Валерій Соловей: Путін хоче дотиснути Зеленського до 9-го травня

Антін Борковський
21 січня, 2020 вiвторок
19:05

Професор, звільнений з МГІМО за "підрив політичної стабільності Росії", в ефірі програми телеканалу Еспресо "Студія Захід з Антоном Борковським" про візит Зеленського в Оман, кремлівський компромат на українських політиків і вимоги Путіна

Більшість обговорює зміни у російському уряді і заміну Медвєдєва на Мішустіна, але насправді відбулося дещо більш глобальне. Мова йде про транзит російської влади, про який ви попереджали ще задовго до нинішніх подій. 

У Росії відбувся конституційний переворот. Зараз ми, у Росії, незабаром матимемо абсолютно нову Конституцію. Ця Конституція матиме диктаторську властивість. Дуже важливо для Росії і для країн, що її оточують, - тих, які знаходяться на пострадянському просторі, зокрема, для України, - те, що у новій Конституції буде проголошено  пріоритет національного права над міжнародним. Фактично це означає, що Росія виходить із системи міжнародних договорів, або дотримується їх тою мірою, якою вона вважає бажаним і важливим для себе дотримуватись. Це, по-перше. По-друге, зазвичай звертають увагу – і це природно – що Путін в такий спосіб хоче увіковічнити свою владу. Це абсолютно правильно. Але тут є дуже важлива сторона, яка поки що не повністю зрозуміла. Річ у тім, що мова йде про створення держради Союзної держави, наголошую – не держради Росії, а держради Союзної держави.  І Володимир Володимирович Путін розраховує стати на чолі Союзної держави. Аналогію можна провести  з колишнім Радянським Союзом, де, наприклад, був генеральний секретар ЦК КПРС і був секретар Компартії України. Ось я Щербицького дуже добре запам’ятав, саме у цей час я жив в Україні. Річ у тім, що союзна держава за результатами ідей кремлівських стратегів, за задумом, повинна включати не лише Росію і Білорусь. Вони хотіли б, щоб ця держава включала зокрема і Україну – як суверенну державу, звичайно, про це треба буде говорити, але щоб Україна увійшла в союз суверенних держав. 

Тобто, йдеться про повернення до моделі Української радянської соціалістичної республіки або ж Польської народної республіки часів Варшавського договору?Або Чехословаччини після придушення танками повстання 1968-о року?

Цілком допустимі історичні аналогії. Мова не йде про те, щоб позбавити Україну у повному сенсі суверенітету, але про те, щоб затягти її в союз. Кілька років тому, коли історія наших відносин – Росії і України – зазнала різких змін, мені довелось спілкуватись з людиною, дуже близькою з російським президентом. І ця людина, як і я, звичайно, висловлював невдоволення у зв’язку з тим, що відбувається щодо України, мовляв, навіщо це все? І після тривалої бесіди з російським президентом він озвучив резюме, - "він ніколи не відчепиться тепер від України. Ніколи! Він вчепився в неї і використовуватиме будь-яку можливість, щоб взяти її під контроль". І я думаю, що для вас, і для українських глядачів – не таємниця, що Росія веде інтенсивні закулісні консультації з президентом Зеленським. Зокрема, ці консультації тривали в Омані. З російської точки зору, вони тривають поки що не дуже вдало. Тобто, президент Зеленський не готовий дати обіцянку, яку він давав перед зустріччю у Парижі. Хоча він ці обіцянки не виконав, але він їх давав. Зараз він не має наміру давати ці обіцянки, але тим не менш є надія, що його вдасться дотиснути. Взамін персонально Зеленському і Україні буде обіцяно значні преференції. Для того, щоб переконати президента Зеленського у чистоті і щирості російських намірів, наскільки мені відомо, йому передали прослуховування розмов українських політиків у тій частині, в якій вони відгукуються про чинного українського президента. І ті скандали, які у вас у зв’язку з цим зараз починаються, я думаю, що це лише слабкий відблиск того, що президент Зеленський знає. Я не знаю, чи спрацює ця політика…

Але насправді така політика діє. Я дуже добре пам’ятаю так званий касетний скандал, коли за допомогою певного діяча,  майора держбезпеки України були злиті цілі масиви записів, які компрометували українське керівництво. Не лише президента Кучму, але й взагалі усю верхівку. І зараз, наскільки я розумію, можливий схожий варіант такої спецоперації. 

Так, можливий. Я не думаю, що цю скриньку Пандори захочуть відкрити повністю, адже це призведе до непередбачуваних подій, але йдеться про те, щоб стимулювати українську еліту і вище керівництво України до тісніших відносин з Російською Федерацією, аж до включення України у склад цієї Союзної держави. Я думаю, що використовуватиметься широкий набір засобів, принаймні передбачено його використовувати, зокрема, і тиск, і якщо знадобиться – то воєнний тиск. Але давайте не будемо аж так залякувати наших глядачів. Я підкреслю, що мова йде про плани. Мова йде про наміри. Ці наміри реалізовуються, але ж ніхто ніколи не знає, чи зможуть їх реалізувати і довести до кінця. Я у таких випадках кажу, що у Росії усім планам заважають дві обставини – то одне, то інше. Володимир Володимирович - це слід дуже добре розуміти – горить бажанням переграти історію. Він хоче взяти реванш за те, що він називає великою геополітичною навіть не поразкою, а катастрофою 20 століття –  крах Радянського Союзу. Він вважає, що у нього зараз є реальний шанс взяти реванш.  Не відновити Радянський Союз. Це було б повторенням. Він хоче відновити цей простір як сферу впливу, як сферу впливу Росії. І чесно скажу: у нього є непогані шанси. 

В Україні ми з жахом чекаємо цього можливого пакетного реваншу. На вашу думку, щоб входило у цей пакет, який Кремль бажав би реалізувати за наш рахунок у нашій суверенній країні? 

Я думаю, що це будуть доволі ліберальні умови. Вони будуть подібні, скоріш, на фінляндизацію. Пам’ятаєте, як це було у випадку з Фінляндією? Тобто, Україна може бути в принципі вільна майже у всьому, за винятком своєї зовнішньої політики, йдеться про західний вектор. Не йдеться, наприклад, про скасування безвізу, але ідея вступу в НАТО має бути забута. Зрештою, планується операція такого штибу, який може спричинити до того, що НАТО припинить існувати, тоді Україні просто буде нікуди вступати і нікуди буде звертатися за допомогою. Я розумію, що це звучить фантастично, але, на жаль, це реалістично. Плюс до цього, це дуже важливо, як купляються українські політичні еліти, особливо великий бізнес!? Йому обіцяють преференції на російському ринку, кажучи: "Ми відкриємо вам наш ринок. Ви не можете піти в Європу, це складно, тим більше з урахуванням вашої манери вести справи. А приходьте до нас! Ми вас прекрасно розуміємо. Але в обмін, будь ласка, натисніть на президента Зеленського. Скажіть йому, що Україна потребує для свого економічного розвитку тісніших економічних зв’язків з Росією і створення  єдиного економічного простору з Російською Федерацією і Білоруссю. А тоді до нас підключиться і Казахстан. І це буде великий ринок, де знайдеться місце усім". Ця робота триває і триває дуже інтенсивно. 

А що ви думаєте про так званий оманський кейс? Тому що, з одного боку, були заяви Медведчука. З  іншого - були не менш жорсткі заяви Єрмака, який заперечив інформацію Медведчука. 

Я не думаю, я знаю, що в Омані були зустрічі президента Зеленського з високопоставленими російськими чиновниками. Ці зустрічі були. Вони були. І обговорювалися ось саме цей комплекс питань, який зараз обговорюємо ми з вами. Реакція Зеленського російським представникам не сподобалась. Вони сказали, що він був ввічливий, але непоступливий.  

Ну, і відповідно чорна партія повинна зробити хід у відповідь. Ми  розуміємо, що зараз основний масив українських подій слід розглядати крізь призму так званої підготовки до реалізації рішень Паризького саміту. Часу залишилось не надто багато. А Путін тоді висунув ультиматум. 

Ба більше - я думаю, бодай є підстави так думати, що Росія здійснить дуже серйозні кроки для того, щоб стимулювати президента Зеленського до повного кінцевого підписання всіх угод. 

Тобто,  йдеться про зміни до української Конституції!?   

Так. Я думаю, що не тільки за допомогою пряника – обіцяння преференцій  - також діятимуть за допомогою батога. Я не знаю якого, але я б нічого не виключав у цьому сенсі. Росія пішла дуже далеко, ось те, що Путін зробив вчора, він відрізав собі дорогу назад. Розумієте? Він може рухатись лише вперед. І найбільш далекоглядна стратегічна частина російської еліти дуже добре це розуміє. Вона розуміє, що це дуже ризиковане рішення. Той статус-кво, який існував, - так він був неприємний для Росії, для її оточення, але це був статус-кво, до кінця 2019-ого року. Зараз статус-кво мінятиметься і мінятиметься кардинально. Не лише в самій Росії – у відносинах Росії з країнами, які її оточують. Це стосується Білорусі. Це стосується України. Це стосується трьох країн Балтії також. 

Які темпоральні коридори? 

Все має початися і навіть закінчитись до 9-го травня. 9-го травня Володимир Володимирович хоче прийняти у Москві на Червоній площі парад своєї перемоги, за участі європейських лідерів. Своєї перемоги – я підкреслю. Не річниці перемоги радянського народу у Великій вітчизняній війні, а парад своєї особистої перемоги. Він хоче взяти реванш в історії.

А як ви гадаєте, чому саме з таким поспіхом все це робиться? 

Треба встигнути закінчити все до початку інтенсивної президентської компанії у Сполучених Штатах. Не просто почати, а встигнути закінчити. Тому що зараз Трамп може закрити очі на багато речей, і він їх охоче закриє, але восени йому довелось би реагувати. Ну і плюс ще є деякі обмеження, пов’язані з персональним профілем російського президента. 2020-ий рік – це ключовий рік, коли можна ще щось змінити. Якщо до осені ці зміни не відбудуться, драматичні зміни, і, чесно кажучи, дуже небезпечні, то вони взагалі не відбудуться. З моєї точки зору, процес буде початий, як це було у Горбачова, але поглибити і завершити його, швидше за все, не вдасться. Але нас усіх, усіх без винятку, в тому числі і українців, чекають дуже нервові часи. 

Хто, на вашу думку, буде відповідальний за реалізацію так званого українського сценарію? Ми вже трохи плутаємось  - чи то Козак, чи то Сурков, чи ще хтось? 

Я вас розумію. Це – особистий інтерес Володимира Володимировича. Він особисто займається Україною. Він приділяє їй навряд чи менше уваги, ніж Росії. А, може, навіть і більше. Це особиста його справа. Ще раз повторю – він вчепився в Україну і він не відчепиться. 

 

Читайте також:
25 липня, 2021 неділя
На Черкащині в будинок підприємця жбурнули гранату
25 липня, 2021 неділя
За самосуд над викладачкою переслідують ветерана АТО-ООС, що отримав на війні інвалідність
25 липня, 2021 неділя
Китай в Україні цікавить земля та шляхи доставки, а керуватиме всім Росія. Попередження від професора Зубова
Київ
+29
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.9
  Купівля 26.9
  Продаж 27.12
 • EUR
  Купівля 31.63
  Продаж 32.02
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
26 липня
17:13
Майя Санду
"Настав час справжньої революції": Санду виступила перед парламентом, в якому її партія здобула монобільшість
16:59
14 країн ЄС дозволили в'їзд для українських туристів через послаблення COVID-обмежень
16:56
електробус
Влада Києва закупить до 20 електробусів в рамках Кіотського протоколу
16:42
У житловому масиві Харкова з-під землі вирвався стовп вогню
16:32
В Україні рішення щодо чергового локдауну приймають не за медичними, а за політичними показниками, - медичний експерт
16:32
Викрадення Протасевича: диспетчер, який вів перемовини з рейсом, покинув Білорусь, - Наша Ніва
16:23
Оксана Линів
Оксана Линів стала першою жінкою, яка диригувала оркестром за 145-річну історію оперного фестивалю у німецькому Байройті
16:22
Потяг
Самовільно відчинив двері під час руху: на Львівщині чоловік випав з потяга
16:20
Apple
Apple у майбутньому додасть Face ID практично на усі свої пристрої, - Bloomberg
16:10
Відкачували пальне із тепловозів: на Рівненщині викрили службових осіб "Укрзалізниці"
16:00
Навальний
В РФ заблокували 48 сайтів, пов'язаних з Навальним
15:59
Андрій Райкович
Мер Кропивницького пропонує відкрити пункти вакцинації в громадському транспорті
15:40
Дія
Мінцифри пропонує 1 млн грн за злам "Дії"
15:30
Туніс
В Тунісі після відставки уряду поліція захопила офіс Аль-Джазіри
15:23
Михайло Радуцький
До нової хвилі COVID-19 не більше місяця, - Радуцький
15:22
Микола Княжицький
Микола Княжицький: Про українську мову і Нацраду
15:17
У центральному Китаї під час будівництва виявили 11 гробниць віком понад тисячу років
15:12
Ексклюзив
"Свати" Зеленського. Чому інтереси малоросійського серіалу важливіші президенту, ніж "Північний потік-2"?
15:11
Белавіа
Оновлено. Літак "Белавиа" здійснив аварійну посадку в Москві
15:02
поліція
Чотирьох київських поліцейських судитимуть за викрадення людини
14:42
Маркіньос Сіпріано
"Шахтар" позбувся ексфутболіста молодіжної збірної Бразилії
14:36
карантин у Києві
Голова Держспоживслужби Києва назвав умову незапровадження локдауну восени
14:29
Ніколас Мадуро
У Венесуелі Мадуро заявив про готовність йти на діалог з опозицією заради повернення арештованих грошей країни
14:22
кіберполіція
Фонд гарантування вкладів звернувся у поліцію через фінкомпанію-"тезку", яку підозрює у шахрайстві
14:20
ДТП
На Вінниччині легковик зіткнувся із вантажівкою: загинули дві людини
14:17
Олексій Гончаренко
Разумков збирає Раду, щоб звернутись до світу щодо участі у "Кримській платформі", - Гончаренко
14:10
Світоліна вийшла заміж за французького тенісиста
Світоліна розповіла, під яким прізвищем виступатиме після весілля
14:07
Гектар конопель на понад 300 млн грн: на Херсонщині виявили рекордний посів
14:05
ДТП в Юті
В американській Юті через пилову бурю зіштовхнулись 20 авто: є загиблі
14:00
Дмитро Разумков
Разумков підписав закон про стимулювання виробництва електромобілів в Україні
13:56
Іван Дзюба
Дисидент і "шістдесятник" Іван Дзюба святкує ювілей
13:52
Три українські фільми будуть представлені на Венеційському кінофестивалі
13:49
Олександр Усик
Спаринг-партнер Джошуа назвав найслабкіше місце Усика
13:45
косметолог
МОЗ має намір врегулювати діяльність косметологів
13:41
Олександр Юрченко
Нардепа зі "Слуг", що влаштував ДТП у Львові, можуть позбавити прав та оштрафувати
13:33
ФГВФО
Гарантована сума банківських вкладів цьогоріч може зрости до 400 тис. грн, - Фонд гарантування
13:29
Артем Довбик
Турецький клуб вирішив придбати героя України на Євро-2020 Довбика
13:25
ООС
Окупанти обстріляли ЗСУ на Донбасі: сім військових постраждало, один - у тяжкому стані
13:21
В Китаї велетенська піщана буря з пустелі Гобі вкрила місто Дуньхуан.ВІДЕО
13:12
Володимир Буряк
Мер Запоріжжя звернувся до Разумкова: 5 фракцій міськради ігнорують сесії
Більше новин