10 фактів про українських добровольців

14 березня, 2020 субота
07:00

14 березня Україна вже вчетверте святкує День українського добровольця

Зміст

Еспресо.TV пропонує згадати про внесок добровольців, добровольчих батальйонів у захист України під час війни з Росією.

1. Датою, яку обрали для початку відрахування історії добровольчого руху, стало 14 березня 2014 року. Тоді перші 500 бійців Самооборони Майдану прибули на полігон Нацгвардії у Нових Петрівцях на Київщині. З них було сформовано перший добровольчий батальйон, на базі якого потім виник Перший батальйон оперативного призначення НГУ ім. Кульчицького.

Генерал Кульчицький. Фото: Укрінформ

2. Тренування проходили на полігоні спецпідрозділу "Барс"

. Бойовим навчанням добровольців керував начальник Управління бойової та спецпідготовки ГУ Нацгвардії генерал-майор Сергій Кульчицький. Від штабу Самооборони Майдану підготовку координував сотник 9-ї сотні Андрій Антонищак.

5 квітня 300 резервістів склали присягу. Після цього вони відбули на схід, спершу до Павлограда (Дніпропетровська область) а потім, — на бойове чергування до району Ізюм — Слов'янськ.

Незабаром до резервістів приєднався і генерал Кульчицький, який опікувався підрозділом до своєї трагічної загибелі 29 травня на горі Карачун у Слов'янську.

3. 16 травня закінчили навчання і склали присягу ще 270 добровольців, які сформували 2-й резервний батальйон оперативного призначення НГУ. Координатором його підготовки був Андрій Тірон. Особовий склад Другого батальйону 29 травня відбув до зони АТО. Батальйон прибув під Слов'янськ та Краматорськ для служби на блокпостах.

У липні 2014 року із солдатів 1-го та 2-го резервних батальйонів сформували батальйон оперативного призначення імені генерала Кульчицького.

Читайте також: Незламні “Черкаси”: як український корабель майже місяць чинив опір окупантам

Командир батальйону Дніпро-1 Юрій Береза. Фото: пресслужба Народного фронту

4. Одним з центрів добровольчого руху став у той період Дніпро, де також були спроби влаштувати силові проросійські акції.

Батальйон Дніпро-1 почали створювати 14 квітня 2014 року. Перші добровольці записувалися до батальйону у будівлі Дніпропетровської облдерджадміністрації.

Формування батальйону відбувалося на базі раніше створеного Полку національного захисту Дніпропетровської області. Батальйон створювали за участі керівництва Дніпропетровської області, яку тоді очолював Ігор Коломойський.

6 травня 2014 року було укомплектовано 1-шу роту батальйону "Дніпро-1". З 11 травня 2014 року бійці розпочали патрулювання Красноармійського, Добропільського, Великоновосілківського, Олександрівського районів Донеччини. Окупанти з «ДНР» спробували закріпитися у цих районах, однак не мали в них великої підтримки.

24 травня підрозділи батальйону прибули до Красноармійська та взяли під охорону будівлю окружної виборчої комісії. В Україні тоді відбувалися вибори президента.

30 травня батальйон «Дніпро-1» разом з батальйоном територіальної оборони Дніпропетровщини взяв під контроль залізничні станції Просяна, Слов'янка, Добропілля, Дачна та усі станції на межі Дніпропетровщини та Донеччини.

6 червня перша рота батальйону після прийняття присяги відбула у зону проведення АТО. У липні частина підрозділів батальйону базувалася у Маріуполі.

Сергій Мельничук. Фото: Facebook Мельничука

5. Також добровольчі підрозділи створювалися під час боротьби з російськими окупантами на Луганщині.

Батальйон територіальної оборони "Айдар" був створений у травні 2014 року. Першим комбатом "Айдару" став сотник Самооборони Євромайдану, підполковник Сергій Мельничук.

22 травня в Старобільську відбулася перша операція батальйону. Група добровольців з Луганська, Ровеньків, Антрацита і з інших регіонів країни полонила російських найманців, які блокували пересування української військової техніки в бік Луганська.

Батальйон передусім брав участь у боях за північні і центральні райони Луганщини. Наприклад, 14 червня під повний контроль української влади перейшло місто Щастя. У визволенні міста брав участь батальйон «Айдар».

7 серпня 2014 року міністр оборони Валерій Гелетей заявив про створення на базі батальйону штурмового підрозділу ЗСУ.

Фото: Укрінформ

6. Окрема сторінка добровольчого руху пов’язана з півднем Донеччини.

Батальйон "Азов" був створений 5 травня 2014 року у Бердянську. Його основу склали учасники Автомайдану та "Патріоту України". 20 травня було оголошено про набір бійців до батальйону.

На початку травня бійці батальйону провели кілька боїв з диверсійними групами у околицях Маріуполя. 13 червня бійці батальйону "Азов" за підтримки Нацгвардії, батальйону "Дніпро-1" та ЗСУ звільнили Маріуполь від окупантів.

17 вересня наказом Авакова батальйон "Азов" було розширено до складу полку. Командиром полку залишився Андрій Білецький.

Читайте також: Наступ на тлі мінських переговорів: як окупанти 5 років тому захопили Дебальцеве

Дмитро Ярош. Фото: Facebook Яроша

7. Окремою, незалежною частиною цього руху став Добровольчий український корпус, який створили активісти Правого сектора.

Рішення про створення корпусу було ухвалено в червні 2014 року. Назву "Добровольчий український корпус"(ДУК) для нового формування ухвалила нарада командирів організації.

15 липня лідер Правого сектора Дмитро Ярош оголосив про формування корпусу. Офіційним днем створення ДУК вважається 17 липня.

8. Широко відомим у медійному плані був добровольчий батальйон Донбас.

 У квітні 2014 року підприємець Семен Семенченко на своїй сторінці в Facebook оголосив про збір коштів та запис добровольців до батальйону "Донбас". Наприкінці травня кількість добровольців сягнула 120 людей. На озброєнні батальйону були легка стрілецька зброя та снайперські гвинтівки.

Тоді особовий склад "Донбасу" на 80 % складався з мешканців Донецької області. Добровольці базувалися на території Дніпропетровської області.

15 травня батальйон звільнив захоплений окупантами райвідділ міліції у Великій Новосілці. 22 травня бійці батальйону взяли під охорону адміністративні будівлі Володарського району Донеччини. Перші успіхи батальйону мали великий резонанс у соцмережах. Однак ейфорія тих днів завадила зрозуміти, що «Донбас» швидко звільняв від окупантів ті райони Донеччини, де вони мали невелику підтримку.

Далі ситуація була іншою. У соцмережах Семенченко оголосив, що буде звільняти Донецьк. Вранці 23 травня батальйон потрапив у засідку у селі Карлівка Мар'їнського району. Батальйон тоді втратив п'ятьох бійців загиблими, семеро було поранено.

29 травня командування батальйону погодилось на пропозицію міністра Авакова. Було ухвалено включити 1-шу роту "Донбасу" до складу Нацгвардії із назвою 3-й резервний батальйон.

9. Важливою частиною добровольчого руху були грузинський та чеченський батальйони.

Грузинський національний легіон був заснований 2014 року добровольцями-грузинами. З 24 лютого 2016 року батальйон воює у складі Збройних Сил. Після включення до складу 54-ї бригади він став називатися 25-й батальйон "Київська Русь". В Україні це був перший випадок, коли до складу Збройних сил офіційно прийняли іноземців.

Аміна Окуєва та Іса Мунаєв

А батальйон імені Джохара Дудаєва було створено на початку березня 2014 року в Данії. Ініціатором його створення стала діаспорна організація «Вільний Кавказ», яку з 2006 року працювала в Данії.

Президією "Вільного Кавказу" було зроблено заяву у зв'язку з російською агресією в Криму. У ній йшлося про намір формувати батальйон із добровольців. Командиром батальйону став Іса Мунаєв, комендант Грозного у 1999-2000-му роках.

10. День українського добровольця встановлений Верховною Радою 17 січня 2017 року. Як йшлося у рішенні Ради, День добровольця запроваджено "з метою посилення суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань".

Постанову "Про встановлення Дня українського добровольця" підтримав 231 народний депутат.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.6
    Купівля 41.6
    Продаж 42.1
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.01
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
2 лютого
09:55
Михайло Драпатий
"Червона лінія, яку не можна перетинати": Драпатий засудив вбивства військових ТЦК і закликав владу до "жорсткої" реакції
09:41
Президент Мексики Клаудія Шейнбаум
Мексика вводить мита у відповідь на 25% податок США на імпорт
09:20
ппо
Сили ППО за ніч знищили 40 з 55 ворожих безпілотників
08:57
США та Китай
Китай оскаржить у СОТ 10% мито на імпорт, запроваджене адміністрацією Трампа
08:55
Канада
Відповідь на дії Трампа: Канада оголосила про запровадження 25% мита на товари зі США
08:42
новини Львівщини
Війська РФ зранку атакували Херсон: загинула жінка, постраждав чоловік
08:30
Володимир Зеленський
Зеленський вважає небезпечними переговори Трампа й Путіна щодо України, але без участі Києва
08:28
Батько зі старшим сином з-за кордону замовили викрадення молодшого сина у Запоріжжі, щоб заволодіти його криптогаманцем з $500 тис.
08:17
Сили оборони за добу відбили 40 штурмів армії РФ на Покровському напрямку, - Генштаб
08:10
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Окупанти вдарили по Люботину на Харківщині: постраждали двоє людей
08:04
OPINION
Стара пісня старої ж Європи
07:48
Оновлено
Наслідки удару російським КАБом по школі-інтернат у Суджі (Курщина). 1 лютого 2025 року
Росіяни обстріляли інтернат у Суджі: Повітряні сили показали траєкторію руху авіабомби
07:36
Газа 14 січня 2025 року на тлі триваючої війни на території Палестини між Ізраїлем і ХАМАС
Арабські країни відкинули пропозицію Трампа переселити палестинців із Гази
07:22
втрати окупантів
Сили оборони з початку великої війни знищили вже 840 тис. російських окупантів
07:15
Оновлено
Знищена Росією п'ятиповерхівка у Полтаві (1 лютого 2025 року)
Атака РФ 1 лютого: у Харкові, Запоріжжі, на Сумщині та Одещині є жертви, в Полтаві серед 12 загиблих - двоє дітей
07:00
Інтерв’ю
Дмитро Кулеба
Дмитро Кулеба: Політики в ЄС не повинні боятися говорити виборцям правду: "якщо не допоможемо Україні - Росія дістанеться до наших міст"
2025, субота
1 лютого
23:53
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила кілька хвиль дронів по території України
23:45
окупанти, оркі, російські солдати
Майже всюди вдається сповільнити темпи наступу РФ: DeepState підрахував, що у січні росіяни окупували 325 кв. км території України
22:47
Мартін Баколе
"Зупиню його": боксер з Конго пообіцяв нокаутувати Усика
22:35
Ексклюзив
Портников окреслив умови, за яких можна уникнути війни в Україні до 2030-х років
22:28
Андрій Єрмак
"Обговорили пошук шляхів до миру": Єрмак провів розмову з представником ПАР - країни БРІКС
22:09
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина допоможе новій владі Сирії у створенні регулярної армії, - ЗМІ
21:56
Володимир Бражко (в центрі), Реал Сосьєдад - Динамо
"Динамо" підтвердило, що веде переговори про продаж футболіста в АПЛ
21:32
Володимир Кличко
Кличко-молодший розглядає можливість повернутись у бокс, - The Ring
21:18
Ексклюзив
Віталій Портников
Росія намагається створити передумови для громадянської війни в Україні після закінчення активної фази бойових дій, - Портников про ситуації з ТЦК
21:17
Оновлено
Росія атакувала центр Одеси балістикою ввечері 31 січня: є постраждалі, пошкоджено 19 пам’яток архітектури
21:07
Даяна Ястремська
Українка Ястремська зіграє у фіналі турніру WTA проти "нейтральної" росіянки
21:02
медичний канабіс
Легалізація медичного канабісу: хто і де зможе придбати ліки
20:37
Максим Таловєров
Таловєров вдало дебютував в англійському футболі: його визнали найкращим гравцем матчу
20:31
Володимир Зеленський
"Порушення санкцій має трактуватися як співучасть у війні": Зеленський про необхідність посилення тиску на РФ
20:06
землетрус
На Полтавщині зафіксували землетрус
20:04
OPINION
Зло само себе покарає
20:00
Ілон Маск
Ілон Маск інвестував понад $290 млн на підтримку передвиборчої кампанії Трампа
20:00
Ексклюзив
Роман Борщ
"Ми були в інформаційному вакуумі": ексжурналіст Еспресо та військовий Роман Борщ про те, як дізнавався про новини з України в полоні РФ
19:58
Ексклюзив
екстренка
Зупинка грантів США: чому Трампу вигідно закрити USAID, - пояснює речник Українського конгресового комітету США Добрянський
19:25
Оновлено
поліція ілюстративне
МВС: інформація про нібито збій системи "Армор" не є достовірною
19:06
Покровськ
У Покровську через російські атаки загинув чоловік, є поранений
18:38
Російське видання "Медуза" використало кадри війни в Україні для своєї реклами. Українське МЗС закликало видалити ролик
18:31
Ексклюзив
"Немає жодних виправдань, злочинець має бути покараний": військовослужбовець ЗСУ Варченко про вбивство працівника полтавського ТЦК
18:07
Ексклюзив
Роман Безсмертний
РФ намагається делегітимізувати українську владу, щоб запустити з переговірним процесом ще й виборчий, - Безсмертний
Більше новин