Борги розбрату

7 червня, 2018 четвер
09:30

В Україні триває обговорення ухваленого Верховною Радою 15 травня законопроекту №6141 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій"

Законопроект №6141, прийнятий ВРУ у травні, може стати революційним для фондового ринку України, оскільки значно спрощує інвестування в українські цінні папери. Учасники ринку та експерти вже прогнозують прихід мільярдних інвестицій в Україну, натомість деякі громадські організації вбачають у спрощенні бюрократії ризик появи на українському ринку недобросовісних інвесторів.

Законопроект №6141 розробив голова підкомітету з питань цінних паперів та фондового ринку комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Павло Різаненко. Уряд включив проект до свого пакету з 35 законопроектів, покликаних вирішити п'ять основних завдань: захист бізнесу, дерегуляція, поліпшення ділового клімату, полегшення доступу до фінансування і держресурсів, заохочення інвестицій.

Суть змін у тому, що нерезиденти зможуть купувати активи в Україні через свої рахунки в цінних паперах в іноземних банках. Раніше, щоби купити активи в Україні, нерезиденту потрібно було або зареєструвати тут юрособу, або відкрити рахунок у ЦП в українському депозитарії, що в сумі займало близько трьох місяців. Тепер досить мати рахунок у ЦП глобального кастодіана - великого банку чи фінансової компанії, що працюють на світових ринках. Зараз таких компаній у світі всього 12: банки BNP Paribas, Citibank, Deutsche Bank, J.P. Morgan, Standard Chartered, SEB, Royal Bank of Canada, HSBC, інвесткомпанії State Street Bank and Trust Company, BNY Mellon, Brown Brothers Harriman і Northern Trust.

За словами автора законопроекту Павла Різаненка, новація запроваджує в Україні інститут іноземного фінансового посередника - номінального утримувача. "Прийняття проекту полегшить доступ до українського ринку цінних паперів іноземним інвесторам. Вони зможуть купувати ОВДП та інші українські цінні папери з меншою кількістю бюрократичних процедур і зберігати їх у західних депозитаріях через номінального утримувача", - пояснює він.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман оприлюднив оцінки Нацдепозитарію й експертів фондового ринку, які свідчать, що ефектом від прийнятого закону стануть близько 100 млрд грн іноземних інвестицій. Торік в Україні було залучено лише 1,8 млрд дол (приблизно 47 млрд грн) прямих іноземних інвестицій, переважно з Кіпру. Кабмін вважає, що цей закон забезпечить прозорість фондового ринку, оскільки вимога розкриття кінцевих власників активів перешкоджатиме приховуванню доходів.

"У фінансовому законодавстві понад 70 країн світу впроваджено концепцію номінального утримувача. Вона забезпечує для зарубіжних інвесторів безпечний і комфортний режим роботи. Так, сьогодні інвестор може зайти на вітчизняний ринок самостійно, але це пов'язано з безліччю труднощів. Зваживши всі за і проти, великі інституціональні інвестори зупиняються буквально на порозі. Ми прибираємо перешкоду, яка заважає іноземним інвесторам почати вливання в економіку України. За попередніми оцінками - це близько 100 мільярдів у гривневому еквіваленті. Валюта, яка увіллється в українську економіку, зміцнить гривню. Прихід іноземних інвесторів здатний загалом оживити ринок цінних паперів в Україні. До торгів почнуть проявляти зацікавлення приватні інвестори, на руках у яких зараз знаходяться десятки мільярдів непрацюючих доларів", - пояснює член правління Національного депозитарію України Олексій Тарасенко.

Активно підтримує новий закон і ринок.

"Ринок вітає прийняття закону №6141 ("Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій або "про номінального утримувача"). Він спростить прихід зарубіжних інвесторів на ринок України, збільшить оборот локальних цінних паперів між іноземними інвесторами завдяки визнанню інституту номінальних власників і спрощеній процедурі ідентифікації інвесторів. Це буде позитивно для всіх інвесторів і ринку загалом. Тому паралельно з розвитком інфраструктури планується також поліпшити технічне і клієнтське обслуговування", - пояснює генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала.

Єдиними, хто відгукнувся різкою критикою на прийнятий закон, виявилися експерти "Центру протидії корупції" (ЦПК), очолюваного Віталієм Шабуніним. Якщо вірити виконавчому директору ЦПК Дарині Каленюк, корупціонери та росіяни тепер просто вишикуються в чергу за українськими державними підприємствами і борговими зобов'язаннями.

"Міжнародна організація з протидії відмиванню брудних грошей (ФАТФ) стверджує, що фінальною стадією відмивання грошей часто є інвестиції в цінні папери. Це найпростіший спосіб кінцевої легалізації брудного капіталу. Через цінні папери можна дуже швидко проводити транскордонні транзакції, забезпечуючи певний рівень анонімності. В Україні прикладом недоброчесних інвестицій у цінні папери є горезвісні "1,5 млрд доларів Януковича" на рахунках 10 офшорних компаній в ОВДП. ФАТФ встановлює запобіжники проти ризиків використання цінних паперів заради легалізації брудних доходів. Одним з основних є обов'язок для всіх фінансових установ ідентифікувати свого клієнта. Нині інформація про бенефіціарів іноземних інвестицій зберігається в українських фінансових установах і доступна національним контролюючим і правоохоронним органам для оперативного запобігання порушенням або для належного розслідування зловживань. Саме з останнім у законі №6141 є серйозні проблеми", - зазначає Каленюк.

Але насправді Україна не послаблює контроль, а лише приводить свою вкрай зарегульовану нормативну базу у відповідність до міжнародних стандартів. Адже глобальні кастодіани працюють за вимогами ФАТФ, дотримуючись їх навіть більше суворо, ніж українські фінансові установи.

"Дарина Каленюк наводить як аргумент, чому Україна не повинна приймати законопроект про номінального утримувача, історію з "грошима Януковича". Але це очевидна маніпуляція. По-перше, зараз законодавство щодо фінмоніторингу набагато жорсткіше, аніж  нормативна база, що діяла 2013 року. По-друге, оточення Януковича через низку кіпрських компаній відкрило в "Ощадбанку" рахунки і завело на них мільярди, адже тодішнє керівництво держбанку було у януковичів у кишені. І на "чистоту" походження коштів кіпрських компаній-нерезидентів зі зрозумілих причин дивилися крізь пальці.

До слова, ця ситуація досі не розслідувана до кінця, оскільки банкіри втекли. У нас же чомусь антикорупціонери до цієї історії прив'язують ICU, хоча брокер ані в перевірці коштів, ані у придбанні ОВДП жодної ролі не грав - його залучили, бо незадовго до того у законодавстві з'явилася вимога проводити операції виключно з брокером. І перевірку коштів нерезидентів, і схему купівлі ОВДП повністю організував Ощадбанк. За Януковича підконтрольний владі держбанк узяв на себе повноту відповідальності і фактично легалізував сумнівного походження кошти, щоб вони могли далі на абсолютно законних підставах використовуватися в Україні. Але за Януковича відбувалося і не таке. То це привід, щоб сьогодні "про всяк випадок" забороняти будь-які інвестиції в Україну і завішуватися від усього світу залізною фінансовою завісою?" - стверджує політичний експерт Тарас Загородній.

Начальник управління депозитарної діяльності Нацбанку Андрій Супрун пояснює, чому в новому законі про номінального утримувача не варто шукати "зраду". "Що стосується численних нібито «зрад», прийняті зміни жодним чином не зняли з українських учасників ринку обов'язку проводити ідентифікацію кінцевих вигодонабувачів і санкції за невиконання цієї норми, а також не погіршили сутність проведеного ними фінансового моніторингу. Змінена тільки форма збору інформації і прибрані неефективні та шкідливі для залучення інвесторів перепони, подолання яких ніколи не було проблемою для олігархів, на відміну від реальних іноземних інвесторів", - говорить Андрій Супрун.

Чому ж ЦПК виступив з діаметрально протилежною оцінкою і вгледів "зраду" там, де парламент, уряд, бізнес та експерти бачать "перемогу"? Можна, звісно, припустити, що ЦПК і конкретно Дар'я Каленюк у чомусь не розібралися. Що вони далекі від фінансової сфери. Проте  більш імовірно, що керівники центру, які трансформували своє "захоплення" антикорупцією спочатку в бізнес, а потім і в політику, банально побачили "гучний" привід про себе нагадати.

"Як і багато інших організацій подібного роду, ЦПК, звичайно ж, заполітизований. Так навіть деякі західні дипломати вважають. Вони вважають Шабуніна вже не стільки громадським активістом, скільки політичним активістом. Тому я переконаний, що Шабунін уже політик і далі братиме участь у політичній діяльності, в тому числі, у Верховній Раді", - коментує політолог Володимир Фесенко.

 

Андрій Бондаренко

Читайте також:
27 липня, 2021 вiвторок
"Прокляття прапороносців" подолано: Україна здобула третю медаль Олімпіади-2020
25 липня, 2021 неділя
За самосуд над викладачкою переслідують ветерана АТО-ООС, що отримав на війні інвалідність
26 липня, 2021 понедiлок
Зеленський дав команду переслідувати Жеваго з метою забрати телеканал Еспресо, - Княжицький
Київ
+31
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.81
  Купівля 26.81
  Продаж 27.04
 • EUR
  Купівля 31.57
  Продаж 31.96
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
27 липня
17:58
Отримали осколкові поранення: у харківський госпіталь гелікоптером доставили двох військовослужбовиць
17:46
МВС Литви пропонує уряду ввести надзвичайний стан на білоруському кордоні
17:45
У Києві ввели нові правила роботи маршруток: тепер з кондиціонером та без музики
17:30
Талісман Олімпіади-2020
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
17:26
Рейс Київ-Батумі екстрено сів у Тбілісі через потужну зливу на узбережжі Чорного моря
17:11
Олексій Гуцуляк
"Дніпро-1" домовився про трансфер лідера "Десни" Гуцуляка
17:10
Белсат
Білоруський режим визнав екстремістським сайт телеканалу "Белсат", який мовить з Варшави
17:02
В’ячеслав Сівчик
З 2014 року в Білорусі немає жодного білоруського генерала в силових структурах, - лідер руху "Разам"
16:51
Литва відхилила позов Шарія щодо позбавлення його статусу біженця
16:50
Інвер Бекіров
Український політв’язень Бекіров, якого утримують у колонії в РФ, переніс мікроінсульт, - Денісова
16:46
долар
Україна залучила $500 млн завдяки дорозміщенню євробондів
16:39
Еліна Світоліна
Як я і очікувала, було складно, - Світоліна про вихід у чвертьфінал Олімпіади-2020
16:30
посольство Куби у Франції
В Парижі невідомі атакували посольство Куби запальною сумішшю
16:29
COVID-19
На лікування від COVID-19 восени потрібно 5-10 млрд грн, - НСЗУ
16:20
Три мечі
"Ми рухаємося до НАТО, і це безповоротний процес", – командир ЛитПолУкрБриг Дмитро Братішко
16:16
ПЛР-тест
У Києві з наступного місяця запрацює нова лабораторія з дослідження ПЛР-тестів
16:15
літак covid
Два арештовані в "Борисполі" літаки Boeing продадуть на аукціонах
16:05
СБУ проводить слідчі дії на найбільшому сміттєзвалищі Києва
15:57
Центренерго
Центренерго за півроку збільшив збиток на 20% - до понад 591 млн грн
15:53
Михайло Романчук
Український плавець Романчук встановив олімпійський рекорд на Іграх у Токіо
15:52
У Запоріжжі на Хортиці сталася пожежа
У Запоріжжі на Хортиці сталася пожежа: підозрюють підпал
15:49
Альгірдас Палецкіс
У Литві за шпигунство на РФ до 6 років засудили ексдепутата Сейму
15:48
Сергій Гармаш
Кремль може вдатись до ескалації конфлікту на Сході України напередодні виборів до Державної Думи РФ, - Гармаш
15:18
ДБР ліквідувало на Київській митниці канал контрабанди товарів на мільйони гривень
15:16
Три мечі
Навчання "Три мечі" – сигнал, що наші партнери готові надавати допомогу у боротьбі з агресором, – генерал-лейтенант Євген Мойсюк
15:02
Вибух на хімзаводі в Леверкузені
Вибух на хімзаводі в Леверкузені: одна людина загинула, 4 зникли безвісти
14:59
Гюндуз Мамедов
Заступник Венедіктової Мамедов написав заяву про відставку
14:54
Андрій Новак
Облікова ставка, курсова стабільність, надійність банківської системи: економіст звинуватив керівництво НБУ в невиконанні головних функцій регулятора
14:43
вакцинація
В Україні зафіксували менше 1% серйозних побічних ефектів після COVID-вакцинації, - МОЗ
14:35
гроза
У столиці очікуються грози та шквали: Укргідрометцендр попереджає про I рівень небезпечності
14:26
Японія
Японія не скасує Олімпіаду попри рекордну захворюваність на COVID-19 у Токіо, - прем'єр-міністр Суга
14:25
Green Grey
Гурт Green Grey заявив, що ОПУ запросив їх виступити на Дні Незалежності, а потім "передумав" нібито через російськомовність пісень
14:13
газ
Газпром відмовився бронювати додаткову переривчасту транзитну потужність України на серпень
14:02
вакцина Pfizer
У ЄС вакцинували 70% дорослого населення, - Єврокомісія
13:55
Розпочався другий етап зламу "Дії" за винагороду: на першому вразливостей не знайшли
13:55
75% громадян вважають наступницею Київської Русі Україну, - дослідження
13:41
ОПЗЖ
ОПЗЖ опустилась на четверте місце в рейтингу партій на виборах в Раду, - опитування
13:40
пожежа
На Рівненщині від удару блискавки загорілася школа
13:36
Керівництво АРМА викрили у розкраданні майже $400 тис.
13:28
Іран: в ході протестів через посуху загинуло 5 людей
Більше новин