OPINION

Бізнеси очікують переважно скорочення зайнятості працівників

Богдан Данилишин
17 листопада, 2023 п'ятниця
16:08

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Економічна ситуація

За інформацією мінекономіки 9 тис. українців стали переможцями грантової програми "Власна справа" від початку її дії та отримають від держави 2,1 млрд грн на старт або розвиток бізнесу. При цьому, переможці мають створити близько 20 тисяч нових робочих місць. Зокрема, переможцями чергової, дев’ятнадцятої, хвилі подачі заяв на мікрогранти визначені 315 українців, які отримають 75 млн грн на старт або розширення свого бізнесу. Переважна більшість грантоотримувачів планують витратити кошти мікрогранту на придбання обладнання, необхідного для ведення бізнесу. Обов'язковою умовою надання коштів (у сумі від 50 до 250 тис. грн) є створення 1-2 робочих місць залежно від суми гранту. Українці, що отримали мікрогранти у 2022 році, створили близько 8000 нових робочих місць.

Державна підтримка зайнятості є важливою з огляду на те, що діяльні бізнеси очікують переважно скорочення зайнятості працівників. Так, за даними щоквартального опитування Держстату індикатор очікувань щодо зайнятості працівників у IV кварталі 2023 року становив 97,4%, зменшившись порівняно із попереднім кварталом (98,9%).

Баланс очікуваних змін кількості працівників на підприємствах у наступні три місяці був від’ємним за усіма ключовими секторами: у переробній промисловості (-10), будівельній галузі (-26), підприємствах роздрібної торгівлі (-2) та у сфері послуг (-8).

Підтримці економіки України сприятиме також досягнення домовленостей із міжнародними партнерами щодо налагодження транснаціональної логістики та  підтримки обороноздатності держави. Так, цього тижня Угорщина підтвердила намір блокувати виділення траншу в 500 мільйонів євро з Європейського фонду миру. Підставою для блокування траншу є внесення найбільшого угорського банку – OTP Bank – у список "спонсорів війни". Крім того, продовжується блокування кордону з Україною польськими автоперевізниками, які вимагають повернення дозволів для українських перевізників, посилення вимог перевезень в рамках ЄКМТ (сертифікатів Європейської конференції міністрів транспорту) та заборони реєстрації в Польщі компаній з капіталом з-поза меж ЄС.

Читайте також: Прямі поточні витрати на боєздатність ЗСУ становлять половину всіх витрат держбюджету

Бюджетна сфера

За повідомленням міністерства фінансів, на соціальні виплати у січні ‒ жовтні 2023 року із держбюджету було спрямовано 371,3 млрд грн, зокрема у жовтні – 35,42 млрд гривень. Найбільший обсяг коштів було виділено на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду – 226,6 млрд грн, із них у жовтні – 22,7 млрд грн. Крім того, на соціальний захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини, було виділено 85,6 млрд грн, із них у жовтні – 8,3 млрд грн, на підтримку малозабезпечених сімей та надання пільг і житлових субсидій громадянам – 36,5 млрд грн, із них у жовтні – 2,1 млрд грн.

Під час аукціону з розміщення державних цінних паперів, який відбувся 07.11.2023, міністерство фінансів залучило для фінансування державного бюджету 11,1 млрд гривень на строки від 6 місяців до 3 років із середньозваженою дохідністю за окремими випусками від 17,0% до 18,9%.

Найбільший попит мали військові ОВДП із погашенням у червні 2024 р. та липні 2025 р. Ринковий попит на усі запропоновані серії ОВДП перевищував пропозицію, що дозволило міністерству фінансів знижувати граничний рівень дохідності державних цінних паперів. Середньозважений рівень дохідності нових гривневих запозичень становив 18,04%.

Читайте також: Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

Валютний ринок

Збільшення пропозиції іноземної валюти на безготівковому сегменті ринку поряд зі скороченням попиту на неї обумовило зменшення потреби в інтервенціях Національного банку з метою збалансування ринку. Так, обсяг чистого продажу іноземної валюти Національним банком минулого тижня становив 388 млн доларів США порівняно із 563 млн доларів США тижнем раніше. З початку року продаж іноземної валюти Національним банком становив 23,4 млрд доларів США.

Водночас обсяг міжнародних резервів України залишається достатнім як для підтримки стабільності курсу гривні, так і для виконання міжнародних зобов’язань України. Так, станом на 1 листопада 2023 року міжнародні резерви України, за попередніми даними, становили 39 млрд доларів США, знизившись за попередній місяць на 1,9%. Упродовж жовтня 2023 року динаміку міжнародних резервів визначала низка чинників. По-перше, чистий продаж валюти НБУ минулого місяця становив 3,3 млрд доларів США порівняно із 2,7 млрд доларів США у вересні. По-друге, на валютні рахунки Уряду в Національному банку надійшло 3,3 млрд доларів США, з яких 1,6 млрд доларів США – макрофінансова допомога від ЄС, 1,15 млрд доларів США – грант від Сполучених Штатів через Цільовий фонд донорів Світового банку, 0,6 млрд доларів США – від розміщення валютних облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). По-третє, Уряд України виплатив за обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті 0,9 млрд доларів США, з яких 715 млн доларів США – за обслуговування та погашення валютних ОВДП, 136 млн доларів США – борг перед Світовим банком, решта – борг перед іншими міжнародними кредиторами. Крім того, Україна сплатила Міжнародному валютному фонду 80,1 млн доларів США.

З метою посилення дисципліни дотримання суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності граничних строків розрахунків за операціями з експорту товарів та забезпечення повернення валютного виторгу в установлені граничні строки розрахунків Національний банк за поданням Кабінету міністрів України встановив на рівні 90 календарних днів граничні строки розрахунків за операціями з експорту товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД: 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 (експорт зернових, олійних і продуктів переробки), здійснених із 11 листопада 2023 року. Раніше граничні строки розрахунків для таких операцій, що здійснювалися з 05 квітня 2022 року, були встановлені на рівні 180 календарних днів.

Підтримці стабільності на валютному ринку сприятиме і досягнення угоди на рівні персоналу в межах другого перегляду програми розширеного фінансування з МВФ За результатами роботи місії Міжнародного валютного фонду, що працювала у Варшаві з 6 до 10 листопада 2023 року.

З урахуванням досягнутої домовленості, Рада виконавчих директорів МВФ розгляне питання щодо надання Україні траншу в сумі 663,9 млн СПЗ (еквівалент 900 млн дол. США).

Читайте також: МВФ суттєво поліпшив прогноз економічного зростання України

Фінансовий сектор

Обсяг банківського кредитування у жовтні продовжував зростати, головним чином шляхом активізації гривневого кредитування населення (+1,8% або 3,7 млрд гривень за місяць). Водночас обсяг корпоративного кредитування у жовтні залишався на рівні попереднього місяця: незначне скорочення кредитів бізнесу у гривні (-0,1% за місяць) було компенсоване збільшенням корпоративного кредитного портфеля банків в іноземній валюті (+0,7% за місяць).

При цьому, обсяг депозитів в банківській системі продовжував активно зростати як коштом збільшення залишків коштів на рахунках населення, так і бізнесу. Гривневі кошти на рахунках бізнесу зросли у жовтні на 1,3%, валютні кошти на рахунках бізнесу та населення – на 2,0% та 2,7% відповідно (або на 432 млн доларів США у доларовому еквіваленті).

Характерно, що процентні ставки за операціями банків нерівномірно реагували на зниження облікової ставки НБУ: ставки за гривневими депозитами домашніх господарств та бізнесу у жовтні скоротилися на 0,4 в. п. та 1,9 в. п. (до 11,9% та 10,6% відповідно), тоді як вартість гривневих кредитів для населення та бізнесу, навпаки, зросла – на 0,2 в. п. та 0,4 в. п. (до 34,8% та 19,0% відповідно).

За результатами жовтня показники адекватності капіталу українських банків зросли: регулятивного – до 25,3%, основного – до 14,9% (у вересні, відповідно 25,0% та 14,8%), що понад як удвічі перевищує мінімальні нормативні вимоги НБУ (10% та 7% відповідно). Банки також продовжують дотримуватися нормативів концентрації ризиків.

При цьому, обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) збільшився до понад 720 млрд грн, з яких понад 500 млрд – у депозитних сертифікатах НБУ. Основним чинником зростання рівня банківської ліквідності виступали активні витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду на тлі помірного обсягу інтервенцій Національного банку з продажу іноземної валюти, які мали обмежувальний вплив на обсяг вільної ліквідності в банківській системі.

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 342 пільгові кредити на загальну суму 1,8 млрд грн, з них близько чверті – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою досягла 40,9 тисячі на загальну суму майже 160 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу кредити переважно видавалися банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі. Частка інвестиційних кредитів за програмою становить близько 6,5%.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Читайте також:
Київ
-2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.74
    Купівля 36.74
    Продаж 37.39
  • EUR
    Купівля 39.92
    Продаж 40.85
  • Актуальне
  • Важливе
2023, субота
2 грудня
04:39
Білий Дім
Білий дім закликав конгрес США негайно виділити кошти для України
04:11
ЄС вимагає у Meta пояснень щодо запобігання сексуальним домаганням до дітей в Instagram
03:43
Єнс Столтенберг і Ерджем Ердоган
Столтенберг вкотре закликав Ердогана схвалити вступ Швеції в НАТО
03:15
сектор Гази
Армія Ізраїлю ліквідувала декілька осередків ХАМАС у секторі Гази
02:47
голлівуд кіно світ
Актор зі "Сам удома" Маколей Калкін отримав зірку на Алеї слави у Голлівуді
02:20
Київ ДТП
У центрі Києва п'яний іноземець влаштував смертельну ДТП
01:52
Чехія Україна
Парламент Чехії продовжив тимчасовий захист для біженців з України
01:24
Байкало-Амурська магістраль
США не допомагають Україні у атаках всередині РФ: Білий дім відхрестився від вибухів на БАМі
00:56
пошкодження газопроводу між Фінляндією та Естонією
Судно з Китаю пошкодило газогін у Балтійському морі навмисне, - уряд Фінляндії
00:28
Посол України Цимбалюк переконав частину членів ОБСЄ бойкотувати Лаврова, - ЗМІ
00:17
Київ, НСК Олімпійський
Кабмін доручив міністерствам та безпековим органам розробити порядок допуску глядачів на спортивні події
2023, п'ятниця
1 грудня
23:52
фейк
"На кордоні України та Молдови починається блокада": російські фейки за 1 грудня
23:45
Ентоні Блінкен
"Все це має призвести до створення держави для палестинців": Блінкен про післявоєнний статус Гази
23:21
Ірина Верещук
"Штучно створене тло": Верещук заявила, що між політичним та військовим керівництвом немає жодних конфліктів
23:17
Жіноча збірна України з гандболу
Жіноча збірна України програла Іспанії на ЧС з гандболу
22:52
Віктор Муженко
"Проблему головком міг зняти буквально, як кажуть, "на раз-два": генерал Муженко висловився про Залужного та Зеленського
22:44
Естонія
ЄС має випустити військові облігації для підтримки власної оборони та України, - прем'єрка Естонії
22:14
Бельгія
Суд у Бельгії зобов'язав країну скоротити шкідливі викиди удвічі до 2030 року
22:09
фейк фейкові новини
"Від 200 до 500 тис. українців втратили кінцівки через війну": росіяни запустили новий фейк
22:03
Микола Княжицький
Княжицький про прикордонну кризу: Наші уряди мало зробили для її вирішення
22:03
Оновлено
сирена
Росіяни запустили "шахеди": БПЛА атакували Одещину
21:55
Ексклюзив
Єрмак, Зеленський і Кіссінджер
Єрмак через причетність до критики Залужного б'є по репутації самого Зеленського, - нардеп Лапін
21:52
українська дитина
Двох малолітніх дітей з батьками вдалось врятувати з тимчасово окупованих територій
21:48
Аеропорт "Бориспіль"
Як тільки будуть відповідні умови: в ОП заявили, що аеропорт "Бориспіль" планують відкрити першим в Україні
21:46
Аналітика
Сергій Згурець
Показники втрат мають зростати: 50 тис. окупантів на місяць - єдиний шлях показати, що мобілізація РФ не лякає ЗСУ. Воєнні підсумки тижня
21:43
Дональд Туск
Вибори в Польщі: Туск заявив, що його уряд, імовірно, складе присягу вже наступного тижня
21:13
прапор Білорусі
Міжнародний Червоний Хрест призупинив членство Білорусі: одна з причин - депортація українських дітей
21:05
Тисячолітня похилена вежа в Болоньї може обвалитися, об'єкт переведено у стан "підвищеної готовності"
20:39
Володимир Путін
Путін підписав указ про збільшення армії РФ на 170 тис. осіб
20:37
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Порушення у справі Жеваго - маркер неспроможності судової системи забезпечити право на захист, - адвокат
20:27
Десантно-штурмові війська ЗСУ, віцськові
Протягом доби на фронті відбулось 67 боєзіткнень, Сили оборони відбили 50 атак на чотирьох напрямках, - Генштаб
20:21
Судовий вирок
У 93 роки померла Сандра Дей О’Коннор: вона була першою жінкою-суддею у Верховному Суді США
20:03
OPINION
Дана Ярова
Безугла і Подоляк годують нас лайном
19:58
Володимир Зеленський
Мобілізація, ситуація на передовій та "український сценарій на 2024-й": Зеленський провів чергове засідання Ставки
19:55
нафта ембарго санкції
Перевозили нафту з РФ із порушенням стелі цін: США ввели санкції щодо компаній і кораблів з ОАЕ та Ліберії
19:40
Рафаель Надаль
Культовий тенісист Надаль оголосив про повернення на корт
19:30
Щедрик
У Держкіно розповіли, коли на Netflix вийде українська драма "Щедрик"
19:25
Ексклюзив
Військовослужбовець ЗСУ Шишук розповів про тактику ворога в Авдіївці
19:15
Афіша Національний тиждень читання 2023
"Бути своїми": розпочинається Національний тиждень читання - 2023
19:09
Оновлено
Президент Європейської Ради Шарль Мішель
Орбан вважає, що переговори про вступ України в ЄС навіть не слід розпочинати. Мішель відреагував
Більше новин