live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Сирітство по-українськи

img

Кароліна Тимків 22 листопада, 2014 субота

10-річна Настя з Луганська, вихованка Київського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей "Сезенків", розповідає про свій переїзд влітку з Луганську, де вже терористи вже вели бойові дії, як про цікаву пригоду. За її словами, спочатку всіх дітей посадили в автобус, потім в "чух-чух", тобто поїзд. 

Умови в новому "будинку", за словами дівчини, набагато краще, ніж у рідному Луганську.: нема решіток на вікнах, а викладачі за непослух не тягають за волосся.

"Та й тут одягу в нас значно більше. У Луганську нам давали на тиждень футболку, майку і шорти. Ми тут всі від щастя стрибали, коли побачили скільки тут одежі", - ділиться враженнями Настя.  На ній рожевий светр, сині джинси, а темно-русе волосся спадає на плечі.

Проте найбільше дівчина, батько якої давно її покинув, а мати – регулярно п’є, мріє про щасливу та міцну сім'ю. Вона не без заздрості розповідає про те, як її подругу з луганського інтернату усиновили.

"Я часом з нею спілкуюся. У неї взагалі все в шоколаді", - розповідає Настя.

Центр  "Сезенків" зовні та з середини нічим не відрізняється від звичайного дитячого садочку: у великих кімнатах охайно застелені ліжка, а у ванній навіть є пральна машина, якою можна користуватися за потреби.  Їдальня схожа на кафе: на столах світлі скатертини, а на вікнах – яскраві гардини.

Щоправда, жодна  школа-інтернат, якою комфортною вона б не була, не дає найголовнішого - сім’ї. Адже тут фактично живуть за чітким розпорядком: встають по дзвінку, їдять по команді, а на прогулянку за межами інтернату не так той просто отримати дозвіл. Тобто дитина росте у певному вакуумі і фактично відірвана від соціуму,  після чого виходить геть не пристосована до дорослого життя.

Цю проблему давно зрозуміли в США, Канаді та країнах ЄС, де більшість сиріт виховуються у спеціально найнятих державою прийомних сім'ях. Причому така форма влаштування вважається тимчасовою, а зусилля соціальних служб спрямовані на те, щоб повернути дитину в рідну сім'ю.

Так, число інтернатів у країнах Євросоюзу мінімальне або фактично зведене до нуля - такі вимоги європейського співтовариства. Наприклад, у Швеції інтернатів немає взагалі, у Великобританії з 60 тис. дітей-сиріт 58 тис. виховуються в сім'ях. Крім того, в більшості держав Західної Європи кількість дітей в одній держустанові не перевищує 10-15 чоловік. Тому, приміром, Румунія, вступаючи в ЄС, змушена була реформувати свою застарілу систему, а саме - розформувати великі інтернати, створивши багато дрібних і надавши їм сімейний статус.

Протягом останніх років в Україні стрімко скорочувалася кількість інтернатів.  Ця тенденція почалася з 2005 року, коли поштовх до збільшення кількості будинків сімейного типу для сиріт дав закон, який у кілька разів збільшував фінансову поміч усиновлювачам.  Але про ці позитивні зміни швидше за все найближчим часом доведеться забути.

Щорічно з державного бюджету на утримання інтернатних закладів виділяють 5 млрд 700 млн грн, з них тільки 15%, тобто близько 788 млн грн, йдуть безпосередньо на потреби дітей – харчування, одяг, медикаменти, ще 66 % – на зарплати персоналу і 15% – на оплату комунальних послуг. Ще близько 2 млрд грн надходить з місцевих бюджетів та благодійних організацій.

В Україні налічується 700 таких закладів, які розраховані на більше 100 тис. місць. Зараз у них перебуває більше 80% дітей, з якими працюють майже 92 тисячі персоналу.  Тобто повна ліквідація інтернатів означала б  для їх співробітників втрату робочих місць., тому існує шалений спротив проти подібних реформ.

Крім того, з закриттям цих закладів зникне можливість для нечистих на руку корупціонерів. Так, минулого року прокурорською перевіркою встановлено, що випускникам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 2012 -2014 років Брацлавської, Немирівської, Ситковецької, Самгородоцької і Тульчинської шкіл-інтернатів недоплачено одноразової допомоги більше 1,3 млн тис. грн. Також правоохоронці з’ясували і те, що порушувались і права учнів на отримання одягу та взуття.

У той же час через події на Донбасі, за підрахунками волонтерів, близько тисячі дітей залишилися сиротами, які десь мають жити.  Зростає останнім часом кількість малечі в інтернатах і через складну економічну ситуацію на Донбасі.

За словами Віри Сагайдак, начальника Донецької служби у справах дітей, дітям-сиротам та з неблагополучних сімей зі Східних регіонів, де вже шостий місяця ведуться бойові дії, доводиться геть не солодко.

У той же час кількість потенційних всиновлювачів стрімко скорочується через економічні негаразди та відсутність додаткових стимулювань з боку держави.  Так, за даними Мінсоцполітики, за 8 місяців поточного року сталося 1 тис усиновлень. А на кінець року експерти прогнозують 1,5 тис усиновлень громадянами України. Тоді як у минулому році було близько 2 тис. Падає і міждержавне усиновлення. У Донецькій та Луганській областях цей процес взагалі був зупинений з квітня, щоб не наражати на небезпеку іноземних громадян-усиновителів.

«Найбільша трагедія полягає в тому, що дітей-сирот чи позбавлених батьківського піклування сьогодні лише у Донецькій області понад  3 тис. Вони, як правило, знаходяться під опікою громадян. Тобто це бабусі, які не отримують пенсію і гроші на дітей. Через це там вже є факти, коли діти втрачали свідомість через голод», - розповідає Віра Сагайдак.

Враховуючи всю цю ситуацію, вона прогнозує зростання дітей-сиріт, які будуть відправлені до притулків.

А також появу дітей-жебраків, тобто повернення до тієї проблеми, з якою Україна вже давно впоралася.

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Еспресо ТВ"

новини партнерів

18 листопада, 2018 неділя

17 листопада, 2018 субота

18 листопада, 2018 неділя

17 листопада, 2018 субота

16 листопада, 2018 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати