Казки про вітаміни: чому більшість із них - марнування грошей

Марія Гурська
3 серпня, 2018 п'ятниця
12:00

Їжте овочі, робіть вправи і, звичайно ж, приймайте вітаміни, щоб бути здоровими – це схоже на просту і досить очевидну пораду. Але не все так райдужно - деякі таблетовані добавки до раціону можуть серйозно зашкодити організму

Зміст

Цей матеріал є адаптованим перекладом статті Ерін Бродвін для видання Business Insider.

Десятиліття досліджень не знайшли будь-яких істотних доказів того, що прийом таблетованих вітамінів і різноманітних додатків якось особливо корисно впливає на здоров'я людини.

Фактично, нещодавні дослідження демонструють протилежну сторону: з'ясовується, що деякі вітаміни можуть завдати вам шкоди. Деякі з них навіть пов'язали зі збільшенням ризику виникнення раку, а інші з виникненням каменів в нирках.

Але, незважаючи на очевидне зростання знань у цій галузі, звичка до "таблетування" у людей протягом останнього десятиліття лишається такою ж.

Отже, ось вітаміни і добавки, які слід вживати, і ті, яких слід уникати:

Мультивітаміни

Вживати не варто - ви отримаєте все, що вам потрібно за допомогою збалансованого харчування.

Протягом десятиліть вважалося, що полівітаміни мають вирішальне значення для загального стану здоров'я. Вітамін С, щоб "підвищити вашу імунну систему", вітамін А, щоб захистити ваш зір, вітамін В, щоб бути "в тонусі".

Ви отримуєте ці  складові з їжею, яку їсте, а дослідження показують, що надлишкове вживання даних компонентів може завдати шкоди.

Так, дослідження 2011 року, яке охопило 39 000 жінок старше 25 років, показало, що жінки, які приймали їх в довгостроковій перспективі, насправді мали більш високий загальний ризик смерті, ніж ті, хто цього не робив.

Вітамін D

Вживайте його - він допомагає вашим кісткам залишатися міцними, і його важко отримати з їжею.

Вітамін D відсутній в більшості харчових продуктів, які ми їмо, але це важливий компонент, який допомагає  кісткам поглинати кальцій.

Сонячне світло стимулює його вироблення безпосередньо тілом людини,  але взимку його важко отримати достатньо. Кілька нещодавніх оглядових досліджень виявили, що люди, які приймали регулярно Вітамін D проживали в середньому більше, ніж ті, хто цього не робив.

Антиоксиданти

Пропустіть  їх - надлишок цих компонентів пов'язаний з підвищеним ризиком деяких видів раку. Краще просто їсти виноград.

Вітаміни A, C і E є антиоксидантами, які містяться в багатьох продуктах - особливо в ягодах і овочах, і їх рекламують за їх передбачувану здатність захищати від раку.

Але дослідження показують, що при надлишку антиоксиданти можуть насправді бути шкідливими. Довгострокове дослідження показало, що ті, хто регулярно приймав вітамін А були більш схильні  отримати рак легенів, ніж ті, хто цього не робив. Огляд випробувань 2007 року свідчить, що  "лікування бета-каротином, вітаміном А і вітаміном Е може збільшити смертність".

Вітамін C

Не заслуговує на приділену йому увагу – він не допоможе вам подолати застуду, а замість вживання купи таблеток краще їсти цитрусові та полуницю.

Міф про вітамін С "запустився" з припущення хіміка Лінуса Полінга в 1970-х роках, але насправді це порожній "галас". Дослідження показали, що вітамін C практично нічого не робить для запобігання застуді. Крім того, мегадози у 2000 міліграмів і більше можуть підвищити ризик виникнення каменів в нирках.

Вітамін B3

Пропустіть його – краще візьміть з полиць супермаркету філе лосося, тунця або ж звичайний буряк.

Протягом багатьох років вітамін B3 у підвищених дозах використовувався при лікуванні  безлічі проблем, від хвороби Альцгеймера до проблем із серцем. Але нещодавні дослідження привели до припинення надмірного призначення лікарями цього компоненту.

Огляд, який охопив 25000 людей з хворобами серця виявив, що вживання надмірних доз вітаміну B3 задля підняття рівня "хорошого" (HDL)  холестерину не знижує частоту серцевих нападів, інсультів, або смертей.

Крім того, охопленні дослідженням пацієнти, що вживали B3, з більшою вірогідністю ніж ті, хто вживав плацебо страждали від інфекцій, проблем з печінкою і внутрішніх кровотеч.

Пробіотики

Просто їжте йогурт

Пробіотики - дорогі бактеріальні добавки, які можуть обходитися в понад  $1 за таблетку - стали великим бізнесом з ринком в розмірі приблизно $23,1 млрд в 2012 році.

Ідея, що лежить в їх основі, проста: підтримати трильйони бактерій, що розквітають в нашому кишківнику і грають вирішальну роль в регулюванні здоров'я.

Але впровадження цієї ідеї в реальну практику було трохи складнішим. Досі ефект від пробіотиків залишається невизначеним - іноді вони допомагають, іноді ні. Тож найкраще приймати їх за призначенням лікаря, а замість того щоб бігти в аптеку за власним бажанням – перекушувати кисломолочними продуктами.

Цинк

Вживайте його - це один з виключних компонентів , пов'язаних із полегшенням застуди.

На відміну від вітаміну С, який вилікувати застуду не допоможе, цинк дійсно може згодитися. Мінерал заважає реплікації риновірусів, які і викликають застуду.

В дослідженні за 2011 рік вчені порівняли вибірки з людей, які нещодавно захворіли – одна група приймала цинк, інша - плацебо . У піддослідних, які вживали мінерал, застуда протікала швидше і з менш явними симптомами.

Вітамін Е

Пропустіть його - надлишок даного вітаміну пов'язаний з підвищеним ризиком виникнення  деяких видів раку. Замість таблеток краще вживати шпинат.

Антиоксидант Вітамін Е популяризувався за його передбачувану здатність захищати від раку. Але дослідження 2011 року, яке охопило 36 000 людей свідчить, що ризик раку передміхурової залози (простати) дійсно збільшився серед чоловіків, які приймали вітамін Е в порівнянні з тими чоловіками, які приймали плацебо.

Дослідження 2005 року пов'язало високі дози вітаміну Е з більшим  ризиком смерті. Тому, якщо вам потрібно більше вітаміну Е, зробіть собі свіжий салат зі шпинату замість прийому таблетки. Темна зелень, така як шпинат, багата цим компонентом.

Фолієва кислота

Вживайте її, якщо ви вагітні, або якщо хочете завагітніти.

Фолієва кислота - вітамін B9, який наше тіло використовує  для створення нових клітин крові та зниження холестерину.

Національний інститут охорони здоров'я США рекомендує, щоб вагітні жінки, або ті хто хоче завагітніти, приймали по 400 мкг фолієвої кислоти щодня, тому що їх тіла вимагають більше цього компоненту під час зростання плоду.

Крім того, кілька великих досліджень пов'язані з додаванням фолієвої кислоти до і під час вагітності свідчать про  зменшення частоти дефектів нервової системи, серйозних і небезпечних для життя вроджених дефектів головного мозку, хребта або спинного мозку дитини.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
21:46
"Шахтар" здолав "Брест" у Лізі чемпіонів
21:45
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нове спільне підприємство в Україні з найбільшим європейським виробником озброєння та прихід до влади команди Трампа. Колонка Сергія Згурця
21:36
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: уламки дрона впали в Холодногірському районі Харкова
21:24
Данило Сікан
Офіційно: Сікан перейшов з "Шахтаря" до "Трабзонспора", а Кевін Келсі – в "Портленд Тімберз"
20:51
Дональд Трамп і Джо Байден
Трамп розкрив, що написав йому Байден у листі, коли залишив Білий дім
20:36
Оновлено
Пожежа в готелі. Болу Карталкая, Туреччина 21 січня 2025 р. Туреччина
Пожежа в готелі на курорті в Туреччині: кількість загиблих зросла до 79, в межах розслідування затримали 11 осіб
20:26
Прапор США
США готуються відправити на кордон із Мексикою додаткову 1 тис. військових, - Reuters
20:15
Ексклюзив
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Комісар ЄС Кубілюс розповів, які реформи є вирішальними для успішної євроінтеграції України
20:08
Суд відправив під варту екскомандира 155-ї бригади "Анна Київська" Рюмшина з можливістю застави
20:05
Ексклюзив
кадирівці
До 98-ї повітряно-десантної дивізії РФ приєднався "Ахмат" та інші підрозділи: у 24-й бригаді розповіли про ситуацію в Часовому Яру
20:02
OPINION
Соціологія під час війни
19:56
суд у справі головного психіатра ЗСУ Друзя
Головному психіатру ЗСУ, підозрюваному в незаконному збагаченні, обрали запобіжний захід
19:52
Оновлено
Юрій Галушкін
Бригадному генералу Галушкіну, який вийшов під заставу 5 млн грн, вручили нову підозру
19:46
НАТО, Єнс Столтенберг
Столтенберг припустив імовірність завершення війни в Україні у 2025 році
19:35
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Професор Айзенберг назвав умову, за якої б Китай виступав за негайне завершення російсько-української війни
19:33
Ексклюзив
Найбільш затребуваними в Силах оборони є оператори БПЛА й офіцери-психологи, - Центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
19:30
Ексклюзив
робота військових, Часів Яр
Противник не отримав контролю над вогнетривким заводом у Часовому Яру: пресслужба 24-ї ОМБр
19:16
Марк Рютте
"Чекаю спільної роботи щодо України, РФ і Китаю": Рютте провів телефонну розмову з новим держсекретарем США Рубіо
19:16
Ексклюзив
Хода памʼяті у Києві
У Києві відбулася Хода пам'яті про перших загиблих Героїв Небесної Сотні
18:58
Дональд Трамп
Трамп закликав Путіна укласти угоду щодо припинення війни в Україні, інакше пообіцяв запровадити високі податки, тарифи й санкції щодо продукції РФ
18:54
водійка автобуса
В Україні відкрили новий набір на безоплатне навчання водійок автобусів і вантажівок
18:23
Стане найбільшою у Східній Європі: в Україні за підтримки Данії збудують другу чергу Тилігульської ВЕС
18:22
Суд відправив екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка під варту на 60 днів
18:19
Огляд
Дональд Трамп
Кабінет Трампа: кого новий президент США поставив на ключові посади
18:08
Ексклюзив
інавгурація у США, ілюстративне зображення
Зміна президента США – можливість для України, потрібно використати це, - нардеп Синютка
18:07
гривня тисяча гривень
"Тепла зима": допомогу від держави отримають понад 5 тис. українських родин із дітьми
18:06
Ексклюзив
Велика Новосілка
Військовий експерт Ступак пояснив, чому росіянам вдається брати населені пункти "в кліщі"
18:03
OPINION
Арешти офіцерів: дайте армії спокій, дайте їй воювати
17:58
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
У водах Британії виявили шпигунський корабель РФ
17:52
Викладача Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в домаганнях. У КНУТКіТ закликали не довіряти анонімним джерелам
17:52
Ексклюзив
Ілон Маск
"Це його політико-ідеологічне переконання": професор Айзенберг про жест Маска на інавгурації Трампа
17:27
З початку доби на фронті відбулося 67 боєзіткнень: на Покровському напрямку українські захисники відбили 41 атаку
17:25
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Українська оборонна промисловість буде цінним активом для ЄС, - єврокомісар Кубілюс
17:18
Оновлено
Донецька область
За минулу добу РФ обстріляла Донеччину 3829 разів: загинула людина, є поранені
17:02
OPINION
Ланцюг Злуки: Вже тоді мені здавалося, що ми перемогли...
17:01
Україна Польща
У Польщі заговорили про скасування допомоги "800+" для українців, які не працюють
17:00
Правоохоронці затримали ще 19 організаторів "ухилянтських схем" у різних регіонах країни
16:32
Оновлено
Армія РФ атакувала Костянтинівку ФАБами та дроном: одна людина загинула, сім поранених
16:30
Ексклюзив
"Має бути чесне розслідування і покарання для дітей та батьків": радниця Зеленського з прав дитини про побиття дівчинки у Білій Церкві
16:29
Інтерв’ю
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Україна має всі шанси стати історією успіху для ЄС, якщо продовжить шлях реформ і використає свій потенціал у ключових сферах, — єврокомісар Андрюс Кубілюс для Еспресо
Більше новин