80 років тому: 10 фактів про пакт Молотова-Ріббентропа

22 серпня, 2019 четвер
14:46

80 років тому, 23 серпня 1939 року СРСР та Німеччина підписали угоду, яка стала поштовхом до початку Другої світової війни. В цій угоді значна увага була приділена розподілу сфер впливу щодо українських земель та інших частин Центральної та Східної Європи

Зміст

1.Угода була підписана у Москві міністром закордонних справ Німеччини Йоахімом фон Ріббентропом та головою Ради народних комісарів СРСР В'ячеславом Молотовим у присутності Йосипа Сталіна та посла Німеччини Вернера фон Шуленбурга.

Пакт гарантував нейтралітет Радянського Союзу в конфлікті Третього Рейху з Польщею та країнами Заходу. Таємним додатковим протоколом визначались сфери взаємних інтересів обох держав у Східній Європі.

2. Таємний додатковий протокол складався з преамбули і чотирьох пунктів. Північний кордон Литви визнавався межею сфер інтересів Німеччини і СРСР. Також на той момент визнавалися інтереси Литви щодо Віленської області. Вільнюс належав Польщі упродовж міжвоєнного періоду як наслідок литовсько-польської війни 1920 року.

Межа сфер інтересів Німеччини і СРСР у Польщі проходила по лінії рік Нарви, Вісли і Сяну. Стосовно Південно-Східної Європи з радянської сторони була окреслена зацікавленість щодо Бессарабії, яка в той час належала Румунії.

Фінляндія, Естонія та Латвія також відходили до радянської сфери впливу.

3. Угоди Сталіна та Гітлера про розподіл сфер впливу у Польщі на практиці призвели до переходу під радянський контроль Західної України та Західної Білорусі. І ці зміни сталися вже через місяць після підписання пакту Молотова-Ріббентропа.

До складу СРСР були включені Львівщина, Івано-Франківщина, Тернопільщина, Рівненщина та територія сучасної Волинської області. Історична, політична, суспільна оцінка цієї ситуації  – це окреме питання. Йшлося про возз’єднання українських земель, але в межах та під проводом чужої імперії.

null

4. Також пакт передбачав зміни щодо статусу українських земель, які були тоді у складі Румунії. Перехід Північної Буковини (Чернівецька область) та Південної Бесарабії (південь Одеської області) під радянський контроль стався в червні 1940 року.

Цікаво, що також внаслідок цих територіальних перетворень Україна втратила Придністров’я. До 1940 року це була Молдавська АРСР у складі радянської України. Однак після окупації радянськими військами Бесарабії на її території була створена Молдавська РСР, яка отримала статус союзної республіки. Сталін любив нарізати кордони так як йому було потрібно і радянську Молдову вирішили розбавити українськими селами.

Тому захід Молдавської АРСР (Придністров’я) був включений до складу Молдови, а північно-східні райони автономії ввійшли до Одеської області.

5. 24 серпня центральні радянські ЗМІ оприлюднили новини про несекретні частини договору. Новини здивували лідерів держав по всьому світу, оскільки перед цим тривали антигітлерівські переговори між Англією, Францією та СРСР. Договір неприємно здивував іноземні комуністичні партії та єврейські громади Європи.

6. 1 вересня, через тиждень після підписання пакту розпочалася агресія проти Польщі з боку Німеччини. Почалася Друга світова війна.

28 вересня 1939 року,вже після поділу Польщі Сталіним та Гітлером до секретного протоколу було внесено зміни договором про дружбу та кордони між СРСР та Німеччиною. Німеччині було передано більшу частину польської території, а Литва перейшла зі сфери впливу Німеччини до сфери впливу СРСР.

Згодом Естонія, Латвія та Литва були вимушені підписати Пакт про оборону та взаємну допомогу, яким дозволялось розміщення радянських військ на їхніх територіях.

10 січня 1941 року Німеччина та СРСР підписали ще один договір про радянсько-німецький кордон та угоду про взаємні товарні поставки. Договір формально встановлював кордон між Німеччиною та СРСР між річкою Ігорка та Балтійським морем.

null

7. До закінчення Другої світової війни дані про таємну радянсько-німецьку угоду залишалися на рівні чуток.

Німецький оригінал додаткового протоколу був знищений під час бомбардування Берліна в березні 1944 року, але його копія на мікроплівці збереглася в архіві МЗС Німеччини. Службовець німецького МЗС передав цю копію британському підполковнику Томсону в травні 1945 року.

Вперше про секретні протоколи заговорили на Нюрнберзькому процесі. Обвинувачені лідери нацистів будували на цьому факті лінію захисту.

Широку популярність документ набув в 1948 році, коли він був опублікований у збірнику Держдепартаменту США "Нацистсько-радянські відносини. 1939—1941 рр.". Збірка також містила німецьке та німецько-радянське дипломатичне листування, де були посилання на секретні домовленості.

8. З'їзд народних депутатів СРСР у 1989 році оголосив пакт Молотова-Ріббентропа недійсним від моменту підписання.

Оригінал протоколу зберігався у архіві ЦК КПРС. Після розсекречення архіву документ було знайдено генерал-полковником, дослідником періоду сталінізму Дмитром Волкогоновим і опубліковано у журналі "Новая и новейшая история" (№1 за 1993 рік).

Зазначимо, що на початку дев’яностих у Росії ще було можливим критичне ставлення до Сталіна та його "геополітичних" кроків. Ситуація з доступом до архівів змінилася у 1995-1997 роках, що стало показником змін настроїв у російських елітах та повернення до імперського курсу.

null

9. 31 травня 2019 року у Росії вперше оприлюднили не тільки текст, а й скан копії пакту Молотова-Ріббентропа.

Скан-копії документів оприлюднив фонд "Історична пам’ять", зазначивши, що їх надав Історично-документальний департамент Міністерства внутрішніх справ Росії. Документи надруковані на друкарській машинці, під ними стоять підписи Молотова і фон Ріббентропа.

Таке демонстративне оприлюднення угоди, яку світове співтовариство оцінює негативно, свідчить про зміни у російській політиці. Якщо раніше росіяни приховували факт таємних угод про розподіл сфер впливу, то зараз вони пишаються такими діями.

10. Жоден з міждержавних договорів, які були підписані у 20-му столітті не викликав такої тривалої дискусії, як пакт Молотова-Ріббентропа. На думку більшості істориків, пакт став змовою двох диктаторських режимів з метою агресії проти Польщі. Він відкрив шлях до розв'язання Другої світової війни.

Фахівці міжнародного права у переважній більшості вважають пакт юридично неправомірним, оскільки він стосувався інтересів третіх сторін. Значна частина юристів вважає, що пакт треба кваліфікувати як злочин проти миру.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.74
    Купівля 41.74
    Продаж 42.28
  • EUR
    Купівля 43.53
    Продаж 44.23
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
21:50
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакує Україну дронами: на Київщині спрацювала ППО
21:37
Микита Василенко
Професор КНУ ім. Шевченка Василенко в ефірі у роспропагандиста образив українських жінок: студенти та Лубінець відреагували
21:36
Ексклюзив
Карта бойових дій за 11-18 грудня
Ворог за тактичні успіхи платить стратегічними втратами, - голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ
21:04
Ростовська область
У Ростовській області РФ лунають вибухи поблизу аеродрому: влада заявляє про атаку безпілотників
20:39
Окупанти вдарили КАБами по Степногірську на Запоріжжі: постраждала жінка
20:35
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Новий пакет військової допомоги від Німеччини, КНДР продовжує підтримувати Росію. Колонка Сергія Згурця
20:12
Заманюють "безкоштовною" преміумпідпискою: ЦПД попереджає про нову шахрайську схему в Telegram
20:11
Ексклюзив
Бізнес, економіка під час війни
Економіст Пендзин назвав обсяг макроекономічного фінансування, який потрібен Україні у 2025 році
20:03
OPINION
"Make Russia small again" і знахар Гаврило
19:55
Василь Ломаченко
"Дивіться в бік отців, які віддають славу Господу, а не людям, країні та державі": Ломаченко про вибір між ПЦУ і УПЦ МП
19:47
опалення
У Кривому Розі завершили роботу бригади, які ремонтували опалення: до тепла підключено всі будинки
19:44
Володимир Зеленський
Зеленський прийняв вірчі грамоти послів Китаю, Сербії та Саудівської Аравії
19:40
новини Львівщини
Євросоюз виділив €65 млн на харчування школярів в Україні
19:29
комендантська година
Кабмін пропонує ВР посилити відповідальність за порушення комендантської години
19:27
армія КНДР
Спецслужби США вважають, що відправити війська в РФ було ідеєю КНДР, - NYT
19:10
Європейський інвестиційний банк
Укренерго отримало 86 млн євро кредиту на будівництво антидронового захисту на підстанціях
18:56
Оновлено
світло
Аварійні відключення світла скасували в усіх регіонах України
18:47
Оновлено
Молдова
РФ звинуватила Молдову в розробці плану операції в окупованому Придністров'ї. В адміністрації Санду відреагували
18:39
Британська система RFDEW
У Британії вперше успішно випробували радіочастотну зброю, яка здатна знищувати дрони
18:28
обстріл Білозерки, Херсонщина
Армія РФ атакувала Херсонщину: є загиблий, двоє поранених
18:19
Піарить TikTok Бойка: СБУ перевірить YouTube-канал "Лана ТУТ", ведуча якого працювала на проросійських медіа
18:17
Оновлено
Володимир Зеленський
"Хоче допомогти РФ витіснити газ від США та інших партнерів з Європи": Зеленський про зустріч Фіцо з Путіним
18:16
Ексклюзив
сховище газу
Припинення транзиту газу з РФ через Україну: експерт пояснив, чи можна його продовжити під виглядом палива з інших країн
18:02
OPINION
Заходу треба вкотре нагадати про Гітлера і Судети
17:59
Укрпошта
Укрпошта з 1 січня вводить нові тарифи на доставку посилок
17:46
Володимир Зеленський
Кількість убитих та поранених військових КНДР на Курщині перевищила 3 тис. осіб, - Зеленський
17:45
НБУ
НБУ бачить передумови для подальшого підвищення облікової ставки через інфляцію
17:39
Роберт Фіцо
Колишні прем'єри, міністри та лідери опозиції: у Братиславі відбувся протест "Досить Росії" через візит Фіцо до Путіна
17:24
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Партизани "Атеш" зафіксували в Криму переміщення росіянами техніки й боєприпасів
17:21
Ексклюзив
Запуск ворожого дрону "Орлан-10"
Планують створити до осені: Defense Express про формування у РФ військ безпілотних систем
17:21
ЗСУ, військові
"Виживання, стійкість у полоні і перепідготовка": бійців ЗСУ готуватимуть до дій в екстремальних умовах за новим стандартом
17:11
Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із британським прем’єром Стармером підготовку сторічної двосторонньої угоди
17:03
ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 164 боєзіткнення: Сили оборони відбили 11 атак на Покровському напрямку
16:54
окупанти вивезли з України
"Обіцяють 2 млн рублів": окупанти завезуть на ТОТ України понад тисячу працівників культури з РФ
16:53
Україна Польща
До України прибули перші військові з базованого у Польщі добровольчого легіону
16:24
отруєння діти
В Одеському районі через отруєння невідомою речовиною померли три дитини
16:23
Швейцарія
Швейцарія приєдналася до нового пакета санкцій ЄС проти Росії і Білорусі
16:20
Олександр Усик
"Слава Богу за все. Слава Україні": Усик звернувся до фанів після перемоги над Ф'юрі в реванші
16:10
Передавав ФСБ локації артилерії ЗСУ та гаубиць М777: охоронця з Херсонщини засудили до 15 років тюрми
16:02
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
В ОСУВ "Хортиця" спростували інформацію про оточення Сил оборони в Макарівці на Донеччині
Більше новин