Огляд

Чому США не зацікавлені, щоб Україна була в НАТО, та чи чекати війни між Китаєм і Тайванем. Акценти світових ЗМІ 12 липня

Юрій Мартинович
12 липня, 2023 середа
10:30

У фокусі міжнародних видань саміт НАТО у Вільнюсі, а саме відсутність конкретики щодо членства України в Альянсі та чи очікувати в майбутньому конфлікту між Китаєм та Тайванем

Зміст

На таких темах акцентують міжнародні видання станом на ранок 12 липня.

Різка заява Зеленського не змінила позиції США щодо членства України в НАТО

Володимир Зеленський, саміт НАТО, Вільнюс

Фото: Getty Images

 

Головною темою обговорення міжнародних ЗМІ продовжує залишатися саміт НАТО у Вільнюсі. Альянс визнав, що Україна може приєднатися до НАТО, але коли "будуть виконані умови ". Президент Зеленський вважає цю заяву "абсурдною". На цьому акцентували у The Washington Post.

Президент України Володимир Зеленський у вівторок сколихнув саміт лідерів НАТО, розкритикувавши їхню спільну заяву щодо перспектив членства своєї країни, назвавши відсутність у ній конкретних часових рамок "безпрецедентною та абсурдною".

Україна вимагала чіткого графіку членства в НАТО, який включає конкретні кроки та віхи. Але багато країн НАТО обережно ставляться до ризику прямої війни з Росією, і вони шукають спосіб збалансувати надії України з прагматичними розрахунками безпеки.

"Гнівне втручання Зеленського, свідчить про те, що Альянс ще не знайшов способу задовольнити обидві сторони. Дипломати НАТО сподівалися оприлюднити єдину декларацію про перспективи членства України у вівторок як тріумфальний момент перед візитом Зеленського на саміт. Ця різка заява стала останньою авантюрою українського президента, який, не вагаючись, критикував своїх прихильників, щоб отримати більше підтримки для України. Дипломати НАТО говорили на умовах анонімності, що переговорили були напруженими, і заявили, що Зеленський використав цей гнівний коментар, як тактику переговорів.", - пишуть американські журналісти і додають, що конфлікт навколо членства України загрожував затьмарити значну допомогу та підтримку, затверджену у вівторок для боротьби країни з Росією.

Зокрема, як відзначає BBC, дипломати Альянсу визнали, що українська армія стає все більш "оперативно сумісною" та більш "політично інтегрованою" з силами НАТО, і пообіцяли продовжувати підтримувати реформи в українському секторі демократії та безпеки. Дипломати також наголосили на створенні нової Ради Україна - НАТО, яка вперше збирається в середу, що дасть Києву право скликати засідання всього Альянсу.

The New York Times опублікувало комюніке, погоджене всіма 31 країнами НАТО, Альянс заявив, що "майбутнє України в НАТО", і їй буде дозволено приєднатися, коли країни-члени погодяться, що назріли умови, але не запропонував конкретних деталей чи графіку. Країни НАТО пообіцяли продовжувати підтримувати Україну в її боротьбі з Росією та залучати міністрів закордонних справ Альянсу до періодичного перегляду прогресу України на шляху досягнення стандартів НАТО — як у демократизації, так і у військовій інтеграції.

"Це формулювання означає, що думка президента США Байден, який минулого тижня заявив, що "Україна не готова до членства в НАТО" і союзники-однодумці взяли гору над Польщею та країнами Балтії, які хотіли офіційного запрошення України приєднатися до Альянсу, як тільки війна закінчується. Лідери НАТО оприлюднили документ, компромісний продукт після тижнів суперечок", - підсумовують у The New York Times.

У Politico спробували проаналізувати, чому США не готові приймати Україну в НАТО. Там відзначають, що аргументи щодо захисту Україні здаються простими: Росія напала на Україну, коли їй бракувало захисту союзників, і вона ніколи не напала б на країну НАТО.

"Але хоч цей аргумент простий, він непереконливий з кількох причин, - кажуть у Politico. - По-перше, він не враховує, що обіцянки захистити Україну не приносять переваг американській безпеці, а можуть навіть підірвати її. Він також ігнорує те, як відсутність зацікавленості Вашингтона в захисті України — що демонструється його відмовою брати пряму участь у нинішній війні — ускладнить Москві віру в те, що США справді зроблять це в майбутньому. І, нарешті, він відкидає те, як минулі хитрощі Заходу щодо захисту України сприяли рішенню Росії про вторгнення".

Тому у Politico вважають, що розширення гарантій безпеки для України таким чином створить найгірший із усіх сценаріїв: країна може думати, що має захист, хоча насправді його не має, і вона залишиться російською мішенню саме через цей фальшивий захист. Це зробить майбутню війну більш вірогідною, загрожуючи як Україні, так і США.

"Найпростіша причина, через яку США не повинні давати гарантії безпеки, полягає в тому, що вони невиправдано ризиковані. Членство в НАТО чи навіть гарантії безпеки США залежать від загрози вести війну з Росією від імені України. Це означає погрозу розпочати ядерну війну, яка стала б взаємним самогубством для, щонайбільше, периферійних інтересів — і в обмін на цей колосальний ризик США нічого не виграють. Ідея про те, що Росія використає Україну для подальшого нападу на Європу, здебільшого є аргументом для європейців, щоб зміцнити свою оборону, а не для США. Крім того, жахливі результати Росії у війні роблять ідею її нападу на Польщу, не кажучи вже про Західну Європу, майже смішною", - вважають у виданні.

На саміті НАТО проблеми Китаю і Тайваню позаду України

Китай - Тайвань. Повітряні провокації

Фото: Колаж Reurets

 

У CNN зауважують, що присутність чотирьох лідерів Азійсько-Тихоокеанського регіону на саміті НАТО цього тижня свідчить про те, що Україна є не єдиним важливим питанням безпеки на порядку денному європейсько-північноамериканського оборонного альянсу.

Війна в Україні зблизила членів очолюваного США альянсу більше, ніж будь-коли з часів холодної війни, і в понеділок генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг підсумував їхнє колективне занепокоєння тим, що те, що відбувається сьогодні в Україні, завтра може статися в Азії.

За його словами, автократичні країни, включаючи Китай, дивилися на дії Росії в Україні та зважували витрати та вигоди від наступальних дій. Відзначаючи, що Альянс залишається "відкритим для конструктивної взаємодії" з Китаєм, він виділив те, що, за його словами, було "поглибленням стратегічного партнерства" між Пекіном і Москвою та їхніми "взаємно підкріплюючими спробами підірвати заснований на правилах міжнародний порядок". 

Китай використовує "широкий спектр політичних, економічних і військових інструментів, щоб збільшити свій глобальний відбиток і проектну потужність, залишаючись непрозорим щодо своєї стратегії, намірів і військового нарощування", відзначається в комюніке, яке закликає Пекін "утриматися від будь-яким чином підтримувати військові зусилля Росії".

"Хоча ані Столтенберг, ані спільне комюніке не назвали острів Тайвань, самоврядна демократія є найбільш очевидною точкою порівняння з останніми подіями в Європі, враховуючи, що керівна Комуністична партія Китаю залишається відданою об’єднанню Тайваню з материковою частиною – силою, якщо це необхідно", - кажуть у CNN.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.48
  • EUR
    Купівля 45.07
    Продаж 45.77
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
8 жовтня
03:01
Оновлено
Ілюстративне фото
РФ вдарила балістикою по цивільному судну під прапором Палау в Одесі: є загиблий, постраждали 5 іноземців
02:42
Ізраїль, ЦАХАЛ
Армія Ізраїлю заявила про ураження винищувачами понад 70 об'єктів "Хезболли" в Лівані
02:13
На території нафтового термінала в Феодосії, який уразили Сили оборони України, була система ППО "Панцир-С1"
02:05
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакує Україну "шахедами": ситуація вночі 8 жовтня
01:29
Інтерсіті
Україна та Словаччина планують запустити залізничне сполучення між Києвом і Братиславою
00:50
Фіцо: ракета по Брюсселю дала би прихильникам ударів углиб РФ зрозуміти, до чого вони закликають
2024, понедiлок
7 жовтня
23:55
Україна_Словаччина
Україна отримала боєприпаси, на які словаки зібрали понад 4 млн євро
23:44
гуманітарна допомога
Україна надасть гуманітарну допомогу Чехії для боротьби з наслідками повені
23:30
тюрма
Московський суд засудив 72-річного американця до майже 7 років тюрми за "участь в українській ТрО"
23:04
окупанти Маріуполь
Росіяни зайшли на східну околицю Торецька, бої тривають буквально за кожен під’їзд, - ОТУ "Луганськ"
22:55
Україна Британія
Сполучене Королівство виділило Україні майже $4,5 млрд на оборонне обладнання британського виробництва
22:32
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 120 боєзіткнень: по 25 атак росіяни провели на Куп’янському й Курахівському напрямках
22:22
Центр рекрутингу української армії
Понад 20 тис. українців звернулися до центрів рекрутингу української армії
21:59
Євген Лященко
Очільник Укрзалізниці Євген Лященко подав заяву про відставку
21:40
лукашенко
Лукашенко дозволив військовим збивати БПЛА, які залітають у повітряний простір Білорусі
21:30
Ексклюзив
Росіяни намагаються підійти до Покровська з двох сторін і концентруються у напрямку Запоріжжя, - генерал Романенко
21:30
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Це не війна бідних за можливість багатих відкупитися, - В'ятрович про економічне бронювання
21:20
Оновлено
Слов'янськ
Окупанти вдарили по Слов'янську на Донеччині: є загиблий, серед поранених - двоє дітей
21:10
Володимир Зеленський
Зеленський підвищив заступника начальника Генштабу Драпатого та командира 9-го армійського корпусу Сухопутних військ Луценка
21:04
Ексклюзив
Економіст Пендзин припустив, скільки грошей може принести економічне бронювання
20:49
тюрма
У російському ув'язненні померла заручниця з Мелітополя, - Федоров
20:33
Ексклюзив
ракетна атака на Охматдит
Депутатка Київради Пташник: гроші, за які можна було відбудовувати Охматдит, витратять на консервацію об'єкту до зими
20:24
евакуаційний потяг з Херсона
Ще два населені пункти на Харківщині підлягають обов'язковій евакуації
20:20
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Куди цілив ворог "кинджалами" й нові подробиці збиття російського БПЛА "Охотник". Колонка Сергія Згурця
20:09
Володимир Зеленський
"Пропонуємо партнерам визначитися з баченням завершення війни": Зеленський розповів про заплановані зустрічі цього тижня
20:08
Понад 1 млрд грн збитків бюджету: поліція обшукала будівельну компанію, що працює на держоб'єктах
20:00
OPINION
Держава як бабка на лавці
19:57
СБУ відкрила провадження проти режисерки фільму "Росіяни на війні" Трофімової
19:55
Словаччина Україна
Україна й Словаччина планують спільно виробляти інженерну техніку, - Умєров
19:39
Андрій Сибіга
"Лік зруйнованих доль пішов на сотні тисяч": МЗС України до роковин нападу ХАМАСу на Ізраїль
19:29
на фото Верховна Рада України
Раді пропонують виключити нардепів-утікачів Одарченка й Дмитрука з комітетів
19:27
Україна ЄС
У ЄС розглядають спосіб обійти вето Угорщини на допомогу Україні у 6,6 млрд євро, - Bloomberg
19:07
Інтернет-термінал SpaceX Starlink
Купив Starlink за завищеною ціною: у Дніпрі посадовця міськради підозрюють у розтраті 1,8 млн грн
18:38
Вишки Бойка
"Засоби ураження ворога були знищені": у ДПСУ прокоментували бої за газовидобувні вежі поблизу Зміїного
18:27
Оновлено
Андрес Іньєста
Ексфутболіст "Барселони" Іньєста оголосив про завершення кар'єри
18:22
Ексклюзив
ракета Storm Shadow
У Defense Express припустили, чим Сили оборони могли уразити нафтобазу у Феодосії
18:18
Україна ЄС
Вступ України до ЄС: Єврокомісія розпочала прескринінг законодавства у сфері енергетики
18:08
мобілізація
В Україні понад 130 бригад можуть мобілізувати добровольців, оминаючи ТЦК, - Генштаб
18:07
Президент України Володимир Зеленський та президент Естонії Алар Каріс 11 січня 2024 р.
"Несправедливо, аморально та шкідливо": президент Естонії закликав зняти обмеження на удари вглиб РФ
18:05
Інфографіка
Shahed-136
Збільшення атак російських безпілотників на Україну: нові можливості Росії та способи протидії
Більше новин