Водохреще: святкуй, пірнай, та не нашкодь!
19 січня – третій і останній акорд різдвяних віншувань: Водосвяття. Нагадаємо, що символізує це свято, для чого занурюватися в крижану купіль і як це зробити з користю для здоров’я
"А що третій празник - святе Водохреще", - співається про цей день у колядці, бо народ дуже шанує це свято і вкладає в нього багато вірувань і сподівань з давніх часів. Ще далеко до наших днів народ цього дня збирався у великі громади, щоб відсвяткувати хрещення в річці Йордан Ісуса Христа святим Іоанном Хрестителем.
Парубки вирізали з криги хрест, фарбували його соком буряка і прикрашали ялинковим гіллям - свято було барвистим і дуже значимим. Особливої сили набувала вода - вона зміцнювала здоров’я, зцілювала від недуг, відновлювала і додавала чоловікам сил, а дівчатам - краси.
Хрещення Господнє збігається з Богоявленням (19 січня), але ці свята слід розрізняти, хоча дві події двох свят відбувалися в один день на честь народження, хрещення і явлення Сина Господнього.
Із Святого Письма
Багатьом було відомо, що Збавитель тривалий час перебуває невпізнаним, тому слова Івана: «Він стоїть серед вас» заставили серця прискорено битися. І в цей час серед юрби на березі з'явився Чоловік з Назарету. Ісус опинився між грішниками. Він разом з всіма готувався прийняти хрещення від Івана. Ніхто не знав його навіть сам Іван, але мав якесь передчуття. Голос Святого Духа дав йому пізнати хто був Месія. Коли Іван підійшов до води, всіх вразили дивні слова, звернені до Галилеянина: «Я повинен хреститися від Тебе і чи Тобі йти до мене?». Відповідь Ісуса: «Допусти це тепер, бо так годиться нам виповнити усю правду» нічого не пояснила оточенню, але для Івана мали певний зміст і переконали його охрестити й тоді його передчуття перемінилось у певність. Він погодився здійснити обряд. У ту мить, коли Ісус стояв у річці і молився, сталося щось таємниче, знак розпізнавання. Ісус сходить, як і інші у воду, але не виявляє жодного гріха, а коли виходить з висоти Дух у вигляді голуба зійшов на Нього і почувся голос «Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав Його!». Ця небесна поява пригадує появу над печерою у Вифлеємі. Там звіщається про нього пастушкам, тут — невинному предтечі й розкаяним грішникам. Проте звіщення над берегами Йордану коротке у часі й мало з тих до котрих було звернене, його пізнало. Про це свідчення пізніше Іван Богослов скаже —
І свідчив Іван, промовляючи: Бачив я Духа, що сходив, як голуб, із неба, та зоставався на Ньому. І не знав я Його, але Той, Хто хрестити водою послав мене, мені оповів: Над Ким Духа побачиш, що сходить і зостається на Ньому, це Той, Хто хреститиме Духом Святим. І я бачив, і свідчив, що Він Божий Син!
Другий Святий Вечір
Або ж Голодна кутя – надвечір’я Водохреща, 18 січня. Знову за столом зі святковими, але пісними, стравами збирається вся родина і чекає на першу вечірню зорю. Вареники, маківники, квашенина, а головне - кутя та узвар і буханець рум’яного домашнього хліба створять атмосферу радості хрещення Господнього Сина, яке відбудеться наступного дня.
Святе Водохреще, свята вода
А на ранок ідуть святити воду. Її освячують і ввечері 18 січня також, вода має однаково особливу, цілющу, силу в ці дні. Її освячують у церквах або просто на річках, озерах, водоймах, джерелах.
Віряни переконані, що під час освячення води зцілюються від хвороб. Але, звичайно, тільки за умови, що приймається вона з молитвою і вірою. Відтак потрібно не просто прийти в храм за пляшкою або банкою води, або ж зануритися в крижану купіль і сфотографуватися "для історії", а й взяти участь в службі, помолитися з усіма.
За переказами, у ніч на Водохреще і звичайна вода отримує цілющу силу, тому її можна набрати і пізніше, після освячення. Вважається, що така вода не псується і не має запаху, вона зберігається весь рік і більше. Набирати воду можна в будь-які ємності, але зберігати краще в скляній посудині.
Повернувшись додому з храму потрібно обов’язково прочитати молитву і випити воду, але не з банки чи бутилки, з зі склянки чи кухлика. Упродовж року водохресна вода п’ється при хворобах лише натщесерце і після прочитання молитви.
Водохресне купання
На Водохреще багато людей виявляють бажання зануритися в ополонку, щоб вилікуватися чи просто оздоровитися душею і тілом. Священики та віряни йдуть до водойми з прорубаною ополонкою як символу річки Йордан. Після того, як священик освятить воду в ополонці, триразово занурюючи хрест, запалюючи вогонь і читаючи молитву, бажаючі занурюються у воду з головою три рази, хрестяться і промовляють молитву.
Хрещенське купання засвідчує готовність вірян піти за Христом, приймаючи хрещення і християнську віру. Ця дія цілком добровільна, оскільки немає жодного обов'язку занурюватися в крижану воду.
Прикмети свята Хрещення Господнього
- Лапатий сніг - чекаємо врожаю!
- Ясний холодний день - врожай під питанням, літо намічається посушливе.
- Перед Водохрещем зоряна ніч - вродять горіхи і ягоди.
- Похмурий день - хліба, врожаїв буде вдосталь.
Наш Йордан
Насправді віряни щиро чекають на цей день і з вірою і молитвами мріють пірнути у святу крижану купіль для очищення насамперед душі. Та й навіть не глибоко віруючі люди вважають корисним для здоров'я зануритися в святкову ополонку взимку. До речі, є повір'я, що в хрещенській воді неможливо застудитися. Та все ж слід дотримуватися певних правил, щоб усе пішло на здоров’я.
Як правильно купатися на Водохреще
Фото від "Рятувальників Каховщини"
Рятувальники Каховщини на своєму сайті виклали важливі моменти, які потрібно враховувати при зануренні в йорданську купіль, по пунктах.
- До Водохреща загартуйте організм.
- Купайтеся в присутності медиків і рятувальників.
- Не вживайте алкоголь перед купанням.
- Вибирайте водойму з безпечним спуском.
- Перед зануренням у воду зробіть зарядку.
- Не стрибайте і пірнайте у воду різко.
- Перебувайте у воді не більше 10 секунд.
- Після виходу з води розітріться рушником.
- Не допускайте купання дітей без нагляду дорослих.
А ще слід пам’ятати, що занурюватися в ополонку з головою не можна, щоб не отримати шоку від холоду. Вода має бути на рівні шиї.
Що взяти з собою для купання:
- Термос з теплим напоєм.
- Теплий сухий одяг.
- Великий махровий рушник і махровий халат.
- Тепле зручне взуття.
- Купальник, плавки.
Кому забороняється купатися на Водохреще в ополонці
Логічно, що людям з хворобами слід сто раз подумати і аж потім пірнути. Медики не радять пірнати тим, у кого хворі нирки, людям з цукровим діабетом, зі слабкою дихальною системою, захворюваннями ЛОР-органів, із хворобами тиску і серця, щитовидної залози, сечостатевої системи, травного тракту. Звісно - вагітним жінкам, людям з алергією на холод.
Прийшов Предтеча і забрав свята на плечі
Наступного дня після Водохреща - 20 січня - вшановується Іван Хреститель (Іван Предтеча). Завершуються свята, люди переходять до звичних робіт. Кажуть: "Прийшов Предтеча і забрав свята на плечі". А ще починається сезон весіль.
У ці дні вітаються "Христос Хрещається!" і відповідають: "У ріці Йордані!". Здоров’я і сили від цілющої води і благословенної землі!
- Актуальне
- Важливе