Чи вдасться Україні дружити з Сербією

Наталя Іщенко
18 червня, 2018 понедiлок
12:54

Взаємовідносини України та Сербії є по-балканськи складними та заплутаними. Навіть на нібито просте запитання, дружніми чи ні є українсько-сербські відносини в поточний момент, немає однозначної відповіді

Нещодавно, 12 червня, президент України Петро Порошенко провів зустріч зі своїм сербським колегою Александаром Вучичем. Як стверджується в офіційному повідомленні, "глави двох держав погодилися з важливістю неухильного дотримання принципів суверенітету та територіальної цілісності". Порошенко та Вучич приділили також увагу питанням співпраці у рамках міжнародних організацій, а також взаємодії в гуманітарній сфері.

Незважаючи на оптимістичний тон офіційного прес-релізу адміністрації українського президента, зі згаданими в повідомленні питаннями далеко не все гладко.

Дійсно, офіційний Белград не визнав російську анексію Криму. Але зробив він це не тому, хоче захистити Україну від агресивних дій сусіда, а через те, що не хоче давати приводу для легітимації незалежного Косова. "Ми не визнали Крим частиною Росії. Якщо б ми це зробили, це означало б, що ми підтримуємо незалежність Косово", – так нещодавно пояснював свою позицію президент Сербії в інтерв’ю французькій пресі.

Граффіті з Моторолою в Белграді, Сербія

Небажання сербської влади псувати відносини із Росією, незважаючи на політику Кремля щодо України, ще більш наочно проявляється у "санкційному" питанні - Белград, як відомо, категорично не збирається вводити санкції проти РФ.

Взагалі-то Сербія, як офіційний кандидат до Європейського Союзу, була просто зобов’язана це зробити. Чорногорія, яка разом із Сербією є кандидатом на вступ до ЄС, діє синхронно з Брюсселем і з 2014 року регулярно вводить обмеження на торговельне співробітництво із Росією. Навіть невизнане Україною Косово, що є лише потенційним претендентом на членство в Євросоюзі, разом з ЄС вводить санкції проти РФ.

Натомість Белград чітко заявив, що на етапі переговорів про членство в Європейському Союзі не буде приєднуватися до санкцій, а після вступу… До того часу (попередньо датою вступу Сербії до ЄС називають 2025 рік), як сподівається сербські очільники, відносини Брюсселя та Москви вже "нормалізуються".

Бажання не псувати відносини з Росією призводять не тільки до відмови Белграду від застосування санкцій. В Організації Об’єднаних Націй сербська делегація регулярно голосує з проросійських позицій – зокрема, виступає проти ухвалення документів, які засуджують дії РФ на анексованому півострові.

Наприклад, 19 грудня 2017 року, коли Генеральна асамблея ООН затвердила резолюцію "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна", Сербія голосувала "проти". Разом з такими країнами, як Вірменія, Венесуела, Білорусь, Болівія, Бурунді, Камбоджа, Китай, Куба, Північна Корея, Еритрея, Індія, Іран, Казахстан, Киргизстан, М'янма, Нікарагуа, Філіппіни, Росія, Південна Африка, Судан, Сирія, Таджикистан, Уганда, Узбекистан, Зімбабве.

Ця резолюція вказувала, що між Україною і Росією існує міжнародний збройний конфлікт, а також закликала Російську Федерацію виконати усі свої зобов'язання відповідно до норм міжнародного права в якості "держави-окупанта".

М’яко кажучи, складно назвати таку позицію офіційного Белграду підтримкою України. Втім, офіційний Київ, попри таку невеселу реальність, старанно намагається демонструвати свою "добру волю" та утримувати стосунки між державами від сповзання в "недружні". Остання зустріч Порошенко-Вучич яскравий тому приклад. Але для того, щоб зрозуміти, чи дійсно така діяльність має шанс на успіх, треба, напевно, трохи детальніше розглянути настрої сербського політикуму щодо РФ та України.

Частина сербської опозиції (та, що є антизахідною та проросійською) демонструє активну підтримку не просто Кремля та його агресивної політики відносно України, а напряму — окупаційної адміністрації Криму і, більше того, російських маріонеткових режимів на Донбасі. Йдеться не просто про контакти "сербських радикалів" з "громадськими активістами" з Росії, чи з Криму та Донбасу. Мова йде про регулярні візити сербських парламентських делегацій на окупований півострів, прийом відомих представників кримської окупаційної влади в стінах парламенту Сербії, контакти сербських депутатів з окупаційною адміністрацією Донецька та Луганська.

Делегація сербських депутатів від руху "Двері" на економічному форумі в Криму, квітень 2018

Ось один з останніх прикладів – наприкінці травня 2018 член парламенту Сербії, заступник голови Сербської радикальної партії Божидар Делич здійснив кількаденну поїздку в ОРДЛО. Зокрема, як повідомлялося, він провів "урок мужності для студентів" ДонНУ та дав інтерв’ю місцевим "журналістам", в якому розповідав про підтримку сербським народом "боротьби із фашизмом".

Щодо Криму, то від "громадської активності" - постійних візитів на півострів - сербська опозиція нині переходить до більш формалізованої діяльності щодо легітимації російської анексії. Буквально декілька днів тому стало відомо, що Сербська Радикальна Партія хоче ініціювати розгляд в парламенті Сербії питання про статус Криму.

"Росія завжди була для Сербії ключовим партнером. Це факт, який підтверджує історія. Москва підтримує Белград з питання Косово і Метохії. Проте Сербія по факту не визнає територіальну цілісність Російської Федерації. Ми хочемо, щоб Белград відмовився від лицемірної політики і офіційно визнав Крим невід'ємною частиною Росії, - заявив депутат сербського парламенту від СРП Александар Шешель російському виданню "Известия". - Тому питання про статус Криму буде винесено нашою партією на голосування у вересні поточного року. До цього часу ми підготуємо повноцінну резолюцію".

Сербська Радикальна Партія, як було вже сказано, є опозиційною, вона не має більшості в парламенті країни, і тому чекати на ухвалення документу, який протирічить позиції офіційного Белграду, напевно, не варто. Але сам факт обговорення цієї теми в сербському політикумі на тлі частих візитів сербських депутатів на півострів, дає можливість казати про те, що тема "статусу Криму" не є виключно приводом для спекуляцій якихось маргіналів. Поява розповіді про цю ідею в російських медіа фактично є анонсом найближчих гібридних спецоперацій РФ, спрямованих на легітимацію анексії півострова. Показово, що подібна активність розпочинаються саме з Сербії – це дає розуміння, наскільки близькими Кремлю є окремі політичні сили цієї країни.

Ще більш очевидні ознаки "руки Москви" можна побачити в заявах та діях Сербської Православної Церкви.

Звісно, СПЦ не є політичною інституцією і тем більш офіційною владою. Але кожен, хто хоча б побіжно знайомий із балканськими реаліями, розуміє – як думає Сербська Православна Церква, так думає переважна більшість сербів. Вплив СПЦ на суспільство є більшим, ніж вплив будь-якої партії, політика, або навіть органу державної влади. Але, на жаль, Сербська Православна Церква не є союзником нинішньої України.

Як відомо, на початку квітня президент Петро Порошенко повідомив, що в українських православних церков з’явився шанс отримати автокефальний статус. Депутати Верховної Ради проголосували за постанову щодо звернення президента до Вселенського патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православної церкви в Україні, і Порошенко надіслав відповідний лист Вселенському патріарху.

Через декілька тижнів Патріарх Сербський Іриней оголосив всіх тих, хто вимагає автокефалії для Української Церкви, ворогами всього слов’янського православного світу. "Сербська Православна Церква повністю підтримує єдність і цілісність Російської Православної Церкви і рішуче засуджує дії уніатів і розкольників... Кожен, хто допоможе українським розкольникам ворог не тільки Російської Церкви і російському світу, але і всім православним слов’янським народам і всьому православному світу", - заявив Іриней на церемонії нагородження його відзнакою Міжнародного фонду єдності православних народів, що відбулася 23 травня 2018 року в Москві.

Незважаючи на всю різкість та однозначність заяви сербського патріарха, офіційний Київ у відповідь не обурився, а кинувся залагоджувати конфлікт та відновлювати дружбу.

На минулому тижні Посол України в Республіці Сербія Олександр Александрович побував на аудієнції у Патріарха Сербської Православної Церкви Іринея.

Як повідомляє СПЦ, "Александрович подякував Його Святості за теплий прийом, під час якого він вів переговори про різні проблеми, з якими стикаються сербський і український народ". Окрім того, Посол України, як сказано у повідомленні, підтвердив, що український уряд твердо підтримує "позицію Сербської Православної Церкви щодо статусу південної сербської провінції Косово і Метохії" і запропонував допомогу у відновленні в КіМ пошкоджених православних храмів.

Складно передати всю контраверсійність цього повідомлення, не продукуючи при цьому "мову ворожнечі". Можна лише сподіватися, що Адміністрація Президента та Міністерство закордонних справ України мають більше інформації, ніж прості смертні і навіть експерти, та на щось таки сподіваються, здійснюючи такі спірні кроки. Втім, на хлопський розум чомусь здається, що:

а) поки ми щосили намагаємося дружити із "сербськими православними слов’янськими братами", ми можемо зіпсувати стосунки з іншими країнами регіону, які, на відміну від Сербії, дисципліновано вводять санкції проти РФ, голосують в ООН "за" українські резолюції та здійснюють іншу підтримку України, формальну і не формальну;

б) насильно милим не будеш.

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.77
    Купівля 38.77
    Продаж 39.29
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
19 березня
11:29
Оновлено
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Каміш і його колега з Німеччини Борис Пісторіус, Польща, 18 березня 2024 р.
Польща та Німеччина створять бронетанкову коаліцію для підтримки України
11:12
Поранено чотирьох цивільних: РФ уночі обстріляла ракетами С-300 Селидове на Донеччині
11:02
На Вінниччині знайшли "шахед", який не вибухнув
На Вінниччині знайшли "шахед", який не вибухнув
11:02
Гаїті
На Гаїті банди вчинили напад на елітні райони столиці: загинуло щонайменше 12 людей
10:59
Огляд
міжнародний огляд
Що означає для українців перемога Путіна на президентських виборах, приєднання України до ЄС та підтримка російським народом війни. Акценти світових ЗМІ 19 березня
10:54
відключення електроенергії
Через обстріли РФ є знеструмлення у 7 областях України: ситуація в енергосистемі станом на 19 березня
10:47
Україна ЄС
ЄС відкидає публічні обговорення перспектив членства України з двох причин, – Politico
10:41
WSIS Prizes 2024
Дія.Engine номінували на міжнародну нагороду WSIS Prizes 2024
10:33
На війні загинув майстер спорту з кікбоксингу, ультрас київського "Динамо" Іван Фесенюк
На війні загинув майстер спорту з кікбоксингу, ультрас київського "Динамо" Іван Фесенюк
10:22
Американські зоологи модифікували ДНК корови, аби у молоці продукувалися білки людського інсуліну
10:18
Володимир Зеленський та Хакан Фідан
У МЗС Туреччини висловили надію, що 2025 рік стане мирним для України
10:01
OPINION
Орест Сохар
Німецький канцлер піддався на тролінг Макрона
10:00
Ентоні Блінкен
Блінкен заявив, що дії Китаю у Південнокитайському морі є провокаційними та порушують права Філіппін
09:50
Ексклюзив
Парад ганьби. Путін
Путін боїться оголошувати широкомасштабну мобілізацію, - Згурець
09:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 березня: гривня послабшала щодо євро та долара
09:40
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
"Є кращий спосіб": Байден застеріг Нетаньягу від наступу на Рафах
09:38
Огляд
вбивство Маргарити Разаз
Що відомо про вбивство українки в Німеччині: підозрювана з Росії та інші деталі справи
09:30
крилата ракета X-32
Партизани "Атеш" з'ясували, скільки ракет X-32 РФ планує виготовити цьогоріч
09:18
Дмитро Кулеба
В Індії анонсували візит Кулеби: названо дати
09:11
Ексклюзив
Карта бойових дій: Бахмут
Оперативна ситуація на Бахмутському напрямку стабілізовується, - командир екіпажу БПЛА "Кара Небесна" Отченаш
08:38
військове кладовище
У Мінветеранів пояснили, кого ховатимуть на Національному військовому меморіальному кладовищі
08:31
Ексклюзив
вибори росія
Половину явки на псевдовиборах на ТОТ забезпечили не місцеві мешканці, - голова Сєверодонецької РВА Власенко
08:30
Сергій Богачук (праворуч)
В українського нокаутера через росіянина зірвався чемпіонський бій
08:00
OPINION
Олексій Голобуцький
"Дронова економічна війна"
07:53
Інфографіка
На фото втрати окупантів
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 10 танків, 30 артсистем і 840 окупантів
07:48
Мер Нью-Йорка Ерік Адамс
Мера Нью-Йорка звинуватили у сексуальному домаганні, вчиненому в 1993 році
07:14
Збірна України
Євро-2024: лідер збірної України тренується окремо від команди перед вирішальною грою відбору
07:09
Ентоні Блінкен
Блінкен попередив про загрози, які штучний інтелект несе демократичним виборам у світі
06:46
Ілон Маск
Маск переконаний, що вживання ним кетаміну вигідне для інвесторів Tesla
06:27
Дональд Трамп
Трамп заявив, що євреї, які голосують за демократів, "ненавидять власну релігію та Ізраїль". У Білому домі відреагували
06:24
Бельгія
Мінні тральщики і 300 бронеавтомобілів: Бельгія готує пакет допомоги для України на €412 млн
05:59
Леонід Пасічник
Справу щодо очільника "ЛНР" Пасічника передано до суду: йому загрожує 10 років тюрми
05:46
Володимир Путін
У ISW пояснили, як Путін використає "рекордні" показники на "виборах" у війні проти України
05:34
розвідувальні безпілотники MQ-9A Reaper
Американський дрон Reaper здійснив аварійну посадку у Польщі
05:08
Петр Павел та Володимир Зеленський
Невдовзі Європа зможе виробляти необхідну кількість боєприпасів, зокрема й для України, - президент Чехії
04:40
Еммануель Макрон
Франція підтримала Польщу щодо обмеження експорту сільгосппродукції з України, - Politico
04:12
Дональд Трамп
Нездійсненна сума: Трамп шукає кошти для сплати $464 млн застави у справі про шахрайство
03:44
російська пропаганда
У Латвії заблокували низку сайтів з російською пропагандою
03:16
Росія може використати супутникові дані приватних компаній для ударів по Україні, - The Atlantic
02:48
Сі Цзіньпін і Еммануель Макрон
У травні лідер Китаю Сі Цзіньпін може відвідати Францію, - Politico
Більше новин