80 років тому: 10 фактів про пакт Молотова-Ріббентропа

22 серпня, 2019 четвер
14:46

80 років тому, 23 серпня 1939 року СРСР та Німеччина підписали угоду, яка стала поштовхом до початку Другої світової війни. В цій угоді значна увага була приділена розподілу сфер впливу щодо українських земель та інших частин Центральної та Східної Європи

Зміст

1.Угода була підписана у Москві міністром закордонних справ Німеччини Йоахімом фон Ріббентропом та головою Ради народних комісарів СРСР В'ячеславом Молотовим у присутності Йосипа Сталіна та посла Німеччини Вернера фон Шуленбурга.

Пакт гарантував нейтралітет Радянського Союзу в конфлікті Третього Рейху з Польщею та країнами Заходу. Таємним додатковим протоколом визначались сфери взаємних інтересів обох держав у Східній Європі.

2. Таємний додатковий протокол складався з преамбули і чотирьох пунктів. Північний кордон Литви визнавався межею сфер інтересів Німеччини і СРСР. Також на той момент визнавалися інтереси Литви щодо Віленської області. Вільнюс належав Польщі упродовж міжвоєнного періоду як наслідок литовсько-польської війни 1920 року.

Межа сфер інтересів Німеччини і СРСР у Польщі проходила по лінії рік Нарви, Вісли і Сяну. Стосовно Південно-Східної Європи з радянської сторони була окреслена зацікавленість щодо Бессарабії, яка в той час належала Румунії.

Фінляндія, Естонія та Латвія також відходили до радянської сфери впливу.

3. Угоди Сталіна та Гітлера про розподіл сфер впливу у Польщі на практиці призвели до переходу під радянський контроль Західної України та Західної Білорусі. І ці зміни сталися вже через місяць після підписання пакту Молотова-Ріббентропа.

До складу СРСР були включені Львівщина, Івано-Франківщина, Тернопільщина, Рівненщина та територія сучасної Волинської області. Історична, політична, суспільна оцінка цієї ситуації  – це окреме питання. Йшлося про возз’єднання українських земель, але в межах та під проводом чужої імперії.

null

4. Також пакт передбачав зміни щодо статусу українських земель, які були тоді у складі Румунії. Перехід Північної Буковини (Чернівецька область) та Південної Бесарабії (південь Одеської області) під радянський контроль стався в червні 1940 року.

Цікаво, що також внаслідок цих територіальних перетворень Україна втратила Придністров’я. До 1940 року це була Молдавська АРСР у складі радянської України. Однак після окупації радянськими військами Бесарабії на її території була створена Молдавська РСР, яка отримала статус союзної республіки. Сталін любив нарізати кордони так як йому було потрібно і радянську Молдову вирішили розбавити українськими селами.

Тому захід Молдавської АРСР (Придністров’я) був включений до складу Молдови, а північно-східні райони автономії ввійшли до Одеської області.

5. 24 серпня центральні радянські ЗМІ оприлюднили новини про несекретні частини договору. Новини здивували лідерів держав по всьому світу, оскільки перед цим тривали антигітлерівські переговори між Англією, Францією та СРСР. Договір неприємно здивував іноземні комуністичні партії та єврейські громади Європи.

6. 1 вересня, через тиждень після підписання пакту розпочалася агресія проти Польщі з боку Німеччини. Почалася Друга світова війна.

28 вересня 1939 року,вже після поділу Польщі Сталіним та Гітлером до секретного протоколу було внесено зміни договором про дружбу та кордони між СРСР та Німеччиною. Німеччині було передано більшу частину польської території, а Литва перейшла зі сфери впливу Німеччини до сфери впливу СРСР.

Згодом Естонія, Латвія та Литва були вимушені підписати Пакт про оборону та взаємну допомогу, яким дозволялось розміщення радянських військ на їхніх територіях.

10 січня 1941 року Німеччина та СРСР підписали ще один договір про радянсько-німецький кордон та угоду про взаємні товарні поставки. Договір формально встановлював кордон між Німеччиною та СРСР між річкою Ігорка та Балтійським морем.

null

7. До закінчення Другої світової війни дані про таємну радянсько-німецьку угоду залишалися на рівні чуток.

Німецький оригінал додаткового протоколу був знищений під час бомбардування Берліна в березні 1944 року, але його копія на мікроплівці збереглася в архіві МЗС Німеччини. Службовець німецького МЗС передав цю копію британському підполковнику Томсону в травні 1945 року.

Вперше про секретні протоколи заговорили на Нюрнберзькому процесі. Обвинувачені лідери нацистів будували на цьому факті лінію захисту.

Широку популярність документ набув в 1948 році, коли він був опублікований у збірнику Держдепартаменту США "Нацистсько-радянські відносини. 1939—1941 рр.". Збірка також містила німецьке та німецько-радянське дипломатичне листування, де були посилання на секретні домовленості.

8. З'їзд народних депутатів СРСР у 1989 році оголосив пакт Молотова-Ріббентропа недійсним від моменту підписання.

Оригінал протоколу зберігався у архіві ЦК КПРС. Після розсекречення архіву документ було знайдено генерал-полковником, дослідником періоду сталінізму Дмитром Волкогоновим і опубліковано у журналі "Новая и новейшая история" (№1 за 1993 рік).

Зазначимо, що на початку дев’яностих у Росії ще було можливим критичне ставлення до Сталіна та його "геополітичних" кроків. Ситуація з доступом до архівів змінилася у 1995-1997 роках, що стало показником змін настроїв у російських елітах та повернення до імперського курсу.

null

9. 31 травня 2019 року у Росії вперше оприлюднили не тільки текст, а й скан копії пакту Молотова-Ріббентропа.

Скан-копії документів оприлюднив фонд "Історична пам’ять", зазначивши, що їх надав Історично-документальний департамент Міністерства внутрішніх справ Росії. Документи надруковані на друкарській машинці, під ними стоять підписи Молотова і фон Ріббентропа.

Таке демонстративне оприлюднення угоди, яку світове співтовариство оцінює негативно, свідчить про зміни у російській політиці. Якщо раніше росіяни приховували факт таємних угод про розподіл сфер впливу, то зараз вони пишаються такими діями.

10. Жоден з міждержавних договорів, які були підписані у 20-му столітті не викликав такої тривалої дискусії, як пакт Молотова-Ріббентропа. На думку більшості істориків, пакт став змовою двох диктаторських режимів з метою агресії проти Польщі. Він відкрив шлях до розв'язання Другої світової війни.

Фахівці міжнародного права у переважній більшості вважають пакт юридично неправомірним, оскільки він стосувався інтересів третіх сторін. Значна частина юристів вважає, що пакт треба кваліфікувати як злочин проти миру.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.52
    Купівля 41.52
    Продаж 42.02
  • EUR
    Купівля 42.92
    Продаж 43.68
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
10:37
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чому для створення трибуналу Путіна знадобилося три роки і як Україна вражає Трампа багатствами корисних копалин. Акценти світових ЗМІ 5 лютого
10:34
До переліку книжок антиукраїнського змісту внесли ще 9 видань
10:22
Картка єВідновлення
Уряд виділив додаткові 15 млрд грн на єВідновлення для ВПО
10:12
Сара Мішель Геллар зніметься у перезапуску серіалу "Баффі — винищувачка вампірів"
10:05
OPINION
Чи є у Трампа план
09:50
Огляд
Карта бойових дій за 29 січня – 5 лютого
Карта бойових дій за період 29 січня – 5 лютого: ЗСУ стабілізували фронт, під Покровськом б’ються за кожний метр
09:49
наземний роботизований комплекс Гімлі
Міноборони розгорнуло роботизовані підрозділи в бригадах ЗСУ
09:49
Поліція ліквідувала схему розповсюдження прекурсору для виготовлення амфетаміну в шести регіонах: 16 фігурантам оголосили підозри
09:32
Volodymyr Zelenskyy
Зеленський: Путіну байдуже, хто буде президентом України. Головне - з антизахідною позицією
09:29
Ексклюзив
Атака дронів по двох нафтобазах у Ростовській області
В січні Україна атакувала 30 обʼєктів РФ, - Згурець
09:21
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
Українська ППО знищила 57 ворожих БПЛА, 42 - не досягли цілей
09:17
Девід Леммі
До Києва прибув голова МЗС Великої Британії Девід Леммі
08:48
Оновлено
Ракетний удар по Ізюму 4 лютого
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 55 поранено
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну дронами: у Херсоні 4 постраждалих, у Києві працювала ППО
08:42
ЦРУ
ЦРУ запропонувало звільнитися всім своїм співробітникам, - ЗМІ
08:41
Ексклюзив
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
У Часовому Яру залишається 205 цивільних людей, - очільник МВА
08:16
Дональд Трамп
Трамп заявив, що дав наказ знищити Іран у разі замаху на нього
08:07
Оновлено
Снайпер ЗСУ
Сили оборони за добу відбили 35 атак росіян на Покровському напрямку і 12 на Курщині
08:00
OPINION
Обміняти рідкісноземельні метали на військову допомогу США – непогана домовленість. Колонка Віталія Портникова
07:58
Ексклюзив
Є інформація, що росіяни збільшили бойову частину БПЛА Shahed до 90 кг, - депутат Харківської облради Скорик
07:33
Лідер більшості в Сенаті демократ Чак Шумер
Демократи у Конгресі США розкритикували Департамент ефективності уряду на чолі з Маском
07:29
Військові Мексика
Мексика направила 10 тис. нацгвардійців до кордону зі США, щоб зупинити потік мігрантів і наркотиків
07:18
Інфографіка
знищені окупанти
Втрати РФ за добу в Україні: 1140 окупантів, 9 танків і 52 артсистеми
07:04
Гуантанамо
США відправили перших мігрантів на базу в Гуантанамо, - WSJ
06:38
Щоб приховати смерть дитини, тримали тіло в морозилці: в Одесі підозру отримала матір і її співмешканець
06:25
Пем Бонді
Пем Бонді стала новою очільницею генпрокуратури США
06:08
Оновлено
корабель рф
РФ утримує у Чорному морі один ракетоносій
05:53
окупанти
Російський призов не компенсує втрати на фронті, - ISW
05:34
Дональд Трамп
Трамп заявив, що США візьмуть під контроль Сектор Гази, а палестинців запропонував переселити
04:48
У Краснодарському краї РФ сталася пожежа на нафтобазі після атаки БПЛА
04:28
Чотирьох співробітників "виправної колонії ДНР" підозрюють у жорстокому катуванні українського військовополоненого
03:59
Трамп
Сальвадор пропонує приймати ув’язнених за "надважкі злочини" зі США: Трамп вивчає можливість угоди
03:38
Дональд Трамп
Трамп підтвердив, що його адміністрація веде перемовини з російською та українською сторонами
02:59
Китай та США
"Це добре": Трамп відреагував на запровадження мит Китаєм на американський імпорт
02:30
Російські браконьєри завдали Азовському морю збитків на понад 4 млрд грн
02:13
нафтовий танкер
Росія придбала 230 європейських та американських танкерів за $6 млрд для "тіньового флоту", – розслідування
01:54
Сили Оборони України відновили позиції біля Надіївки на Донеччині, - DeepState
01:47
ЗАЕС
Гендиректор МАГАТЕ Гроссі пообіцяв ушосте відвідати Запорізьку АЕС
01:37
вугілля
Син Януковича продає вугілля з окупованого Донбасу до Туреччини, - розслідування росЗМІ
01:12
Дональд Трамп і Тулсі Габбард
Комітет Сенату США підтримав кандидатуру Габбард на посаду директора нацрозвідки
Більше новин