Про фантастичну Розету, сталу безпеку і фундаментальну науку..

Юрій Костюченко
21 листопада, 2014 п'ятниця
12:00

Навіть на тлі криз і щоденних кривавих військових новин ми не розучилися завмирати в захопленні при новинах про дивовижні наукові відкриття. Марсіанський ровер наполегливо бродить пустелями червоної планети, а на поверхні далекої комети Чурюмова-Герасименко висадився зонд, після складної багатомільйонокілометрової подорожі. Навіть у тих, хто ніколи не захоплювався науковою фантастикою, від таких новин просто перехоплює подих.

Втім, при обговоренні нових відкриттів не слід зупинятися на зовнішній, навіть дуже ефектній стороні подій. З одного боку, захоплення досягненнями людського генія - це правильна і позитивна емоція. Проте, з іншого - сліпе преклоніння перед незрозумілими технологіями - ознака магізму, притаманного дикунству. Тому обговорюючи сучасні, іноді абсолютно фантастичні досягнення науки і техніки, ми маємо брати до уваги ширший соціальний контекст. Інакше, засліплені блиском невідомих технічних можливостей, ми загрузнемо в нескінченному відтворенні і споживанні чужих технологій і будемо приречені залишатися вічно відсталою провінцією, що потерпає від криз і катаклізмів.

У нашому небезпечному і неспокійному світі великі фундаментальні відкриття і складні технологічні рішення нерідко породжують питання - а навіщо нам це треба? Наш світ, що оточує нас зі своїми викликами вже занадто небезпечний. Як марсіанський ровер або посадка на комету допоможе нам вижити у світі, де руйнується зношена інфраструктура, терористи занурюють в кривавий хаос цілі регіони, критично важливі ресурси недоступні для великих груп населення, а катастрофи руйнують раз по раз цілі країни?

Сталий розвиток передбачає стійкість саме по відношенню до динамічного набору викликів - соціальних, економічних, техногенних, екологічних та інших загроз, які за певних обставин можуть перетворитися на руйнівні шоки для глобальних і регіональних економік.

Стала безпека і стале зростання визначаються, відповідно до більшості економічних моделей, сукупністю капіталовкладень, розвитком людського капіталу і розвитком технологій. Кожна компонента тут важлива і є, у свою чергу, складною функцією багатьох змінних.

Так, зокрема, у що обходиться зневага розвитком людського капіталу - зневага систематичною освітою, підвищенням кваліфікації, розвитком соціальних ліфтів і горизонтальних зв'язків - ми бачимо сьогодні на прикладі конфлікту в Донбасі.

Переважаюче у нас спотворене уявлення про роль науки в розвитку суспільства призвело не лише до проблем в розвитку науки, але і до корозії освіти. Суспільство втратило навичку критичного мислення, виникла ситуація, коли замість пошуку правди люди вибирають привабливішу брехню. Це виникло не сьогодні і навіть не вчора: над створенням некритично мислячої «найосвіченішої людини у світі» працювали два покоління радянських ідеологів на і без того благодатному ґрунті імперського патерналізму.

Нічого нового сьогоднішня російська пропаганда не запропонувала - готовність певної частини суспільства існувати в паралельній реальності глибоко вкорінена в традиціях імперської «освіти». «Найбільш передова» радянська технічна інтелігенція масово «заряджала воду» у телевізорів, лікарі і вчителі навперебій записувалися до астрологів і екстрасенсів.

Але ж теорія еволюції і астрологія не можуть уживатися в одній голові - це призводить до світоглядної катастрофи. Те, що ми сьогодні спостерігаємо на наших східних кордонах - саме така катастрофа - православний сталінізм і руський мір. Її причина - штучне перешкоджання розвитку людського капіталу, відтворення помилкових патернів в освіті і науці, відмова від розуміння науки і освіти як найважливіших інструментів соціальних комунікацій.

Розвиток технологій, як функція науково-технічної і інноваційної діяльності суспільства, грає в розвинених індустріальних і особливо - постіндустріальних суспільствах зазвичай не менш важливу роль. Про взаємовідношення фундаментальної, прикладної науки і інноваційної діяльності при забезпеченні сталого розвитку і безпеки написані сотні томів. Визначені тисячі критеріїв ефективності науково-технічної діяльності, у тому числі, в контексті інноваційного розвитку. Можна було б вважати питання вирішеним, якби громадська дискусія знову і знову не виникала б, а політики не ставили б знову питання про доцільність фінансування фундаментальної науки.

Між тим, питання зовсім не просте. Наприклад, сучасні системно-аналітичні моделі показують, що не можна ототожнювати накопичення патентів, «суму технологій» і безпечний сталий розвиток. Швидше, інноваційна діяльність виконує роль подушки безпеки, страховки суспільства, що розвивається, від неминучих шоків. Але не більше того. Якщо розвитку немає, то страхувати просто нічого. А горезвісна «стабільність» є не більше ніж синонімом деградації. Розвиток же забезпечується не патентами, а фундаментальними дослідженнями.

Саме фундаментальна наука створює той «резервуар», з якого народжуються інновації. З безпекою теж не все так просто. Зрозуміло, що безпека не є прямою функцією технологій. Навіть навпаки: без супутнього розвитку людського капіталу, наприклад навчання персоналу, впровадження нових технологій призводить до зростання техногенних ризиків. Проте, безпека і сталість соціально-економічних систем пропорційні мірі розвитку фундаментальних досліджень, з яких «ростуть» технології.

Власне, це і є відповідь на питання, навіщо нам «даремні» відкриття. Без розвитку фундаментальної науки і вирішення «непотрібних» завдань, що супроводжується системним розвитком людського капіталу, ніякий розвиток людства неможливий. Грубо кажучи, перш ніж створити мобільник, необхідно було запустити людину на Місяць і п'ятдесят років розвивати вчення про функціоналізм в соціальній антропології.

Поки в нас не буде систематичної всебічної освіти, спрямованої на відтворення ресурсу для фундаментальної науки, поки в нас не буде постійної стабільної підтримки фундаментальної науки, ми будемо приречені на постійну боротьбу за виживання у світі соціальних загроз, що породжуються неписьменними «повстанцями», світі зростаючих техногенних ризиків, пов'язаних з нескінченними катастрофами, і вічною бідністю у світі тотальної брехні.

І лише великі і цілком непотрібні з обивательської точки зору відкриття і зухвалі звершення дають нам надію, надихають нас на рятівний розвиток.

ДЕНЬ

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
00:59
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
17:56
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Це робить його суперваговитою фігурою": політолог Цибулько про Залужного на посаді посла у Великій Британії
17:51
Єдина Росія
Українська розвідка здійснила кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
17:51
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ уперше за довгий час вивела в Чорне море 2 підводні ракетоносії
Більше новин