, звісно, троянда – це символ любові.

 • Мак

Символ роду, оберіг від злого ока і думки. Це пам’ять про пролиту кров воїнів (за народними повір’ями, на полі, де пролилася кров, навесні мають розквітнути дикі маки). Також мак символізує пам’ять роду про загиблих бійців.

 • Дуб і калина

Символи продовження роду. А ще - сили і краси, сили незвичайної, краси невмирущої. Орнаменти дуба вишиваються на парубоцьких сорочках, калини - дівочих.  

 • Ромашка

Магічна квітка, квітка кохання, чаклунське зілля любові. Вишиванка, зрозуміло, також створюється з такими думками і сподіваннями.

 •  Чорнобривці

Чорнобривці – символ материнської любові та захисту. Ці квіти мати вишивала і на першій дитячій сорочечці, щоб захисти дитину від усього злого.

 • Волошки

Символ вірності. На жіночій вишиванці вони – це душевна краса і скромність. А також - оберіг від злого ока.

 • Братчики

Візерунок з цими квітками часто зустрічався на парних вишиванках молодят, як символ єднання та неподільності.

 • Мальва

У народі мальви  символізують любов до рідної землі, уособлюють духовне коріння людини, спадщину предків, у них, за народними віруваннями, живуть душі померлих родичів, які охороняють живих від зла. Тому квіти мальви на вишиванці давали захист роду людині, що її носила.

 • Виноград

Виноград - оберіг сім’ї та родючості. Візерунки з виноградною лозою та гронами символізують щасливе сімейне життя, радість народження дитини. Поширений візерунок і на жіночих, і на чоловічих сорочках.

 • Лілея

Символ дівочої цноти, ніжності, чистоти, чарівності. Вишивають у вигляді трьох елементів: квітка, бутон і листя, що символізує триєдність: зародження життя, його поступовий розвиток і нескінченний розквіт. Вважається жіночим символом, тому її зображення характерне винятково для дівочих та жіночих вишиванок.  

 • Незабудки

Символ пам’яті та вірності. Їх дівчата вишивали на своїх сорочках, як нагадування про коханих, що знаходяться десь далеко, та на сорочках хлопців з мрією, щоб він її не забув.

Знаючи ці  ази символіки вишивання, можна сміливо долучатися до нашого красивого народного мистецтва. Важливо при цьому правильно підбирати символи, тобто на дитячих сорочках не повинно бути весільних символів, на жіночих не варто вишивати чоловічі символи і навпаки.  Це насправді нескладно і не передбачає "вищої математики". Не слід боятися доторкнутися до джерел нашої небесної сили і безпосередньо стати носіями культури нашого народу.

Звичайно, ми не можемо знати всіх символів, закладених у письмо вишивкою, їх треба вивчати, усвідомлювати, осягати. Але це - також чудова можливість вчити нашу історію і культуру зсередини, з народних глибин, пізнавати велич і силу нашого народу через такі своєрідні народні  коди, викладені на полотні. Код сили і краси існує, давайте його вчити і поширювати за допомогою нашої автентичної красивої вишиваної вдяганки.

Читайте також:
Київ
+14°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.68
  Купівля 40.68
  Продаж 41.64
 • EUR
  Купівля 39.21
  Продаж 40.47
 • Актуальне
 • Важливе
2022, неділя
2 жовтня
00:41
Втрати окупантів
ЗСУ вбили на війні двох російських лейтенантів, - офіцер Штефан
00:12
Оновлено
На фото військова техніка окупантів
Після звільнення Лимана почнеться деокупація Луганської області, – Гайдай
2022, субота
1 жовтня
23:37
"Рома"
"Рома" несподівано перемогла "Інтер" у чемпіонаті Італії
23:03
Росія щодня продукує нові фейки
Центр протидії дезінформації оприлюднив добірку фейків від Росії за 1 жовтня
22:45
Ексклюзив
Путін
Протест проти мобілізації та невдоволення силовиків врешті-решт приведуть до того, що виступ Путіна 30 вересня може стати останнім у його житті, - російський опозиціонер Яковенко
22:05
Володимир Зеленський
"Для ворога таких "нестиковочок" буде все більше": Зеленський прокоментував кількість українських прапорів в Донецькій області під час "референдумів"
21:47
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін не мріє про відновлення СРСР. Він мріє про розширення Російської Федерації, - Портников
21:32
Північний потік-2
Витік газу з "Північного потоку-2" припинився - тиск у трубі стабілізували
21:10
Ексклюзив
Данило Лубківський
​​Вибори до конгресу США не змінять курс двопартійної підтримки України, - дипломат Лубківський
20:52
МАГАТЕ
Росія повідомила МАГАТЕ, що генерального директора Запорізької АЕС "затримано тимчасово"
20:36
ЗСУ
Ударом біля Золотого на Луганщині ЗСУ знищили й поранили майже 60 російських військових, – Генштаб
20:18
Ексклюзив
Путін
Путін запустив початок третього, кінцевого етапу розвалу Російської імперії, - російський опозиціонер Яковенко
19:48
На фото Дмитро Кулеба
Держави, які все ще скептично налаштовані, мають переглянути позицію про членство України в НАТО, - Дмитро Кулеба
19:27
Жозеп Боррель
Жозеп Боррель вважає, що приєднання України до НАТО "не є основним питанням на теперішній момент"
19:17
Ексклюзив
Микола Княжицький
Вступ України до НАТО залежить тільки від українців та влади, - Княжицький
19:11
ЗСУ
Морпіхи за тиждень ліквідували понад 140 росіян та 10 САУ
19:09
Оновлено
Інгулець - Ворскла, УПЛ
УПЛ: Результати усіх матчів 5-го туру чемпіонату України
19:04
Данило Сікан (в центрі)
"Шахтар" розтрощив "Металіст" та вийшов на "чисте" перше місце в УПЛ
18:53
Крим, Севастополь, Бельбек
На аеродромі Бельбек в окупованому Криму спалахнула пожежа
18:49
Ексклюзив
танк
У нових пакетах військової допомоги від США та Німеччини є натяки на західну важку бронетехніку для України, - військовий експерт Катков
18:10
літак
Росію не переобрали до Міжнародної організації цивільної авіації
18:03
Рамзан Кадиров
Відправив би на передову змивати ганьбу кров'ю: Кадиров назвав винного у поразці РФ у Лимані
17:53
САУ CAESAR
Франція готується поставити Україні до 12 САУ Caesar, - Le Monde
17:19
Дніпро-1, Артем Довбик (праворуч)
"Дніпро-1" переміг "Львів" та захопив лідерство в УПЛ
17:11
Netflix
Netflix купить великий пакет українських фільмів
17:03
російські військові
У міноборони РФ визнали, що російські окупанти забралися з Лиману
17:02
Ексклюзив
Джо Байден
На ядерний удар Росії по Україні США залучить тактичну авіацію та традиційну зброю по території РФ, - британський полковник Грант
17:00
Ексклюзив
ядерна зброя рф ракета
Якщо Путін вирішить знищити планету ядерною зброєю, США знищать його у бункері влучним ударом, - російський опозиціонер Яковенко
16:58
Ексклюзив
Україна росія війна
Москва 30 вересня кинула виклик всьому світу, а Київ впевнено зробив крок до НАТО, - нардеп Дунда
16:44
На фото Михайло Подоляк
Перемовини з РФ можуть відновитися, лише якщо російська армія покине всю територію України, включно з Кримом, - Подоляк
16:43
ЗСУ
В ЗСУ підтвердили, що увійшли до Лиману, у місті тривають бої
16:31
Олександр Зінченко
Зінченко допоміг "Арсеналу" перемогти "Тоттенгем" у битві за лідерство в АПЛ
16:25
Оновлено
Куп'янськ
На Харківщині виявили обстріляну колону автомобілів із 24 загиблими цивільними
16:12
на фото: балкер
З українських портів 1 жовтня вийшло 11 суден
16:10
Естонія
В Естонії прискорюють роботи по зміцненню східного кордону через події в Росії
16:01
Молдова
Ядерний удар Росії буде воєнним злочином, - міноборони Молдови
15:54
Місце аварії на трубопроводі Північний потік
Британія допоможе Данії у розслідуванні пошкоджень "Північних потоків"
15:39
Іспанія відправила в Україну літак з медичним обладнанням
15:30
Байден підписав закон про ленд-ліз
У США набув чинності закон про ленд-ліз для України
15:29
Прототип гуманоїдного робота Оptimus
Ілон Маск презентував прототип гуманоїдного робота Оptimus
Більше новин