Чи втомилися українці від війни: про що свідчать соцопитування

Лариса Волошина
9 липня, 2019 вiвторок
19:46

Президент України Володимир Зеленський заявив, що жителям Донбасу можна було б надати можливість заповнювати документи російською мовою

Зміст

Мовляв, він не бачить в цьому ніяких проблем. Чи розуміє президент, що такою відповіддю він фактично підтвердив вислів голови свого Офісу Андрія Богдана про необхідність надання російський мові статусу регіональної? Скоріш за все так. Просто не вважає це критичним. Загравання з агресором у сподіваннях сподобатися патерналістському електорату - це найбільша помилка українських політиків. Кількість тих, хто буде проти перегляду політики національної ідентичності, здається малочисельною. Але поступки в питаннях мови та стратегічного курсу не в змозі врятувати політиків від ненависті та зневаги з боку обивателя. Люди все одно будуть незадоволені. І завжди будуть знаходитися в пошуку "нового обличчя", яке пообіцяє їм більше. Українська політика, на думку виборців, це коли влада обдурює громадян. Але реальність полягає в тому, що і виборець постійно ошукує владу. Погоджується на популізм, а потім вимагає рішень державного діяча, бере "мзду" гречкою і дорікає нечесно нажитими статками. Реальність полягає в тому, що якщо нова влада спробує перевірити схильність українців до капітуляції на практиці, вона ризикує бути знесеною черговим повстанням.

Згідно результатів загальнонаціонального опитування Фонду "Демократичні ініціативи" та Центру Разумкова від 13 - 20 червня, чутки про втому від опору агресорові сильно перебільшені. "Мир за будь-яку ціну" не підтримується виборцями жодної з політичних партій. Неприйнятними для українців є більшість компромісів, які містяться в Мінських домовленостях.  Щодо пропозицій від Путіна-Медведчука і говорити годі. Проведення виборів на умовах бойовиків неприйнятне для 66% опитаних, прийнятне для 13%. Повна амністія всіх учасників бойових дій проти українських військ: неприйнятно – 61%, прийнятно – 15%. Формування силових органів ОРДЛО лише із місцевих представників: неприйнятно – 58%, прийнятно – 18%. Українці не сприймають внесення змін до Конституції щодо надання російській мові статусу державної мови: неприйнятно – 54%, прийнятно – 30%; згоду на особливі політичні та економічні відносини тимчасово непідконтрольних територій з Росією: неприйнятно – 53%, прийнятно – 23%; ухвалення закону про нейтральний та позаблоковий статус України: неприйнятно – 48%, прийнятно – 29%.

Громадська думка має чітко виражений регіональний характер. Тільки виборці "Опозиційної платформи – За життя" виступають за прямі перемовини з терористами - 74,6%. Проте й серед них переважає думка, що окуповані території слід повернути до України на тих самих умовах, що й раніше (35%). Перетворення їх на незалежні держави підтримує лише 5,5% виборців "Опозиційної платформи – За життя", а входження до Російської Федерації – менше 1%. І що показово, відсоток тих, хто "проти" за всіма показниками, почав зростати з обранням нового президента.

Багато хто вказує, що обрання на посаду глави держави невизначеної особи, яка навіть не приховувала своїх планів “просто припинити стріляти”, свідчить, що українці готові до поступок в питаннях миру. Дехто вважає, що суперечливі промови Зеленського є способом президентської команди втримати аморфний електорат. От тільки є маніпуляція, а є реальність. Не можна будувати політичний курс, виходячи з неіснуючих фактів. Теза, що українське суспільство втомилося від війни, - це маніпуляція та обман, нав‘язаний пропагандистами. 

Проблема Зеленського полягає в тому, що він одночасно приречений на непопулярні економічні кроки і на те, щоб пристати до однієї з двох суб‘єктних груп. Проросійської або проукраїнської. Залишитися обранцем аполітичного обивателя не вийде. Неможливо спертися на повітря. Є реальність, відмінити яку не може ані він, ані ласий до обіцянок виборець. Україна більше не може проживати спадщину СРСР. Борги, які потрібно віддавати та відмирання цілих галузей архаїчної економіки - це реальність, яка очікує всіх нас. Процес можна пом‘якшити, якщо припинити метушитися між радянським минулим та ринковим майбутнім. А можна погіршити, якщо вдаритися у виконання популістичних обіцянок. Задовольнити меркантильні очікування виборців все одно не вдасться. Навіть якщо здати Росії всі національні маркери.

Так у чому ж справа? Чому виборці обирають тих, хто просуває неприйнятні для них тези "болісних компромісів"? Адже обмовки про російську мову, віру, культуру, історію та території, які потрібно винести за дужки, - все це було під час виборчої кампанії. Ніхто ж і не думав ховатися.

Те, що президент не бачить загрози в перегляді національної культурної та мовної політики, - саме по собі проблема. Але те, що він, розуміючи, що для підтримання існуючого рівня, йому доведеться продовжувати реформи, не бачить зв‘язку між завищеними економічними очікуваннями та байдужістю до питань національної політики,  - це підґрунтя для катастрофи.

Справа в тому, що більшість українців впевнені, що "дружба" принесе їм особисту користь. Піднімуться зарплати, пенсії, запрацюють заводи, олігархи припинять наживатися на війні, а шалені мільярди будуть спрямовані на соціальну сферу. Правда полягає в тому, що на болісний мир українці готові, але тільки заради підвищення власного добробуту. Це - звичайний розрахунок. Також нав’язаний пропагандою. Тим не менш люди вірять, що заради підвищення рівня життя потрібно припинити війну. Що буде робити президент, коли в його каденцію будуть продовжувати підвищуватися тарифи, інтригувати олігархи, коли будуть зникати цілі галузі економіки? А що він буде розказувати виборцям, коли з‘ясується, що за відновлення Донбасу треба платити? Можна, звісно, спробувати податися до Путіна. Але у Росії немає грошей, щоб задовольнити українського виборця, якій сподівається на диво. Контрибуції ж Москва точно виплачувати не буде. "В Україні ж був громадянський конфлікт. От, і беріть гроші у своїх громадян". Коли ж кінця бідності вже сьогодні не наступить, обиватель швидко згадає, що завжди вважав неприйнятними поступки в питаннях національної безпеки та замирення з ворогом. І вкотре розчарований радо приєднається до тих, хто послідовно відстоює національні інтереси. Мова - це саме те, що президент бідної та неспокійної країни має охороняти в першу чергу. Якщо він, звісно, живе в реальній Україні.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.73
  • EUR
    Купівля 43.14
    Продаж 43.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
26 листопада
06:12
Партизани знищили електрообладнання релейної шафи на адмінкордоні окупованої Херсонщини та Криму
05:56
Борис Епштейн
Радник Трампа Епштейн просив у потенційних кандидатів на посади в новому кабінеті виплати за адвокатування перед президентом, - CNN
05:03
Дональд Трамп
Трамп заявив, що підвищить тарифи на товари з Мексики, Канади й Китаю
04:26
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила ударні БПЛА по Україні: у Києві та області спрацювала ППО, у Тернополі вибухи
04:14
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ вдарив по контрабандних шляхах передачі зброї "Хезболлі"
02:59
Ростовська область
У Ростовській області РФ заявили про атаку дронів
02:33
Куп'янськ
DeepState: Сили оборони зачистили Куп'янськ від росіян
02:13
Кіпр
Президент Кіпру під час зустрічі з Байденом заявив про намір приєднатися до НАТО, - ЗМІ
01:29
У Києві двоє чоловіків напали на волонтерку
Напад на волонтерку у Києві 2 червня: двох пенсіонерів засудили до 2 років із випробувальним терміном
00:43
Пентагон
У Пентагоні не бачать ознак присутності солдатів КНДР в Україні
00:15
Гаррі Кейн, Баварія, Ліга чемпіонів
Ліга чемпіонів: розклад матчів та трансляцій 26 листопада
2024, понедiлок
25 листопада
23:47
Пентагон
Пентагон оголосив тендери для підрядників зі США на обслуговування військової техніки в Україні
23:29
Антоніо Таяні
Італія не відправлятиме своїх військових на фронт в Україну, - голова МЗС Таяні
22:59
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
Ближче до Нового року будуть найскладніші часи для Покровська, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
22:53
Андрій Сибіга
ОБСЄ проведе спеціальне засідання через удар РФ по Дніпру новою балістичною ракетою
22:47
Генерал-майор Крістіан Фройдинг
Німеччина до Різдва передасть Україні ще дві системи ППО IRIS-T
22:46
Ексклюзив
Олексій Гончаренко
"Україна рухається до перемовин з Путіним": нардеп Гончаренко
22:35
Джо Байден перед Днем подяки
Байден традиційно "помилував" індиків перед Днем подяки
22:34
ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 185 боєзіткнень, з них 51 - на Покровському напрямку
21:57
Динамо
УПЛ: Який вигляд має турнірна таблиця після 14-го туру
21:44
Дональд Трамп
Спецпрокурор Сміт попросив зняти з Трампа усі звинувачення у справі про штурм Капітолія
21:25
Cаміт G7, 13 червня 2024 року, Італія
G7 готова посилити тиск на Китай через підтримку РФ у війні в Україні, - Bloomberg
21:00
Оновлено
У Вільнюсі поряд з житловим будинком упав вантажний літак: спецслужби не виключають причетність Росії
20:36
Оновлено
Полісся - Зоря
"Зоря" у меншості відібрала очки у "Полісся". Результати усіх матчів 14-го туру УПЛ
20:33
Джон Кірбі
У Білому домі підтвердили дозвіл на застосування Україною ракет ATACMS для ударів по РФ
20:29
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
На екстреній зустрічі Україна — НАТО будуть вирішувати, що робити з російським "Орешником". Колонка Сергія Згурця
20:06
У Глухові на Сумщині від удару РФ загинула поетеса Лідія Родителєва-Процик
20:05
укриття, бомбосховище
Німеччина збільшить кількість бомбосховищ для цивільних у межах нової стратегії нацбезпеки
20:00
OPINION
Чому "пророчі" обкладинки The Economist будуть популярними
19:59
ЄС не вдалося забезпечити Україну достатніми ресурсами для захисту від агресії РФ, - Боррель у підсумках року
19:58
Газпром
Австрія конфіскувала російський газ на €230 млн, вигравши арбітраж проти Газпрому, - Reuters
19:52
Роб Бауер
У НАТО заявили, що уразять пускові установки Росії, якщо вона нападе на Альянс
19:35
Оновлено
Обстріл Харкова
Росіяни зранку атакували Харків: зайнялася пожежа, є постраждалі
19:18
хабар
ДБР: працівники Одеського ТЦК вимагали у військовозобов'язаних по $4,5 тис. за відстрочки від служби
19:04
РФ протягом дня здійснила майже 20 атак на Нікопольщину: є поранені
19:03
Ексклюзив
смерть рашистським окупантам
Потенціал поступово вичерпується, - публіцист Богданов назвав фактори впливу на здатність РФ продовжувати війну
18:50
"Пам'ятаємо терор голодом": українці у світі вийшли на центральні площі вшанувати пам'ять жертв Голодомору та закликали зупинити РФ
18:46
Оновлено
Бійка зі стріляниною в готелі Києва: підозрюваним у вбивстві та в хуліганстві обрали запобіжні заходи
18:35
ППО
Сили ППО знищили балістичну ракету та 5 розвідувальних БПЛА на Одещині
18:34
PR
Чорна п'ятниця – осіннє свято знижок і дешевих товарів
Більше новин