Вона говорила за націю. Шляхетність, інтелектуалізм, талант, сила і кохання Лесі Українки

Тетяна Зінченко
25 лютого, 2021 четвер
12:36

До 150-річного ювілею Лесі Українки Еспресо.TV розповідає про те, чого не вчили в школі про Лесю та розвінчує міфи навколо постаті легендарної українки

150-річний ювілей - солідна дата. Але точно не для Лесі Українки - в уяві українців все ще юної ясноокої своєї доньки, сильної і ніжної водночас. Мужнього чоловіка, як сказав про неї Франко, і ліричної хворобливої талановитої жінки, як вчили нас у школі.

Але чи так це було насправді - треба розбиратися. Бо, як це часто буває, те, що не розповідають, у тому місці, де не викладена вся правда, ми домислюємо і перекручуємо факти.

Наші шкільні знання про Лесю Українку - це революційно-демократичні та соціалістичні  її погляди, родинна скрута, особливо під час хвороби Лесі, власне хвороба, яка спонукала її до подорожей з метою лікування. І там вона творила свої шедеври. У дорослому віці ми начиталися-домислили про її романтизм, фемінізм і навіть емансипацію. Що говорить про те, що творчість Лесі - це величезний цінний спадок, який треба продовжувати досліджувати і розповідати нащадкам.

Зародження української шляхетності

null

Зараз ми вже легко можемо розвінчати міф про "злиденність і кріпацтво" Лесі Українки, яка писала лиш про страждання люду, а з цим - і "селючковість" української нації. Треба говорити про те, що наші далекі  представники були шляхетного роду, а отже - і про шляхетність українства.

Батько Лесі Українки - Петро Косач - походить із заможного українсько-козацького шляхетства, яке мало власний герб.

Мати - Олена Пчілка - хоч і з дрібної шляхти, але в минулому це була козацька старшина, про що в родині пам`ятали.  

Отже, родина Косачів була достатньо заможною. Вони могли дозволити собі світські вечори, подорожі, інтелектуальну і освітню працю. Звідси - і "Стара громада", і "Плеяда". І вже навіть цей факт говорить і про нас як націю зовсім не периферійну, а шляхетну і високоосвічену.

Дитинство дівчинки-індиго

Зараз би ми так і назвали її. Дивіться:

 • Навчилася читати в 4 роки
 • У 5 років написала першу музичну п'єсу
 • У 6 років вона вже майстерно вишивала
 • У 9 років написала перший вірш
 • У 19 років написала підручник для сестер "Стародавня історія східних народів"

Інтелектуалізм та європейськість

7 мов, які вона знала, дозволяють говорити і про її надзвичайний інтелектуалізм, і про цілеспрямованість та працелюбство. Крім  української, російської, польської, болгарської мов, вона вивчила давньогрецьку й латинську мови, а також - англійську, німецьку, французьку та італійську. Цими мовами вона читала твори в оригіналі, перекладала їх на українську, надихалася. Її героями ставали стародавні греки й римляни, Трістан та Ізольда, Дон Жуан, король шотландський Роберт Брюс та багато інших.

null

Псевдонім Лариса Косач запозичила в дядька - Михайла Драгоманова. Він підписувався як "Українець". А оскільки Леся дуже поважала свого дядька і захоплювалась ним, то вирішила в чомусь бути схожою на нього.

Так і стала Лариса Косач нашою Українкою. А Лесею її називали в родині, тож не дивно, що тверде "Лариса" вона замінила на ніжне "Леся".

Хвороба, кохання, велика людяність

Леся Українка зустріла  Сергія Мержинського, кому був присвячений знаменитий лист "Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами", на курорті: обоє лікувалися від туберкульозу. Це була довга історія про неймовірно велике серце закоханої жінки, в якій помістилося і це почуття, і розуміння, і самопожертва. Вони часто зустрічалися, але Мержинський вважав Лесю подругою, а їх стосунки - діловими. Дорожив нею і цінував, але як людину, вона ж його - як коханого.

 

Леся Українка уже одужала від туберкульозу, коли дізналася, що її коханий з відкритою формою туберкульозу знову на лікуванні і в дуже тяжкому стані. Вона летіла до нього, не замислюючись. У його останню ніч вона тримала його за руку. І писала лист під його диктовку іншій жінці. Така історія любові… Тоді, за ту одну-єдину ніч на 18 лютого 1901 року, під цим неймовірним враженням вона написала "Одержиму", і це була така сила, така енергетика, яка досі вражає нас і спонукає думати, переживати, хвилюватися. Жити!

Климентій Квітка - "Кльоня"

Вони познайомилися у 1907 році також на лікуванні. Він був молодшим за неї на 9 років, але не через це родина Лесі не схвалювала цей зв'язок.

Зв'язок відчувала Леся: обидва серйозно вивчали право, цікавилися і знали фольклор, були витонченими натурами. Вони одружилися несподівано навіть для самих себе. Хоча у листах Квітки відчувається велике кохання до своєї обранниці. 

"Справа скінчена - ми звінчалися",  - напише Леся рідним. Вона вважала його вірним другом, спорідненою душею. Вона вже знала, що кохання - це і самопожертва, і взаєморозуміння.

Роман з Ольгою Кобилянською

Це - такий же міф, як і ті, про які ми написали вище. Крім пестливого слова "хтосічка", у листах Лесі до Ольги нічого іншого не знаходиться.

 Леся і справді підтримувала тісні взаємини з Кобилянською, але їх швидше можна назвати дружніми. Та й "Блакитна троянда", яку згадують у зв'язку з "особливими стосунками" Лесі з Кобилянською,  у першій редакції мала назву "Нічні метелики".

Моя Леся

null

 Письменниця, редакторка відділу дитячої літератури Видавництва Старого Лева Наталка Малетич нещодавно написала книжку "Леся. Мандрівний клубочок". Книжка вийшла у лютому у Видавничо-освітньому проекті Портал. Ми попросили дослідницю творчості Лесі розповісти про її особисте бачення Лесі Українки.

"Моя Леся - особлива, бо я намагалася, аби вона була ближчою сучасним дітям і підліткам. Саме тому багато уваги у книжці "Леся. Мандрівний клубочок" присвячено дитячим рокам Лесі, її юності. Я акцентувала увагу на тому, що Леся любила, які в неї були хобі, в які ігри вона гралася зі старшим братом, як сприймала народження молодших дітей у родині. Моя Леся - це та дівчина, яка постає з її листів: з почуттям гумору, самоіронічна, надзвичайно розумна, чуйна і чуттєва.

Це Леся, яка любить плавати і читати, грати на фортепіано та малювати. Це Леся, з дитинства закохана в театр. Її сестри згадують, що вона була в родині головною режисеркою, костюмеркою і сценаристкою в одній особі. Моя Леся - елегантна молода жінка, яка вміє стильно одягатися і часом шиє красивий та зручний одяг собі сама. Вона обожнює мандрувати і каже, що могла б стати "другим Пржевальським", - розповідає письменниця. - Вона возить із собою в мандри подарований другом-грузином кинджал як символ боротьби за свободу та томики поезії Шиллера, які подарував старший брат.

Вона подобається чоловікам і уміє кохати глибоко, по-справжньому. Леся - багатогранна особистість, яка однаково добре читає кількома європейськими мовами в оригіналі й може навчати інших та перекладати з цих мов, яка знається на сучасних літературних та театральних європейських новинках і на політиці".

null

Ми звикли до її такої. Ми вчимо її, читаємо про неї, святкуємо її ювілеї. І цей чудовий процес - невичерпний! Бо з нею ми об'єднуємося, ріднимося, відкриваємо себе. З нею впевнені, що ми - висота!

 

Читайте також:
5 травня, 2021 середа
У ДПСУ пояснили, чому не збивають російські вертольоти, які порушують кордон
2 травня, 2021 неділя
"Рязанський цукор" в Криму. Патрушев збирався підривати будинки на півострові, - Піонтковський
4 травня, 2021 вiвторок
Зеленський про вступ до ЄС: на нашій землі вирішується майбутнє Європи
Київ
+15
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.6
  Купівля 27.6
  Продаж 27.84
 • EUR
  Купівля 33.1
  Продаж 33.52
 • Актуальне
 • Важливе
2021, четвер
6 травня
00:08
Олександр Зінченко і Рубен Діаш
Ліга чемпіонів: яким буде фінал головного турніру Європи
2021, середа
5 травня
23:53
Челсі- Реал
"Челсі" впевнено переміг "Реал" та вийшов у фінал Ліги чемпіонів
23:02
У Києві згоріла будівля на території гаражного кооперативу
У Києві згоріла будівля на території гаражного кооперативу

Опитування

Чи встигне влада вакцинувати більшість громадян України до Дня незалежності?
22:48
Олександр Лукашенко
Лукашенко показав Додону "золоте дно" під час неформальної зустрічі
22:29
Василь Ломаченко
Офіційно: Ломаченко дізнався, коли і з ким проведе свій наступний бій
22:18
G7
Важливо, щоб Росія повністю відвела свої сили від кордону України, - заява G7
22:15
У Білому домі поки що не знають про порядок денний саміту Байдена та Путіна
21:50
Руслан Малиновський
Українця Малиновського вдруге поспіль визнали в "Аталанті" найкращим футболістом місяця
21:48
На Київщині проведуть навчання з поліцейських спецоперацій
21:37
Віталій Буяльський
Лідер "Динамо" Буяльський потрапив до "команди тижня" у FIFA 21
21:36
Прикордонники
На Одещині перекинувся човен з військовими ДПСУ, шукають одного з прикордонників
21:14
Володимир Зеленський
На Донбасі стало менше снайперського вогню, - Зеленський у розмові з американським сенатором
21:06
Зінедін Зідан
"Челсі" - "Реал": склади команд на півфінал Ліги чемпіонів
21:05
Максим Степанов
Звільнити Степанова і забезпечити українців "Спутник V": харків’янин звернувся до ОАСК
20:59
"Зоря" перемогла "Дніпро-1" в УПЛ та достроково забезпечила собі місце в Лізі Європи
20:51
Ворскла - Десна
"Ворскла" і "Десна" зіграли внічию у надважливому матчі за єврокубки
20:48
Канада стала першою країною у світі, де дітей дозволили вакцинувати Pfizer
20:46
Окупанти обстріляли житлові будинки на Луганщині
Окупанти обстріляли житлові будинки на Луганщині
20:32
Олександр Зінченко
Не зміг відчути атмосферу в роздягальні, одразу забрали на допінг-контроль, - Зінченко про тріумф в півфіналі ЛЧ
20:30
Окупаційна "влада" Криму планує перекидати воду з водоспадів у водосховища
20:20
Вакцинація
Сербія платитиме своїм громадянам за COVID-щеплення
20:08
метрополітен
"Замінування": станцію метро "Майдан Незалежності" відкрили на вхід та вихід
20:03
Володимир Шепелєв
Двоє футболістів збірної України можуть пропустити Євро-2020 через травму
19:52
У Києві зіткнулися легковик та автівка патрульних, є постраждалий
19:47
У Києві чоловік випав з 4-го поверху і розбився насмерть
У Києві чоловік випав з 4-го поверху і розбився насмерть
19:46
У Стамбулі знайшли мертвим активіста, який критикував президента Алієва
19:44
Джо Джойс
Це буде вибухове протистояння, - британський боксер про бій з Усиком
19:29
Слуга народу
"Опоненти намагаються відтермінувати визначення переможця": партія "Слуга народу" про відмову ЦВК реєструвати Вірастюка нардепом
18:55
Марина Бех-Романчук
Українська спортсменка-красуня зачарувала фанів сексуальною фотосесією
18:50
ВООЗ
ВООЗ: Більша частина світу вступає в дуже темний період
18:49
Продавали конфіденційні дані українців: прокуратура Києва оголосила підозру зловмисникам
18:41
Андрій Лунін
"Челсі" - "Реал": букмекери спрогнозували, чи відбудеться "український фінал" Ліги чемпіонів
18:33
Нацкомісія з тарифів поскаржилась Енергетичному Співтовариству на тиск з боку ДТЕК
18:26
окупанти
Окупанти на Донбасі обстріляли українські позиції із протитанкових ракетних комплексів
18:09
НАЗК
НАЗК направило до суду 14 адмінпротоколів на колишнього очільника ДФС
18:05
Blue Origin
Компанія Blue Origin Безоса починає продавати квитки на космічний корабель New Shepard
18:02
Львів наразі не згортатиме тимчасових ковідних шпиталів, – Андрій Садовий
17:56
Жан Беленюк
Нардеп-борець Беленюк вакцинувався від коронавірусу. Відео
17:54
пігулки
На Херсонщині 14-річна дівчина наковталася пігулок через знущання юнаків у школі
17:52
Ентоні Блінкен
У МЗС розповіли, що очікують від візиту Блінкена
Більше новин