Вона говорила за націю. Шляхетність, інтелектуалізм, талант, сила і кохання Лесі Українки

Тетяна Зінченко
25 лютого, 2021 четвер
12:36

До 150-річного ювілею Лесі Українки Еспресо.TV розповідає про те, чого не вчили в школі про Лесю та розвінчує міфи навколо постаті легендарної українки

150-річний ювілей - солідна дата. Але точно не для Лесі Українки - в уяві українців все ще юної ясноокої своєї доньки, сильної і ніжної водночас. Мужнього чоловіка, як сказав про неї Франко, і ліричної хворобливої талановитої жінки, як вчили нас у школі.

Але чи так це було насправді - треба розбиратися. Бо, як це часто буває, те, що не розповідають, у тому місці, де не викладена вся правда, ми домислюємо і перекручуємо факти.

Наші шкільні знання про Лесю Українку - це революційно-демократичні та соціалістичні  її погляди, родинна скрута, особливо під час хвороби Лесі, власне хвороба, яка спонукала її до подорожей з метою лікування. І там вона творила свої шедеври. У дорослому віці ми начиталися-домислили про її романтизм, фемінізм і навіть емансипацію. Що говорить про те, що творчість Лесі - це величезний цінний спадок, який треба продовжувати досліджувати і розповідати нащадкам.

Зародження української шляхетності

null

Зараз ми вже легко можемо розвінчати міф про "злиденність і кріпацтво" Лесі Українки, яка писала лиш про страждання люду, а з цим - і "селючковість" української нації. Треба говорити про те, що наші далекі  представники були шляхетного роду, а отже - і про шляхетність українства.

Батько Лесі Українки - Петро Косач - походить із заможного українсько-козацького шляхетства, яке мало власний герб.

Мати - Олена Пчілка - хоч і з дрібної шляхти, але в минулому це була козацька старшина, про що в родині пам`ятали.  

Отже, родина Косачів була достатньо заможною. Вони могли дозволити собі світські вечори, подорожі, інтелектуальну і освітню працю. Звідси - і "Стара громада", і "Плеяда". І вже навіть цей факт говорить і про нас як націю зовсім не периферійну, а шляхетну і високоосвічену.

Дитинство дівчинки-індиго

Зараз би ми так і назвали її. Дивіться:

 • Навчилася читати в 4 роки
 • У 5 років написала першу музичну п'єсу
 • У 6 років вона вже майстерно вишивала
 • У 9 років написала перший вірш
 • У 19 років написала підручник для сестер "Стародавня історія східних народів"

Інтелектуалізм та європейськість

7 мов, які вона знала, дозволяють говорити і про її надзвичайний інтелектуалізм, і про цілеспрямованість та працелюбство. Крім  української, російської, польської, болгарської мов, вона вивчила давньогрецьку й латинську мови, а також - англійську, німецьку, французьку та італійську. Цими мовами вона читала твори в оригіналі, перекладала їх на українську, надихалася. Її героями ставали стародавні греки й римляни, Трістан та Ізольда, Дон Жуан, король шотландський Роберт Брюс та багато інших.

null

Псевдонім Лариса Косач запозичила в дядька - Михайла Драгоманова. Він підписувався як "Українець". А оскільки Леся дуже поважала свого дядька і захоплювалась ним, то вирішила в чомусь бути схожою на нього.

Так і стала Лариса Косач нашою Українкою. А Лесею її називали в родині, тож не дивно, що тверде "Лариса" вона замінила на ніжне "Леся".

Хвороба, кохання, велика людяність

Леся Українка зустріла  Сергія Мержинського, кому був присвячений знаменитий лист "Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами", на курорті: обоє лікувалися від туберкульозу. Це була довга історія про неймовірно велике серце закоханої жінки, в якій помістилося і це почуття, і розуміння, і самопожертва. Вони часто зустрічалися, але Мержинський вважав Лесю подругою, а їх стосунки - діловими. Дорожив нею і цінував, але як людину, вона ж його - як коханого.

 

Леся Українка уже одужала від туберкульозу, коли дізналася, що її коханий з відкритою формою туберкульозу знову на лікуванні і в дуже тяжкому стані. Вона летіла до нього, не замислюючись. У його останню ніч вона тримала його за руку. І писала лист під його диктовку іншій жінці. Така історія любові… Тоді, за ту одну-єдину ніч на 18 лютого 1901 року, під цим неймовірним враженням вона написала "Одержиму", і це була така сила, така енергетика, яка досі вражає нас і спонукає думати, переживати, хвилюватися. Жити!

Климентій Квітка - "Кльоня"

Вони познайомилися у 1907 році також на лікуванні. Він був молодшим за неї на 9 років, але не через це родина Лесі не схвалювала цей зв'язок.

Зв'язок відчувала Леся: обидва серйозно вивчали право, цікавилися і знали фольклор, були витонченими натурами. Вони одружилися несподівано навіть для самих себе. Хоча у листах Квітки відчувається велике кохання до своєї обранниці. 

"Справа скінчена - ми звінчалися",  - напише Леся рідним. Вона вважала його вірним другом, спорідненою душею. Вона вже знала, що кохання - це і самопожертва, і взаєморозуміння.

Роман з Ольгою Кобилянською

Це - такий же міф, як і ті, про які ми написали вище. Крім пестливого слова "хтосічка", у листах Лесі до Ольги нічого іншого не знаходиться.

 Леся і справді підтримувала тісні взаємини з Кобилянською, але їх швидше можна назвати дружніми. Та й "Блакитна троянда", яку згадують у зв'язку з "особливими стосунками" Лесі з Кобилянською,  у першій редакції мала назву "Нічні метелики".

Моя Леся

null

 Письменниця, редакторка відділу дитячої літератури Видавництва Старого Лева Наталка Малетич нещодавно написала книжку "Леся. Мандрівний клубочок". Книжка вийшла у лютому у Видавничо-освітньому проекті Портал. Ми попросили дослідницю творчості Лесі розповісти про її особисте бачення Лесі Українки.

"Моя Леся - особлива, бо я намагалася, аби вона була ближчою сучасним дітям і підліткам. Саме тому багато уваги у книжці "Леся. Мандрівний клубочок" присвячено дитячим рокам Лесі, її юності. Я акцентувала увагу на тому, що Леся любила, які в неї були хобі, в які ігри вона гралася зі старшим братом, як сприймала народження молодших дітей у родині. Моя Леся - це та дівчина, яка постає з її листів: з почуттям гумору, самоіронічна, надзвичайно розумна, чуйна і чуттєва.

Це Леся, яка любить плавати і читати, грати на фортепіано та малювати. Це Леся, з дитинства закохана в театр. Її сестри згадують, що вона була в родині головною режисеркою, костюмеркою і сценаристкою в одній особі. Моя Леся - елегантна молода жінка, яка вміє стильно одягатися і часом шиє красивий та зручний одяг собі сама. Вона обожнює мандрувати і каже, що могла б стати "другим Пржевальським", - розповідає письменниця. - Вона возить із собою в мандри подарований другом-грузином кинджал як символ боротьби за свободу та томики поезії Шиллера, які подарував старший брат.

Вона подобається чоловікам і уміє кохати глибоко, по-справжньому. Леся - багатогранна особистість, яка однаково добре читає кількома європейськими мовами в оригіналі й може навчати інших та перекладати з цих мов, яка знається на сучасних літературних та театральних європейських новинках і на політиці".

null

Ми звикли до її такої. Ми вчимо її, читаємо про неї, святкуємо її ювілеї. І цей чудовий процес - невичерпний! Бо з нею ми об'єднуємося, ріднимося, відкриваємо себе. З нею впевнені, що ми - висота!

 

Читайте також:
Київ
+17°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 31.45
  Купівля 31.45
  Продаж 32.04
 • EUR
  Купівля 32.93
  Продаж 33.62
 • Актуальне
 • Важливе
2022, субота
21 травня
01:59
черга на блокпості у Василівці на Запоріжжі
На Запоріжжі окупанти почали випускати машини із блокованої Василівки
01:32
ППО ЗСУ
За добу ЗСУ збили 3 безпілотники, ракету та одну невідому ціль
00:59
наслідки торнадо у Німеччині
На півночі Німеччини через торнадо зазнали поранень понад 40 людей та ще 100 опинились у пастці
00:55
Результати обстрілів ядерної установки у Харкові
Прокурори зібрали докази російських обстрілів ядерної установки Національного наукового центру "Харківський фізико-технічний інститут". Фото
00:39
Олексій Резніков і Ллойд Остін
Ситуація на фронті і Рамштайн-2. Олексій Резніков поспілкувався з главою Пентагону
00:20
Американські вояки
США мають намір залишити у Європі 100 тис своїх вояків, - CNN
2022, п'ятниця
20 травня
23:57
Російські рублі відмовляються міняти у Білорусі
В окупованих містах Запорізької області загарбники обмінюють 10 тис. рублів на персональні дані пенсіонерів
23:48
Збори Сумської єпархії УПЦ МП
Більшість духовенства УПЦ МП на Сумщині виступила за розрив з Московським патріархатом
23:41
Емілі Хабер
Німеччина фундаментально неправильно "читала Володимира Путіна", - посол ФРН у США
23:36
Окупанти, Мелітополь
Від початку повномасштабної війни Росія вбила щонайменше 400 мирних жителів Донеччини
23:27
Проукраїнський протест у Каннах
"Припиніть нас гвалтувати". Напівоголена активістка в кольорах України та зі слідами крові спричинила скандал на фестивалі у Каннах
23:17
фейк
Центр протидії дезінформації оприлюднив добірку фейків від Росії за 20 травня
22:36
окупанти Маріуполь
Російські окупанти заявили про "звільнення" Азовсталі. Українська сторона поки що не коментує
22:32
На фото президент України Володимир Зеленський
Росія відчує справжню вагу кожної ракети, кожної бомби. Зеленський розповів про механізми компенсацій завданої агресором шкоди
22:29
Аналітика
Сергій Згурець
Ракети NSM та "Гарпун" разом з українським "Нептуном" прискорять наближення перемоги. Колонка Сергія Згурця
22:27
Зустріч на авіабазі Рамштайн
Понад 40 країн вдруге зберуться у форматі "Рамштайн" 23 травня. Обговорять подальшу оборонну підтримку України
22:11
Україна ЄС
Україна не погодиться на альтернативи вступу до ЄС - Єрмак
22:09
Литва Латвія Естонія
Литва оголосила повну незалежність від енергоносіїв з РФ. З 22 травня країни Балтії припиняють постачання електроенергії з Росії
22:05
Бронетранспортери M113
Міноборони США показали, як американці завантажують для України бронетранспортери M113
21:58
ватикан
Ватикан готовий допомогти Україні в переговорах із Росією
21:54
телефон
Відтепер жителям Чернігівщини буде простіше викликати екстрені служби
21:52
Окупанти, Мелітополь
Останній резерв. У Росії мають намір скасувати вікову межу для служби у війську за контрактом
21:37
комендантська година
На Миколаївщині змінили час комендантської години
21:35
Patriot
США передадуть Україні системи ППО Patriot, - The Washington Post
21:33
Авдіївська школа №1, Донеччина
РФ обстріляла 27 житлових будинків та 8 споруд інфраструктури на Донеччині: постраждали школи, багатоповерхівки, коксохімічний завод
21:24
Масяня розповідає про війну в Україні
Пес Патрон і гімн УCC: нова серія Масяні з критикою Путіна і війни з Україною набрала понад 1 млн переглядів
21:22
Зеленський
Найближчим часом, навіть не днями, завершиться вивезення всіх із Азовсталі, – Зеленський
21:11
ЗСУ знищили втрати окупантів
На Сході 20 травня ЗСУ знищили ворожий склад, 80 окупантів, танк, безпілотник і артилерійську систему
20:54
Путін
Американські спецслужби не вірять, що громадська думка впливатиме на плани Путіна, - CNN
20:48
Харків
РФ завдала ракетний удар по Харкову. У місті пожежа
20:45
Оновлено
окупанти знищили обстріл
Росіяни вдарили ракетами по Лозовій на Харківщині: поранено 8 людей, у тому числі дитину
20:41
вибух
У Миколаєві пролунали вибухи, сигналу про повітряну тривогу - не було
20:33
Кирило Буданов
Мене дивує російська дурість. З усіх варіантів Путін обрав найгірший, - Кирило Буданов
20:27
Розмінування України. МВС запустило застосунок, де можна повідомляти про знайдену вибухівку
20:26
Одеса комендантська година
Окупанти двічі за день обстріляли Одещину, - ОВА
20:23
баскетбол
Росію відсторонили від ЧЄ з баскетболу
20:16
Горілка "Путінка"
Російський виробник горілки "Путінка" хоче випускати оковиту з символами війни в Україні - Z та V
20:15
Кирило Буданов
Україна поверне свої території виключно силою. Іншого шляху немає, - Кирило Буданов
20:09
Лукашенко
Диктатор Лукашенко передав "таємне послання" генсеку ООН
20:02
Буча
На Київщині командир роти 64-ї мотострілецької бригади РФ наказував убивати мирних жителів, – Венедіктова
Більше новин