Чи можна зрозуміти диктатора?

Богдана Матіяш
26 травня, 2021 середа
08:21

Є речі, які складно зрозуміти здоровим глуздом. Часом мені здається, що їх із року в рік більшає, але тоді згадую якісь давніші часи – і все стає на свої місця. Сьогодні світ не дивніший, ніж учора, і не дивніший, ніж сто років тому. Все вже було – і то багато разів. І хоч кажуть, що на помилках історії можна вчитися, але, здається, ця фраза працює лише в теорії.

А на практиці хоч неможливо прийняти, скажімо, існування диктатур у ХХІ столітті, та вони й далі існують, і, здається, нинішнім диктаторам чхати на те, що ставалося впродовж історії людства з їхніми попередниками з різних країн та режимів і як вони завершували свої життя.

Мені хотілося б роздумувати про щось інше, про що завгодно, а не про диктатуру, насильство й терор, але цього тижня складно не повертатися думками до цих тем. Причина очевидна, і її навіть можна не озвучувати. Заголовки новин у медіях рясніють інформацією про співзасновника спершу ютуб-каналу, а згодом телеграм-каналу NEXTAРомана Протасевича. Обурення дипломатів, інтелектуалів і загалом людей доброї волі з усього світу через його затримання в Білорусі, яке фактично одразу було названо піратським викраденням, дає надію на те, що завдяки небайдужості світової громадськості, яка стежить за розвитком подій, Протасевич таки вибереться на волю. Відбирає ж цю надію те, що диктатори керуються якоюсь своєю, тільки їм, здається, зрозумілою і доступною логікою. Точніше, багато в чому вони діють неконтрольовано й непередбачувано. Їм байдуже до людської солідарності й небайдужості, а солідарними вони можуть бути, здається, лише з подібними до себе: жорстокими й байдужими (хоч не певна, що їхній зв’язок із подібними до себе можна означити словом "солідарність").

 Диктатори не знають словосполучення "людська гідність", і це незнання діє в обидва боки: вони і не бачать в іншій людині особи, наділеної гідністю, а радше трактують її як об’єкт, що – одне з двох – або перешкоджає правлінню диктатора, або не становить небезпеки для нього, і водночас самі втрачають гідність людини – якщо йдеться про повноту людяності й людськості.

Мені складно зрозуміти, чому всі диктатори так тримаються за владу. Чому їм хочеться забезпечити її собі фактично пожиттєво? Чи їх просто штовхає вперед страх за те, що в разі втрати влади доведеться відповісти якщо не за всі, то принаймні за частину скоєних злочинів, якщо колись урешті дійде до їх розслідування? Чи їм приносить приємність саме знання про те, що вони можуть керувати сотнями тисяч чи мільйонами людей, дарувати чи відбирати комусь життя? Чи їм не страшно, що колись – принаймні перед Богом – таки доведеться відповісти за ріки крові, яка тече за їхнім наказом? Чи бодай коли-небудь вони про це хоч на мить задумуються?

Напевно, ніколи не матиму відповідей на ці запитання. Теж ніколи не зрозумію, яка диктаторам приємність із рабського запобігання тих, хто перед ними вислужується. Що приємного в тому, щоби бути оточеним рабами, а не вільними людьми? Невже диктаторам ніколи не стає нудотно від мертвотності культу, який вони самі ж вибудовують довкола своєї особи і який потім упродовж десятиліть не дає дихнути всій країні на повні груди?

Чомусь нещодавно – іще до свіжих білоруських подій – згадувала меморіал жертвам Голокосту, споруджений у Берліні й розташований у центрі міста. Це величезний лабіринт із сірих бетонних плит різної висоти: перші з них, щойно входиш у лабіринт, сягають, напевно, до кісточки на нозі або до середини литки, але чим далі йдеш, тим більше заглиблюєшся під землю, а плити вищають і сягають понад людський зріст. Коли я вперше потрапила туди, була вражена масштабом меморіалу, але аж тепер, за багато років по тому, як уперше опинилась там, усвідомила, який шлях треба було пройти Німеччині, щоб у центрі Берліна вшанувати таким меморіалом жертв злочинної нацистської ідеології, виплеканої на німецькій землі. Назвати свою провину й визнати її як таку, засвідчити, що ми каємося за те, що вчинили, й просимо прощення за масове винищення людей, на яке собі дозволили наші батьки, – ось про що цей меморіал. І, зрештою, про те, що, встановлюючи його, віддаючи шану загиблим, німецький народ не дозволить собі повторити щось подібне.

Треба відваги, щоб визнати свої провини й попросити вибачення за скоєне. Але коли бачиш цей меморіал, спершу сприймаєш його як належне: як нормальну реакцію того, хто впав, але знайшов сили підвестися і більше не ступати на шлях, що привів його до злочину. Думки про відвагу приходять тоді, коли переводиш погляд на іншого монстра, на іншу злочинну ідеологію ХХ століття – комунізм, від якого не дочекатися каяття. Неможливо уявити собі в центрі Москви меморіал жертвам Голодомору або сталінських репресій... Натомість до могили Сталіна в день його смерті досі несуть квіти, і культ цього тирана, здається, набуває нового розквіту; в тій же Москві час від часу зринає ініціатива щодо того, щоб відновити демонтований раніше пам’ятник Дзержинському. Навіть не випадає цього коментувати. Життя в Росії начебто триває, але що це за життя... Таке саме печальне, як і в Білорусі, де свободу досі трактують не як підставову цінність, а як загрозу. Де за те, що хочеш бути вільним, можуть запроторити за ґрати, побити або й відібрати життя.

Не знаю, чи доживемо до часів, коли й на цих землях більше не буде диктаторів. Коли ті, хто прийде колись на місце нинішніх правителів у Росії та Білорусі, наберуться мужності попросити прощення за численні злочини, скоєні в ім’я збереження влади та в ім’я брехливих ідеологій. Зрештою, не знаю, чи це взагалі колись станеться. Сьогодні такий розвиток подій здається утопією, але мені хотілося б, щоб колись настали такі часи. І в Мінську, і в Москві знайшлося би місце не на один меморіал.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
06:03
Оновлено
Харків Харківщина ракетний удар обстріл
Росія атакувала Україну ракетами: вибухи у Харкові та "кинджали" на Львівщині
03:33
Володимир Зеленський та Борис Джонсон
Die Welt: Оприлюднено деталі мирної угоди, яку Україна та РФ могли підписати у квітні 2022 року
03:05
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ ліквідував у Лівані терористів, що запускали ракети по Ізраїлю
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
Більше новин