//
live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Сильна Європа-2018: українські Т-84 проти "Леопардів" та "Абрамсів"

Участь українських танкістів у змаганнях з екіпажами найсильніших армій світу є престижною як для самих Збройних сил, так і для держави в цілому

У Німеччині тривають III Міжнародні змагання НАТО "Сильна Європа-2018" (Strong Europe Tank Challenge 2018), у яких бере участь Україна з вітчизняним танком Т-84.

Цей турнір є змаганням бронетанкових підрозділів армій країн-членів НАТО і традиційно проходить на полігоні Навчального центру командування підготовки 7-ї Армії США поблизу міста Графенвер, ФРН. Його організовує Командування ЗС США у Європі спільно з Командуванням Сухопутних військ ЗС ФРН.

"Змагання покликані зміцнити військове партнерство, відпрацювати взаємодію підрозділів та сприяти обміну тактичними прийомами, усталеними методами і процедурами бойового застосування танкових підрозділів між військовиками країн НАТО та країн-партнерів", - повідомляє Генштаб ЗСУ.

Офіційне відкриття змагань Tank Challenge 2018 відбулося 3 червня. У перші дні екіпажі виконували вправи із завантаження машин боєприпасами, "взвод у наступі", "взвод в обороні", проходили дисципліни з розпізнавання бойових машин, визначення дальності до цілей, стрільби зі стрілецької зброї та оцінювання тактичної обстановки.

Змагання завершуються 8 червня, і незабаром ми дізнаємося про цьогорічних переможців натовських "танкових боїв".

Цього разу звання кращого танкового взводу виборюють представники 8 країн – Австрії, Великої Британії, Німеччини, Польщі, США, Франції, Швеції та України.

Минулого року свою майстерність демонстрували танкові екіпажі Австрії, Німеччини, Польщі, США, Франції, а також України.

Українські танкісти з модернізованим вітчизняним танком Т-64 тоді посіли 5-те місце. Оглядачі вважають, що команда України заслуговувала на більше, і причиною тому прикрий випадок, про який ми розповімо нижче і на який варто звернути увагу.

Український танк на змаганнях

Цього разу українські військовослужбовці змагаються на основних бойових вітчизняних танках Т-84. Вони були відремонтовані та модернізовані силами Державного підприємства "Завод ім.Малишева" та Харківського конструкторського бюро ім. Морозова (ХКБМ), котрі входять до складу ДК "Укроборонпром".

Основний бойовий танк Т-84 є більш досконалим, порівняно з Т-64БВ, що був учасником змагань 2017 року. За даними "Укроборонпрому", при модернізації цього танка були використані останні розробки українського військово-промислового комплексу. Він на ступінь вище за танки, які були до нього.

Т-84 розроблений КБ ім.Морозова і є сучасною бойовою машиною. Одна з його модифікацій – Т-84У була взята на озброєння 2001 року. 10 одиниць цих машин того ж року було закуплено для потреб Збройних сил України. Цей танк є попередником нових танків БМ "Оплот", що взяті на озброєння 2009 року і в кількості 49 одиниць за контрактом виготовлені для Таїланду.

Раніше припускалося, що на змагання 2018 року можуть відправити більш нові "Оплоти", але фінансові та економічні обставини не дозволили зробити цього.

На нинішні Т-84 встановлено новітній приціл навідника ТПН-4, який виявляє ціль типу "танк" на відстані до 3500 метрів, а ціль типу "піхотинець" – до 2200 м. З урахуванням 125-мм гармати з автоматом заряджання, яка дозволяє вести вогонь зі швидкістю 8 снарядів за хвилину, що гарантує ефективне знищення цілей за мінімальний час.

Т-84 оснащений двигуном потужністю 1200 кінських сил, який забезпечує майже 50-тонному танку питому потужність 24,7 кінських сил на 1 тонну, що на третину більше, аніж у Т-64БВ, та відповідає таким іноземним танкам, як "Abrams" та "Lepard-2". Т-84 може розвивати швидкість до 70 км/год при русі вперед та завдяки 4 реверсними передачами з максимальною швидкістю до 35 км/год при русі заднім ходом. Це дозволить на змаганнях на рівних конкурувати з іноземними танками у вправах, що вимагають швидкої зміни позиції, – таких як "танковий взвод у наступі", "танковий взвод в обороні", "точне водіння".

Крім того, ця бойова машина має допоміжний силовий агрегат, який живить бортові системи в той час, коли танк стоїть нерухомо. Т-84 також оснащений комплексом оптико-електронної протидії "Варта", який фіксує опромінення танка лазером, та системою постановки оптичних перешкод "Штора", яка здатна збивати з цілі ворожі протитанкові ракети.

Танк обладнаний високочутливими оптичними протипожежними датчиками замість термодатчиків. Вони пришвидшують реакцію автоматизованої системи пожежогасіння у випадку загоряння всередині танка. Це допомагає зберегти життя екіпажу та підвищує живучість бойової машини на полі бою.

Танки Т-84 вже довели свою ефективність під час практичної фази міжнародних навчань Combined Resolve X, які пройшли на початку травня цього року на військовому полігоні поблизу міста Хохенфельс (ФРН). Під час виконання маршу танковий взвод 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ на Т-84 спільно з ротою десантників із 79-ї десантно-штурмової бригади кілька разів вступали в бій з умовним противником, який вів вогонь із засідок. У ході зіткнень було підбито кілька ворожих танків "Abrams". Без значних втрат зведеному підрозділу ЗС України вдалося дістатися точки призначення.

Уроки дебюту України з Т-64 на змаганнях Tank Challenge 2017

Минулого року запрошення від НАТО взяти участь у змаганнях Tank Challenge 2017 Україна отримала вперше.

Українські солдати були єдиними серед учасників, хто воював на реальній війні та мав бойовий досвід боротьби з ворожими танками, наголошували натовські генерали.

"Досвід українського взводу, який воював проти російських танків, надзвичайно корисний для нас. Це один з мотивів запрошення України до змагань. Сподіваюсь, вони братимуть у них участь і надалі", - заявив на турнірі Tank Challenge 2017 командувач Сухопутних військ ЗС США у Європі тризірковий генерал Бен Ходжес.

Щоправда, декого здивував вибір танка Т-64, позаяк одразу виникло запитання, навіщо виставляти на змагання цього "ветерана" проти кращих новітніх західних бойових машин: німецького Леопарда (Leopard 2A4, Leopard 2A5, Leopard 2A6), французького "Леклерка" (Leclerc) та американського "Абрамса" (Abrams M1A2 SEP).

Суперництво з найкращими екіпажами армій країн НАТО саме по собі було серйозним викликом. Українська команда виступила гідно, адже "противник" вів "бої" на незрівнянно дорожчих та технологічніших сучасних бойових машинах.

Танковий взвод 14-ї окремої механізованої бригади оперативного командування "Захід" з модернізованими танками Т-64БВ зумів вибороти п’яте місце з шести, обійшовши команду Польщі, яка виступала на нових Leopard 2A5.

Переможцем змагань Strong Europe Tank Challenge 2017 став танковий взвод ЗС Австрії, що виступав на машинах Leopard 2A4.

Друге місце посіла німецька команда на більш сучасних танках Leopard 2A6. "Бронзу" вибороли танкісти США на Abrams M1A2 SEP.

Команди Польщі, Франції та України не отримали призових місць.

Загалом турнірна таблиця змагань 2017 року виглядала так:

  1. Австрія (Leopard 2A4)
  2. Німеччина (Leopard 2A6)
  3. США (Abrams M1A2 SEP)
  4. Франція (Leclerc)
  5. Україна (Т-64БВ)
  6. Польща (Leopard 2A5)

Рішення дебютувати у престижних натовських змаганнях у 2017 році здавалось би з досить застарілої 50-річної вітчизняної моделі Т-64 мало свій сенс. Танк стоїть на озброєнні ЗСУ і застосовується проти військ агресора на сході України.

Український Т-64 був революційним кроком у світовому танкобудуванні. Харківським конструкторам під орудою Олександра Морозова в далекі 1960-ті вдалося створити бойову машину, яка на 10-15 років випередила лідерів у своїй галузі.

Т-64 увібрав у себе найновіші розробки того часу, завдяки чому цей середній танк отримав вогневу потужність важкого. На ньому вперше були використані, зокрема: композитна броня, опозитний дизельний двигун, гладкоствольна гармата для ведення вогню керованими ракетами, автомат заряджання, завдяки чому екіпаж скоротився до трьох осіб. Українським конструкторам вдалося закласти таку базу машини, яка дала можливість у перспективі успішно розвиватися майбутнім поколінням танків Т-72, Т-80, Т-84, "Оплот".

Варто також додати, що "старичок" Т-64, будучи глибоко модернізований вже в незалежній Україні, зокрема, у бойову машину "Булат", за деякими своїми характеристиками досяг рівня сучасних танків, включаючи російський Т-90, який бачили в окупованому Донбасі. То ж цілком логічним було рішення представити саме цей танк, продемонструвавши, якою зброєю українська армія стримує агресора в окупованому Донбасі.

Програма змагань-2017 включала дві основні частини – бойові стрільби підрозділу у наступі та в обороні. Виконання вправ зі штатної стрілецької зброї, виклик вогневої підтримки, водіння, визначення відстані до цілі, ідентифікація (розпізнавання) цілі, тактична медицина та евакуація пораненого, дії при застосуванні противником зброї масового ураження, евакуація пошкодженого (підбитого) танка. Програма передбачала й перевірку фізичних кондицій військовиків – подолання спеціалізованої смуги перешкод та спортивну естафету. Загалом, кожен взвод змагався у 12 вправах із максимальним загальним числом у 1500 балів.

Українські екіпажі на Т-64БВ досить успішно конкурували з іноземними майже у всіх дисциплінах. Але під час виконання однієї з основних вправ сталася неприємність – під час умовної оборони загорілося поле з мішенями. Це стало несподіванкою і певною перешкодою, що призвело до втрати багатьох балів. Але організатори не зупинили змагання, а українська команда отримали повчальний урок – до всяких несподіванок треба бути готовим.

Все одно за вогневим ураженням українські екіпажі були серед кращих, вони дещо програли у швидкості при водінні танків через нижчі тактико-технічні характеристики Т-64БВ.

При аналізі дебютного виступу фахівці побачили прорахунки і дали рекомендації до наступних змагань, включаючи, зокрема, необхідність досконалого володіння англійською.

Сьогодні керівники Збройних сил України вказують на важливості участі у таких престижних змаганнях, якими є Strong Europe Tank Challenge. Для країни, яка входить у невелике коло танкобудівних держав, важливо поруч з іншими гідно демонструвати зразки своєї бойової техніки. Це також необхідно для успішного просування вітчизняної бронетехніки на світових ринках зброї.

Крім того, військові отримують певний вишкіл за стандартами НАТО, а країна – відповідний престиж. Враховуючи курс на інтеграцію в Європу та перспективу вступу до Альянсу, це виглядає досить вагомо.

Все по темі

новини партнерів

‡агрузка...

18 серпня, 2019 неділя

17 серпня, 2019 субота

18 серпня, 2019 неділя

17 серпня, 2019 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати