Вбивча рента. Як українська влада знищує вітчизняний бізнес

30 червня, 2020 вiвторок
12:15

Щоб корова давала більше прибутків, потрібно її більше доїти та менше годувати. Цей сумний жарт, здається, лежить в основі програми дій української влади. Цього разу йдеться про різке – з 8% до 11-12% – підвищення ренти на видобуток корисних копалин для українського бізнесу

Що у підсумку призведе лише до перерозподілу світових ринків на користь інших експортерів.

Норма про підвищення рентних платежів закладена у законопроєкті 1210, який депутати проголосували ще у січні. У травні цей законопроєкт було підписано президентом, він отримав номер як закон 466. Головна ідея цього документу – боротьба із виведенням прибутків за кордон та "вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей", що призвело до ще більшого ускладнення в адмініструванні та додало нових логічних неузгодженостей для вітчизняного бізнесу.

У законопроєкті майже на 200 сторінок додалися норми, які інакше як популістичними назвати не можна. Серед інших норма про "доїння" гірничо-металургійного комплексу (ГМК), зокрема таких компаній як "АрселорМіттал Кривий Ріг", "Метінвест", "Феррекспо" та інших. Йдеться про підвищення ренти з видобутку залізної руди з 8% до 11-12%. 

Поглиблення світової економічної кризи та карантин у зв'язку з коронавірусом – не кращий час для збільшення будь-яких ставок податків та посилення штрафних санкцій за порушення податкового законодавства.  Збільшення рентних ставок на видобуток залізних руд призвело до 50%-го збільшення рентних платежів ГМК. На тлі податкових послаблень та субсидіювань іншими країнами своєї промисловості, збільшення податкового навантаження в період пандемії виглядає дискримінацією по відношенню до українських підприємств.

Окремі підприємства й так вже працювали на межі рентабельності. Якщо у першому півріччі 2018 року "АрселорМіттал Кривий Ріг" отримав прибуток у 4,2 млрд гривень, то у 2019 році зафіксував збитки у 79 млн гривень. Не дивно, що компанія мусила звертатися до депутатів про відтермінування запровадження нових правил. Зі схожим зверненням до президента Володимира Зеленського зверталася "Азовсталь", компанії Групи "Метінвест". Поки що не почули. Олексій Гончаренко, народний депутат, фракція "Європейська солідарність", зокрема, повідомляв ЗМІ: "Часу мало, а я не бачу ніяких рухів за цим законом. Тому мені здається, що більше робиться вигляд, що ми чуємо бізнес. Віз і нині там, закон почав діяти, і вже починається його негативний вплив на бізнес".

Генеральний директор групи "Метінвест" Юрій Риженков під час віртуального прес-туру на ММК ім. Ілліча зазначив, що Група "Метінвест" вважає неприпустимим і несвоєчасним підвищення ставки ренти на видобуток залізної руди, передбачене законом №466-IX, він виступає за внесення змін до закону. Зокрема, документ не містить механізму, який давав би можливість реагувати на зміни світової кон’юнктури. "Ми закликаємо виробити прозорі та зрозумілі, пов’язані з ринком, методи встановлення ренти", - додав Риженков. Також він наголосив, що в 2019 році збиток метпідприємств України становив понад 30 млрд грн. Щоб вони не закрилися, їх довелося дотувати за рахунок доходів від продажів залізорудної сировини. Як результат, прийняття закону завдало ще більшого удару ослаблому на тлі епідемії коронавірусу ГМК України.

Металургійна компанія ArcelorMittal зверталася до парламентарів з проханням відтермінувати на рік підвищення ставки ренти на видобування залізної руди. "Підвищення рівня рентної плати призведе до втрати ринків збуту та джерел валютних надходжень, скорочення робочих місць, суттєвого зменшення платежів у державний і місцеві бюджети, а також погіршення стану економіки й національної безпеки України", – наголошено у зверненні. Також в ArcelorMittal заявили, що в умовах нинішньої кризи, спричиненої обмеженнями через епідемію, уряди інших країн підтримують передусім власного виробника, а в Україні держава посилює податковий тиск на нього. 

В Компанії Феррекспо також наголошують на необхідності скасування Закону 466 в існуючій редакції. Зауважують, що додатковим навантаженням на підприємства ГМК стало затвердження окремої методології для так званих "сировинних товарів". Не дивлячись на те, що відповідні пункти Закону 466 вже вступили в дію з 26.05.2020р., бізнес до сих пір не знає, за яким методом він повинен розраховувати справедливі ціни на свою продукцію і навіть немає інструментів для цього розрахунку. "Відсутній перелік сировинних товарів, не встановлені джерела інформації для визначення бенчмарк [ред. - показник, що використовується для оцінки стану ринку або його сегментів] цін для сировинних товарів, умови подання повідомлення про укладення договору про постачання сировинних товарів виконати об’єктивно неможливо, через що податкова отримує дискримінаційне право на свій розсуд обирати дати визначення порівнювальних цін для контрольованих операцій платника податків," - додали в Феррекспо.

Цього разу закон не просто шкодить українському бізнесу, він допомагає бізнесам інших країн, зокрема російському, які отримують додаткові конкурентні переваги на зовнішніх ринках збуту за рахунок нижчих ставок ренти, і, відповідно, нижчої собівартості продукції. Деякі російські видання вже радіють панічним настроям українських промисловців. 

Голова Федерації металургів України Сергій Беленький прогнозував, що український бізнес втратить ринок Китаю та частково ринки країн ЄС. Доходи українського бюджету при цьому не зростуть, а зменшаться, оскільки обсяги виробництва залізорудної руди скоротяться мінімум на 20%. Відповідно, скоротиться експорт та надходження валютної виручки в країну.

Ще один наслідок прийняття закону 466 з нормою про підвищену ренту – це деградація компаній українського ГМК та негативний вплив на соціальні програми. Через підвищення податків існує великий ризик скорочення  інвестиційних програм на екологічні та соціальні проєкти.

"У зв’язку з набранням чинності Законом України №466-IX ПрАТ"Суха Балка" нестиме додаткові витрати на сплату ренти. Це, в свою чергу, призведе до скорочення доступних коштів, які планувалося інвестувати у збільшення виробництва, підвищення якості продукції, підвищення безпеки на виробництві, соціальні програми тощо. Загалом підвищення ставки ренти в середині фінансового року чинитиме колосальний вплив на фінансовий стан підприємства, плани 2020 року й наступних періодів", – повідомляли в прес-службі "Сухої Балки" спеціалізованому виданню GMK Center.  

Перелік зазначених вище проблем, що приніс Закон 466 і з якими вже зіткнувся бізнес, не є вичерпним. Всі разом вони здатні завдати потужного удару по конкурентоспроможності українського ГМК та його інвестиційній привабливості, що призведе до втрат світових ринків, зменшення обсягів реалізації, а, відповідно, податкових надходжень у майбутньому.

В ситуації, що склалася, український ГМК не вимагає від держави додаткових преференцій (і навіть відмовляється від них) на кшталт тих, що надаються для захисту місцевого бізнесу в інших країнах. Розуміючи свою соціальну відповідальність, провідні вітчизняні підприємства ГМК за власної ініціативи відмовилися від наданих державою податкових канікул на час карантину та сплачують податкові платежі в повному обсязі, несуть додаткові витрати на забезпечення захисту своїх робітників, надають суттєву допомогу лікарням та місцевим громадам у придбанні необхідних засобів захисту, медичних препаратів та обладнання.

Зі свого боку українські підприємства в рамках партнерства бізнесу та держави розраховують хоча б на податкову та тарифну стабільність та незмінні умови гри на найближчий період.  

Читайте також:
українські фанати
18 червня, 2021 п'ятниця
Путін - ху*ло: як у Росії відреагували на пісні українських фанатів на Євро-2020
Зеленський
Автор Віталій Портников
17 червня, 2021 четвер
Віталій Портников: Зеленському слід готуватися до візиту в США
17 червня, 2021 четвер
Княжицький: Бійка у Раді була навмисно спровокована, щоб показати псевдопротистояння між "Слугами народу" і ОПЗЖ
Київ
+22
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.1
  Купівля 27.1
  Продаж 27.34
 • EUR
  Купівля 32.16
  Продаж 32.62
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
18 червня
23:56
Лука Модріч
Євро-2020: результати всіх матчів п'ятниці
23:50
Збірна Англії
Англія сенсаційно зіграла внічию зі Шотландією на Євро-2020
23:02
Колишній військовий з Одещини співпрацював з "ДНР"
22:52
ВООЗ заявила, що індійський штам COVID-19 є домінуючим у світі
22:20
Вірастюк
Вірастюк наразі не знає, коли і чому може скласти мандат
22:16
У центрі протидії дезінформації працюють близько 15 людей, - Данілов
21:54
паспорт РФ
Росія незаконно видала понад 630 тис. паспортів жителям ОРДЛО, - Данілов
21:46
Порошенко у Туреччині обговорив із Боррелем підсумки саміту ЄС-США і загрози незаконної російської паспортизації на тимчасово окупованих територіях України
21:34
Білий дім
Білий дім призупинив пакет військової допомоги Україні на $100 млн, - ЗМІ
21:18
Віктор Ляшко
МОЗ готується до вакцинації підлітків
21:00
суд
Двох працівників СБУ судитимуть за розголошення державної таємниці
20:57
Інфографіка
збірна Хорватії
Хорватія врятувалась від поразки Чехії на Євро-2020
20:47
Фукс обіцяє судитися через санкції РНБО
20:36
РНБО таємно розглянула питання про військову співпрацю України "з окремими державами"
20:26
Ексклюзив
Валерій Чалий
Ви не переконаєте США просто словами, - Чалий про зустріч Зеленського та Байдена
20:00
РНБО
Список "кримінальних авторитетів та злодіїв": РНБО додатково перевірить трьох осіб
19:57
ООС
Окупанти обстріляли українські позиції поблизу Золотого
19:36
В Україні затвердили стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу
19:31
Кріштіану Роналду
Роналду встановив унікальне досягнення в Instagram
19:17
Танки РФ
Українська розвідка назвала чисельність російської техніки та військових поблизу кордонів з Україною
19:15
Зеленський підписав закон про підтримку українських авіакомпаній
19:12
Деонтей Вайлдер
Ненависть - хороша мотивація, щоб знищити Ф'юрі, - Вайлдер
18:59
Олександр Зінченко
У "Ман Сіті" визначились з майбутнім Зінченка
18:59
Леонід Кравчук
Кравчук: Без внесення корінних змін до Мінських угод прогресу на Донбасі не буде
18:51
хакер
Вірус Petya: Україна ввела санкції проти хакерів-розробників
18:30
Олексій Данілов
РНБО анулювала ліцензії "недобросовісних надрокористувачів"
18:25
Олексій Данілов
РНБО ввела санкції проти Фукса та Фірташа, - Данілов
18:22
Лассіна Траоре
"Шахтар" оголосив про трансфер бомбардира з "Аяксу"
18:17
В Ізраїлі розпочались заворушення на Храмовій Горі в Єрусалимі
17:54
Антоніу Гутерреш
Антоніу Гутерреша перепризначили генсеком ООН
17:53
Наталка Діденко
На Зелену неділю градуси будуть височенькими, - Наталка Діденко попередила про спеку на святкових вихідних
17:52
КПВВ
ДПСУ назвала умову для абітурієнтів з ОРДЛО, за якої вони можуть уникнути покарання за в'їзд з Росії
17:51
Швеція - Словаччина
Швеція перемогла Словаччину на Євро-2020
17:42
повінь Ялта
Крим: через зливи режим НС ввели також у Феодосії, в Ялті від потоку води загинув місцевий
17:22
вакцина AstraZeneca
AstraZeneca зобов’язали доставити 50 млн доз COVID-вакцини до Євросоюзу
17:07
Фран Соль
Ізраїльський клуб вирішив "забрати" з "Динамо" вихованця "Реалу"
16:52
На трасі Київ-Чоп в результаті потрійної ДТП перекинулася цистерна
16:45
Олег Татаров
Петиція про звільнення заступника голови ОПУ Татарова зібрала понад 25 тис. голосів
16:39
В Ізраїлі відновились сутички між ЦАХАЛом та палестинцями: 47 поранених
16:21
Віталій Миколенко
Миколенко розповів, як у збірній України відреагували на незабитий пенальті в матчі проти Північної Македонії
Більше новин