Метью Брайза: Президент-елект Зеленський має вести переговори з Путіним у Нормандському форматі плюс США

Антін Борковський
29 квітня, 2019 понедiлок
16:36

Екс-радник держсекретаря США, директор у справах Європи та Євразії у Раді Нацбезпеки (2001-2005 рр.) у програмі телеканалу Еспресо "Студія Захід з Антоном Борковським "

Складається дуже напружена ситуація, через те, що президент Путін фактично підписав указ, що дозволяє отримання паспортів мешканцям окупованих територій України. Як ви оцінюєте ситуацію і наскільки вона є загрозливою?

Я думаю, що це дуже небезпечна ситуація. Водночас я, як спостерігач за вашими теперішніми  виборами у Харкові та Києві, був дуже задоволений тим, як минули вибори, як багато громадян України  використали своє виборче право на демократію. Але водночас ситуація є небезпечною. Навіть без цього останнього кроку Москви і Путіна, ситуація буде дуже важкою для пана Зеленського, бо ж очікування, покладені на нього щодо змін, є дуже високими, а можливості виконати це є малими, бо ж він не має нікого в парламенті, а парламент несе більшу відповідальність за проблеми в країні, тож через це Зеленський може розчарувати багатьох виборців. 

Я очікував, що Росія має щось вчинити, бо ж вона має багато рівнів і шляхів, аби  вплинути на ситуацію і чинити тиск, тож я побоююсь, що це є тим серйозним кроком, бо ж він призводить до дуже небезпечної ситуації.

А чому Путін почав видавати, чи точніше готується до видачі російських паспортів? Можливо йдеться про так звану інституційну окупацію цих вже окупованих територій, йдеться про частину Луганської і Донецької областей. А в подальшому створення структур подібних до Абхазії і Осетії?!  

Ми ще не можемо сказати про це впевнено. Зараз ще зарано робити судження такого типу. Я думаю, що основна ціль Кремля саме зараз, це - створення якомога більшої кількості політичних пасток, сіяння сумнівів і страху в Україні, наскільки це можливо, аби Зеленський показав свою можливу слабкість і розчарував виборців вже. У такій політичній нестабільності буде більше можливостей для Росії,  аби маніпулювати ситуацією й утримувати Україну від внутрішньої консолідації та від руху у бік Атлантичної спільноти. Я думаю,  це і є основна ціль президента Путіна. Я буду здивований, якщо він таким чином намагається зміцнити російську позицію в Донбасі, так як в Абхазії чи Північній Осетії. Думаю, що він не робив цього дотепер  через занадто велику політичну та економічну ціну в розрізі збільшення санкцій. Певно, він насправді вірить, що може досягнути дестабілізації України очікуванням і демонстрацією можливої неспроможності Зеленського виконати передвиборні обіцянки. А це не вартуватиме Росії майже нічого. 

Цілком з вами погоджуюсь, що ситуація є дуже загрозливою, фактично, ми маємо interregnum - міжвладдя і боїмось, що Путін може скористатись з цього хаосу.  З іншого боку - ми багато чули про можливі зміни у так званому Мінському форматі або ж Нормандському форматі. Чи є якісь шанси, на вашу думку, з долученням, наприклад, США чи Великої Британії до нього?

Думаю, що є шанси включити в нього США чи Об’єднане королівство. Зараз я перебуваю у Вашингтоні і буду власне про це говорити зі своїми колегами. Проте я остерігаюсь, що теперішні члени цього формату, маю на увазі Францію та Німеччину, будуть опиратись цьому. Вони боятимуться таким чином спровокувати Росію, але я вважаю, що саме зараз маємо той вирішальний момент, аби піднятись і показати свою солідарність та силу Трансатлантичної співдружності у підтримці України й вчинити такий серйозний крок.

Власне, бачимо, що Путін пішов на провокації і боїмось, що він може піти ще далі. Росія вже обіцяє так зване "нафтове ембарго"для України, і, на жаль, виявилось, що велика частина української нафти досі походить з Росії чи Білорусії. Тож це означає, що Путін іде на загострення.

Я думаю, що він не припинить постачання нафти до України, бо це стане таким агресивним вчинком, що обов’язково пробудить Німеччину і Францію  та й решту Європи, для подальших дій і накладання подальших санкцій. І  це те, що точно відбудеться. Тож я думаю, що це погроза, але ця погроза не буде втілена в життя. Вона спрямована лише на те, аби налякати українських виборців,  як ви і сказали, саме в ситуації міжвладдя, коли стара політична команда є деморалізованою, а нова ще не почала діяти. Тож я думаю, що це така погроза, аби утримувати Україну політично нестабільною, а це максималізує  можливість Росії маніпулювати ситуацією.

А чи має нова українська влада підтримку зі сторони Вашингтону? Бо ж ми розуміємо, що президент Трамп привітав нового президента-електа України, але ж йдеться не лише про якісь формальні речі, а про реальну підтримку.

Так, я думаю, що реальна підтримка України та демократії є, незалежно від того, чи то пан Порошенко, чи то пан Зеленський переміг на виборах. Я спілкувався із своїми колегами з Білого дому впродовж тижня, і вони дуже сфокусовані на тому, що відбувається в Україні,  поза тим Україна матиме конкретну і сильну підтримку в період переходу влади, аж до парламентських виборів у жовтні і особливо допоки не відбудеться інавгурація нового президента. Я не є найбільшим прихильником президента Трампа, проте мушу сказати, що його підтримка України, включно з  військовою допомогою, є більшою, ніж за  будь-якого попереднього президента США. Думаю, що так  триватиме надалі, а зараз допомога ставатиме лише інтенсивнішою.

Як ви гадаєте, що можна, а чого не треба чи не можна зараз робити президентові-електу і його новій команді? 

Я вважаю, що президенту-електу Зеленському потрібно в першу чергу показати, що, по-перше, він сформує чудову команду із конкретними ідеями, а також - як зробити для українських виборців саме те, чого вони хочуть. Дотепер він не казав про жодну конкретну політику, тож він повинен завоювати довіру українського народу і показати, що він може бути президентом. Це потрібно Вашингтону. По-друге, я думаю, що Києву важливо продемонструвати, що він не готовий до якихось окремих переговорів з Москвою, на яких би він міг показати свою гнучкість, це б стосувалось, скажімо постановки України в позицію слабшої. Якщо Зеленський збирається розмовляти із Путіним, він повинен робити це в Нормандському форматі і він повинен робити це із позиції сили! Це має відбуватись у такий спосіб, аби не дозволити Путіна подумати, що Зеленський нервує! І тоді він зможе розраховувати на підтримку Вашингтону. Якби я радив панові Зеленському, то сказав би йому: жорстко та чітко дати зрозуміти, що він би хотів, аби зібралась Нормандська група разом із США і лише за таких умов і такого оточення він готовий вести перемовини із російською стороною. В разі таких перемовин слід впевнитись у тому, що новий український президент має поруч друзів і майбутніх союзників, і це зробить ясно зрозумілим президенту Путіну, що він не зможе його експлуатувати. 

Побудова всього цього на базі солідарності із Трансатлантичною співдружністю є запорукою майбутнього України, її незалежності. Тож час розпочати вже.

Які сценарії зараз слід розглядати? Йдеться про так звані небезпечні сценарії для нашої країни. 

Я думаю, Кремль може щось зробити, чого не робив раніше, але те, що базується на вже зробленому. Що я маю на увазі. Ми можемо побачити, скажімо, збільшення тиску на Маріуполь, намагання зробити екстремально складним  будь-яке пересування Керченською  протокою, що просто знищить Маріуполь економічно. А загалом він продовжить створювати ситуації, демонструючи Україні буцім би її слабкість і буде просто очікувати, спостерігаючи за паном Зеленським, який опиниться в таких ситуаціях. А потім він буде продовжувати послаблювати  пана Зеленського день за днем, допоки той буде не в стані виконувати свої передвиборні обіцянки. Наскільки ми знаємо, Кабінет міністрів України несе більшу вагу відповідальності, а не президент, скажімо за пониження тарифів, тож президент не в змозі цього зробити, навіть якщо пообіцяв. Оскільки за це відповідає Кабмін, то Зеленський не зможе цього зробити.  

Схожі речі будуть послаблювати його авторитет тиждень за тижнем, допоки через 3, 4 чи 5 місяців ми не отримаємо нову політичну кризу в Україні. І в такому випадку Росія буде сильнішою, а спроби  України щодо руху на Захід слабшатимуть.  Я думаю, що це і є ціль Путіна -  заблокувати рух України до Трансатлантичної спільноти. Це ж все не просто заради отримання контролю на Донбасі. Росія може це зробити вже, якби вона цього хотіла. Путін хоче отримати всю Україну, втримати її на місці і не дозволити рухатись до ЄС чи НАТО. Ключ до цього - слабкий президент, що не в стані консолідувати свій авторитет і що втратив підтримку виборців - це чудовий спосіб для Путіна досягти своїх цілей.Це - стратегічна ціль. 

От що дає ця паспортизація. Але можливо я помиляюсь і він справді анексує Донбас, що обійдеться Росії у просто неймовірну ціну, й обов’язок ЄС, США і НАТО показати, якою буде ця ціна. І саме таких рішень я очікую від Білого Дому впродовж кількох наступних днів, рішень що будуть застерігати Росію від вчинення подібних  кроків.  

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
00:09
Ввечері 26 квітня Росія атакувала Україну ракетами
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
17:56
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Це робить його суперваговитою фігурою": політолог Цибулько про Залужного на посаді посла у Великій Британії
17:51
Єдина Росія
Українська розвідка здійснила кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
17:51
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ уперше за довгий час вивела в Чорне море 2 підводні ракетоносії
17:50
"Російськомовні квіри у Берліні у XVIII-XXI століттях"
Росіяни перепросили, що внесли Лесю Українку до книжки про російськомовних квір-людей
17:24
Олександр Яковець
Зеленський звільнив командувача Сил підтримки ЗСУ Яковця
17:23
наручники
Російського журналіста Forbes затримали за репост публікації про події в Бучі, йому загрожує до 10 років тюрми
Більше новин