Чи повторюється в Україні протистояння Трампа і Клінтон?

19 квітня, 2019 п'ятниця
12:36

Цього року до другого туру увійшли дві сильні сторони з різними політичними програмами й шляхами розвитку країни. Схожа ситуація сталася у 2016 у США, де зіткнувся традиціоналізм з радикалізмом

Зміст

Розберімо основні точки перетину українських виборів з виборами в Америці.

Право на вибір

Ознака демократії – це можливість вибирати, а вибір у нас є. У нас був великий список кандидатів, але не було точних прогнозів. Ніхто не знав хто вийде у другий тур Тимошенко, Бойко, Гриценко, Порошенко чи Зеленський. Це і є особливість демократії.

Як результат, у другому турі опинилися дві суперечливі сили. Схожий вибір був і в американців у 2016 році, де спостерігалося протистояння традиційності, стабільного розвитку країни по вже знайомому вектору (Гілларі Клінтон) і нової політики, радикальних змін (Дональд Трамп).

Така ситуація трапилася і в Україні після першого туру, в який увійшли два кандидати. Перший – Петро Порошенко, досвідчений політик, який декларує стабільність протягом п’яти років, за які він реалізував реформу охорони здоров'я, безвізовий режим, Томос та зайнявся розвитком української армії.

Другий – Володимир Зеленський, бізнесмен без політичного досвіду. Він позиціонує себе як абсолютно нову людину зі свіжими поглядами та наміром прибрати із влади людей, які були при ній 25 років і дати дорогу молодому поколінню.

Схожа передісторія була і в США, де 8 років при владі стояв демократичний президент, який забезпечував стабільний розвиток в країні. І все було ніби добре, але після його правління, американці все ж вирішили вибрати інший вектор розвитку країни і більш експресивного кандидата, у якого в намірах було поставити стіну між США і Мексикою, і все це під соусом Make America Great Again.

І тут не можна сказати, що Обаму не підтримували, адже за весь час правління, він зробив багато для Америки: витягнув країну із депресії, завершив військові кампанії в Іраку та Афганістані, уклав міжнародну угоду про скорочення викиду парникових газів і т.д.

Але чому не підтримали наступника Обами і не вибрали потенційного продовжувача його політики – Хілларі Клінтон?

Все це сталося через те, що американцям набридла ліберальна політика Обами та занадто добре ставлення Америки до всіх країн і народів. Американці більше не відчували себе головними, тому і вибір припав на закриту і радикальну політику Трампа.

Повертаючись до ситуації в Україні, головним бажанням виборців було отримати нові обличчя і радикальні зміни. Українці голосували не за Зеленського, а проти старої влади.

Комунікація кандидатів

Вибори в Україні показали, що традиційні методи комунікації кандидатів не працюють. Це можна відстежити дивлячись на те, що Зеленського перед першим туром підтримували в основному тільки канали із групи "1 + 1 Media".

Порошенко, під час всієї передвиборчої кампанії, дотримувався стандартних методів агітації та отримав підтримку від багатьох топових ресурсів. Кількість згадувань було вище у 3 рази ніж у Зеленського, але це не допомогло йому посісти перше місце у рейтингу.

Графік від LOOQME. Співвідношення згадок кандидатів у медіа з їх результатами у першому турі.

null

Така ж історія сталася і з Хілларі Клінтон. Її підтримували рейтингові видання, такі як Fox News, The Wall Street Journal, The Washington Post і The New York Times, але в результаті виборів здобув перемогу Трамп, який використовував популізм і глибокий таргетинг в соціальних мережах, показуючи кожній цільовій аудиторії різну рекламу з різними меседжами.

Клінтон також запустила рекламу в соціальних мережах, але при цьому її команда використовувала більш приземлені методи, і про глибокий аналіз больових точок виборців і сегментації цільової аудиторії й мови не було.

Зеленський

Зеленський, у своїй передвиборчій кампанії, також змістив свій фокус із традиційних методів комунікації на соціальні мережі, використовуючи Сторіс в Instagram і Facebook, креативні рекламні ролики, челенджі та навіть "Зе!" віджет, який дозволяв власникам сайтів показувати на своїх ресурсах інформацію про передвиборчу програму команди "ЗЕ".

Відразу після заяви Зеленського про те, що він йде в президенти була запущена кампанія у соціальних мережах, яка пропонувала підписатися на розсилку новин про передвиборну кампанію Зеленського залишивши натомість свої дані.

Наступним кроком була заміна, так званих, агітаційних наметів на групи у соціальних мережах для кожного міста, які були створені в підтримку кандидата.

Серіал "Слуга народу" також зіграв чималу роль в позиціонуванні кандидата. Раніше Зеленського сприймали як коміка, але завдяки цьому медіа-проекту з'явився новий образ Зеленського – образ народного президента, жорстко налаштованого на боротьбу із корупцією.

Основна комунікація з боку Зеленського була націлена на молоде покоління та реалізована за допомогою сучасних технологій. Після першого туру, результати говорять самі за себе: 18-29 років (24,6% виборців), 30-39 років (майже 28%), 40-49 років (21%). Люди із групи 50-59 років (14,5%), а старше за 60 років – усього 11,8%(дані Національного екзит-полу).

Порошенко

У Порошенка також підключені соціальні мережі, і постійно ведуться сторінки в Twitter і Facebook. Основна проблема – консервативна комунікація, із використанням незрозумілого, для молодого покоління, мови. Людині, якій просто цікаво чим живе президент, не хочеться читати подібного формату новини. Немає прямого контакту, немає простоти спілкування. В результаті непродуманої подачі інформації, всі позитивні зміни в країні пройшли повз вуха молоді.

У нього була можливість приєднати молоді вікові групи, та й приводи для цього були також. Наприклад, у квітні Порошенко пообіцяв, що буде набирати в електорат молодь із регіонів. Тільки чому ця заява прозвучала у квітні, під час другого туру, коли вже пізно?

Більш успішною була комунікація, націлена на старшу вікову групу. Основними приводами стали монетизація субсидій і Томос: 18-29 років (всього 10,8%), від 30 до 39 років (18,3%) від 40 до 49 років (19,1%), від 50 до 59 років (21, 9%). Найбільша вікова група Порошенка – 60+ (29,9%) (дані Національного екзит-полу).

Очікування від другого туру

Якщо об'єктивно дивитися на ситуацію, що склалася, то шансів у Порошенка на перемогу мало. Рейтинг нинішнього президента міг би вирости, якби перед дебатами виник якийсь скандал пов'язаний із Зеленським або із його майбутньою командою (склад якої він повинен оголосити до 19 квітня). Дебати також допоможуть адекватно оцінити сили й можливості кожного із кандидатів.

Зараз комунікація обох кандидатів перемикнулась в режим антиагітації один одного. Вони ведуть діалог через канали комунікації, але при цьому не бачать середньостатистичного жителя. Вони чують тільки критику у свою сторону, і все це перетворюється в нескінченні суперечки. Ніхто з них не вибрав стратегію просування своїх меседжів, головна мета – знизити рейтинг опонента.

Є думка, що Порошенко може включити адміністративні ресурси в другому турі, внаслідок чого, ймовірна фальсифікація на кілька відсотків. Але це не схоже на правду, бо якщо це навіть станеться, навряд чи його врятує цей відсоток.

Кажуть, що Порошенко розуміє всю складність ситуації, і якщо він програє президентські перегони, то буде цілитися на парламентські вибори, а історія з фальсифікацією може ще більше збільшити його антирейтинг, який і так дуже високий.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.17
    Купівля 41.17
    Продаж 41.66
  • EUR
    Купівля 43.49
    Продаж 44.17
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
20 листопада
04:39
Оновлено
ппо
Росія атакувала Україну "шахедами" та ракетами: у Києві лунали вибухи
04:29
міни
Байден дозволив передачу протипіхотних мін Україні, - The Washington Post
03:39
посольство росії в Берліні
"Taurus - зараз!": перед посольством РФ у Берліні активісти вийшли на мітинг в 1000-й день повномасштабного вторгнення РФ
02:24
ХАМАС напав на Ізраїль
США наклали нові санкції на високопоставлених чиновників ХАМАСу
01:27
Центробанк Росії
"Рекордний рівень безробіття": голова Центробанку РФ заявила про вичерпання майже всіх ресурсів російської економіки
01:07
Metallica опублікувала відео, де військовий Сил Оборони грає їх хіт "Nothing Else Matters" на кобзі
00:46
окупанти Маріуполь
DeepState: росіяни окупували Нову Іллінку, а також просунулися на Курахівському й Торецькому напрямках
00:32
Сенат США
Республіканці в Сенаті США підтвердили скасування обмежень для України на удари ракетами ATACMS по цілях у РФ
00:17
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 130 боєзіткнень. Найгарячіше на Покровському та Курахівському напрямках
00:11
атака дронів на Москву
Ввечері Росію атакують дрони: два нібито збили у Московській області
00:03
Інфографіка
Збірна України з футболу, Ліга націй
Ліга націй: який вигляд має підсумкова таблиця групи України. Що чекає на збірну далі
2024, вiвторок
19 листопада
23:48
Домінік Собослай, збірна Угорщини, Ліга націй
Ліга націй: результати усіх матчів 19 листопада
23:37
Олександр Зінченко, Роман Яремчук та Юхим Конопля (зліва - направо), Албанія - Україна
Албанія - Україна 1:2: онлайн-трансляція вирішального матчу Ліги націй
23:37
Олександр Зінченко, Албанія - Україна
Збірна України перемогла Албанію у Лізі націй
23:26
Андрій Сибіга
Винагорода Росії новими територіями не відновить мир, - Сибіга
23:21
Хосеп Гвардіола
Гвардіола визначився зі своїм майбутнім у "Манчестер Сіті"
23:00
Оновлено
Протести у Грузії
У Тбілісі протестувальники знову встановлюють намети після того, як поліція знесла наметове містечко і затримала кількох людей
22:59
Ендрік, Реал, Ла Ліга
Новий тренер "Роми" забажав підписати у конкуренцію до Довбика юного таланта з "Реала"
22:33
світло
На Одещині після кількох днів блекауту запроваджують графіки відключень
22:33
Ексклюзив
Дмитро Разумков
Влада думає про вибори ще з осені 2022 року, - нардеп Разумков
22:15
Держдума Росії
Держдума РФ дозволила списувати кредити до 10 млн рублів учасників війни проти України
21:50
Ексклюзив
Володимир Зеленський у Верховній Раді
Не відчувається розуміння владою своїх дій, - політолог Розумний про плани від Зеленського
21:49
РФ перехопила дві з восьми ракет ATACMS, випущених Україною, - Reuters
21:26
Ексклюзив
"ТЦК - це досі єдиний вхід у військо": головний сержант 4 Центру рекрутингу Сил ТРО ЗСУ Семирог-Орлик про плани Міноборони замінити ТЦК
21:18
Реджеп Тайїп Ердоган
"Це непозитивні події": Ердоган про дозвіл Україні на удари ATACMS по РФ
20:57
Саміт ЄС, Жозеп Боррель
Боррель заявив, що "не бачить звʼязку" між дозволом США на далекобійні удари по РФ та загрозою ядерної війни
20:55
російська ППО, Севастополь, Крим
Партизани "Атеш" розсекретили систему ППО, яка захищає ключові обʼєкти у Севастополі
20:35
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Путін розширює перелік загроз - вносить зміни до ядерної доктрини РФ. Колонка Сергія Згурця
20:15
Футболка збірної України з 1000-м номером
"1000 днів боротьби і відваги": збірна України перед грою Ліги націй показала футболку з особливим номером
20:03
OPINION
Навіщо Путін змінив ядерну доктрину Росії
19:48
Оновлено
Ілюстративне фото
На Брянщині уражено арсенал РФ, ЗМІ повідомили про застосування ATACMS
19:34
Джорджія Мелоні
"Італія зробила інший вибір": премʼєрка Мелоні про дозвіл США Україні на використання ATACMS
19:11
Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен
Прем'єрка Данії анонсувала передачу Україні ще двох партій F-16
18:58
Володимир Зеленський
Президент підписав закон про запровадження е-посвідчення ветерана
18:47
Олександр Хижняк
Промоутер Усика запропонував олімпійському чемпіону Хижняку перейти у професіонали
18:44
Білий дім
США не змінюватимуть політику ядерного стримування у відповідь на нову доктрину РФ, - Білий дім
18:30
Ексклюзив
"Якщо це був ATACMS - це чудово": Defense Express про удар по ракетному арсеналу РФ на Брянщині
18:24
Ексклюзив
Дональд Трамп-молодший
"Трамп-молодший намагається бути ще більшим Трампом, ніж сам Трамп": політолог Несвітайлов
18:19
світло
Діятиме одна черга: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії 20 листопада
18:07
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро, министр иностранных дел Италии Антонио Таяни, министр иностранных дел Польши Радослав Сикорский, министр иностранных дел Германии Анналена Бербок и бывший премьер-министр Эстонии Кая Каллас
У ЄС готові "взяти на себе тягар допомоги Україні", якщо США обмежать підтримку, - глава МЗС Польщі Сікорський
Більше новин