Чому колотнеча з тренерами вилізе Усику боком
Через постійні зміни тренерів український боксер Олександр Усик ризикує втратити чемпіонські титули
Несподівана відставка
На Олександра Усика 21 липня очікує головний бій у кар'єрі. Українець сперечатиметься у Москві з росіянином Муратом Гассієвим за звання абсолютного чемпіона світу. Переможець забере усі чотири титули у важкій вазі (до 90,7 кг) - за версіями WBO (Всесвітньої боксерської організації), WBC (Всесвітньої боксерської ради), WBA (Всесвітньої боксерської асоціації) та IBF (Міжнародної боксерської федерації).
І от перед таким важливим боєм Олександр Усик ошелешив усіх новиною, що він звільнив свого тренера Сергія Ватаманюка. З ним він працював із самого початку професійної кар'єри у 2013 році. Спочатку Ватаманюк був другим тренером, а у минулому році став головним.
Саме він виводив Усика на переможні поєдинки Всесвітньої боксерської суперсерії проти німця Марко Хука та латвійця Майріса Брієдіса. Тим більш дивно було почути заяву боксера, що Ватаманюк не був для нього справжнім тренером.
"Він не був моїм тренером по-справжньому, просто допомагав мені у певних речах. Зараз ми розлучилися, тому що те, що він давав, не допомагало мені розвиватися. Я не хочу працювати з людиною просто тому, аби хтось був. Він хороший хлопець, але хороший хлопець - це не професія", - сказав Усик, який зазначив, що припинив співпрацю з Ватаманюком після бою з Брієдісом.
До поєдинку з Муратом Гассієвим боксера готує Рас Абнер, який вже допомагав Усику перед боєм із американцем Майклом Ханетром на початку 2017 року. Цей канадець знана у світі боксу людина, але не тренер, а катмен (фахівець, який працює з розсіченнями та іншими травмами, отриманими у ході бою). Тому 21 липня Олександр Усик, по-суті, залишиться сам-на-сам із Муратом Гассієвим та його надзвичайно досвідченим американським тренером Абелем Санчесом.
Старі проблеми
Джеймс Алі Башир
Проблеми з тренерами актуальні для Усика з 2017 року. Саме тоді він ухвалив суперечливе рішення звільнити Джеймса Алі Башира - американця, який працював з ним майже з самого початку професійної кар'єри та привів до титулу чемпіона світу у вересні 2016 року, коли Усик переміг поляка Кшиштофа Гловацькі.
Такий крок українського боксера, одразу виглядав помилковим, через те, що Башир володіє колосальним досвідом. Ще у 1970-х він був одним із тренерів у команді легендарного Мохаммеда Алі. А пізніше багато років асистував Емануелю Стюарду - тренеру Володимира Кличка.
Усик під керівництвом Башира насправді прогресував, швидко освоївся на професійному рингу, а головне - досягнув результату. А от після звільнення американця боксер зупинився у рості, що зрештою визнав й сам.
Спочатку Усик пояснив звільнення Башира бажанням повернутися до свого тренера у аматорському боксі - Анатолія Ломаченка, який зробив його олімпійським чемпіоном. Але ця ідея була поганою. Ломаченко-старший постійно зосереджений на підготовці іншого українського чемпіона, свого сина - Василя Ломаченка, тож не спроможний приділяти Усику достатньо уваги. Однієї лише розробленої програми тренувань та підказок по відео недостатньо.
Негативні наслідки
Сергій Ватаманюк
Перші негативні наслідки невизначеності Олександра Усика з тренером були помітні ще під час бою проти Майкла Хантера. Вперше, за час виступів серед профі, Усик настільки невдало розпочав поєдинок та програв три стартових раунди на суддівських картках. Пізніше українець врятував становище та виграв решту раундів, але критику отримав заслужену.
У чвертьфінальному поєдинку Всесвітньої боксерської суперсерії проти німця Марко Хука він відбоксував набагато впевненіше та переміг екс-чемпіона світу технічним нокаутом.
Але вже наступний бій із Майрісом Брієдісом ледве не закінчився для Олександра Усика першою серед профі поразкою. Українець програв за очками першу половину бою та врятувався лише у заключних раундах. Після поєдинку з'ясувалося, що Усик виграв з перевагою лише у один суддівський голос - якби один із рефері не віддав йому перевагу у 12 раунді, то переміг би Брієдіс.
Найбільшою проблемою Усика у півфіналі суперсерії стала відсутність чіткого плану на зустріч. Брієдісу вдалося затягнути українця у відкритий бій, де він мав перевагу. І лише краща фізична підготовка Олександра Усика дозволила йому перехопити ініціативу, коли у латвійця закінчилися сили.
Експерти відзначали, що Усику не вдалося використати свої найсильніші сторони. Раніше українець старався уникати відвертих розмінів ударами та зайвий раз не ризикувати. Наш боксер не є панчером і ніколи не гнався за нокаутом. Усик домінував у ринзі завдяки постійному руху, кращій роботі "на ногах" та поступово виснажував суперника. Він брав гору загальною кількістю різноманітних ударів, яка поступово ставала критичною для опонента та призводила до нокауту.
Що робити далі
Джеймс Алі Башир вже закликав Усика не відступати від притаманного йому стилю та у жодному разі не влаштовувати із Гассієвим вигідну супернику рубку.
"Усику не можна вступати в силове протистояння з Гассієвим, це не його стиль. Стиль Усика - дипломатія, рух, швидкість. Йому потрібно продовжувати цим користуватися і не зраджувати собі, щоб комусь догодити", - переконаний американець.
До порад Башира українцю варто прислухатися. А після поєдинку із Гассієвим, промоутерам Усика із K2 Promotions слід нарешті знайти для свого найкращого боксера тренера належного рівня. Українських промоутерів мала чогось навчити, хоча б історія з тренером Володимира Кличка. Адже після смерті свого багаторічного тренера Емануеля Стюарда наш славетний боксер так і не знайшов фахівця, який би відповідав його власному рівневі.
Недоліки молодшого за Володимира та недосвідченого американця Джонатона Бенкса не були помітними, лише коли Кличко на попередньому багажі впевнено переміг росіянина Олександра Повєткіна та болгарина Кубрата Пулєва.
Ці недоліки повилазили назовні, коли чемпіон почав здавати фізично і на перший план вийшли стратегія та тактика. Коли Володимир Кличко програвав два свої останні у кар’єрі поєдинки британцям Тайсону Ф’юрі та Ентоні Джошуа, у його куті бракувало тренерської думки. Бракувало так саме, як її зараз не вистачає у куті Олександра Усика.
- Актуальне
- Важливе