Легалізація видобутку бурштину: аргумент «за»
Через падіння цін промисловий видобуток бурштину може стати нерентабельним
Сьогодні спостерігаємо різке падіння цін на бурштин. І прогнози свідчать, що ця тенденція буде зберігатися. Через це промисловий видобуток може стати просто нерентабельним, бо з кожним днем економічна складова губить свій зміст все більше.
Причин знецінення бурштину декілька. Перше за все, падає попит. Основний покупець бурштину – Китай. Зараз в Піднебесній також незрозуміла економічна ситуація, тому люди почали менше витрачати. Більше того, покупці стали більш вимогливі до якості. Окрім цього, в Китаї накопичились величезні обсяги бурштину через неконтрольований продаж, що теж обвалює ринок.
По-друге, мода. Модні тенденції на ринку дорогоцінних каменів змістились у сторону жовтого каменю, який залягає на Житомирщині. А от на Рівненщині камінь зелено-білий, і попит на нього зупинився.
Тому потрібно невідкладно легалізувати чорний ринок видобутку «сонячного каменю», у протилежному випадку – ми просто втратимо цей ресурс.
Колись подібна ситуація була з берилієм. Це також корисна копалина, напівдорогоцінний камінь. В Україні свого часу була боротьба за нього. Хоча істерики навколо його видобутку було менше.
Але в кінцевому результаті доборолись до того, що ціна і попит на цей камінь настільки впали, що видобувати його в Україні стало просто невигідно. Зараз стоять затоплені шахти і ніхто ними не цікавиться.
Аналогічна ситуація може виникнути і навколо бурштину. За декілька років попит і ціна при такій тенденції настільки впаде, що видобувати його буде просто економічно не вигідно. А якщо ми говоримо про цивілізований кар’єрний спосіб видобування, де велика розхідна частина, то тим паче видобуток буде неприбутковий.
Сьогодні ж старателі, які видобувають бурштин помпами, не несуть ніяких витрат, не проводять рекультивації земель. Різні групи пробують монополізувати цей ринок, але це хибна стратегія, бо протягом багатьох років нікому не вдалось це зробити.
Тому ми вважаємо, що потрібно видавати спецдозволи і легалізувати видобуток бурштину, допоки він ще цікавий компаніям-інвесторам.
Модель легалізації, яку ми пропонуємо – це співпраця між державою, компанією-інвестором і місцевим населенням.
З боку держави має бути максимальне сприяння. Місцеве населення плануємо об’єднати в кооперативи. У нас вже є відповідне законодавство як про кооперативи, так і про договори підряду.
Згідно з ними, місцеве населення може працювати на ліцензованих ділянках. А компанія-інвестор повинна мати перш за все досвід у сфері видобування, повинна розумітись на розробці родовищ, на проектуванні, на техніці безпеки.
Такий симбіоз бізнесу, держави та місцевого населення дасть можливість розвитку регіону в різних напрямах. Бо навколо підприємств з видобутку бурштину розвиватиметься ювелірна промисловість, організуються цехи з переробки, торгівельні компанії, логістичні і т.д.
Подібну ситуацію можемо побачити в агросекторі. Як тільки туди зайшли великі досвідчені компанії, активно почала розвиватись інфраструктура: сервісне обслуговування, лізинг, логістика, перевезення тощо.
Так само може бути і з видобутком бурштину, якщо організувати його в правильному руслі. Але щоб врятувати галузь, потрібно поспішати, бо ціна на цей ресурс падає, запаси зменшуються, а продають його досі незаконно.
Адже замість того, щоб вкладати кошти в цю сферу, старателі її знищують, витрачаючи гроші лише на дорогі автомобілі, вілли, ресторани.
- Актуальне
- Важливе