Податковий компроміс – нова корупційна схема з оптимізації оподаткування

8 січня, 2015 четвер
17:00

Не так багато часу пройшло з тих пір, як Верховна Рада України попереднього скликання намагалася прийняти проекти законів, які б врегульовували процедуру досягнення так званого податкового компромісу

Зміст

Чому «так званого»? Адже фактично пропоновані законопроекти не передбачали ніякого досягнення компромісу, мова йшла про «явку з повинною» для платників податків, які, ініціювавши пропонований механізм, повністю залежали від волі наших податкових органів.

Це спричинило доволі серйозні хвилювання громадськості, які вилились у цілий ряд оглядів і пропозицій вдосконалення законодавчих норм, що не віднайшли свого місця при доопрацюванні проектів.

Проте після провальних голосувань за законопроекти № 4930 та № 5043 депутати знову повертаються до наболілого питання. Як відомо, 25 грудня 2014 року Верховна Рада України таки прийняла закон (проект закону № 1071-д), який врегульовує процедуру досягнення податкового компромісу. Зараз він направлений на підпис Президенту України.

В існуючому вигляді закон про податковий компроміс створює підґрунтя для розвитку цілого ряду корупційних механізмів, що дозволять незаконно збагатитись представникам уповноважених податкових та судових органів.

Спробуємо більш детально розібратись, як саме податківці «садитимуть платників податків за стіл переговорів» і що з цього може вийти.

Так, закон передбачає, що податковий компроміс є процедурою звільнення платників податків від юридичної відповідальності за заниження податкових зобов’язань. Згідно з процедурою платнику надається можливість самому зізнатися у тому, як саме протягом трьох останніх років він ухилявся від оподаткування податком на прибуток підприємств та податком на додану вартість, шляхом подання уточнюючих розрахунків із зазначенням сум такого ухилення та операцій, внаслідок яких воно відбулося.

Після цього, сплативши 5 відсотків від такої суми, платник податків може почати все «з чистого листа». Інші 95 відсотків суми вважатимуться погашеними автоматично, штрафні санкції не застосовуватимуться, а пеня не нараховуватиметься.

І все було б насправді добре, якби не кілька «але». Перше «але» стосується факту подання платником податків уточнюючого розрахунку, що наділяє податкові органи нічим не обмеженим правом на проведення документальної перевірки платника податків. Норми закону сформульовані таким чином, що не визначають жодних чітких підстав, які б вказували на випадки проведення такої перевірки. Фактично контролюючий орган сам вирішує, проводити перевірку платника податків чи ні, керуючись виключно внутрішнім переконанням, що є просто неприпустимим явищем!!!

Платник податків стає заручником власної ж ініціативи, адже запропонована з боку податкових органів сума в 40, 50 і навіть 60 відсотків від задекларованих зобов’язань, яка здатна вплинути на «внутрішнє переконання», виглядає значно привабливіше для платника, аніж потенційно нарахована сума в податковому повідомленні-рішенні, яку фактично не можна оскаржити! Адже будь-яке оскарження такого податкового повідомлення призводитиме до виходу з процедури податкового компромісу. І ці суми потрібно буде сплатити! Пам’ятайте, ви самі зізналися в тому, що ухилялись від оподаткування, вже тоді, коли подали уточнюючий розрахунок.

 Закон передбачає можливість для податкових органів за результатами перевірки платника податків виносити довідку про те, що порушень законодавства не виявлено. Проте, що саме в даному випадку вважатиметься порушенням законодавства – не визначено. І знову ж таки – ви самі вже зізналися в тому, що ухилялися від оподаткування.

Друге «але» пов’язане із тим, що закон надає можливість включити до податкового компромісу ті суми податкових зобов’язань, стосовно яких ще відкриті адміністративні чи судові провадження з однією умовою – вони мають бути неузгоджені. Відповідно до норм статті 56 Податкового кодексу України суми податкових зобов’язань платника, які перебувають в адміністративному оскарженні стають узгодженими в день його закінчення, а при зверненні до суду – в день набрання законної сили судовим рішенням. Відомо, що рішення суду апеляційної інстанції набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, – через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Це означає, що спір у Вищому адміністративному суді України проходить вже відносно узгоджених податкових зобов’язань. Проте може скасовувати рішення судів попередніх інстанцій з поверненням справи на новий розгляд. Цим самим таке зобов’язання знову може стати неузгодженим (тобто до нього можна буде застосувати процедуру податкового компромісу) і, безперечно, зекономити. Інше питання – що ж може спонукати суд касаційної інстанції до прийняття такого рішення? Питання риторичне, хоча до певної міри і очевидне.

Також потрібно відмітити, що подаючи опис операцій, відносно яких застосовується процедура податкового компромісу, платник податків вказує своїх контрагентів. І хоча пункт 4 пропонованого розділу 92 і вказує, що «уточнення платником податків податкових зобов’язань шляхом подання уточнюючого розрахунку згідно із цим підрозділом не впливає на розмір податкових зобов’язань його контрагентів», але мусимо зауважити, що таке формулювання аж ніяк не вказує на те, що відносно них не може бути проведена податкова перевірка у загальному порядку. Що залишається робити? – Йти на податковий компроміс.

Закон не вирішує також цілу низку питань, пов’язаних із застосуванням санкцій в межах процедури податкового компромісу, звільненням від адміністративної та кримінальної відповідальності посадових осіб платників податків, які застосували дану процедуру, відкликанням податкових повідомлень-рішень за результатами досягнення компромісу та ряд термінологічних питань, торкаючись їх лише побіжно або ігноруючи взагалі.

Читаючи пояснювальну записку до закону, яка «співає» про мету встановлення діалогу між державою та платниками податків, згадуються слова С.Д. Довлатова: «Бескорыстное вранье – это не ложь, это поэзия». Шкода лишень, що в українських реаліях тут навіть до поезії далеко, це скоріше проза.

З більш детальним аналізом ризиків впровадження процедури досягнення податкового компромісу Ви зможете ознайомитись в нашому інформаційному бюлетені за посиланням http://jurimex.ua/.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.21
    Купівля 41.21
    Продаж 41.73
  • EUR
    Купівля 43.14
    Продаж 43.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
19:18
хабар
ДБР: працівники Одеського ТЦК вимагали у військовозобов'язаних по $4,5 тис. за відстрочки від служби
19:04
РФ протягом дня здійснила майже 20 атак на Нікопольщину: є поранені
19:03
Ексклюзив
смерть рашистським окупантам
Потенціал поступово вичерпується, - публіцист Богданов назвав фактори впливу на здатність РФ продовжувати війну
18:50
"Пам'ятаємо терор голодом": українці у світі вийшли на центральні площі вшанувати пам'ять жертв Голодомору та закликали зупинити РФ
18:46
Оновлено
Бійка зі стріляниною в готелі Києва: підозрюваним у вбивстві та в хуліганстві обрали запобіжні заходи
18:35
ППО
Сили ППО знищили балістичну ракету та 5 розвідувальних БПЛА на Одещині
18:34
PR
Чорна п'ятниця – осіннє свято знижок і дешевих товарів
18:30
Таміла Ташева
Таміла Ташева стала народною депутаткою за списком "Голосу"
18:21
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Укренерго оприлюднило графіки вимкнення світла 26 листопада
18:12
Прем’єр Нідерландів Марк Рютте
Рютте обговорив з Ердоганом зусилля для припинення війни в Україні
18:01
OPINION
Як гарний закон може вбити справедливу ідею
17:54
"Добовий дебіт газу сягає 170 тис. кубометрів": Нафтогаз запустив нову свердловину
17:44
Ексклюзив
24-та бригада, дрони
Купівлею дронів для війська керуватиме той, хто погоджував яйця по 17 грн, - експертка ЦПК про першого заступника керівника Держспецзв'язку
17:43
Ексклюзив
Доки ракета не влучить безпосередньо в енергоблок, ядерної чи радіаційної загрози немає, - експерт з атомної енергетики Литвинський
17:42
військовий квиток, мобілізація
У ВР зареєстрували законопроєкт про зменшення граничного віку служби в армії до 55 років
17:27
Володимир Зеленський
Відновлення та прикриття критичної інфраструктури: Зеленський провів Ставку щодо захисту енергетики
17:25
обстріл, вибух, війна
Росіяни обстріляли Херсон: загинув чоловік
17:13
Держмистецтв оголосило цьогорічного лауреата премії Григорія Кочура
17:11
насилля
Місія ООН задокументувала 376 випадків сексуального насильства, пов'язаного з повномасштабною агресією РФ
17:09
Роб Бауер
Позбутися залежності від РФ і Китаю: голова комітету НАТО Бауер закликав бізнес готуватися до воєнного часу
16:53
Один з фаворитів Євробачення-2024 Nemo зі Швейцарія у півфіналі
Місто-господар Євробачення-2025 Базель провело референдум про фінансування пісенного конкурсу
16:51
Олаф Шольц
СДПН висунула Шольца своїм головним кандидатом на посаду канцлера Німеччини
16:46
Великий збір на потреби ЗСУ
16:36
ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 116 боєзіткнень: Сили оборони відбили 10 атак РФ на Курщині
16:23
Окупанти, кримінал, росіяни
У Криму окупанти вчать школярів стріляти за методичками ПВК Вагнера та виправдовують убивства полонених
16:18
тюрма
Наводив удари РФ по Куп'янщині і закликав вбивати українців: суд призначив 15 років тюрми зраднику з Харківщини
16:18
КНДР розширює завод з виробництва ракет, якими Росія обстрілює Україну
16:00
OPINION
Про Голодомор і податки
15:55
фейк
Росіяни викрали дані жінки з Харківщини та від її імені заявили поліції про зґвалтування "французькими найманцями"
15:52
Ангела Меркель
Меркель заявила, що РФ напала би раніше, якби Україна почала рух до НАТО в 2008 році
15:35
Львів'янам, які пережили Голодомор 1932-1933 років, виплатять матеріальну допомогу
Спадкоємці американського мецената Вільямса передали Україні колекцію мистецтва про Голодомор
15:21
Білорусь вертоліт
Повітряний простір Білорусі 24 листопада порушили 38 російських "шахедів", - Гаюн
15:18
Грузія протести
У Грузії протестувальники закидали яйцями будівлю парламенту
15:12
МСЕК
В Україні перевірять рішення МСЕК про встановлення інвалідності 1695 посадовцям
15:01
танкер нафта
Британія вводить найбільший пакет санкцій проти "тіньового флоту" РФ
14:54
Ексклюзив
Боєць ЗСУ в російському райцентрі Коренево (Курщина)
Росія не зможе витіснити ЗСУ з Курської області до кінця року, - військовий експерт Жмайло
14:50
Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
"Курахівський напрямок - найважчий": Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
14:37
свобода слова преса
Відкрита Рада: ЗМІ та профільні громадські організації закликають розширити доступ журналістів до парламенту й комітетів
14:37
Міжнародна коаліція безпілотників цьогоріч виділить для України €1,8 млрд
14:34
Оновлено
Калін Георгеску
Вибори в Румунії: перемогу в першому турі здобув антизахідний кандидат Калін Георгеску
Більше новин