Денис Улютін: Підняття мінімальної зарплати обійдеться в 3 млрд грн

Андрій Яніцький
20 серпня, 2020 четвер
09:44

Денис Улютін - перший заступник міністра фінансів України. Він здобув кваліфікацію магістра фінансів у Національній академії державної податкової служби

Має понад 20 років трудового стажу, починав з посади головного державного податкового інспектора. Працював в апараті прем'єр-міністра України, очолював патронатну службу Міністерства фінансів, був заступником державного секретаря секретаріату Кабінету міністрів України.

У ефірі програми “Еспресо: капітал” на телеканалі Еспресо Денис Улютін розповів, чи виконає Україна бюджет цьогоріч та скільки держава витрачає на силовиків. Ведучий програми - Андрій Яніцький, директор Центру журналістики Київської школи економіки.

Пане Денисе, ви відповідаєте в Міністерстві фінансів за місцеві бюджети, за витрати силовиків та за прогнозування доходів бюджету. Давайте з цього почнемо - які в нас прогнози: невтішні чи втішні?

Прогнози у нас оптимістичні.

Попри коронакризу?

Так. По нашим прогнозам, ми маємо виконати бюджет. Незважаючи на те, що коли наша команда прийшла до Міністерства фінансів, у нас було невиконання близько 40 млрд грн.

Останнім часом робота Податкової служби по боротьбі зі схемами відшкодування, схемами ухилень від сплати податків, наздогнали близько 11 млрд перевиконання. І це дає можливість розуміти, що до кінця року вийдемо на стовідсоткове виконання бюджету.

Все ж не забуваймо, що на початку літа, здається, відкоригували бюджет і знизили прогнози по доходах.

Так, знизили прогнози по доходам, збільшили дефіцит бюджету. Проте все одно було те недонадходження, яке наразі нам доводиться наздоганяти. Ніхто ж на той момент не розумів, наскільки сильно вдарить коронакриза по Україні, по нашому економічному стану, по економічній активності. Але зараз ми досить впевнено бачимо, що виконання буде стовідсотковим.

Але я так розумію, що є ризик у вигляді другої хвилі коронакризи, яка може розпочатися вже в жовтні або наприкінці вересня.

Я б розділив ці дві частини на економічну кризу і кризу охорони здоров'я. Ні там ні там ми не бачимо великих проблем. Цей період, коли був карантин, дав можливість підготуватись і нам фінансово, і системі охорони здоров'я до боротьби з другою хвилею, якщо вона буде настільки потужною, як намагаються прогнозувати. Але все буде добре.

Щодо місцевих бюджетів - це теж зона вашої відповідальності - що з ними відбувається зараз?

Місцеві бюджети не відрізані від державного бюджету. І, в принципі, на них так само впливають економічні процеси, як і на державний бюджет. Разом з тим, ми бачимо, що виконання там досить непогане. Якщо близько 156 млрд грн їх доходи (без трансфертів) - це трохи вище рівня попереднього року, десь близько плюс трьох мільярдів вони отримали - до попереднього року.

Ну, в абсолютних цифрах не дуже зрозуміло. Але якщо у відносних казати - вони виконують плани, перевиконуюить чи недовиконують?

Тут треба розділити. Як не дивно, низка регіонів, які досить потужні - це, наприклад, Дніпропетровщина, Полтавщина - вони отримують досить невисокі темпи. Деякі з них трошки навіть нижче, ніж показник 100%. Це в першу чергу пов'язано саме з економічною активністю промислових підприємств, які в них є. Разом з тим, Київська, Луганська, Львівська область - вони отримали плюсом, досить непоганим плюсом десь близько 8% плюсом до попереднього року.

Там, де видобувна промисловість, Дніпропетровська - можливо, машинобудування, - там гірша ситуація. Там, де більше аграрки - там краща.

Так.

Децентралізація сама по собі спрацювала чи не спрацювала на користь місцевих бюджетів, як ви оцінюєте?

Децентралізація в цілому спрацювала на посилення фінансової спроможності місцевих громад. Якщо, наприклад, брати період з 2015 року - це збільшення у чотири рази їхніх ресурсів. Близько 676 млрд їх власних доходів, які вони можуть спрямовувати саме на розвиток своїх громад.

Роки два тому казали навіть, що місцеві бюджети настільки переповнені, що вони зберігають свої надлишки на рахунках банків або на казначейських рахунках. Чи є така проблема зараз, що є гроші і вони їх не витрачають, чи вже такої проблеми немає?

Я б не сказав, що це проблема. Але так, вони дійсно мають можливість зберігати свій надлишковий ресурс. Це кошти, які вони в майбутньому будуть спрямовувати на капітальні видатки розвитку своєї громади, де вони знаходяться. І це ресурси досить потужні, досить великі.

Днями президент Володимир Зеленський звернувся до Верховної Ради із закликом підняти мінімальну заробітну плату. Пане Денисе, люди кажуть, що 5000 дуже мало. Навіть якщо ми вважаємо що це говорить ситий Київ. В регіонах, думаю, скажуть так само. Ну не 10000 скажуть, а 7000. Прокоментуйте, будь ласка, чому тільки 5000 мінімальна?

5000 грн - це той рівень, який ми зараз можемо профінансувати. Ми можемо говорити про будь-яку суму мінімальної заробітної плати, проте ми маємо розуміти, що в першу чергу ми маємо це співставляти зі своїми можливостями. Наприклад, підняття до 5000 грн мінімальної зарплати - це всього лише 277 грн по відношенню до зараз, на 3 місяці коштує 3 млрд гривень. І це виключно по тим видаткам, які проводяться з державного бюджету.

Але ж це незаплановане, наскільки я розумію, підняття. Звідки гроші на незаплановані витрати?

Насправді питання підняття з 1 вересня заробітної плати мінімальної обговорюється вже досить давно. Ця ініціатива президента прораховувалась, і тому не виходила на загал. Коли ми зрозуміли, що це фінансово можливо, коли ми порахували, що і Пенсійний фонд, і місцеві бюджети отримують свою частину від цього збільшення, - президент цю ініціативу вніс від себе як підняття до 5000 мінімальної заробітної плати з 1 вересня.

Виглядає, що це такий хід перед місцевими виборами від президента і його фракції. Хоча, звісно, добре, що люди отримають більше грошей, я тут нічого  поганого не бачу.

Ми з вами до ефіру трохи поговорили про найважливішу новину, яку заздалегідь якось не мали часу обговорити щодо так званих варрантів. Якщо глядачі пам'ятають, ще за часів міністра фінансів Наталки Яресько Україна обміняла частину списання свого зовнішнього боргу на нові цінні папери, так звані варранти. Ці папери прив'язані до зростання нашої економіки, і ми будемо дуже багато платити грошей, якщо наша економіка починає швидко зростати. Тут виявляється, що Міністерство фінансів викупило частину цих паперів. Це такий був сюрприз для мене зранку. Чому так вчинило Міністерство?

По-перше, Міністерство фінансів спрямовує свою боргову політику на те, щоб заміщати дорогі запозичення дешевими запозиченнями. Це, в тому числі, як я й казав по 5000-ам, дало можливість зекономити частину видатків на обслуговування боргу. Що дало можливість профінансувати збільшення мінімальної зарплати. Чому це стало сюрпризом? Тому що такі операції люблять тишу. Ця операція проводились так, щоб не привертати дуже сильно увагу до цього процесу. Бо будь-яка увага, будь-який зайвий шум в цій сфері давав нам менший профіт в цій операції.

Тобто якщо б інвестори дізналася, що ми самі викопуємо свої ж боргові папери...

Вони б спробували продати їх нам подорожче.

Тепер вони побачили нашу зацікавленість. Виявиться, що наступні 10%  якщо захочемо викупити, це буде вже доволі складно.

Це буде поступовий процес. І поступово, поступово це викуповування буде здійснено.

Насамкінець поговоримо про вашу третю зону відповідальності, про силовиків. Скільки зараз витрачає країна на силовиків відносно - якщо порівняти, можна наприклад, з медициною або з освітою.

Наскільки знаю інформацію - серед тих, хто дивиться на бюджет, аналізує цю фінансову історію, - що силовики отримують дуже багато.

3,4% ВВП, я дивився.

Насправді на сектор безпеки і оборони...

В цілому - 5%.

Я навіть більше вам скажу, враховуючи зменшення прогнозного ВВП цього року - це близько 6,2% ВВП на сектор безпеки і оборони. Разом з тим, це не найбільша стаття видатків. Наприклад, на освіту ми витрачаємо 6,7% ВВП. І трохи більше 4% ВВП у нас йде на охорону здоров'я. До речі, охорона здоров'я цьогоріч отримала додатково 34 млрд. І це, в принципі, логічно, враховуючи, які виклики перед ними стоять.

Але як же люди можуть проконтролювати витрати на силовиків, якщо вони переважно секретні? Хто цим має займатися? Як людям підключитися?

Насправді видатки на оборону не всі секретні. Та частина, яка дійсно секретиться, бо вони проходять по видаткам "цілком таємно". Це ті видатки, які, в принципі, я не хотів би в нашій ситуації воюючої країни, щоб вони були публічним. І це, в принципі, логічн. Кожен, я думаю, розуміє чому.

Решту видатків, які проходять закупівлі, можна побачити і на ProZorro, і на нашому сайті Є-data.
 

 

Читайте також:
Team Spirit
20 жовтня, 2021 середа
Українців, які у складі Team Spirit виграли найпрестижніший кіберспортивний турнір світу, "переодягли" у форму збірної Росії
Василь Ломаченко
22 жовтня, 2021 п'ятниця
Ломаченко став головним претендентом на бій за титул WBC
путін
21 жовтня, 2021 четвер
Путін про ГТС України: "Екологи повинні були сказати, що її потрібно закрити"
Київ
+9
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.22
  Купівля 26.22
  Продаж 26.47
 • EUR
  Купівля 30.38
  Продаж 30.77
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
22 жовтня
22:54
Зеленський
Зеленський звинуватив Росію у "газовій агресії" проти ЄС із метою змусити відмовитися від європейських цінностей
22:33
Молдова
У Молдові через нестачу газу запровадили надзвичайний стан
21:54
Олексій Данілов
"Кількість помираючих від COVID-19 може перевалити за тисячу осіб": Данілов заявив, що Україні необхідно щепити 350-400 тис. людей на добу
21:16
"Серце розривається": актор Алек Болдвін прокоментував загибель українки, яку він застрелив на зйомках
20:42
"Окупація Криму є незаконною": Польща засудила російський перепис населення на півострові
20:04
Олексій Данілов
Данілов: Україна готова запропонувати додатковий транзит до ЄС 55 млрд кубометрів газу
19:37
Лобіювали інтереси забудовників, намагалися підкупити прокурора: СБУ викрила двох працівників ДБР, які "кришували" бізнес
18:59
"У наступній хвилі розширення": Кулеба про перспективу вступу до ЄС України, Молдови та Грузії
18:58
Арсен Аваков
Аваков про своє здоров'я після зараження коронавірусом: "Не дочекаєтесь!"
18:34
Ярослав Железняк
Депутати "Голосу" заявили про звільнення Железняка з посади голови фракції, він спростовує
18:21
Компанія "БІТ" відстояла  свої права на оренду земельної ділянки
18:09
коронавірус
У Києві в разі запровадження "червоної" зони призупинять планові госпіталізації, - КМДА
17:47
ООС
Окупанти 9 разів порушили "тишу" на Донбасі: поранено українського військового, ще один травмований
17:41
Укрзалізниця
У першу добу нових правил перевезення Укрзалізниця не пустила у потяги 175 пасажирів без COVID-документів
17:31
Єнс Столтенберг
"Немає жодної причини, чому Росія має боятися": Столтенберг про перспективу вступу України до НАТО
17:29
працевлаштування
Мінекономіки ініціювало перевірки законності працевлаштування іноземців
17:28
Наталка Діденко
До України йде похолодання, дощі та рвучкий вітер, - синоптик Наталка Діденко
17:04
Швидкісний трамвай
КМДА про підвищення цін на проїзд у громадському транспорті: це не буде 20 грн
16:47
лоукостер Vueling
Іспанській лоукостер Vueling в грудні відкриє рейси з Києва у Париж
16:40
Арсен Аваков
Аваков захворів на коронавірус
16:28
міна
Окупанти активізували мінування тилових районів на Донбасі, - розвідка
16:27
Віталій Портников
“ПолітКлуб Віталія Портникова” 22 жовтня. Ковід в Україні забирає більше 500 життів щодня: як зарадити ситуації? Чи домовилися США і ЄС з Росією щодо України?
16:17
Нові правила перевезень: на залізничному вокзалі Києва вишикувалися черги за щепленнями і тестами. ФОТОРЕПОРТАЖ
16:16
PR
Домашній Інтернет на швидкості 1000 Мбіт/с від Мережі Ланет
15:56
комуналка
Міненерго запустить новий формат платіжок з інформацією про енергоефективність
15:56
У Путіна зірвало дах. У Москві вітром здуло частину кремлівської стіни
15:53
У Харкові введуть додаткові обмеження у громадському транспорті, - мерія
15:40
Денис Гармаш та Домагой Віда (на передньому плані)
Петраков вирішив повернути до збірної футболіста, який не грав за Україну 4 роки, - ЗМІ
15:31
маска автобус
У перший день траснпортних COVID-обмежень поліція оштрафувала 10 перевізників за порушення правил
15:10
Ілля Ковтун
Український гімнаст у 18 років створив головну сенсацію на чемпіонаті світу
15:09
СOVID
Ляшко: Два заводи з поставки кисню до українських COVID-лікарень призупинили роботу
14:51
СБУ блокувала постачання українських запчастин до винищувачів РФ: їх крали на одному з оборонних держпідприємств
14:45
Оновлено
Вибух на пороховому заводі в Росії: МОЗ заявило про 16 загиблих
14:37
Суперліга
"Динамо" та "Шахтар" можуть отримати місце у європейській футбольній Суперлізі
14:36
У Верховному Суді обрали нового очільника
14:16
Олександр Корнієнко
Давайте будемо говорити про цифри, а не маніпулювати, що "Європейська солідарність" випереджає "слуг", - Корнієнко
14:10
Теофімо Лопес
Лопес показав безжальний удар, який отримав під час челенджу від "Гори" з "Гри престолів"
13:55
Олександр Хацкевич
Екстренер "Динамо" вказав на проблему, яка заважає киянам у єврокубках 5 років
13:46
Галина Гатчінс
Галь, дякую за все! Колеги зі Львова сумують за операторкою, яку застрелили в США
13:45
Зеленський вагнергейт
Уже не тефлоновий. Як Зеленський із героя перетворюється в політичний “нуль”
Більше новин