Хлорний колапс в Україні

27 липня, 2018 п'ятниця
18:02

Чи загрожує Україні хлорний колапс? І скільки вирішення проблеми з очисткою води коштуватиме гаманцям українців? Розслідування журналіста програми "ШУСТРОВА LIVE" Дмитра Костюка

Зміст

Інформаційний простір країни заполонили тривожні новини: у розпал літа ми ледь не опинилися на межі екологічної катастрофи! Через відсутність запасів хлору, необхідних для очищення води, водоканали по всій країні поставлені перед вибором: або постачати необроблену воду, чим викликати загрозу масових епідемій, або ж і зовсім залишили українців без питної води.

Підприємство "Дніпроазот" у Кам'янському, де працюють 4 тисячі людей, заснували ще в 1938-у році. Нині це приватна акціонерна компанія-монополіст – єдине підприємство з виробництва хлору в Україні. 15 червня "Дніпроазот" зупинив свою роботу, чим і викликав водну кризу. Офіційна причина зупинки: через значне зростання ціни на газ підприємство стало збитковим.

Щоб відновити роботу, потрібно збільшити ціну на хлор, - розповів під час мітингу працівників підприємства у Кам’янському голова правління "Дніпроазот" Сергій Сідоров. Голова профспілки "Дніпроазот" Григорій Потуремець наполягав на значних втратах підприємства через занижену, на його думку, ціну на хлор.

Поки працівники "Дніпроазот" мітингували в Кам’янському та Києві, над країною нависла небезпека залишитися без очищеної води.  Першими ще 11 липня забили на сполох в Жовтих водах, де місцевий водоканал повідомив, що має запасів хлору лише на декілька днів. Згодом про небезпеку розповіли у Вінниці, Запоріжжі, Харкові, Житомирі та Кривому Розі, де запасів залишилося на два-три тижні. Знизив тиск води в оселях найбільший споживач хлору "Миколаївводоканал".

16 липня на офіційному сайті "Аульського водоводу" повідомили про можливе припинення вже з наступного дня постачання питної води споживачам міст Дніпро, Кам’янське, Верхньодніпровськ та прилеглих населених пунктів. А 18 липня про вичерпання запасів хлору на місцевому водоканалі повідомила прес-служба міскради Лисичанська.

Через токсичність хлору, його заборонено довго зберігати в значній кількості,- пояснила нам причини нестачі реагенту в регіонах речник "Львівводоканалу" Уляна Горбата. 

Шляхи виходу із кризи

Вирішити проблему нестачі хлору можна двома шляхами: налагодити поставки реагенту з-за кордону або замість хлору використовувати інший засіб для очищення води. У Львові ще з 2011 року воду знезаражують гіпохлоритом натрію, який отримують із кухонної солі. Кухонну сіль для очищення води використовують і в Краматорську. Як відповідь на надзвичайну ситуацію, пов’язану з нестачею хлору перейти на гіпохлорит натрію планують в Хмельницькому.

Увагу на альтернативні реагенти звертають і в столиці. Водночас нова установка для Києва коштуватиме чимало. Наприклад, для Деснянської очисної станції, воду з якої споживає 60% киян, проект обійдеться майже у 200 мільйонів гривень. Та й оперативно збудувати цей об'єкт не вийде — переобладнання триватиме понад рік.

Між тим, наявність станції з виробництва гіпохлориту за понад 5 мільйонів гривень не вберегла від проблем з питною водою Житомир. Місту довелося шукати інші шляхи виходу з кризи, однак за словами керівництва "Житомирводоканалу", проблеми з дозвільною документацією – головна перепона постачання хлору з-за кордону.

На "Аульській хлоропереливній станції", що на Дніпропетровщині, зіткнулися з іншою вагомою проблемою. Підписали контракт з румунським виробником хлору на тисячу тон, але його поставки станом на 18 липня ще не розпочалися. Причина - складності перевезення небезпечного вантажу. Крім проблем з документацією та логістикою при ввезенні хлору з-за кордону водоканали лякає й дорога ціна.

Експерти зійшлися на думці, що єдиний можливий сценарій уникнення водного колапсу – це відновлення роботи "Дніпроазоту". І 17 липня на сайті підприємства з’явилась інформація про те, що компанія готова відновити виробництво в будь-який момент. Однак для цього потрібно суттєво підняти ціну на хлор. Дозволу на підняття ціни запитали в Антимонопольного комітету.

З відповіддю Антимонопольний комітет не забарився. У відомстві наголосили: "Комітет не встановлює та не надає висновки про економічну обґрунтованість цін на товари". При цьому "Дніпроазот" запідозрили в «зловживанні монопольним становищем".

Борги і справа в СБУ

Чи справді промисловий гігант "Дніпроазот" збитковий? Та що стало реальною причиною зупинення виробництва?

Виявляється, що минулий рік став одним з найуспішніших в новітній історії підприємства. За підсумками 2017-го "Дніпроазот" збільшив чистий прибуток у 10 з половиною разів.

Цьогоріч справи підприємства різко пішли на спад. З реєстру судових рішень дізнаємося, що лише протягом червня "Дніпроазот" програв дві судові справи на стягнення заборгованості за поставлений товар у понад 220 тисяч гривень. Коштів на погашення боргів компанія не має.

Щоб зрозуміти, чому Україна опинилася на краю катастрофи з водою, потрібно розібратися в господарській діяльності "Дніпроазот". Річ у тім, що три роки поспіль "Дніпроазот", який належить до групи "Приват" Ігоря Коломойського, отримував газ від "Укрнафти" (що на 43% теж належить Коломойському) за зниженою вартістю. 1 квітня 2018 року "Нафтогаз" змусив "Укрнафту" припинити постачання газу "Дніпроазоту" на 30% дешевше від ринкових цін. У таких обставинах "Дніпроазот" не зміг втримати ціну на свій основний продукт виробництва карбамід на прибутковому рівні, за рахунок чого і дотувалось виробництво хлору.

Саме вирішення газового питання назвала головною умовою запуску виробництва референт голови правління "Дніпроазот" Ганна Пугачова.

Ранок 20 липня: на офіційній сторінці Служби безпеки України у фейсбуці з’являється повідомлення:  "СБУ розпочато перевірку дій посадових осіб ПАТ "ДніпроАЗОТ", які призвели до створення дефіциту рідкого хлору. Це створило передумови до порушення нормального функціонування об'єктів життєзабезпечення населення та небезпеку для здоров'я людей». За результатами перевірки слідчими СБУ буде прийнято рішення щодо кваліфікації за Кримінальним кодексом України дій осіб, причетних до штучного створення передумов до виникнення надзвичайної ситуації".

Через декілька годин на сайті "Дніпроазоту" з’являється новина про те, що підприємство відновлює роботу хлорної групи цехів.

При цьому "Дніпроазот" висунув пропозицію постачати рідкий хлор одразу підприємствам-водоканалам по ціні, яка в п’ять разів перевищує ціни минулого року – повідомив директор КП Дніпропетровської обласної ради "Аульський водопровід" Віктор Страшко.

Хлорна криза має незабаром завершитися. І завершиться вона, найімовірніше, багатократним збільшенням ціни на хлор. Що ж стосується вартості води, водоканали запевняють, що на тариф ситуація суттєво не вплине. Вода зросте в ціні максимум на 5%. Однак, ця ситуація може стати прецедентом для здорожчання продукції інших промислових монополістів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з ушанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів із Путіним
15:34
путін
Путін під час "ракетного" звернення 21 листопада жодного разу не поворухнув руками: Bild припустив, що це означає
Більше новин