Три мільярди для Медведчука: як українці фінансують "п’яту колону"

16 січня, 2019 середа
17:14

З українських заправок в російський бюджет: кому насправді українці платять за пальне та куди йдуть ці мільярди в розслідуванні журналіста "ШУСТРОВА LIVE" Дмитра Костюка

Зміст

"Боже! Я - єдина істота на світі, якій ти дав частку твоєї всемогутності: силу засудити або виправдати подібних до себе", - це рядки з "Молитви судді", розміщеної в будівлі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Саме тут вирішується доля кандидатів на зайняття посад суддів Апеляційної палати Вищого суду з питань інтелектуальної власності.

ІР-суд створений унаслідок проведення судової реформи 2016 року. 14 та 15 січня Кваліфікаційна комісія розглядала питання допуску кандидатів до участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів його Апеляційної палати.

Як з'ясувалося, суд новий, а правила відбору суддів старі. На рівні з іншими кандидатами до нього можуть потрапити судді із корупційним шлейфом, і навіть відкриті кримінальні провадження проти них не змінюють шансів кандидатів на успіх.

"Закон перешкоджає допуску кандидата до участі в конкурсі в тому випадку, якщо він має не зняту або непогашену судимість. Якщо ж відносно кандидата порушене кримінальне провадження, то підстав законодавчих не допустити такого кандидата до участі в конкурсі в комісії немає", - розповідає заступник голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Станіслав Щотка.

Серед претендентів на посаду IP-судді ми впізнали знайоме обличчя – це Ярослава Гудзенко, суддя Господарського суду Рівненської області. У жовтні ми шукали її в Рівному, однак працівники місцевого суду, дізнавшись про наш візит, допомогли судді уникнути зустрічі з пресою. Гудзенко – фігурант кримінального провадження, та неабиякого. Детективи НАБУ встановили, що "суддя умисно вчинила дії в інтересах компанії "Прикарпатзахідтранс" з використанням наданої їй влади та службового становища".

Справа на мільйони доларів. Точніше, 8 мільйонів, в які свого часу оцінили ділянку унікального нафтопродуктопроводу "Самара-Західний напрямок", що на 780 кілометрів розтягнувся по території України. Саме його суддя Гудзенко своїм рішенням передала дочірній російській компанії, керуючись при цьому сумнівними аргументами. Нібито через нововиявлені обставини. Колишній заступник Генерального прокурора України Віталій Касько називає такий аргумент абсурдним.

"Загальнодоступні, публічні документи, які існували на час розгляд в суді першої інстанції, не можна використовувати в якості нововиявлених обставин для перегляду такого рішення. Це буде порушенням, на мою думку, принципу правової впевненості, принципу правової визначеності, які є обов’язковими елементами права на справедливий суд", - пояснює юрист.

Так званими "нововиявленими" обставинами, якими керувалася суддя Гудзенко, стали документи про консервацію іншого трубопроводу від 1995 року та лист Міністерства палива та енергетики від 1998 року. Так, Ярославі Гудзенко вистачило одного засідання, 21 квітня 2015 року, щоб забрати трубу з власності держави та передати її росіянам. Хоча ні, як показала подальша історія, нафтопродуктопровід перейшов до українця, проте з міцними зв’язками в Кремлі, -  до Віктора Медведчука.

Як показали наші минулі розслідування, швейцарську фірму International Trading Partners AG, якій нині належить нафтопродуктопровід, через власного брата і дружину, мережу пов’язаних фірм, російських держкомпаній, бізнесменів та народних депутатів контролює саме Віктор Медведчук, а трубопровід є зв’язуючою ланкою його паливного бізнесу, який забезпечує куму Путіна багатомільярдні надходження для фінансування власних телеканалів, громадських рухів та партій.

Продажі російського дизпального з нафтопродуктопроводу в Україні контролює група "Proton Energy" ізраїльського бізнесмена Ніссана Моісєєва, друга Медведчука. Його компанія ТОВ "Глуско Україна" стала одним з найбільших імпортерів скрапленого газу з Росії, а саме з заводів державної "Роснєфті", якою керує давній друг Путіна Ігор Сєчін. На місці російської "ТНК" Моісєєв розвиває власну мережу заправок під торговельною маркою "Глуско".

Масштаби бізнес-імперії, яку збудував кум президента Росії, дійсно вражають. На сьогодні він контролює більше третини усього ринку дизельного пального країни. Ми зафіксували щоденні черги з декількох сотень бензовозів, неподалік паливного терміналу в Новоград-Волинському, де розливають російське пальне. Ще більше пального по всій Україні транспортують ешелонами з цистерн по залізниці, розташованій неподалік.

Як підозрюють в НАБУ, передача стратегічного та надприбуткового ресурсу в руки людей Медведчука значно покращила матеріальне становище судді Ярослави Гудзенко - в її декларації з’явилися нові суттєві статки. Схоже, це також допомогло і її кар’єрному зростанню.

Попри відкрите кримінальне провадження, після закінчення терміну  повноважень Гудзенко Вища рада правосуддя прийняла рішення внести подання про її новопризначення. В грудні 2018-го Президент України  видав відповідний указ. Тепер суддя вже перевіряє свої сили в конкурсі до Вищого спеціалізованого суду.

"За багато років, які кум Путіна контролював юридичну систему України, призначення суддів, ще з часів Кучми, адвокатуру та інші процеси, десь третина суддівського корпусу залишилася під його контролем", - розповідає народний депутат Сергій Висоцький.

Контроль над суддями найвищого рівня Медведчук почав встановлювати ще з 90-х років. Він керував спілкою адвокатів СРСР, потім був головою Спілки адвокатів України та три роки очолював Адміністрацію президента Леоніда Кучми.

Продовжувати контролювати судову гілку влади в країні Медведчук може через свого давнього соратника Василя Івановича Німченко. Це народний депутат, постійний гість проросійських телеканалів "NEWSONE" та "112". Така популярність - данина вірності Віктору Медведчуку. Німченко - заступник кума Путіна в "Українському виборі". З його подачі і партійну прописку змінив з "Опоблоку" на "Опоблок", з приставкою "За життя".

Німченко - в минулому суддя Конституційного Суду України з десятирічним досвідом роботи на найвищих суддівських посадах нині підпрацьовує представником Медведчука в численних судових позовах щодо «захисту честі і гідності». В грудні вони подали позов проти народного депутата і голови парламентського комітету з закордонних справ Ганни Гопко за… пост у фейсбуці

"Представником позивача буде депутат від "Опоблоку" пан Німченко. Виникає питання: невже в народного депутата Німченка немає більш важливих обов’язків працювати в сесійний тиждень в парламенті замість того, щоб ходити і представляти інтереси Медведчука?", - не приховує здивування Гопко.  

У квітні 2018-го Німченко примудрився подати позов проти голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова й інформаційної політики Вікторії Сюмар у справі, пов’язаній із нападом охорони Медведчука на наших колег, журналістів програми "Схеми". Він навіть виграв суд першої інстанції, однак програв апеляцію.

"Суд визнав право комітету власне займатися цією темою, темою безпеки журналістів, темою тих умов, в яких мають працювати журналісти, а не назвав, це як говорив «наш колега» Німченко з "Опозиційного блоку", наступом на горло демократії", - зазначала після перемоги у суді Вікторія Сюмар.

 Серед іншого, Німченко-Медведчук подавали позов до Конституційного суду на оскарження закону про деокупацію Донбасу, в якому Україна визнала Росію державою-агресором, за скасування військового збору, проти десятків журналістів, блогерів і телеканалів.

Судова тяганина політиків проти держави створює картинку для російських і проросійських ЗМІ в Україні. Тоді як контрольовані судді приймають доленосні для країни рішення на користь Медведчука.

Один лише контроль над нафтопродуктопроводом, подарованим Медведчуку Господарським судом Рівненської області, забезпечує прибуток у декілька мільярдів гривень щороку, - порахував експерт ринку енергетики Андрій Герус.

"На цих поставках із Росії трейдер може заробляти 40-50 доларів на тонні. Таким чином на рік можна заробляти чистого прибутку близько трьох мільярдів гривень. В нас гібридна війна, тому гібридність цієї війни вона дозволяє десь говорити про війну, десь заробляти, десь робити бізнес", - говорить експерт.

Поставки з Росії за останні три роки зросли до критичного рівня у 40% всього ринку дизпального, при цьому 38% надходить по одному лише трубопроводу.

"Більшість автозаправних станцій, більшість крупних мереж купують цей ресурс, тому що якщо цей ресурс є і його продають по ціні трохи дешевше аніж ресурс з Європи, то якщо ти не будеш його купляти, ти тоді вилетиш з ринку", - зазначає Герус.

Таким чином, більшість українців купуючи дизпальне, самі того не розуміючи, фактично сплачують гроші в бюджет країни-агресора. Більше того - Росія може в будь-який момент перекрити поставки пального, що спричинить його дефіцит і різкий стрибок цін. Однак такий розвиток подій не в інтересах Кремля, адже за бажання влади, Україна може легко змінити постачальника, пояснює Леонід Косянчук, що з 2009 по 2016 роки очолював найбільшу асоціацію учасників ринку нафтопродуктів України.

"Хто тут більше втратить Україна чи Росія ще треба порахувати, тому що якщо Україна втратить ці джерела постачання, збільшить виробництво внутрішній виробник, збільшить постачання Білорусь, Литва, Румунія, а Росія втратить ринок", - підкреслює він.

Нафтопродуктопровід – найдешевший спосіб транспортування пального. Той, кому він належить, може, зрештою, монополізувати ринок, за відсутності контролюючих дій держави.

"У політичного керівництва держави до них немає претензій, то чому до них мають бути якісь претензії українського ринку?", - говорить Косянчук.

Таким чином, на п’ятому році війни з Росією, бізнес окупантів процвітає в Україні, загрожує енергетичній безпеці держави та спонсорує п’яту колону, яка, отримуючи надприбуток, розбудовує свою медіа-імперію, політичні партії та продовжує впливати на судову гілку влади країни.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з ушанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів із Путіним
Більше новин