Іранська альтернатива: між Сирією та Венесуелою

Юрій Костюченко
27 червня, 2018 середа
16:40

З того часу, як в грудні 2017 року Іран сколихнула потужна хвиля протестів, у цій країні не було жодного дня, коли не відбувалося б демонстрації, страйку, акції протесту, зіткнень з правоохоронцями чи інших безладів

Зміст

Приводи для протестів були різноманітні – етнічні, релігійні, економічні, але всі вони швидко перетворювалися в політичні, особливо на тлі репресивної реакції уряду.

Протягом останніх трьох-чотирьох місяців настільки жорстоких і масових заворушень, як в січні-березні 2018 вже не було, і у зовнішнього спостерігача могло скластися помилкове враження, що владі вдалося взяти ситуацію під контроль. Втім, головна проблема, яка і змусила людей вийти на вулиці, залишалася нерозв’язаною, отже і про закінчення протестів, і про стабілізацію влади говорити було завчасно.

Проблема полягає в неспроможності влади вирішувати соціально-економічні проблеми, які вона створює в гонитві за власними зовнішньополітичними амбіціями. Соціальний вимір протестів визначається великим розчаруванням всіх верств населенням, тим, що їхні надії на покращення життя після скасування західних санкцій не справдилися. Навпаки, ресурси, що країна отримала від вільної торгівлі, були спрямовані на закордонні воєнні авантюри, а населення ще більше загрузло в злиднях.

Сьогодні близько 30 мільйонів іранців живуть за межею бідності, середній рівень безробіття в країні складає близько 12%, при цьому безробітних серед випускників вищих навчальних закладів – 42%, а загалом серед молоді – 28%. Значне безробіття, низька зарплатня, високі ціни та значний рівень заборгованості держави перед підприємствами, а підприємств перед робітниками зумовлює високу міграцію.

Вирішенню економічних проблем також заважає висока інфляція, яка складає в середньому близько 20% на рік. Війна є витратною справою. А Іран сьогодні веде кілька незрозумілих народу закордонних воєнних кампаній: в Іраку, в Сирії, та Ємені. Також іранська влада підтримує збройні формування з афганських, пакистанських та ліванських найманців.

Така політика не могла не відбитися на економічному становищі: наприкінці квітня сталося чергове критичне здешевлення іранського ріалу – офіційний курс знизився з 37,5 до майже 42 тисяч ріалів за долар. А до середини червня цього року офіційний курс досяг майже 43 тисяч. Втім, купити валюту за офіційним курсом майже неможливо, а на чорному ринку курс сягнув вже більше 100 тисяч ріалів за американський долар.

Саме тому люди вийшли в черговий раз на вулиці з економічними і політичними вимогами: припинити підтримку закордонних збройних угруповань і війн, та звернути увагу на внутрішні політичні та економічні проблеми. Крім Тегерану демонстрації відбулися в містах Табріз, Керманшах, Решт, Казвін, Шираз, Ісфахан та Арак. Вперше за 40 років було зачинено Великий Тегеранський базар. Спалахнули бійки з поліцією та силами безпеки, запалали мусорні контейнери і автомобілі, залунали гасла "Смерть Палестині", "Смерть Росії", "Геть з Сирії", "Смерть диктатурі".

Вперше за 40 років закритий Великий базар в Тегерані з написом "Я втомився від високих цін та інфляції". IranHrm

Проблема, яка постала перед урядом є багатокомпонентною і надскладною: відвести країну від економічної і соціальної прірви, придушити протести та зберегти існуючу систему влади, політичний режим і курс. Ці цілі багато в чому якщо не прямо суперечать, то суттєво не збігаються одна з одною.

Збереження політичного курсу не лише руйнує слабку економіку нескінченними закордонними війнами, але і суперечить поточній політичній реальності, яка склалася після відмови президента США Дональда Трампа підтримувати ядерну угоду. Іранський бізнес опинився в ситуації, коли збут нафти обмежують не санкції, а відсутність клієнтів. Це вимагає розробки альтернативної економічної стратегії, і відмови від курсу, якій президент Ірану Хассан Рухані і його команда вважали своїм головним політичним здобутком.

Спроби пошуку такої альтернативної стратегії були здійснені на закритому засіданні парламенту в неділю 24 червня, у присутності шести міністрів та першого заступника Рухіна Ешака Джаганхірі. Все, що міг запропонувати Джаганхірі, це реорганізацію деяких міністерств, та налякати присутніх неминучими перспективами закриття багатьох підприємств найближчим часом. На цьому засіданні, за повідомленнями місцевих джерел, дев’ять впливових членів парламенту закликали Рухані кардинально переглянути курс або піти у відставку.

Одночасно в Тегерані відбулося засідання Торгово-промислової палати, на якому бізнесмени обговорили зростання кризових явищ в умовах американських санкцій. Виступ міністра закордонних справ Мохаммеда Джавада Зарифа, якій обіцяв "гарні новини незабаром", був холодно сприйнятий представниками бізнесу. Бізнесмен Алі-Реза Кассемі попередив, що в найближчі 5 місяців безробіття неминуче збільшіться з 12,5% до 15%, і що країна втрачає близько тисячі робочих місць щодня. В свою чергу Реза Пайдар вважає, що незабаром надлишок нафти складе 700 тисяч барелів через несприятливу кон’юнктуру ринку, що може призвести до вкрай негативних наслідків для економіки. Бізнесмени попередили, що підтримка Національним банком більше 1400 фіктивних компаній, які нібито здійснюють експортно-імпортні операції, а насправді спекулюють валютою, є шляхом до руйнації національної економіки і показником корупції.

Все це відбувається на тлі масштабних протестів в багатьох містах, які супроводжуються зіткненнями з правоохоронцями, насильством, численними затриманнями і арештами.

Зіткнення протестувальників з поліцією в Тегерані на історичній вулиці Лалех-Зар 26 червня. IranHrm

Вуличні протести і політичний тиск посилюють і примножують заклики до відставки Рухані і формування нового перехідного уряду; навіть лунають думки про військовий уряд. Навряд сама по собі ідея відставки уряду спроможна врятувати чи навіть стабілізувати ситуацію, бо до кризи призвели зовсім не дії Рухані, а керівництво клерикалів і ісламської міліції. Отже, криза буде поглиблюватися в будь-якому випадку, і вулиці іранських міст дедалі частіше будуть перетворюватися на поле битви народу з владою.

IranHrm

Коли ми спостерігали за початковим етапом протестів в Ірані, ми ладні були повторювати тезу іранської влади, яку вона використовувала, щоб знизити напругу протистояння: Іран може піти шляхом Сирії. Сьогодні, дивлячись на розгортання потужної соціально-економічної кризи, можна починати висловлювати побоювання, що Ірану загрожує шлях Венесуели. Про це попереджує іранський економіст Садек Зіба-Калам. "Ми можемо стати наступною Венесуелою, такий самий стиль економічної неспроможності ладен призвести до аналогічних результатів", - каже він.

Ця жахлива альтернатива є ціною, яку доводиться платити націям за неспроможність корумпованої догматичної влади передбачати наслідки своїх політичних авантюр і вирішувати внутрішні проблеми.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.23
    Купівля 41.23
    Продаж 41.76
  • EUR
    Купівля 44.66
    Продаж 45.36
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
21 березня
19:53
Данило Гетманцев
За цьогорічних темпів економічного зростання Україна досягне довоєнного ВВП у 2034 році, – Гетманцев
19:45
OpenAI
У Норвегії чоловік подав до суду на ChatGPT після того, як бот неправдиво заявив, що він вбив власних дітей
19:38
Смартфон
В Україні затвердили план цифровізації держпослуг до 2026 року
19:37
На фото прапор ОАЕ
ОАЕ зобовʼязались інвестувати в економіку США $1,4 трлн
19:36
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила БПЛА по території України: ситуація ввечері 21 березня
19:26
Ексклюзив
Нацгвардія
"Потрібно вже зараз вносити правки": експерт Чаленко про законопроєкт, що надає Нацгвардії право застосовувати зброю під час "масових заворушень"
19:14
Депортації венесуельців без документів
У Венесуелі відкинули звинувачення Трампа у зв'язках депортованих зі США мігрантів з бандою Tren de Aragua
19:11
"Ситуація змінилася занадто сильно": Ніл Янг скасував концерт в Україні
19:06
Дональд Трамп
"Дуже скоро будемо мати повне припинення вогню": Трамп назвав "передумови" для угоди України та РФ
18:58
Секс-робота
В Ісландії міністерка пішла у відставку, зізнавшись у сексуальних стосунках із неповнолітнім 36 років тому
18:52
Сербія
Віцепрем'єр Сербії Вулін заявив, що російські спецслужби допомагали стримувати протести в Белграді
18:35
В Армії+ запустили опитування про ставлення до військової служби
18:33
Уряд підтримав законопроєкт про модернізацію професійної освіти
18:32
Дональд Трамп
"Буде найдосконалішим і найсмертоноснішим": Трамп заявив, що США працюють над розробкою винищувача F-47
18:31
Андрій Сибіга
Спецтрибунал для РФ став на крок ближчим: Сибіга розкрив деталі
18:15
Петр Павел
Павел припустив імовірність відправлення чеських військових в Україну
18:15
OPINION
Перший раунд перемовин: безпека Європи — в її власних руках
18:12
Огляд
аерокосмічна компанія Maxar Technologies
Чим загрожувала втрата супутникових даних для України від США та які у ЗСУ альтернативи
18:02
Україна ЄС
Євросоюз виділить для незалежних медіа в Україні €10 млн
18:01
ЗАЕС мусить повернутися під контроль України
17:56
Сектор Гази
Міністр оборони Ізраїлю Кац наказав ЦАХАЛу "захопити додаткові території" в Газі
17:35
ЗСУ
На Оріхівському напрямку РФ намагається захопити плацдарми поблизу Степового та Лобкового, - Сили оборони півдня
17:35
Оновлено
Президент Чехії Павел перебував в Одесі під час атаки "шахедів". Він назвав обстріл цинічним
17:21
Володимир Зеленський
Зеленський сказав, чому миротворці ООН не можуть замінити військовий контингент
17:21
Оновлено
Саміт ЄС, Емманюель Макрон
Макрон підтвердив зустріч із Зеленським та лідерами ЄС 27 березня в Парижі
17:12
Пресреліз
Ферекспо кар"єр
Українські податкові органи призупинили повернення ПДВ компанії Ferrexpo
17:09
Дональд Туск
ЄС погодив п’ятирічний термін для посилення обороноздатності проти Росії, - Туск
17:09
Принц Вільям проїхався на танку
Принц Вільям відвідав військові навчання в Естонії та проїхався на танку поблизу кордону з РФ
17:07
Щоб подякувати Великій Британії за підтримку: українські військові й поети продекламували вірш Invictus
17:07
мобілізація, підкуп, ЗСУ
СБУ та Нацполіція розкрили ще 5 схем ухилення від мобілізації
16:59
діти Україна
"Війна завдала страждань мільйонам дітей": ООН оприлюднила оновлені дані щодо порушень прав неповнолітніх в Україні
16:54
боєприпаси натовського калібру
Європа зіткнулася з нестачею пороху й тротилу, - Bloomberg
16:53
Українська книжка Behind Blue Eyes потрапила до шортліста світового конкурсу дизайну
16:44
На фронті з початку доби відбулося 68 боїв: росіяни найактивніші на Покровському напрямку
16:42
Обстріляні будинки в Бахмуті
Окупанти пропонують іпотеку на житло в зруйнованих війною Бахмуті, Попасній, Волновасі, - ЦПД
16:37
МЗС України
Більшість обстрілів на Курщині здійснює сама Росія, – МЗС України
16:36
Протести у Сербії
Протести в Сербії: помер підліток, який постраждав через обвал даху вокзалу в місті Нові Сад
16:21
Антоніо Таяні
В Італії заявили, що можуть відправити миротворців в Україну лише під прапором ООН
16:15
OPINION
Таємні переговори Трампа та Путіна: що це означає для України
16:13
В Україні знімають художній фільм про Голодомор "Співають коники у житі"
Більше новин