80 років тому: 10 фактів про пакт Молотова-Ріббентропа

Юрій Корогодський
22 серпня, 2019 четвер
14:46

80 років тому, 23 серпня 1939 року СРСР та Німеччина підписали угоду, яка стала поштовхом до початку Другої світової війни. В цій угоді значна увага була приділена розподілу сфер впливу щодо українських земель та інших частин Центральної та Східної Європи

1.Угода була підписана у Москві міністром закордонних справ Німеччини Йоахімом фон Ріббентропом та головою Ради народних комісарів СРСР В'ячеславом Молотовим у присутності Йосипа Сталіна та посла Німеччини Вернера фон Шуленбурга.

Пакт гарантував нейтралітет Радянського Союзу в конфлікті Третього Рейху з Польщею та країнами Заходу. Таємним додатковим протоколом визначались сфери взаємних інтересів обох держав у Східній Європі.

2. Таємний додатковий протокол складався з преамбули і чотирьох пунктів. Північний кордон Литви визнавався межею сфер інтересів Німеччини і СРСР. Також на той момент визнавалися інтереси Литви щодо Віленської області. Вільнюс належав Польщі упродовж міжвоєнного періоду як наслідок литовсько-польської війни 1920 року.

Межа сфер інтересів Німеччини і СРСР у Польщі проходила по лінії рік Нарви, Вісли і Сяну. Стосовно Південно-Східної Європи з радянської сторони була окреслена зацікавленість щодо Бессарабії, яка в той час належала Румунії.

Фінляндія, Естонія та Латвія також відходили до радянської сфери впливу.

3. Угоди Сталіна та Гітлера про розподіл сфер впливу у Польщі на практиці призвели до переходу під радянський контроль Західної України та Західної Білорусі. І ці зміни сталися вже через місяць після підписання пакту Молотова-Ріббентропа.

До складу СРСР були включені Львівщина, Івано-Франківщина, Тернопільщина, Рівненщина та територія сучасної Волинської області. Історична, політична, суспільна оцінка цієї ситуації  – це окреме питання. Йшлося про возз’єднання українських земель, але в межах та під проводом чужої імперії.

null

4. Також пакт передбачав зміни щодо статусу українських земель, які були тоді у складі Румунії. Перехід Північної Буковини (Чернівецька область) та Південної Бесарабії (південь Одеської області) під радянський контроль стався в червні 1940 року.

Цікаво, що також внаслідок цих територіальних перетворень Україна втратила Придністров’я. До 1940 року це була Молдавська АРСР у складі радянської України. Однак після окупації радянськими військами Бесарабії на її території була створена Молдавська РСР, яка отримала статус союзної республіки. Сталін любив нарізати кордони так як йому було потрібно і радянську Молдову вирішили розбавити українськими селами.

Тому захід Молдавської АРСР (Придністров’я) був включений до складу Молдови, а північно-східні райони автономії ввійшли до Одеської області.

5. 24 серпня центральні радянські ЗМІ оприлюднили новини про несекретні частини договору. Новини здивували лідерів держав по всьому світу, оскільки перед цим тривали антигітлерівські переговори між Англією, Францією та СРСР. Договір неприємно здивував іноземні комуністичні партії та єврейські громади Європи.

6. 1 вересня, через тиждень після підписання пакту розпочалася агресія проти Польщі з боку Німеччини. Почалася Друга світова війна.

28 вересня 1939 року,вже після поділу Польщі Сталіним та Гітлером до секретного протоколу було внесено зміни договором про дружбу та кордони між СРСР та Німеччиною. Німеччині було передано більшу частину польської території, а Литва перейшла зі сфери впливу Німеччини до сфери впливу СРСР.

Згодом Естонія, Латвія та Литва були вимушені підписати Пакт про оборону та взаємну допомогу, яким дозволялось розміщення радянських військ на їхніх територіях.

10 січня 1941 року Німеччина та СРСР підписали ще один договір про радянсько-німецький кордон та угоду про взаємні товарні поставки. Договір формально встановлював кордон між Німеччиною та СРСР між річкою Ігорка та Балтійським морем.

null

7. До закінчення Другої світової війни дані про таємну радянсько-німецьку угоду залишалися на рівні чуток.

Німецький оригінал додаткового протоколу був знищений під час бомбардування Берліна в березні 1944 року, але його копія на мікроплівці збереглася в архіві МЗС Німеччини. Службовець німецького МЗС передав цю копію британському підполковнику Томсону в травні 1945 року.

Вперше про секретні протоколи заговорили на Нюрнберзькому процесі. Обвинувачені лідери нацистів будували на цьому факті лінію захисту.

Широку популярність документ набув в 1948 році, коли він був опублікований у збірнику Держдепартаменту США "Нацистсько-радянські відносини. 1939—1941 рр.". Збірка також містила німецьке та німецько-радянське дипломатичне листування, де були посилання на секретні домовленості.

8. З'їзд народних депутатів СРСР у 1989 році оголосив пакт Молотова-Ріббентропа недійсним від моменту підписання.

Оригінал протоколу зберігався у архіві ЦК КПРС. Після розсекречення архіву документ було знайдено генерал-полковником, дослідником періоду сталінізму Дмитром Волкогоновим і опубліковано у журналі "Новая и новейшая история" (№1 за 1993 рік).

Зазначимо, що на початку дев’яностих у Росії ще було можливим критичне ставлення до Сталіна та його "геополітичних" кроків. Ситуація з доступом до архівів змінилася у 1995-1997 роках, що стало показником змін настроїв у російських елітах та повернення до імперського курсу.

null

9. 31 травня 2019 року у Росії вперше оприлюднили не тільки текст, а й скан копії пакту Молотова-Ріббентропа.

Скан-копії документів оприлюднив фонд "Історична пам’ять", зазначивши, що їх надав Історично-документальний департамент Міністерства внутрішніх справ Росії. Документи надруковані на друкарській машинці, під ними стоять підписи Молотова і фон Ріббентропа.

Таке демонстративне оприлюднення угоди, яку світове співтовариство оцінює негативно, свідчить про зміни у російській політиці. Якщо раніше росіяни приховували факт таємних угод про розподіл сфер впливу, то зараз вони пишаються такими діями.

10. Жоден з міждержавних договорів, які були підписані у 20-му столітті не викликав такої тривалої дискусії, як пакт Молотова-Ріббентропа. На думку більшості істориків, пакт став змовою двох диктаторських режимів з метою агресії проти Польщі. Він відкрив шлях до розв'язання Другої світової війни.

Фахівці міжнародного права у переважній більшості вважають пакт юридично неправомірним, оскільки він стосувався інтересів третіх сторін. Значна частина юристів вважає, що пакт треба кваліфікувати як злочин проти миру.

Читайте також:
Тарас Кремень
15 червня, 2021 вiвторок
"Це катастрофа": Кремінь перевірив канали "Україна”, 1+1, "Інтер", СТБ, ICTV і заявив, що дві третини серіалів транслюють російською
Віктор Чорний
15 червня, 2021 вiвторок
Слідом за Кивою: "головний охоронець Медведчука" Чорний захистив дисертацію з порушеннями, – Bihus.info
Василь Ломаченко
15 червня, 2021 вiвторок
Ломаченко відповів на слова Лопеса, що він хотів вкоротити собі віку після поразки
Київ
+25
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.91
  Купівля 26.91
  Продаж 27.14
 • EUR
  Купівля 32.53
  Продаж 32.93
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
16 червня
20:40
Знайдемо якийсь формат співпраці, - Осадчук про розкол у "Голосі"
20:37
Відмінності були, - Байден про розмову з Путіним щодо Мінських угод
20:27
У Харкові суд скасував перейменування проспекту Жукова на Григоренка

Опитування

Чи переконає Байден Путіна піти з Донбасу?
20:12
Роберто Де Дзербі та Даріо Срна (праворуч)
Хочу повернути Ахметова на трибуни, - новий тренер "Шахтаря"
20:08
Представники "ЛНР" допитали у Білорусі Протасевича
20:01
Росія не проводить навчань, підтягуючи свою техніку до кордонів США, - Путін дорікнув американцям
19:54
Наталка Діденко
В Україну йдуть спека, зливи й град, - синоптик Наталка Діденко
19:41
Андрій Шевченко
Шевченко розповів, чи збирається покинути збірну України заради політики
19:32
Уряд ухвалив концепцію президентського університету
19:17
Микола Чаус
Ситник вважає, що справу Чауса можуть спробувати забрати у НАБУ
19:07
Княжицький: ми пропонуємо чіткі правила проти впливу олігархів на державу, а Зеленський – хоче призначати "олігархами" неугодних
19:02
Мінські угоди та вступ до НАТО: Путін назвав теми, які обговорив з Байденом щодо України
18:57
Марко Арнаутовіч
Євро-2020: форварда суперників збірної України дискваліфікували за расистські вигуки
18:45
Переговори Байдена і Путіна завершилися
18:43
карантин
"Жовту" зону карантину вводитимуть одразу по всій Україні, - МОЗ
18:43
На Херсонщині чоловік влаштував стрілянину, а потім випадково поранив себе і загинув
18:24
ООС
Окупанти обстріляли українські позиції поблизу Авдіївки, Зайцевого та Водяного
18:23
Френк Воррен та Тайсон Ф'юрі
Ф'юрі зізнався, як планує познущатись над Вайлдером
18:10
ресторан карантин
У МОЗ назвали умови, за яких можна не одягати маску в людних місцях
18:05
Дума
В Росії Дума запроваджує кримінальне покарання для членів "небажаних організацій"
17:58
Фінляндія - Росія
Росія перемогла Фінляндію на Євро-2020
17:49
міна
В Україні розроблять перелік замінованих територій Донеччини та Луганщини
17:43
Лассіна Траоре
Бомбардир з "Аяксу" прибув у Київ для підписання контракту зі "Шахтарем"
17:38
Яніс Адамсонс
У Латвії в справі про шпигунство депутата Сейму на Росію заарештували громадянина РФ
17:37
Зеленський
Росія відпрацьовує варіанти можливого захоплення Києва, Одеси, Харкова, - Зеленський
17:29
Денис Шмигаль
Об’єднана гірничо-хімічна компанія стане першим об’єктом у програмі "Велика приватизація", - Шмигаль
17:23
свято
Три особливі дні для душі: Трійця, її історія та сенси
17:11
Голос
Львівські партійці "Голосу" закликають керівництво партії скласти повноваження
17:07
Байден Путин
Байден назвав США та Росію "двома великими силами" у світі
17:02
Микола Чаус
У 2008 році Ситника вивозили в ліс і вимагали гроші, а потім мене почали переслідувати, - Чаус записав нове відео
16:34
окупант
Окупанти на Донбасі застрелили бойовика при спробі здатися ЗСУ, - розвідка
16:34
В Росії можна купити довідку про вакцинацію за $300, - Bellingcat
16:17
Олександра Устінова
"Керівництво "Голосу" перетнуло всі можливі "червоні лінії": Устінова про створення депутатського об’єднання "Справедливість"
16:14
вакцина
Шмигаль закликав КМДА не скасовувати COVID-вакцинацію на вихідних в столиці
16:11
Роман Протасевич
"Він виглядав пригніченим": мати Протасевича заявляє про примус стосовно сина з боку режиму
15:54
Укрпошта
Кабмін дозволив наглядовій раді Укрпошти призначати гендиректора без конкурсу
15:49
дощ
Рятувальники попередили про погіршення погоди: очікуються грози та град
15:42
Франція вирішила скасувати масковий режим на вулицях та комендантську годину
15:30
Уряд скасував контроль самоізоляції через додаток "Вдома"
15:29
Олександр Ткаченко
Кабмін дозволив масові заходи без дотримання дистанції та зі 100% наповненням відвідувачів
Більше новин