live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

День Європи в Україні: жити в центрі Європи - бути європейцем!

Сьогодні українці відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту

Слово "Європа" для кожного українця вже стало знаковим і означає значно більше, ніж частина світу, в якій ми живемо. З географічним розташуванням нам пощастило: ми народилися в самій душі Європи – в її географічному центрі.

У 1887 році на Закарпатті, у Верхньотисинській улоговині на правому березі Тиси, було встановлено двометровий геодезичний знак, що позначає географічний центр Європи. Його координати: 47 ° 563" північної широти і 24 ° 1130" східної довготи.

Утім географічні точки – це далеко не все, що вбирає це ємке слово "Європа": це і шлях, напрям, устремління, боротьба і сподівання. І те, що воно не стало фата морганою, маревом, яке поманило і зникло, свідчить сьогоднішній день, який відзначається на державному рівні.

 Ми наближали День Європи

Заслуга українців у цьому, як свідчить історія, особливо новітня, - неоціненна. Але спочатку – про історію виникнення цього дня у світі.

День Європи – зародився ще 9 травня 1950 року в Парижі.  Саме того дня міністр закордонних справ Франції Робер Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості, що становили основу нарощування військової техніки, в нову наднаціональну модель життя. Завдяки такому симбіозу економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир в Європі. Ці підвалини спільної справи вибудувалися в спільний "Європейський дім" у 1985 році на Саміті Ради ЄС у Мілані, де вирішили увічнити день проголошення Декларації Шумана та постановили щорічно відзначати День Європи.

Так народилася нова, унікальна, мирна і успішна модель співіснування народів великої частини світу, що грунтується на принципах співробітництва, взаємоповаги і взаємопідтримки, свободи, верховенства права і  демократії.

У Брюсселі, де перебувають керівні органи ЄС, а також у країнах-учасницях ЄС, щорічно цього дня проходять урочисті заходи.  Головна їх мета – дати можливість кожному мешканцю великого континенту відчути себе у "Європейському домі" вільним і захищеним, незалежно від його громадянства і національної приналежності.

 Українська дата Дня Європи

Щоб не накладати і не асоціювати святкування цього дня з Днем перемоги, в Україні прийнята своя дата. З 2003 року в третю суботу травня в Україні відзначається День Європи відповідно до Указу Президента № 339/2003 від 19 квітня 2003 року. Слід відзначити, що Україна – єдина держава, яка святкує День Європи, не будучи дійсним членом Європейського Союзу. І це також добрий знак, оскільки, сказавши "а", треба говорити і далі, а початок справи – це вже 50 відсотків успіху.

 У 2018 році День Європи в Україні припадає на 19 травня.

У березні 2014 року Верховна Рада України прийняла Постанову "Про підтвердження курсу України на інтеграцію до Європейського Союзу та першочергові заходи у цьому напрямі", в якій підтвердила мету українців бути у Європейському Союзі.  Було також відзначено, що Україна як європейська держава, яка поділяє спільну історію та цінності з країнами Європейського Союзу, має право подати заявку на набуття членства у Європейському Союзі відповідно до статті 49 Договору про Європейський Союз.

У 2014 році була підписана та ратифікована Угода про асоціацію між Україною та ЄС, а відтак утворилися партнерські відносини між сторонами. Україна сприйняла укладення Угоди як черговий крок на шляху до досягнення кінцевої мети європейської інтеграції - набуття повноправного членства України в Європейському Союзі.

Ми, українці, відчуваємо, що ситуація в Україні та події навколо нашої держави займають одне з головним місць у рамках Спільної зовнішньої та безпекової політики ЄС. "Українське питання" в різних нюансах дуже часто – на порядку денному   Європейського Союзу.

Чому ми святкуємо цей день?

Святкуємо, не будучи членами ЄС, бо:

- впевнені, що питання членства в ЄС - лише питання часу;

 - так формується позитивна громадська думка щодо євроінтеграційного курсу України;

- так ознайомиться якнайбільше людей з європейськими цінностями та традиціями;

- це популяризація загального європейського культурного надбання серед громадськості, зокрема, молоді;

- це залучення населення регіонів України до діяльності, пов’язаної з інтеграцією країни до ЄС.

День Європи-2018

До Дня Європи в Україні стартує інформаційна кампанія "Євроінтеграція: сила можливостей", повідомляється на сайті Урядовий портал.   Проект ініційовано Офісом віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції. Мета кампанії − підвищити рівень свідомої підтримки європейського курсу країни та обізнаності українців про те, якими перевагами цього курсу вони можуть скористатися.

«Ми запустили цю кампанію, щоб розповісти успішні історії українців, які вже використовують можливості, що з’явилися завдяки  набуттю чинності Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.  Це успішні підприємці, які почали експортувати свою продукцію до ЄС, модернізувавши свої виробництва та отримавши необхідні сертифікати... Якщо вони змогли скористатися цими можливостями, то й ви зможете. Цей простий меседж ми хочемо донести до наших співвітчизників», – сказала віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе.

"Україна є пріоритетним партнером ЄС. Ми хочемо, щоб громадяни України знали про підтримку ЄС та використовували можливості, які надають наші проекти, наприклад, молоді, бізнесу,  культурним та освітнім інституціям. У партнерстві з українським Урядом таке співробітництво приведе до позитивних змін і поліпшить життя українських громадян", − зазначив голова Представництва ЄС в Україні, Посол Х’юґ Мінґареллі.

Українці у Європі

Ми не лише територіально перебуваємо в серці Європи, а й ментально. Наші земляки стали видатними діячами науки і культури світу, Європи, справили значний вплив на інші галузі європейського життя.  

Приємно усвідомлювати, що українців підтримує світ, що ми особливо відчули останнім часом.  

Відомий український художник Едуард Межул  має своє родинне коріння в Латвії і часто відвідує цю країну. Він з приємністю відзначає те, що латвійці, естонці справді з відчуттям єдиної родини ставляться до українців. Художник розповідає, що, побувавши в країнах Європи, виникає ще більше бажання розбудовувати і свою країну в такому ж напрямі.

"Ми і так маємо багато спільного з латвійцями, - говорить митець. – Приміром, у культурному відношенні: любов до танців, зокрема народних, до хорового співу, схожі  навіть народні костюми, орнаменти. Ми схожі ментально, духовно, за рівнем освіти і науки". Отже, і справедливо можемо називати себе європейською нацією.

"Але бути членом ЄС – це і велика відповідальність, - продовжує Едуард Межул. – Мене приваблює в Латвії надзвичайна чистота на вулицях, утім, санітарні норми дотримані всюди. Вимоги до харчових продуктів надзвичайно високі: стихійних базарів не існує загалом, а продукти в магазинах, термін дії яких добігає кінця, віддаються в зоопарки. Нема жебраків, загалом діє заборона жебракувати. Дуже легко вирішуються справи з оформленням документів - нема адміністраторів, усе в електронному вигляді. Скайп, до речі, придумали естонці, що також сприяє значно простішому документообігу. Дієва страхова медицина, не говориться про корупцію, рівень зарплати - 370-1000 євро.  Сучасні автобуси, електрички, міжміські перевезення не дорожчі, ніж у нас. Власна армія невелика – країна ж під опікою НАТО".

Отож нам є над чим працювати, каже художник, і починати треба із себе, буквально з власної поведінки, з паління в людних місцях, папірця з-під морозива, який не долетів до урни… Бо відчути себе справжніми українцями можна буде не лише тоді, коли ми станемо повноправним членом європейського співтовариства, а коли будемо невпинно дбати про власний культурний рівень, орієнтуватися на новітнє, усвідомлювати власну гідність.

Звісно, ми працюємо і розвиваємося в цьому напрямі - усвідомлено і цілеспрямовано. Економічно наш європейський напрям – це прагнення до вільної торгівлі та ринкового розвитку народного господарства, з погляду науки – бажання інтегруватися в загальноєвропейську і світову науково-дослідницьку мережу, почуватися гідними і повноправними відкривачами і дослідниками. Прагнемо жити в мирі.

І з усіма цими устремліннями і бажаннями ми сьогодні ми відзначаємо День Європи. І цьому святі також відчувається євроінтеграція. Гасло "Ми йдемо в Європейський дім" має цілком реальні обриси, з чим ми себе і вітаємо! 

новини партнерів

11 листопада, 2019 понеділок

11 листопада, 2019 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати