OPINION

Бізнеси очікують переважно скорочення зайнятості працівників

Богдан Данилишин
17 листопада, 2023 п'ятниця
16:08

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Зміст

Економічна ситуація

За інформацією мінекономіки 9 тис. українців стали переможцями грантової програми "Власна справа" від початку її дії та отримають від держави 2,1 млрд грн на старт або розвиток бізнесу. При цьому, переможці мають створити близько 20 тисяч нових робочих місць. Зокрема, переможцями чергової, дев’ятнадцятої, хвилі подачі заяв на мікрогранти визначені 315 українців, які отримають 75 млн грн на старт або розширення свого бізнесу. Переважна більшість грантоотримувачів планують витратити кошти мікрогранту на придбання обладнання, необхідного для ведення бізнесу. Обов'язковою умовою надання коштів (у сумі від 50 до 250 тис. грн) є створення 1-2 робочих місць залежно від суми гранту. Українці, що отримали мікрогранти у 2022 році, створили близько 8000 нових робочих місць.

Державна підтримка зайнятості є важливою з огляду на те, що діяльні бізнеси очікують переважно скорочення зайнятості працівників. Так, за даними щоквартального опитування Держстату індикатор очікувань щодо зайнятості працівників у IV кварталі 2023 року становив 97,4%, зменшившись порівняно із попереднім кварталом (98,9%).

Баланс очікуваних змін кількості працівників на підприємствах у наступні три місяці був від’ємним за усіма ключовими секторами: у переробній промисловості (-10), будівельній галузі (-26), підприємствах роздрібної торгівлі (-2) та у сфері послуг (-8).

Підтримці економіки України сприятиме також досягнення домовленостей із міжнародними партнерами щодо налагодження транснаціональної логістики та  підтримки обороноздатності держави. Так, цього тижня Угорщина підтвердила намір блокувати виділення траншу в 500 мільйонів євро з Європейського фонду миру. Підставою для блокування траншу є внесення найбільшого угорського банку – OTP Bank – у список "спонсорів війни". Крім того, продовжується блокування кордону з Україною польськими автоперевізниками, які вимагають повернення дозволів для українських перевізників, посилення вимог перевезень в рамках ЄКМТ (сертифікатів Європейської конференції міністрів транспорту) та заборони реєстрації в Польщі компаній з капіталом з-поза меж ЄС.

Читайте також: Прямі поточні витрати на боєздатність ЗСУ становлять половину всіх витрат держбюджету

Бюджетна сфера

За повідомленням міністерства фінансів, на соціальні виплати у січні ‒ жовтні 2023 року із держбюджету було спрямовано 371,3 млрд грн, зокрема у жовтні – 35,42 млрд гривень. Найбільший обсяг коштів було виділено на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду – 226,6 млрд грн, із них у жовтні – 22,7 млрд грн. Крім того, на соціальний захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини, було виділено 85,6 млрд грн, із них у жовтні – 8,3 млрд грн, на підтримку малозабезпечених сімей та надання пільг і житлових субсидій громадянам – 36,5 млрд грн, із них у жовтні – 2,1 млрд грн.

Під час аукціону з розміщення державних цінних паперів, який відбувся 07.11.2023, міністерство фінансів залучило для фінансування державного бюджету 11,1 млрд гривень на строки від 6 місяців до 3 років із середньозваженою дохідністю за окремими випусками від 17,0% до 18,9%.

Найбільший попит мали військові ОВДП із погашенням у червні 2024 р. та липні 2025 р. Ринковий попит на усі запропоновані серії ОВДП перевищував пропозицію, що дозволило міністерству фінансів знижувати граничний рівень дохідності державних цінних паперів. Середньозважений рівень дохідності нових гривневих запозичень становив 18,04%.

Читайте також: Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

Валютний ринок

Збільшення пропозиції іноземної валюти на безготівковому сегменті ринку поряд зі скороченням попиту на неї обумовило зменшення потреби в інтервенціях Національного банку з метою збалансування ринку. Так, обсяг чистого продажу іноземної валюти Національним банком минулого тижня становив 388 млн доларів США порівняно із 563 млн доларів США тижнем раніше. З початку року продаж іноземної валюти Національним банком становив 23,4 млрд доларів США.

Водночас обсяг міжнародних резервів України залишається достатнім як для підтримки стабільності курсу гривні, так і для виконання міжнародних зобов’язань України. Так, станом на 1 листопада 2023 року міжнародні резерви України, за попередніми даними, становили 39 млрд доларів США, знизившись за попередній місяць на 1,9%. Упродовж жовтня 2023 року динаміку міжнародних резервів визначала низка чинників. По-перше, чистий продаж валюти НБУ минулого місяця становив 3,3 млрд доларів США порівняно із 2,7 млрд доларів США у вересні. По-друге, на валютні рахунки Уряду в Національному банку надійшло 3,3 млрд доларів США, з яких 1,6 млрд доларів США – макрофінансова допомога від ЄС, 1,15 млрд доларів США – грант від Сполучених Штатів через Цільовий фонд донорів Світового банку, 0,6 млрд доларів США – від розміщення валютних облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). По-третє, Уряд України виплатив за обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті 0,9 млрд доларів США, з яких 715 млн доларів США – за обслуговування та погашення валютних ОВДП, 136 млн доларів США – борг перед Світовим банком, решта – борг перед іншими міжнародними кредиторами. Крім того, Україна сплатила Міжнародному валютному фонду 80,1 млн доларів США.

З метою посилення дисципліни дотримання суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності граничних строків розрахунків за операціями з експорту товарів та забезпечення повернення валютного виторгу в установлені граничні строки розрахунків Національний банк за поданням Кабінету міністрів України встановив на рівні 90 календарних днів граничні строки розрахунків за операціями з експорту товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД: 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 (експорт зернових, олійних і продуктів переробки), здійснених із 11 листопада 2023 року. Раніше граничні строки розрахунків для таких операцій, що здійснювалися з 05 квітня 2022 року, були встановлені на рівні 180 календарних днів.

Підтримці стабільності на валютному ринку сприятиме і досягнення угоди на рівні персоналу в межах другого перегляду програми розширеного фінансування з МВФ За результатами роботи місії Міжнародного валютного фонду, що працювала у Варшаві з 6 до 10 листопада 2023 року.

З урахуванням досягнутої домовленості, Рада виконавчих директорів МВФ розгляне питання щодо надання Україні траншу в сумі 663,9 млн СПЗ (еквівалент 900 млн дол. США).

Читайте також: МВФ суттєво поліпшив прогноз економічного зростання України

Фінансовий сектор

Обсяг банківського кредитування у жовтні продовжував зростати, головним чином шляхом активізації гривневого кредитування населення (+1,8% або 3,7 млрд гривень за місяць). Водночас обсяг корпоративного кредитування у жовтні залишався на рівні попереднього місяця: незначне скорочення кредитів бізнесу у гривні (-0,1% за місяць) було компенсоване збільшенням корпоративного кредитного портфеля банків в іноземній валюті (+0,7% за місяць).

При цьому, обсяг депозитів в банківській системі продовжував активно зростати як коштом збільшення залишків коштів на рахунках населення, так і бізнесу. Гривневі кошти на рахунках бізнесу зросли у жовтні на 1,3%, валютні кошти на рахунках бізнесу та населення – на 2,0% та 2,7% відповідно (або на 432 млн доларів США у доларовому еквіваленті).

Характерно, що процентні ставки за операціями банків нерівномірно реагували на зниження облікової ставки НБУ: ставки за гривневими депозитами домашніх господарств та бізнесу у жовтні скоротилися на 0,4 в. п. та 1,9 в. п. (до 11,9% та 10,6% відповідно), тоді як вартість гривневих кредитів для населення та бізнесу, навпаки, зросла – на 0,2 в. п. та 0,4 в. п. (до 34,8% та 19,0% відповідно).

За результатами жовтня показники адекватності капіталу українських банків зросли: регулятивного – до 25,3%, основного – до 14,9% (у вересні, відповідно 25,0% та 14,8%), що понад як удвічі перевищує мінімальні нормативні вимоги НБУ (10% та 7% відповідно). Банки також продовжують дотримуватися нормативів концентрації ризиків.

При цьому, обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) збільшився до понад 720 млрд грн, з яких понад 500 млрд – у депозитних сертифікатах НБУ. Основним чинником зростання рівня банківської ліквідності виступали активні витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду на тлі помірного обсягу інтервенцій Національного банку з продажу іноземної валюти, які мали обмежувальний вплив на обсяг вільної ліквідності в банківській системі.

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 342 пільгові кредити на загальну суму 1,8 млрд грн, з них близько чверті – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою досягла 40,9 тисячі на загальну суму майже 160 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу кредити переважно видавалися банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі. Частка інвестиційних кредитів за програмою становить близько 6,5%.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.53
  Купівля 40.53
  Продаж 41.1
 • EUR
  Купівля 43.52
  Продаж 44.37
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
15 червня
23:58
Оновлено
Збірна Італії, Євро-2024
Італія здійснила камбек та перемогла Албанію на Євро-2024
23:42
Іван Миколайчук
Цього дня народився український актор Іван Миколайчук
23:33
Хавʼєр Мілей і Володимир Зеленський
"Ніхто не має права нападати на іншу країну": Зеленський на Саміті миру зустрівся з президентом Аргентини
23:03
Олександр Горенко
На війні загинув батько 17-річного футболіста "Металіста"
22:32
подарунки сім'ям загиблих
Прихильники традиційної сім'ї, серед яких є військові, зберуться на Майдані Незалежності
22:18
Збірна України з волейболу
Україна вийшла у фінал Золотої Євроліги з волейболу
22:07
Ексклюзив
Володимир Путін
Нинішній процес приведе до того, що Путін завдасть удару по країнах НАТО, - Безсмертний
21:55
Ексклюзив
Віталій Портников
Це питання виживання: Портников представив два варіанти замороження конфлікту з Росією
21:50
Український мирний саміт
Перший день Саміту миру в Швейцарії: що відбувалося. Текстовий онлайн
21:38
Василь Кобін
Колишній футболіст "Шахтаря" очолив клуб УПЛ
21:32
Австрія
Австрія виділила 10 млн євро гуманітарним організаціям, які допомогають українцям
21:20
Ексклюзив
Burgenstock, Швейцарія, місце проведення українського мирного саміту
Окремі країни будуть особисто опікуватися головними пунктами миру Зеленського, - кореспондентка Висоцька про Саміт у Швейцарії
21:07
Андрей Пленкович
Хорватія не підтримає мир, який передбачає відмову від територій, - прем’єр Пленкович
20:56
Марцело Брозович, Родрі, збірна Іспанії, збірна Хорватії, Євро-2024
Іспанія несподівано розгромила Хорватію на Євро-2024
20:44
Ексклюзив
Володимир Огризко
Дитяча наївність: дипломат Огризко про заяву президентки Швейцарії щодо мирних переговорів України й Росії
20:39
Африканський континент особливо постраждав через російсько-українську війну, - президент Гани Акуфо-Аддо
20:36
Одещина, кримінал
Водій зерновоза намагався вивезти за кордон 41 ухилянта: суд обрав запобіжний захід
20:01
OPINION
Костянтин Москалець
Народний Дім
19:59
Олаф Шольц
"Негайне припинення вогню, без серйозних перемовин, просто легітимізує захоплення Росією територій", - Шольц
19:53
Ексклюзив
чернівецькі десантники не дали ворогу закріпитися поблизу Вовчанська
Будуть або 200-ті або в полоні: експерт Коваленко про оточення ворога у Вовчанську на заводі
19:45
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
"Замороження конфлікту - це рецепт для подальших агресивних війн": заява Урсули фон дер Ляєн
19:26
Зеленський
На наступному Саміті миру ми повинні зафіксувати кінець війни, - Зеленський
19:25
Камала Гарріс та Володимир Зеленський (Саміт миру, 15 червня 2024 року)
Путін пропонує Україні не перемовини, а капітуляцію, - віцепрезидентка США Гарріс
19:20
Ексклюзив
Відключення електроенергії
Екснардепка Войціцька: узимку по всій країні світло може бути лише 5-6 годин на добу
19:19
Зеленський
Зеленський назвав три пункти, на яких буде зосереджений Глобальний саміт миру
19:06
Ексклюзив
Мустафа Найєм
Той випадок, коли переходять межу: активістка Богуславець про звільнення Найєма з Держагентства відновлення
19:00
ОБСЄ
Румунія не пустить Росію та Білорусь на сесію Парламентської асамблеї ОБСЄ
18:30
Ексклюзив
Польські F-16 та МіГ-29 у одному строю
Масованими атаками Путін пришвидшує остаточне рішення про відправлення західних літаків в Україну, - Піонтковський
18:05
OPINION
Юрій Богданов
Росія і європейські праві: міфи та реальність
17:56
відключення електроенерії
Відключень світла на 16 червня не прогнозується, - Укренерго
17:56
Офіційний м'яч Євро-2024
Євро-2024. Швейцарія розбила Угорщину
17:54
Намагався живцем закопати собаку: у Лубнах поліція розслідує факт жорсткого поводження з твариною
17:48
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Вступ країн, наших партнерів, у цю війну - питання часу, - Безсмертний
17:45
олімпіада 2024
МОК допустив 25 "нейтральних" спортсменів з РФ та Білорусі на Олімпіаду-2024
17:28
Ексклюзив
Нікол Пашинян
В мітингах проти Пашиняна беруть участь багато людей, які приїхали з РФ: представник вірменської громади України Арутюнян про сутички у Вірменії
17:18
Родини полонених українських воїнів
Родини полонених українських воїнів влаштували акцію за їх звільнення неподалік місця проведення Глобального саміту миру
17:10
Map. Вовчанськ_1106
У Вовчанську росіян взято в оточення на агрегатному заводі, - ЗМІ
17:04
На Саміті миру присутні російські пропагандисти
16:47
Україна повернула 4 дітей з ТОТ
Окупанти пропонували викраденим українським дітям гроші за переїзд "до будь-якого російського міста", - The Independent
16:43
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби відбулося 60 боєзіткнень: окупанти продовжують наступати на Покровському напрямку
Більше новин