live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Кривавий Місяць на побаченні з Марсом. Коли, де і як спостерігати за подією сторіччя

27 липня відбудеться повне затемнення Місяця - найдовше за все 21 сторіччя. А поряд можна буде спостерігати Марс, як яскраву помаранчеву зірку - і все це неозброєним оком!

Місячне затемнення відбувається, коли Земля опиняється між Сонцем і Місяцем, і наш супутник потрапляє в тінь Землі, тобто, по суті, ці небесні тіла вибудовуються в ряд.

Чому Місяць стане червоним?

Це пов'язано з візуальним ефектом, який виникає, коли сонячні промені, що проходять по дотичній до земної поверхні, розсіюються в атмосфері Землі і частково досягають Місяця.

Земна атмосфера найбільш прозора для променів червоно-помаранчевої частини спектру, отже саме ці промені досягають поверхні Місяця при затемненні, що і надає йому червоного відтінку. 

Варто відзначити, що в це затемнення Місяць буде виглядати меншим, ніж зазвичай. Орбіта місяця не зовсім кругла, і 27 липня Місяць буде знаходитися в апогеї - тобто на максимальному віддалені від Землі.

Де буде видно місячне затемнення?

В цьому році повне місячне затемнення зможуть побачити жителі Східної Африки, Близького Сходу і Центральної Азії. Відмінний огляд буде у вчених в Антарктиці. Неозброєним оком спостерігати за затемненням зможуть і всі жителі України - якщо, звісно, цьому не стане на заваді погода та висока хмарність.

 

Коли спостерігати?

  • Початок - 21.24
  • Повна фаза - 22.30
  • Найтемніша фаза - 23.21
  • Кінець повної фази - 00.13
  • Завершення затемнення - 1.19


 
Затемнення буде видно по всій країні, а для спостережень не потрібні технічні засоби. Спочатку Місяць потемніє, а згодом стане тьмяним з червоним відтінком.  Поруч можна буде роздивитися Марс, як яскраву помаранчеву зірку.

Ця мапа показує, де затемнення буде видно повністю або частково. 

Якщо ж погода таки підставить українців, за усіма головними подіями в небі можна буде спостерігати тут, де відбуватиметься пряма трансляція.

Найкраще затемнення буде видно українцям в східних регіонах: на Донбасі, в Дніпропетровській і Харківській областях.
 

 

Не забувайте про Марс

Поряд з повністю затьмареним Місяцем, зверніть увагу на сусідню до нас планету. У день затемнення в Марса буде день "великого протистояння". Сяючи сліпуче жовто-оранжевим свіченням, ця планета буде розташовуватися на півдюжини градусів нижче супутника Землі. 

Велике протистояння Марса відбувається, коли Земля проходить між Марсом і Сонцем так, що дві планети опиняються максимально близько одна до одної. 

Червона планета буде сяяти яскравіше Юпітера (який у звичайний час займає почесне друге місце по яскравості, поступаючись першістю лише Венері) в період з 7 липня по 7 вересня, але піку світіння вона досягне саме 27 липня.

"Звичайні" протистояння відбуваються приблизно через кожні два роки (в середньому через 780 діб). Але коли Марс підлітає до нашої планети максимально близько - менше, ніж на 60 млн км., То такі протистояння називають великими протистояннями, вони трапляються через кожні 15 або 17 років.

Попереднє велике протистояння сталося 28 серпня 2003 року. Наступне велике протистояння відбудеться 16 вересня 2035 року.

Пограємо в науковців?

Використовуючи тільки ваші очі, ви можете оцінити яскравість повністю затьмареного Місяця. Астрономи вимірюють місячну яскравість і колір, використовуючи шкалу Данджона, пронумеровану від 0 (темне, коричнево-червоне затемнення) до 4 (мідно-жовте затемнення).

Шкала Данжона

L = 0: Дуже темне затемнення. Місяць майже невидимий.
L = 1: Темне затемнення, сіре або коричневе за забарвленням. Деталі помітні тільки з обладнанням.
L = 2: Глибоке червоне або іржаве забарвлення. Дуже темна центральна тінь, а зовнішній край яскравіший.
L = 3: Помаранчево-червоне забарвлення. Центральна тінь зазвичай має яскравий або жовтий обід.
L = 4: Дуже яскраве мідно-червоне або помаранчеве забарвлення. Умбральна тінь має синюватий, дуже яскравий обід.

Поділіться власною оцінкою яскравості з нами у коментарях нижче. Ця, здавалося б, проста вправа може багато чого пояснити про стан атмосфери Землі, включно із впливом вулканів і лісових пожеж на її прозорість.

Що ще?

Окрім усього вищезазначеного, цієї ночі на небі буде видно Сатурн. Він розгорнеться таким чином, що в телескоп можна буде роздивитися його кільце. І це ще не все: 27 липня чітко буде видно чотири відомих супутника Юпітера, знайдені Галілеєм, які, відповідно, отримали назву "Галілеєві".

Забобони і повір'я про місячне затемнення

Здавна склалося, що люди приписують природнім явищам магічні властивості. І до кожного явища перший-ліпший астролог розповість, що варто чи не варто робити. 

Так, наразі український медіапростір наповнений порадами щодо майбутнього місячного затемнення. Наприклад, у цей період не рекомендується починати нових важливих справ: не підписувати документів, не брати на себе ніяких зобов'язань - особливо фінансових. Не варто ні самому брати в борг, ні позичати грошей іншим".

Або "не варто провокувати навколишніх на агресію і самим вестися на чужі провокації ". 

Можна знайти і ряд ритуалів, наприклад, на позбавлення і очищення на місячне затемнення, де потрібно спалювати папір зі списком того, від чого хочете позбутися у житті.

Ми наголошуємо, що подібні поради та повір'я не мають під собою жодного наукового обгрунтування, а затемнення - природнє і абсолютно безпечне явище. 

новини партнерів

28 травня, 2020 четвер

28 травня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати