Десять кращих зарубіжних книжок 2019 року
Більшість книжок цього огляду – сучасні літературні сенсації, світові бестселери, а також нарешті перекладена культова класика
За жанром так само маємо неабияке розмаїття – любовна драма і психологічний трилер, історичний детектив і бойовик про майбутнє
Загалом 2019-й був плідний на зарубіжні переклади, у чому можна переконатися на прикладі цих книжок.
Альфред Деблін. Берлін Александерплац. – К.: Видавництво Жупанського, 2019
…Безліч книжок, і фільмів починалися саме так, як у цьому культовому романі, екранізованому самим Фасбіндером у 1980 році. Герой виходить з в’язниці, у нього є план, але нам наперед відомо, чим все воно закінчиться. У цьому романі проблеми в героя, крім побутових, скоріше, метафізичні, вони передбачають пізніші "екзистенційні" відчуття епохи Сартра і Камю.
"Коли змішатися з натовпом, тоді все минається, тоді вже, братику, нічого не помічаєш», - заспокоює себе головний герой, тому що в стаді, зграї, колгоспі чи комуні легше виживати, стаючи зручним бидлом для погонича і пастуха з канцлером і генсеком включно. Натомість, залишаючись на самоті, стикаєшся з проблемами свого власного "я", яке відрізняється від планів усього людства на цьогорічне Різдво чи запуск чергового Дніпрогесу. Звісно, "радянських» реалій в «німецькому» романі Дебліна нема, проте загроза тоталітаризму – духовного і фізичного – вчувалася в Європі вже у 1920-х коли писався "Берлін Александерплац", чи пак "Історія Франца Біберкопфа", колишнього цементника й вантажника меблі", який стоїть на початку роману в Берліні епохи між двома світовими війнами, і думає, як би йому "знову стати порядним".
Крістіан Ґе-Полікен. Вага снігу. – Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2019
Іноді це чтиво нагадує справжню "снігову" медитацію. Неквапне, пливке, заворожуюче. "Це вино, яке нам дав Жозеф? Так, мій дорогий. П’ємо, стежачи за нашими спінінгами, тішачись теплом від сонця. І вина. Поки передаємо один одному пляшку, повітря теплішає. Ні вітерця. Гори випинають груди, і на них мерехтить сніг». Але до такої ейфорії головному героєві ще треба пройти чималий шлях. За сюжетом, молодий чоловік вирушає до батька, якого не бачив уже багато років, дорогою потрапляючи в автомобільну аварію. Люди із закинутого далеко у горах селища рятують його. Доглядати героя-оповідача береться загадковий Маттіас — наче й друг, але справжній деспот, чудовий кухар і любитель розповідати байки. Тим паче, що зайнятися цим є цим – його хата, засипана снігом, стоїть на краю села. Тож довгої зими обом героям доведеться боротися і за життя, і за збереження власної людської подоби, не втрачаючи віри та надії на прихід весни. Хоч це насправді важко у такому замкненому, герметичному просторі, не найпростіші дії іноді видаються за подарунок долі. "Я опановую себе, стискаю руками лижні палиці й роблю кілька кроків. Відразу виникає враження, що я віднайшов те відчуття свободи, яке, як гадав, втратив назавжди, під автівкою, серед понівеченого брухту і осколків скла".
Ллойд Джонс. Містер Піп. – Х.: Фабула, 2019
Цей роман - всесвітній бестселер новозеландського письменника, який свого часу увійшов у шорт-лист Букерівської премії. Перекладений на десятки мов і екранізований Ендрю Адамсоном (постановником "Шреків" і фільмів про Нарнію), причому головну роль виконав сам "доктор Хаус" - Х’ю Лорі. Отже, крихітне село на тропічному острові на півдні Тихого океану. Всі білі полетіли в Австралію, з іншого кінця острова наближається війна, школа три місяці закрита. І раптом місцевий відлюдник – єдина біла людина, що залишилася в селі, і ніколи раніше не помічена у схильності до вчителювання - відновлює шкільні заняття. Таким чином, "Великі сподівання" Діккенса, про які розповідає новий "вчитель", на маленькому тихоокеанському острові в розпал громадянської війни перевернули життя маленького занедбаного села і дівчинки, героїні роману. І це - лише перша ланка в ланцюжку подій, які мають привести до трагічного фіналу. "Я була здивована, що пригадую "Великі сподівання" у дуже несподівані хвилини, - зауважує героїня. - Найчастіше це траплялося вночі, коли я хотіла втекти в інший світ, але також і в інший час. Одного разу я дивилася на море, ні про що особливе не думала, і впіймала себе на думці, що йду до Сатіс-Гаусу, похмурого й усього в павутинні, разом із Піпом, якому кортіло повернутися в минуле".
Віржині Депант. Вернон Субутекс #1 – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2019
Цей роман, а також його авторка – літературні сенсації Франції. Книжка розійшлася мільйонним тиражем, 45-річна письменниця стала фіналісткою Букерівської премії 2018 року, першою феміністкою, провокаторкою і головним персонажем літературного андеграунду. За романом знято культовий телесеріал, а сама книжка затвердила за авторкою славу літературної панк-ікони, яка розпочалася з роману "Трахни мене" (1993). Цього разу, а саме в історії про Вернона Субутекса, авторка довела свою головну перевагу – нестримно-сатиричний ритм письма - до вражаючої досконалості. За сюжетом, герой роману, донедавна власник музичної крамнички, який ніколи не вірив, що все життя доведеться продавати платівки і футболки з рок-зірками, несподівано отримує сумнівну свободу. А саме – розпродає весь крам, стає невловним персонажем, точніше, злидарем, який поволі спускається на самісіньке соціальне дно. Звісно, секс, драгз і рок-н-рол при цьому додаються, хоч на хвилі безгрошів’я чолов’яга з ностальгією згадує часи, коли чудово знав, "як задешево з’їздити на концерт The Stooges до Ле-Мана або як програти сто євро в покер". Утім, життєвої мудрості а ля Буковскі йому все одно не позичати.
"Життя часто грає на два тайми: - переконаний наш герой, - протягом першого воно тебе заколисує, змушуючи думати, що ти всім керуєш, а протягом другого, коли ти розслабляєшся і складаєш зброю, застає зненацька й завдає удару".
Урсула Познанскі. Ереб. – Л.: Астролябія, 2019
Ця загадкова історія, що виявляється справжнім трилером, захоплює з перших сторінок. Спершу головного героя, який вчиться в школі та ходить на баскетбол, дивує раптова зміна поведінки і таємничість деяких його однокласників, але нарешті він і сам опиняється в просторі загадкової комп’ютерної гри "Ереб". Бо ж завдання і квести не просто стають дедалі складніші — деякі, безглузді на перший погляд, треба виконувати в реальному лондонському житті, а за вправність "Ереб" здійснює навіть невисловлені Нікові бажання, він знає його друзів, його симпатії і навіть страхи. Але якщо програєш, то остаточно — повернення в гру немає. "— У кінці залишаться лише кілька, - повідомляють нашому герою. - Вибрані для бою з Ортоланом. Вони вб’ють монстра і знайдуть скарб». Але на це здатен не кожен. То чи можна заради гри переступити власне сумління, втратити друзів? Де межа між віртуальним світом і реальним? Що стоїть за «Еребом»: містика чи не знана досі технологія?".
Ієн Мак’юен. Свій серед машин. – К.: КМ-Букс, 2019
За сюжетом цього роману, Велика Британія програла війну за Фолкленди. Марґарет Тетчер змагається за владу з Тоні Бенном. Сер Алан Тюринг, герой війни, досягає прориву в конструюванні штучного інтелекту. Отже, це — 1980-ті, але трохи не такі, до яких ми звикли. Чарлі, раптово розбагатілий нероба, кохає Міранду, розумну студентку, яка приховує свої секрети. Маючи зайві гроші, Чарлі купує Адама — першу модель штучної людини. Разом із Мірандою вони конструюють його особистість, і нова людина, що постає, бездоганна майже в усьому — вродлива, сильна і розумна. Та коли між ними, майже неминуче, формується любовний трикутник, перед Чарлі та Мірандою постають непрості моральні дилеми, на які вони мусять знайти відповіді.
Януш Леон Вишневський. Зміщення спектра. – Х.: Фабула, 2019
Цей роман – справжня літературна сенсація, адже українські читачі перші у всьому світі мають змогу познайомитись з продовженням бестселеру "С@мотність у Мережі", оскільки роман польського письменника не вийшов ще навіть у його рідній Польщі! За сюжетом, Якуб — студент факультету інформатики в університеті, який Він не знає, що в житті його матері було велике кохання, яке й досі її хвилює. Тим часом його дівчина раптом помічає дивовижні зв’язки між книжкою, яку саме читає, і життям свого коханого. Вона починає пошуки і наштовхується на таємницю. Хто насправді є батьком хлопця? Чи має вона право знайти відповідь на це питання? Заплутані стосунки, родинні таємниці, різні країни — і кохання, що перемагає час і долає всі перешкоди. Герої наново переживають давно забуті емоції, прагнуть розібратись у власних почуттях і зрозуміти, чи правильний вибір вони колись зробили.
"Одинадцять років він перебував у стані очікування того, що жінка, яка мене народила, все ж таки повернеться, - зауважує одна з героїнь. - Коли він втратив надію, почав утікати від згадок. Здебільшого від тих найкращих, а тим самим найболісніших, пов’язаних з Гамбургом. І головним чином саме через це ми повернулися до Польщі".
Кара Делевінь. Дзеркальце, моє дзеркальце. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2019
Авторка цього роману — популярна англійська акторка, співачка й колишня супермодель, яка вирішила покинути світ моди, написавши книжку, що стала справжньою сенсацією, У ній вона зруйнувала всі стереотипи про представниць модельної індустрії та привернула увагу загалу до проблем підлітків. Герої роману — підлітки-аутсайдери, кожен з яких вважає, що його життя — справжнісіньке пекло. Один живе з матір’ю-алкоголічкою, другий чекає на повернення брата з в’язниці, третя шукає забуття у випивці та хлопцях, четверта вдягнена як персонаж аніме, гадаючи, що в цьому її свобода. Всі разом вони – це гурт "Дзеркальце, моє дзеркальце", граючи в якому, вони забувають про свої проблеми. Та якось одна з учасниць зникає, її знаходять вже в комі, решта друзів до смерті налякані. Хто це зробив? Невже хтось загрався в небезпечні ігри? «Коли я почала писати "Дзеркальце, моє дзеркальце", - згадує авторка, - мені хотілося розповісти людям щиру історію про божевільні американські гірки підліткового віку й створити персонажів, спорідненість із якими міг би відчути кожен. Мені хотілося написати книгу про силу дружби, про те, як людина стає сильнішою, коли оточує себе людьми, яких любить і яким довіряє".
Джефрі Бетчен. Вогонь бажання: зародження фотографії. – К.: Родовід, 2019
У монографії австралійського теоретика й історика фотографії, який очолює катедру історії мистецтва в Оксфордському університеті - одночасно про модерністські, і постмодерністські уявлення про фотографію. Однак автор не намагається примирити ці два опозиційні теоретичні табори: замість досліджувати онтологію чи владу Бетчен пропонує подивитися на процес виникнення фотографії, аналіз якого доводить, що фотографія не є одномоментним технологічним винаходом чи художнім засобом, що його створив один автор. Вона радше постає з множинних джерел у певному часовому проміжку кінця XVIII – початку XIX сторіччя, у такий спосіб проявляючи наполегливе бажання модерного бачення (у його фізіологічному та метафоричному розумінні). Автор спирається на концепції Мішеля Фуко і Жака Дерріда та розмірковує про фотографію як інструмент формування та віддзеркалення модерного бачення.
Річард Флорида. Криза урбанізму. Чому міста роблять нас нещасними. – К.: Наш Формат, 2019
Ця книга про те, як сучасні міста колонізували заможні й успішні люди, залишивши далеко позаду жителів сіл і містечок. Хаби, коворкінги і хайтек-інновації поглинули парки, магазини та кав’ярні. Розбудова міст і міських районів призвела до нестримного збільшення орендних плат і концентрації багатства. У цій книжці економіст і соціолог Річард Флорида розглядає кризу, що спричинила нинішній тип урбанізації.
"Сьогодні, як ніколи раніше, - пише він, - завдяки силам кластеризації найбільш важливі й найбільш інноваційні галузі промисловості та найталановитіші, найамбітніші, найзаможніші люди концентруються у дрібці провідних суперзіркових міст з інтелектуальними і технологічними хабами. Ця невелика елітарна група перемагає у гонитві тоді як більшість міст, якщо не всі, борються, завмирають".
- Актуальне
- Важливе