Єжи Марек Новаковський: Є загроза, що Захід погодить федералізацію України, що спровокує часткову її окупацію Росією

Антін Борковський
25 лютого, 2020 вiвторок
12:48
Зміст

Дипломат, експерт з питань міжнародної безпеки (Польща) в ефірі програми телеканалу Еспресо "Студія Захід з Антоном Борковським" про дух ялтинської конференції у Мюнхені, стратегічне оточення України й загрозу її поділу

Україна перебуває у дуже складній ситуації. З одного боку тривають так звані формальні дипломатичні переговори з Кремлем, які проводить президент Зеленський, а з іншого - ми бачимо, як Росія і надалі агресивно атакує Україну.

У багатьох західних країнах, а ще більше у політичних середовищах, настає щось на кшталт  "втоми від України". Слова про "втому від України"  слід розуміти таким чином, що російсько-український  конфлікт в Криму і на Донбасі зник із перших шпальт газет, перетворюючись на конфлікт, який, даруйте, "нікого не обходить". І з цього огляду для політиків багатьох західних країн Україна починає ставати проблемою, адже нашою проблемою, проблемою певно усього західного світу стає те, що політичні лідери мислять категоріями найближчих виборів і нічим більше. План, що був представлений завдяки колишньому заступником міністра закордонних справ Німеччини, людині, яка є лідером найбільшої  у світі безпекової конференції  Вольфганга Ішингера є небезпечним планом. І небезпека ця має кілька аспектів. Зараз ми маємо річницю Ялтинської конференції і спосіб мислення авторів плану Ішингера, є таким самим способом мислення, який був і в тих трьох панів, що засідали у Ялті, креслячи світові кордони. Це таке мислення, що мовляв, "ми, супердержави, вирішуємо за інших, менших, що буде для них найкращим". І це є дуже великою проблемою. Це дуже велика проблема та загроза  і для України, і для Білорусі, і для Польщі, адже у сучасний світ повертається мислення імперських категорій наддержав, "концерту супердержав", як колись це називали. І цей "концерт наддержав" має бажання диктувати українцям умови миру, дуже наближені до тих, яких очікують росіяни.

Можливо йдеться про так званий секторальний поділ України на зони впливу?! Бо ж розуміємо, все не закінчується лише у Донбасі чи в Криму, а йдеться ще й  про багато інших  інтересів.

Ми знаємо, про що думають росіяни і знаємо, яким є російський план. Російський план дуже простий, - примусити України визнати суб’єктність Донбасу і проросійських бойовиків.  Для чого? – основне це суб’єктність. Для того, аби зміцнити гак, яким росіяни триматимуть Україну, аби Україна не втекла на Захід. Владімір Путін, на моє переконання, хоче приєднати  Білорусь до Росії, натомість приєднання України  було би для росіян занадто витратним. Тому  Україну слід притиснути, паралізувати і чекати, поки українські яблука самі впадуть у російський кошик. Мало хто пам’ятає, що економічна взаємодія між Польщею та Німеччиною є більшою, ніж між Німеччиною і  Росією. Польща, з точки зору німецької економіки, є важливішою за Росію, але стереотип все рівно інший,  мовляв, Росія велика і в ній можна заробити, звісно, можна якраз не заробити, а стратити, але ж це не важливо для стереотипів суспільного і політичного мислення. Але є ще й інший, важливіший привід, через який західні політики хочуть "перезапуску" відносин з Росією.  Є таке сподівання, що канцлер, президент чи прем’єр, буде розгулювати по європейських політичних салонах із ведмедем на ланцюгу і буде страшити інших. Є сподівання різних лідерів - подібне  часто ставалось в історії – що встановлення особливих відносин з путінською Росією спричинить до посилення позицій тієї країни в Європейському Союзі чи у Західному світі у ширшому розумінні. Із тих двох причин до Путіна дзвонять, приїздять різні лідери, розраховуючи на те, що їм вдасться налагодити особливі відносини. Колись такий задум мав Шрьодер, а зараз,  боюсь, такі думки може мати президент Франції. А це дає росіянам  дуже потужні торгові позиції.

Ви дуже слушно відзначили момент про "ведмедя на ланцюгу", але ж розуміємо, що цього ведмедя спробують нагодувати українським м’ясом. Під час останньої  Мюнхенської конференції  було озвучено, що сусіди України  мусять мати вплив на формування української ідентичності, а це означає, що Росія просто хоче запровадити план так званого "зовнішнього управління Україною".

Пам’ятаймо про історію. Свого часу прогресивний, зараз дуже позитивно описаний в історіографії Захід, підтримував поділи Польщі. Бо росіяни пояснювали, що "вони, чинили вторгнення у Польщу у 18 столітті для того, щоб боротися з анархією і щоб захищати переслідувану православну  громаду". Отож, зараз росіяни кажуть, що вони захищають переслідуваних в Україні росіян, хоча цих росіян ніхто не переслідує. Я не чув про це. Але ж вони так кажуть, а Захід охоче це купує. Ми вже говорили про ведмедя на прив’язі. Отож, проблема полягає у тому, що ідея ведмедя на ланцюгу – це ідея, яку мають західні лідери, але тут основне питання у тім, а хто ж тягне за цей ланцюг – ведмідь чи той, хто веде ведмедя. В реальності тягне ведмідь. На такого типу схемах вигоду мають насамперед росіяни. Натомість, прошу пам’ятати ще про одну річ – йдеться не тільки про бізнес-інтереси. Є ще одна важлива причина, чому Захід хоче  домовитись з Росією. Ця причина зветься Китай. Змагання між Сполученими Штатами і Китаєм, змагання між Європейським Союзом та Китаєм є щораз сильнішими. А в китайському питанні Росія для Заходу є ключовим гравцем. В цьому аспекті, наприклад, те, що Китай підтримує, прошу на це звернути увагу, дотримання принаймні механізмів суверенності Білорусі, те, що Китай хотів дуже сильно увійти в Україну, - це чинник, який може зіграти парадоксально так, що Захід буде зобов’язаним, чи змушеним до  сильнішої підтримки цих країн як незалежних держав. Ну хіба би Владімір Путін прийде з договірним пакетом, наприклад, "творімо спільний антикитайський фронт". Тоді продадуть Україну за 15 хвилин. Не маймо ілюзій. 

А яка, на вашу думку, зараз найбільша загроза для України? І як би Кремль намагався діяти у теперішній ситуації?

Я думаю, що існує дві загрози для України. Перша, найбільша загроза для України, - парадоксально, але це приєднання Білорусі до Росії, і Путін прагне це зробити. Захоплення Білорусі бере Україну у стратегічні кліщі, ставлячи під удар саму українську незалежність. Друга величезна загроза, це те, що Захід погодить той проект, який є проектом федералізації України. Федералізація України означала би, що у найближчому майбутньому Україна буде поділеною, і велика її частина буде, або приєднана до Росії, або перебуватиме  у російській сфері впливу. А визнання анексії Криму означає зміну цілої моделі політики і становитиме для Росії заохочення до чергових захоплень території України.

Але, на жаль, ми бачимо, з так званих Мінських домовленостей,  що справа Криму виведена з переговорного процесу.

Зараз слід боронити Україну як унітарну державу. Треба противитись спробам федералізувати Україну. Прошу пам’ятати, що федералізація України – це й  запрошення різних зовнішніх гравців до втручання у внутрішні справи країни і, де-факто, доведення до її розпаду. Якщо йдеться про Мінські угоди, то вони мають одну перевагу, як то кажуть, вони переривають взаємне вбивство людей. Але не більше. Я провів багато років як польський посол у Вірменії. І бачив як справа Нагірного Карабаху потворно отруєю суспільне, політичне і політико-міжнародне життя  Вірменії. Це класичний перший заморожений Росією конфлікт. Отож, концепція Росії дуже проста – творити якомога більше заморожених конфліктів, бо тоді вона роздає карти. В цьому аспекті  росіяни будуть намагатись  вирішити справу Донбасу військовим  шляхом радше у досить обмежених масштабах. Боюсь, що вони намагатимуться тримати цей конфлікт замороженим, аби він блокував будь-яку активність України. Вірменія є країною, глибоко залежною від Росії, насамперед через Карабах. Росіянам йшлося  про те ж саме у випадку Грузії, коли вони реалізували окупацію Абхазії й Осетії. Йдеться про те ж саме у Молдові, де вони утримують штучну Придністровську республіку. І так само вони хочуть вчинити з Україною. "Справа Донбасу" має стати гирею на нозі України, яка зіб’є українців з мрій про Європейський Союз і НАТО, а в певний момент ця гиря на нозі, коли наступить сприятлива політична кон’юнктура, має втягнути Україну в російське море і остаточно її потопити.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.48
    Купівля 39.48
    Продаж 39.98
  • EUR
    Купівля 42.37
    Продаж 43.09
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
10 травня
23:15
Ексклюзив
Андрій Яніцький
За часів Зеленського уряд перетворився на "декорацію", - Яніцький про звільнення Кубракова
23:11
Оновлено
знищена ворожа техніка
"Наші воїни, артилерія та дрони дають відповідь окупанту": Зеленський про спробу росіян прорвати українську оборону на Харківщині
23:05
терористи ХАМАС
ХАМАС заявив, що прагне укласти угоду про перемир'я, але "Ізраїль хоче війни"
22:43
Вселенський Патріарх Варфоломій
Вселенський Патріарх Варфоломій підтвердив участь у Саміт миру
21:34
Ексклюзив
путін
Це сором для Путіна: дипломат Чалий про лідерів інших країн, які були присутніми на параді 9 травня
21:30
Володимир Зеленський
"По всій лінії фронту – важкі бої": Зеленський заслухав доповідь Сирського
21:29
Кіліан Мбаппе, ПСЖ, Ліга чемпіонів
Мбаппе оголосив, що залишає ПСЖ
21:22
Укрпошта
Укрпошта виставлятиме на аукціонах незатребувані посилки
21:09
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Концентрація військ РФ, загроза рейдових дій у напрямку Харкова та ситуація біля Авдіївки. Воєнні підсумки тижня
20:56
Огляд
Сила "Королівства планети мавп": що подивитися на вихідних
20:52
Оновлено
США Україна
БМП Bradley, ракети для Patriot та NASAMS: Байден підписав указ про передачу Україні військової допомоги на $400 млн
20:51
Інгулець
У Першій лізі визначився другий володар путівки до УПЛ
20:51
Канада
Канада виділить $55 млн на закупівлю систем ППО для України
20:26
У Білорусі будують об'єкт поблизу міста Осиповичі, де можуть зберігати ядерну зброю, - NYT
20:08
Оновлено
Унаслідок російських обстрілів Харківщини загинули троє цивільних, є поранені
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Для кого Єрмак концентрує владу?
20:01
Мая Санду
У МЗС РФ назвали політику Санду геноцидом. Молдова відповіла
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 807-го дня війни: Повітряні Сили отримали перший тренажер F-16, дрони влаштували пожежу на НПЗ у Калузькій області РФ
19:39
За добу Сили оборони відбили 22 ворожі атаки на Авдіївському напрямку
19:33
на фото наслідки обстрілу Харкова 8 травня 2024 року
В Україні у квітні через обстріли РФ загинули щонайменше 129 цивільних, – ООН
19:26
штучний інтелект
Обманюють, блефують та прикидаються людьми: дослідники попередили про нові здібності ШІ
19:13
Румунія, прапор Румунії
У Румунії заявили, що з початку великої війни до них утекли 11 тис. українських чоловіків
19:01
Американські вчені попередили про найсильнішу за 20 років геомагнітну бурю: як це вплине на Землю
18:53
Андрій Дончик
Держкіно призначило нового директора кіностудії імені Довженка
18:47
Ексклюзив
Керченський міст
Окупанти продовжують переміщувати Керченським мостом важку броньовану техніку, - "Інформаційний спротив"
18:43
окупаційна символіка
Литовські прикордонники не пропустили з Білорусі вагон з намальованим знаком "Z"
18:38
Бельгія
Бельгія виділить Україні €9 млн для відновлення енергетичної інфраструктури
18:31
Дмитро Медведєв
"Полетить не лише до Києва": Медведєв знову погрожує атакувати Велику Британію за допомогу Україні
18:16
Президент України Володимир Зеленський
Снаряди для України: Зеленський відповів Фіцо, який образив словаків за збір коштів
18:12
Віктор Гулевич
Лукашенко звільнив з посади начальника генштабу Білорусі
18:08
Василь Байдак
Комік Василь Байдак буде одним із коментаторів фіналу Євробачення-2024
18:07
OPINION
Валерій Пекар
На захист дисидентів: вони — візіонери майбутнього
18:05
ізраїльські солдати
Ізраїль схвалив розширення військової операції у Рафаху
18:00
Служба безпеки України
Штурмували позиції ЗСУ на Донеччині: серед трьох підозрюваних бойовик, який воював проти сил АТО
17:55
відключення електроенергії
Атаки РФ на підстанції та об'єкти системи передачі несуть загрозу для атомних станцій, – Міненерго
17:39
Тумадж Салехі
Coldplay, Стінг та ще 100 митців закликали звільнити засудженого в Ірані до смертної кари репера Тумаджа Салехі
17:37
Оновлено
Президентка Словаччини Чапутова зустрілась у Києві з прем'єром Шмигалем
17:28
Ексклюзив
знищені окупанти
Якщо росіяни не змогли прорватися в перші 12 годин, то вони вже втратили "вікно можливостей": Defence Express про ситуацію на Харківщині
17:24
окупанти
Схоже на імітацію російського наступу, – ЦПД про ситуацію на Харківщині
17:13
Кліматичні активісти пошкодили вітрину з Великою хартією вольностей
Кліматичні активісти пошкодили вітрину з Великою хартією вольностей у Британській бібліотеці
Більше новин