OPINION

Чи помітні "російські вуха" у власників українських АЗС?

Олена Поканєвич
16 жовтня, 2023 понедiлок
18:42

7 вересня представники Мінфіну та Мінюсту США зібрали у Вашингтоні учасників Міжнародної робочої групи REPO (Russian Elites, Proxies and Oligarchs Task Force), щоб активізувати зусилля із застосування санкцій і підтримати поточні ініціативи щодо конфіскації активів російських олігархів

Зміст

Увага! Авторка оновила текст 30 жовтня. Ми прибрали конкретні назви компаній, бо поки триває суд по санкційній справі, ми не можемо брати інформацію до уваги й прийняти як єдину правильну. Ми взяли історичну інформацію з відкритих джерел і офіційну інформацію Мін'юсту.

Такі зусилля можуть свідчити, що попри позови окремих фігурантів, союзники України не будуть послаблювати санкційний тиск, а навпаки – ускладнювати можливості російських олігархів та їх поплічників порушувати санкції.

Водночас дотепер окремі ключові компанії російського бізнесу продовжують успішно працювати в країнах ЄС та G7. І хоча ще в лютому цього року Європарламент закликав застосувати санкції до таких компаній, як "Лукойл" і "Росатом", вони все ще присутні на ринку Євросоюзу.

А як Україна справляється із викликами пошуку, арешту та конфіскації російських активів?

Детальніше зупинимось на "Лукойлі". Це одна із найбільших публічних вертикально інтегрованих нафтогазових компаній, частка якої у світовому видобутку та переробки нафти складає 2%. Серед іншого, на кінець 2020 року мережа АЗС в управлінні "Лукойла" складала 5005 комплексів у 19 країнах.

Попри таку широку географію діяльності, після початку широкомасштабної збройної агресії РФ санкції на холдингову компанію групи – ПАТ "Нафтова компанія "Лукойл" – накладені 22 жовтня 2022 року тільки Канадою. Ще раніше на компанію були накладені санкції США. Водночас "Лукойл" має значні активи саме в країнах Європи: наприклад, в країнах Бенілюксу мережа нараховує 260 АЗС. У травні 2022 року "Лукойл" викупила активи Shell в Росії – 411 автозаправних станцій, розширивши свій бізнес коштом західних компаній, які вийшли з РФ.

Група "Лукойл" розпочала продаж своїх активів у "недружніх" країнах Європи задовго до широкомасштабного вторгнення РФ в Україну. Так, у 2016 році були продані мережі АЗС у Польщі, Латвії та Литві. В Україні ще у 2015 році "Лукойл" продав 240 АЗС і шість нафтобаз австрійській компанії AMIC Energy Management GmbH. Саме тоді виникли питання щодо незалежності австрійських інвесторів, які придбали ці активи.

Так, за інформацією сервісу YouControl, кінцевими бенефіціарами ПІІ "Amic Україна", яка володіє та управляє мережею АЗС Amic Energy, є громадяни Австрії Йоханнес Клезл та Гюнтер Майер. Чи були саме ці особи бенефіціарами компанії-покупця активів "Лукойла" в Україні та чи були у громадян Австрії власні кошти, щоб придбати одну з найбільших роздрібних мереж АЗС в Україні – невідомо.

Цікаво, що санкції на головну компанію групи "Лукойл" Україна запровадила аж у 2018 році, коли мережа АЗС вже змінила власників та провела ребрендинг. І хоча ПІІ "Amic Україна" наголошує, що вони саме австрійська мережа та активно допомагають ЗСУ, Бюро економічної безпеки вважає фактичними власниками активів громадян російської федерації. При цьому, арешт на активи ТОВ "Amic Україна" накладений ще у серпні 2022 року через підозру ухилення від сплати податків.

Тим же шляхом, що і "Лукойл", пішла інша відома російська паливна група – "Роснєфть", яка у 2017 році продала свою мережу в Україні (понад 100 АЗС та 6 нафтобаз) маловідомій швейцарській компанії Glusco Energy SA. Бенефіціаром останньої називали громадянина Ізраїлю Натана Моїсеєва. Та ЗМІ пов’язували його з Віктором Медведчуком, якого і називали реальним покупцем. Санкції проти "Роснєфті" були запроваджені аж у 2018 році, в іншому випадку росіяни не змогли би продати свою власність в Україні.

ЛУКОЙЛ

Фото: з загально доступних джерел

У червні 2021 року суд наклав арешт на корпоративні права компаній, які володіли мережею 172 АЗС під брендом Glusco та інші активи через ухилення від сплати податків та передачу корпоративних прав іншим особам з метою ухилення від відповідальності. Саме ці активи у травні 2022 року АРМА передала в управління структурі НАК "Нафтогаз України" – ТОВ "Нафтогаз Ойл Трейдинг".

Пройшло трохи більше року, і АРМА повідомило, що через неналежне виконання зобов’язань управителя договори зі структурою «Нафтогазу» припинені. Наступним управителем стала «Укрнафта»: 27 вересня підписано договір управління активами, що передбачає передачу державі 85% від чистого прибутку (гарантований щомісячний платіж - 5 млн грн).

Ще одна мережа українських АЗС, за якою Мін’юст підозрює зв’язок з російським бізнесменом, працює під відомим брендом Shell. Зокрема мережу АЗС пов’язують з колишнім топменеджер все тієї ж "Роснєфті" та власником російської видобувної компанії ННК ("Независимая Нефтегазовая Компания") Едуардом Худайнатовим.

Як зазначали російські ЗМІ, російська група НК "Альянс" Муси Бажаєва та глобальна компанія Shell ще у 2007 році створили спільне підприємство з управління мережею близько 200 АЗС в Україні. На той час, Shell належала частка 51% і оперативне управління в спільному підприємстві, групі «Альянс» - 49%. У 2014 році власником частки групи «Альянс» в спільному підприємстві стала ННК Едуарда Худайнатова.
За підтримку політики Путіна після початку широкомасштабної збройної агресії РФ санкції на Худайнатова наклали ЄС, Швейцарія та Україна. 
 
4 жовтня 2023 року Міністерством юстиції України подано до ВАКС позов про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції" до Худайнатова Е.Ю., за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача: Todwick Holdongs Ltd, Cicerone Holding B.V., Bogstone Holding B.V., ТОВ "Альянс Холдинг", ТОВ "Інвест-Регіон", Коларова Івана, Eatongate Holdings Limited, ТОВ "Нафтова Компанія "Альянс-Україна", ТОВ "Рентойл", ТОВ "Альянс Україна», ТОВ "Альянс Ойл Україна".

Як зазначають в Мінюсті, відповідачем здійснюється суттєве сприяння в організації матеріально-технічного забезпечення збройної агресії в Україні шляхом постачання підконтрольними йому підприємствами товарно-матеріальних цінностей у вигляді пального на потреби державного оборонного комплексу  російської федерації та сплати податків і зборів до державного бюджету країни-агресорки у значних розмірах.

Втім, як зазначає видання Forbes, глобальна компанія Shell у два етапи наростила частку в компанії-власнику мережі АЗС в Україні із 51 % до 97,4% у 2022-2023 роках. Чи є це одним із способів зберегти активи від можливої конфіскації – відповідь за Мін’юстом та ВАКС.

Таким чином, до повномасштабного вторгнення РФ українські санкції носили радше декларативний характер, адже російській капітал непогано почувався в Україні навіть після 2014 року. Але і зараз роботи ще багато. За даними порталу Опендатабот, попри наявні законодавчі заборони, від початку повномасштабної війни 401 компанія з "російським слідом" здійснила зміни та видалила власників та бенефіціарів з РФ.

Хто і як має управляти такими активами

Чи зможе Україна подолати ці виклики? Сьогодні це питання національної безпеки. Навіть попри успішність механізму конфіскації російських активів відповідно до Закону "Про санкції", постає питання ефективного управління цими активами, які мають генерувати дохід на користь держави. Наприклад, якщо всі мережі АЗС із "російським слідом" передати державним компаніям, чи не створить держава нового монопольного монстра на ринку нафтопродуктів?

Це особливо актуально, якщо брати до уваги можливість конфіскації активів ще й українського олігарха Ігоря Коломойського в рамках відкритих кримінальних проваджень (близько 1000 АЗС під брендами Avias, ANP, Sentosa та інші).

Об’єктивна оцінка активів, прозорі конкурси з передачі їх в управління чи реалізації, фаховий менеджмент, чіткі законодавчі механізми та громадський контроль – це індикатори ефективності для механізмів конфіскації російських активів в Україні.
 

**
Спеціально для "Еспресо"

Про автора: Олена Поканєвич, експертка проєкту DiXi Group "Адвокація "зеленого" відновлення України через посилення підтримки України та послаблення російського впливу в ЄС"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-6.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.57
  • EUR
    Купівля 43.3
    Продаж 44.08
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
5 січня
09:05
Карл Негаммер
Канцлер Австрії Негаммер анонсував свою відставку
08:40
Оновлено
шахед
Армія РФ атакувала дронами Україну: на Харківщині є постраждалі
08:39
Джорджія Мелоні
Прем'єрка Італії Мелоні неформально зустрілась із Трампом в його гольф-клубі: про що йшлося
08:31
Ірина Верещук
Верещук: термін добровільного повернення із СЗЧ можуть продовжити
08:22
На Харківщині вночі загорівся психоневрологічний інтернат: постраждали 6 людей
08:14
на фото ситуація на фронті
Минулої доби на фронті відбулося 179 бойових зіткнень: найгарячіше на Покровському напрямку
08:00
OPINION
Свобода варта шансу за неї боротися
07:45
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
На ТОТ Запоріжжя почастішали етнічні конфлікти між військовими РФ, - "Атеш"
07:30
Окупанти КАБами обстріляли прикордоння Чернігівщини: поранено 7 людей
07:15
втрати окупантів
Втрати особового складу армії РФ на фронті перевищили 796 тис. військових
2025, субота
4 січня
23:11
Ліквідований окупант Володимир Федоров
На війні в Україні ліквідували російського футболіста та тренера Федорова
22:38
війна з РФ, ЗСУ
"Напружена та хаотична, бої можуть проходити між кімнатами будинку": DeepState розповів про ситуацію у Торецьку
21:59
Кевін Келсі, "Шахтар", Ліга Європи
Венесуельський форвард покинув США й повернувся у "Шахтар"
21:47
Американський подкастер Лекс Фрідман записав інтерв'ю з Зеленським
21:40
Ексклюзив
Віталій Портников
РФ не збирається закінчувати війну й буде робити все, щоб Зеленський не дожив до її завершення, - Портников
21:38
Оновлено
Росіяни зруйнували КАБом під'їзд багатоповерхівки у селищі Свеса на Сумщині: серед поранених є 2-річні діти
20:58
Володимир Зеленський
Зеленський: 3-4 січня ЗСУ ліквідували в районі Махновки на Курщині до батальйону солдатів КНДР і десантників РФ
20:56
ППО
Сили ППО 4 січня збили 14 із 30 ворожих дронів
20:40
Володимир Зеленський
На "Рамштайні" обговорять захист України від російських ракет і КАБів, – Зеленський
20:26
військовий
Двоє українських десантників полонили 14 окупантів
20:03
OPINION
Досвітні огні
20:01
Ексклюзив
Російський газ
Росія може транзитувати газ до Придністров'я через "Турецький потік", але є пояснення, чому цього не робить, - ексочільник української ГТС Макогон
19:56
Придністров'я
Уряд Молдови оприлюднив прогноз щодо електропостачання: запасів вугілля для Придністров'я вистачить лише на січень
19:27
Затримання винуватця ДТП в Одесі
В Одесі помічник депутатки з Кривого Рогу влаштував ДТП "під кайфом": чим це закінчилося
19:19
укриття
"Проблема зачинених укриттів надалі залишається гострою": новий очільник Київської МВА проведе аудит
19:19
Роберт Фіцо та готель Capella Hanoi
Фіцо після зустрічі з Путіним відпочиває в апартаментах за 6000 євро на добу у В'єтнамі, - ЗМІ
18:35
Мін'юст
Реєстрація шлюбів та народження: Мін'юст відновив роботу ДРАЦС після кібератаки РФ
18:30
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Сьогодні світовий інформаційний сюжет диктують Китай і Росія через соціальні платформи, - Безсмертний
18:10
Шольц путін
У німецькій опозиційній партії ХДС вважають, що Шольц зустрінеться з Путіним до 23 лютого, а Трамп – у березні
18:04
Зараз ми щодоби втрачаємо 20 кілометрів квадратних: Тарас Чмут оприлюднив темпи просування ворога
18:03
OPINION
Росія – тінь ілюзій 1970-х років,  у які повірив Захід
18:00
Ексклюзив
Карта Покровськ 2.01.24
Ворог має намір захопити відразу декілька сотень квадратних кілометрів: військовий експерт Ступак про ситуацію на Донеччині
17:37
окупанти крим
Якби ми 2014 року воювали за Крим, то перемогли б: Білецький пояснив чому
17:31
Безпілотники Switchblade
У Данії зафіксували 20 невідомих безпілотників над портом Кеге
17:30
Ексклюзив
Зеленський, Макрон, Трамп
На початку лютого Трамп має оголосити, кого він призначає винним у зриві переговорів — Москву чи Київ, - Піонтковський
17:24
Польща
МВС Польщі розробляє план евакуації цивільних на випадок стихійного лиха або війни
17:09
літаки
Нова влада Сирії відновлює роботу міжнародного аеропорту в Дамаску
17:07
Казино
Зеленський підписав закон про регулювання азартних ігор та лотерей: що зміниться
16:45
Грузія, біля будівлі парламенту
У Грузії анонсували страйк робітників та роботодавців: як він проходитиме
16:24
Ексклюзив
Верховна Рада
Маємо спонукати парламент створити слідчу комісію: громадська радниця Міноборони Ніколаєнко про постачання неякісних мін
Більше новин